Edit
The Undercover Kid (1996) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Linda Shayne

Writing Credits (in alphabetical order)  

Dennis Carr ... (screenplay)
Dennis Carr ... (story)
Elise Pritcher ... (story)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Max Anderson
...
...
Ronald Andersson
...
Miranda Andersson (as Susan Dolan)
...
Brach
Trishalee Hardy ...
Buzzy
...
Bo the Dog (voice)
...
Nellie the Cat (voice)
...
Terrorist #1
...
Terrorist #2
Jeff Olson ...
Dr. Hauptman (as Jeffrey Olsen)
Curley Green ...
Michael Kasner (as Curly Green Jr)
Michael Scott ...
Local Politician
Don Cosney ...
President of the United States
Scott Stevenson ...
Secret Service Agent #2
Bill Patriola ...
Secret Service Agent #4
Doug Simpson ...
Secret Service Agent #5
Jay Berger ...
Grey Suit
Clancy T. Troutman ...
Spotted Dog (voice) (as Clancy Troutman)
...
Raven (voice)
Melinda Haynes ...
Receptionist (as Melinda Clarkson)
Ilene Wood ...
Mrs. Johnson
...
German Shepard (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
...
Secret Service Agent (uncredited)
Paul Mugerian ...
Local Politician (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

David Anderson ... producer
Elise Pritcher ... associate producer
Don Schain ... co-producer

Music by 

Steve Dorff

Cinematography by 

Jacek Laskus ... (as Jack Laskus)

Film Editing by 

J. Kathleen Gibson
Lori Petersen-Waite ... (as Lori Petersen)

Casting By 

Karen Margiotta
Mary Margiotta

Production Design by 

Mark Hofeling

Set Decoration by 

Ken Diamond

Costume Design by 

Lawane Cole ... (as LaWane Cole)

Makeup Department 

Rebecca George ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Robin Michelle Patrick ... key hair stylist (as Robin Michelle Stepp) / key makeup artist (as Robin Michelle Stepp)

Production Management 

Shauna Miller ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Matias Alvarez ... first assistant director
Miriam Footer ... second assistant director (as Miriam Epstein)

Art Department 

Duke Anderson ... swing gang
Jesse Hawthorne Ficks ... swing gang (as Jesse Ficks)
Ben Fox ... leadman
John Garrett ... set dresser
John Harrington ... prop monster
Blaine Hofeling ... art department intern
Chalyse Robinson ... props assistant

Sound Department 

Glenn Auchinachie ... sound editor
Anita Cannella ... foley artist
Gonzo Cervantes ... supervisng adr editor
Gloria Cooper ... boom operator
Frank Floyd ... sound assistant
Bill Fox ... background
Jeff Frickman ... adr mixer
Bess Hopper ... foley artist
Staci Kallen ... assistant sound editor
Paul Martin ... foley mixer
Mark A. Rozett ... re-recording mixer (as Mark Rozett)
Dan Thomas ... sound editor (as Daniel Thomas)
Clancy T. Troutman ... sound editor (as Clancy Troutman)
James Troutman ... supervising sound editor
Daniel W. Victor Jr. ... ultra stereo consultant
Rick Waddell ... production sound mixer
Bernard Weiser ... sound editor
David Yamamoto ... re-recording mixer

Special Effects by 

Rolf Larson ... special effects

Stunts 

George Fisher ... stunt coordinator
Kathy Jarvis ... stunt double: Melora Hardin
Billy Judkins ... stunts
Don Shanks ... stunts
Doug Simpson ... stunts

Camera and Electrical Department 

Bonnie Blake ... first assistant camera: second unit
April Bradley ... electrician
Bill Brussard ... additional electrician (as Billy Bob Brussard)
Bernadette 'B.C.' Echohawk ... additional first assistant camera (as Bernadette C. Echohawk) / additional first assistant camera: second unit (as Bernadette C. Echohawk)
Van Flesher ... second assistant camera / second assistant camera: second unit
Frank Floyd ... video assistant
J. Terry Hilton ... gaffer
Denis Hopkinson ... additional grip
Adam Janeiro ... electrician (as Adam Janerio)
Bob Johnson ... additional grip
Francine Jones ... camera loader: second unit
Kevin Kennedy ... key grip
Shawn Lacy ... grip
Mike Lookinland ... additional first assistant camera: second unit
Tyler Meiners ... additional grip
Katherine Moore ... still photographer
Mark Emery Moore ... Steadicam operator (as Mark Moore)
Steve Olpin ... additional electrician (as Steve W. Olpin)
Patrick Reddish ... director of photography: second unit
Jeff Rosenblatt ... best boy grip
Luis C. Ruiz ... best boy electric (as Luis Ruiz)
Todd Schlopy ... Steadicam first assistant camera / first assistant camera
Jacob Thomas ... grip
Tristan Whitman ... additional second assistant camera / additional second assistant camera: second unit

Casting Department 

Jeff Johnson ... casting director: Utah

Costume and Wardrobe Department 

Jennifer Breeden ... costume supervisor
Tessa Stephensen ... costumer

Editorial Department 

Jill Buchanan ... second assistant editor
Kelly Edmunds ... assistant editor
Drew Hinrichson ... editorial intern
Randy Lee ... editorial intern
Sean McBride ... editorial intern
Ray Morfino ... color timer
Chris Weber ... negative cutter
Gary Weber ... negative cutter

Location Management 

Paula Latham ... assistant location manager
Marshall D. Moore ... location manager
Keith Shea ... location assistant
Colin Stevens ... location assistant

Music Department 

Steve Dorff ... conductor
Larry Herbstritt ... orchestrator
Chris Ledesma ... music editor
Judd Maher ... music scoring second editor
Rick Riccio ... music editor

Transportation Department 

Robert C. Alcott ... transportation captain
John 'Doby' Dobrosky ... driver: motorhome (as John Dobrosky)
Jason Emerick ... driver: van
Anthony James Fox ... driver: honeywagon (as Tony Fox)
Michael Niemiec ... driver
Ray Tostado ... driver: camera car
Barry Tuttle ... transportation coordinator (as Barry J. Tuttle)

Other crew 

Anya Anderson ... stand-in: Ms. Hardy
Lincoln Anderson ... stand-in: Mr. Pierce
John Brooks Aspiras ... craft service (as John B. Aspiras)
Rick Bailey ... security coordinator
Linda Bearman ... extras coordinator
Molly Billings ... office production assistant
Traci C. Brand ... assistant: Linda Shayne
Jeff Crane ... production accountant
Shelley Davis ... additional animal trainer
Deborah Dellosso ... additional animal trainer (as Debbie Dellosso)
Lisa Gaede ... set production assistant
William Shane Grisco ... head animal trainer (as William Grisco)
Mike Jones ... office production assistant
Michael Kiely ... assistant accountant (as Michael A. Kiely)
Rachel Long ... assistant: Mr. Schain
Cristie Miele ... assistant animal trainer
Suzanne Miller ... office production assistant
Carl Moelder ... set medic
Jason Oleniczak ... stand-in: Mr. Surovy
Travis Porter ... set production assistant
Susan Sandack ... assistant: Mr. Anderson and Mr. Schain
Kerry Shea ... production coordinator
Doree Sitterly ... assistant animal trainer
Janet L. Stott ... production attorney
Arrahwanna Thomsen ... script supervisor (as Arrahwanna P. Thomsen)
Ginny Tyler ... adr loop group
Jacqueline Watney ... assistant production coordinator
Win Whittaker ... key set production assistant
DeAnne Zarkowski ... additional animal trainer (as Deann Zarkowski)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page