Edit
In the Mouth of Madness (1994) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

John Carpenter

Writing Credits (WGA)  

Michael De Luca ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
Sutter Cane (as Jurgen Prochnow)
...
...
...
...
...
...
...
...
Guard #1
Gene Mack ...
Guard #2
Conrad Bergschneider ...
Marvin Scott ...
Katherine Ashby ...
Ben Gilbert ...
Dennis O'Connor ...
Cop
Paul Brogren ...
Sharon Dyer ...
Sean Ryan ...
Lance Paton ...
Jacelyn Holmes ...
...
Paper Boy
Garry Robbins ...
Sean Roberge ...
Robert Lewis Bush ...
Louise Beaven ...
Cliff Woolner ...
...
...
Carolyn Tweedle ...
Thom Bell ...
Mark Adriaans ...
Jack Moore-Wickham ...
David Austerwell ...
Kid
Richard Kohler ...
Kid
Kieran Sells ...
Kid
Laura Schmidt ...
Kid
Kyle Sheehan ...
Kid
Daniel Verhoeven ...
Kid
...
Kid
Katie Zegers ...
Kid
Rest of cast listed alphabetically:
Jim Fyfe ...
Fan In Bookstore (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Michael De Luca ... executive producer
Sandy King ... producer
Artist W. Robinson ... associate producer (as Artist Robinson)

Music by 

John Carpenter
Jim Lang

Cinematography by 

Gary B. Kibbe ... director of photography

Film Editing by 

Edward A. Warschilka

Production Design by 

Jeff Ginn ... (as Jeff Steven Ginn)

Art Direction by 

Peter Grundy

Set Decoration by 

Elinor Rose Galbraith

Costume Design by 

Robin Michel Bush

Makeup Department 

Howard Berger ... special makeup effects
James D. Brown ... hair stylist
Robert Kurtzman ... special makeup effects
Donald Mowat ... makeup artist (as Donald J. Mowat)
Greg Nicotero ... special makeup effects (as Gregory Nicotero)
Sean Sansom ... special makeup effects artist
David P. Barton ... dental prosthetics (uncredited)
Rob Hinderstein ... makeup artist (uncredited)
Colin Penman ... special makeup effects artist (uncredited)

Production Management 

Adrianna A.J. Cohen ... executive in charge of production
John Danylkiw ... unit production manager
Joe Fineman ... executive in charge of post-production
Ric Keeley ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Adam Druxman ... second assistant director
Olly Jansen ... trainee assistant director
Glenn MacIntosh ... trainee assistant director
Artist W. Robinson ... first assistant director (as Artist Robinson)
Stuart Williams ... second second assistant director

Art Department 

Gordon Barnes ... first assistant art director
Stephen Myles Berger ... draftsman (as Stephen M. Berger)
Robert Bonney ... assistant carpenter
Carlos Caneca ... set dresser
Karen M. Clark ... second assistant art director
Peter Dwyer ... carpenter
Danielle Fleury ... assistant set decorator
Graeme Gossage ... assistant props (as Graeme B. Gossage)
Joe Griffith ... illustrator (as Joseph F. Griffith Jr.)
Ron Hewitt ... assistant props
Henry Ilola ... head carpenter
Scott Morrison ... art department assistant
Ian Nelmes ... head scenic artist
Peter P. Nicolakakos ... lead set dresser
William F. O'Brien ... draftsman
Roberto C. Ramacciotti ... scenic painter
Vic Rigler ... property master
Clive Thomasson ... lead man
Donald Vandewater ... construction coordinator

Sound Department 

Ron Bartlett ... sound effects mixer
Denis Bellingham ... boom operator
Damon Cohoon ... assistant sound editor (as Damon D. Cohoon)
Jeff Courtie ... foley mixer
John Dunn ... supervising sound editor
Stephanie Flack ... dialogue editor
Donald Flick ... sound editor
Galen Goodpaster ... first assistant sound editor
Robin Harlan ... foley artist (as Robin Harlin)
Larry Hoki ... sound recordist
Sarah Jacobs ... foley artist
Owen Langevin ... sound mixer (as Owen A. Langevin)
Matthew C. May ... sound editor
Harry B. Miller III ... supervising adr editor
Rick Mitchell ... foley editor
Howard Neiman ... dialogue editor (as Howard S.M. Neiman)
Andrew Patterson ... adr editor
Jeffrey Perkins ... supervising re-recording mixer
Ken S. Polk ... sound re-recording mixer
John Pospisil ... sound designer
Robert Thirlwell ... sound re-recording mixer

Special Effects by 

Brent Armstrong ... crew: KNB
Karrie Aubuchon ... crew: KNB
John Bisson ... crew: KNB
Evan Campbell ... crew: KNB
Tony Chappell ... special effects puppeteer
Kathy Clark ... crew: KNB
Gino Crognale ... crew: KNB
Mark DeLuca ... special effects puppeteer
Jeff Edwards ... special effects mechanic (as Jeffrey Edwards)
George Engel ... crew: KNB
Mark Goldberg ... special effects mechanic
Erin Haggerty ... special effects coordinator
Mecki Heussen ... special effects mechanic
Bill Hunt ... crew: KNB
Katy Limmer ... special effects puppeteer
Martin Malivoire ... special effects
Susan Mallon ... special effects coordinator
Claire Manion ... crew: KNB
Heather McKee ... crew: KNB
Kevin McTurk ... crew: KNB
Douglas Noe ... crew: KNB (as Doug Noe)
Jeremy Padow ... crew: KNB
Thomas Quinn ... special effects mechanic
Brian Rae ... crew: KNB
Ted Ross ... special effects
Donna R. Schultz ... crew: KNB (as Donna Salmon)
Shannon Shea ... crew: KNB
David Smith ... crew: KNB
Stacy Smith ... special effects puppeteer
Heidi Snyder ... crew: KNB
Jackie Sowards ... crew: KNB
Dean Stewart ... special effects technician
Mark Tavares ... crew: KNB
Mike Trcic ... crew: KNB
Aaron Woods ... special effects puppeteer
Bob Hall ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Randall K. Bean ... film scanning operator
Patricia Blau ... executive ICO producer
Kim Bromley ... visual effects producer
Ronn Brown ... CG production assistant
Sean M. Casey ... visual effects still photographer
Rob Coleman ... computer graphics animator
Giovanni Donovan ... chief model maker
Lisa Drostova ... digital paint artist
Carl N. Frederick ... computer graphics supervisor
John Gazdik ... motion control camera assistant
Ray Gilberti ... motion control camera operator
Michael J. Halsted ... visual effects production assistant
Rebecca Heskes ... rotoscope artist
Robert Hill ... motion control camera assistant
Mark Holmes ... digital compositor
Brad Jerrell ... visual effects electrician
Bill Kimberlin ... visual effects editor
Jennifer Hall Lee ... optical line up: ILM (as Jennifer Lee)
James Lim ... optical camera operator
Euan K. MacDonald ... computer graphics animator
Jack Mongovan ... rotoscope artist
Mark Moore ... visual effects art director
Patrick Neary ... technical assistant
Bruce Nicholson ... visual effects supervisor
Lorne Peterson ... cloud model maker
Joshua Pines ... film scanner supervisor
Mary Serafini ... editor: CMX
Kenneth Smith ... optical supervisor
David Tanaka ... assistant editor: CMX
Lisa Vaughn ... optical scanning coordinator
Wade Howie ... effects animation supervisor (uncredited)

Stunts 

Lloyd Adams ... stunts
Randy Butcher ... stunts
Phil Chiu ... stunts
Shelley Cook ... stunts
Rick Forsayeth ... stunts
Shane Harvey ... stunts
Jeff Imada ... stunt coordinator / stunts
Danny Lima ... stunts
Risa Litwin ... stunts
Steve Lucescu ... stunts
Dwayne McLean ... stunts
Larry A. McLean ... stunts
Rick Parker ... stunts
Ken Quinn ... stunts
Buck Randel ... stunts
Alison Reid ... stunts
Bryan Renfro ... stunts
Paul Rutledge ... stunts
Helen Scott ... stunts
John Stead ... stunts
John Stoneham Jr. ... stunts
Robert Thomas ... stunts
Tye Tyukodi ... stunts (as Anton Tyukodi)
R. Ruddell Weatherwax ... stunts

Camera and Electrical Department 

Kevin Alanthwaite ... co-gaffer
Rob Conde ... electrician
Carolyn Cox ... camera trainee
Cesare DiGiulio ... rigging grip
Kevan Dutchak ... second assistant camera
Tim Evans ... gaffer
Dave Ferguson ... best boy grip
Michael Galbraith ... electrician
Michael Hall ... first assistant camera
Bob Hannah ... rigging gaffer
Shane Harvey ... still photographer
Delroy P. Jarrett ... electrician (as Delroy Jarrett)
Jud Kehl ... camera operator
Mike Kirilenko ... dolly grip
John Scott MacDonald ... rigging grip
Robert MacDonald ... first assistant camera
Mark Manchester ... key grip
Brian Montague ... best boy electric
Richard Scaini ... camera trainee
Ken Wyke ... electrician (as Kenneth Wyke)
Ron Yolevsky ... grip

Casting Department 

Ross Clydesdale ... casting: Canada
Scott Mansfield ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Derek J. Baskerville ... set costumer: men
Robert Lewis Bush ... costume supervisor: men (as Robert Bush)
Cody Carpenter ... wardrobe production assistant
Daniel A. Davies ... wardrobe production assistant (as Daniel Davies)
Morganne Newson ... additional costumer (as Ann Tree Newson)
Delphine White ... set costumer: women

Editorial Department 

Gary Fluxgold ... second assistant editor
Sharon McGeeney ... negative cutter
Paul O'Driscoll ... color timer
Richard Sellmer ... second assistant editor
Paul C. Warschilka ... assistant editor

Location Management 

Brian Campbell ... location manager
Greg Holmgren ... location production assistant
Randy Kennedy ... location scout
Derek Brady ... location scout (uncredited)

Transportation Department 

Mike Doyle ... driver (as Michael Doyle)
W. Doyle ... driver
Frank Eldridge ... driver
Lorne Frederick ... driver
Jazz Helie ... driver (as Jazz G. Helie)
Neil Montgomerie ... transportation coordinator
John Muir ... driver
Jeff Peebles ... driver
Gerry Savoy ... head driver (as G. Savoy)
Dave Staples ... driver
Frank Tenaglia ... transportation captain
Truman van Duzen ... driver: honeywagon

Other crew 

John 'Frenchie' Berger ... armorer
Benu Bhandari ... script supervisor
Lesley Boylen ... production assistant
Shelley A. Boylen ... co-production coordinator (as Shelley Boylen-Wakefield)
Casie Marie Carleton ... production secretary
Dennis Davidson ... Publicity campaign
Vikki Dodds ... assistant production accountant
Lori Keith Douglas ... coordinator: New Line Cinema
Paul T. Gordon ... stand-in (as Paul Gordon)
Lisa Greco ... first aid
Siobhan Hegarty ... production secretary
Tony Hoffman ... product placement
Tish Johnson ... assistant accountant: Toronto
Teresa Lovegrave ... stand-in
Ernie Malik ... unit publicist
Cheryl Miller ... production coordinator
Mary Nichol ... craft service
Kwame Parker ... production assistant
Rachel E. Prentiss ... production accountant
Paul Prokop ... production coordinator
Phillip L. Rosen ... production attorney
Tanya Shuster ... craft service
Sonya Thompsen ... contract supervisor
Tye Tyukodi ... dog trainer
R. Ruddell Weatherwax ... dog trainer
Ronald C. Briggs Jr. ... inventory services (uncredited)
Karin Costa ... assistant to director (uncredited)
Francois Frey ... press attache (uncredited)
Sean Sobczak ... production assistant (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page