Edit
Fist of the North Star (1995) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Tony Randel

Writing Credits (WGA)  

Buronson ... (characters from the graphic novels "Hokuto No Ken") &
Tetsuo Hara ... (characters from the graphic novels "Hokuto No Ken")
 
Peter Atkins ... (written by) &
Tony Randel ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
Charlie
...
Bat
Nalona Herron ...
...
...
Andre Rosey Brown ...
Sandman
...
Stone
...
...
Paul McCarthy
Rowena Guinness ...
Jill McCarthy
Isako Washio ...
Michael Charles Friedman ...
Neuter
...
Tony Halme ...
Kemp (as Tony 'Viking' Halme)
...
Man at Palace (as David Shark Fralick)
...
Neville (as George Kee Cheung)
...
AWOL Crossman #1
David Loo ...
AWOL Crossman #2
...
Old Woman
Chris DeRose ...
Oswald
...
Novak
...
Goliath (as Leon 'Vader' White)
...
Jenny
Kate Geer ...
Mother
Rest of cast listed alphabetically:
...
Cross (scenes deleted)
...
Slave (uncredited)
...
Motorcycle Assasin (uncredited)
William L. Nagle ...
Miner (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Takashige Ichise ... executive producer (as Taka Ichise)
Aki Komine ... producer
Mitsuru Kurosawa ... planner
Zane W. Levitt ... executive producer
Roy McAree ... associate producer
Joel Soisson ... co-executive producer
Mark Yellen ... producer

Music by 

Christopher L. Stone

Cinematography by 

Jacques Haitkin ... director of photography

Film Editing by 

Sonny Baskin

Casting By 

Linda Francis

Production Design by 

Clark Hunter

Art Direction by 

Wendy Guidery

Set Decoration by 

Traci Kirshbaum

Costume Design by 

Merrie Lawson

Makeup Department 

Kenneth Michael Beck ... hair stylist: Ms. Washio and Ms. Brown / makeup artist: Ms. Washio and Ms. Brown
Becky Cotton ... key makeup artist
Roy Knyrim ... special makeup effects
Jerry Macaluso ... special makeup effects
Wendy Robin ... head hair stylist / makeup artist: Costas Mandylor
Mark Villalobos ... special makeup designer

Production Management 

Thomas Calabrese ... unit production manager
James Frederick ... production manager: titles

Second Unit Director or Assistant Director 

Maximillian D. Day ... second assistant director
Gerard DiNardi ... first assistant director
Richard Gonzales ... second second assistant director
Christoffer Salzgeber ... first assistant director: second unit (as Christopher Salzgeber)
Mark Yellen ... second unit director

Art Department 

Jacob Alsbrook ... art swing gang
Joe Arnold ... on-set dresser
Max Biscoe ... art department coordinator
Amanda J. Flick ... scenic artist
Scott Getzinger ... on-set dresser
Dwayne Grady ... property master
Matthew Richard Harris ... graphic designer
Inga Helgesson ... key scenic artist (as Inga Hangelson)
Bryce Holtshousen ... lead man
Phillip A. Phillip ... assistant props
Sally Reed ... art swing gang
Wade Robinson ... construction coordinator
David Rockello ... chief sculptor: Shin statue / scenic artist: second unit
Carlton Rude ... assistant props
Pete von Sholly ... storyboard artist
Charlotte Daryl Wells ... scenic artist
Dennis Winters ... on-set dresser: reshoots

Sound Department 

Flavia Amon ... audio post coordinator
Glenn Auchinachie ... sound designer (as Glen Auchinachie) / sound effects editor
Dickran Bezirgenian ... adr recordist
Ed Carr ... foley mixer
John Paul Delahoussaye ... boom operator
Erik Flockoi ... sound recordist
Paul Holzborn ... foley artist
Anthony Marc Liali ... boom operator
Daniel D. Monahan ... production sound mixer
T.A. Moore Jr. ... sound re-recording mixer (as T.A. Moore)
Bret Newman ... sound recordist
John Post ... foley artist
Paul Ratajczak ... sound re-recording mixer
Dennis Sager ... chief engineer
Dennis Sagler ... key sound engineer
Brian Slack ... stereo sound consultant
Daniel W. Victor Jr. ... stereo sound consultant
Tom Warren ... post-production sound supervisor
Reid A. Woodbury Jr. ... dialogue editor

Special Effects by 

Tom Ceglia ... special effects foreman
Beverley Hartigan ... special effects
John C. Hartigan ... special effects
Paul Hickerson ... special effects coordinator
Erich Martin Hicks ... special effects assistant
Paul Salamoff ... special effects makeup
Bob Tiller ... special effects assistant

Visual Effects by 

Mark Allan ... opticals
Charles L. Finance ... visual effects producer
Sylvia Keulen ... effects animator
Roy Knyrim ... visual effects supervisor
Stephen Lebed ... miniatures director of photography
Jerry Macaluso ... visual effects supervisor

Stunts 

Tsuyoshi Abe ... stunts
Laura Albert ... stunts
Kevin Bailey ... stunts
Dan Bell ... stunts
Robin Lynn Bonaccorsi ... stunts
Allen Brock ... stunt player
Rocky Capella ... stunt coordinator / stunts
Darryl Chan ... stunt actor
Wally Crowder ... stunts
Laura Dash ... stunts
Lisa Dempsey ... stunts
Michael Franco ... stunts
Al Goto ... stunts
Brentano Haleen ... stunts
Stephen R. Hudis ... stunts
Dennis Keiffer ... stunts
Trisha Lane ... stunts
Kevin Larson ... stunts
David Loo ... stunts
Danny Lopez ... stunts
Johnny Martin ... stunts
Mike Martinez ... assistant stunt coordinator / stunts
Scott McElroy ... stunts
Tim Meredith ... stunts
Jeff Mosley ... stunts
Mike Nixon ... stunts
Winston Omega ... stunts
J.J. Perry ... stunts
Lee Poppie ... stunts
Stuart Quan ... stunts
Dennis Reese ... stunts
David D. Renaud ... stunts (as Dave Renaud)
Chad Stahelski ... stunts
Keith Woulard ... stunts
Danny Wynands ... stunts
Roberta Brown ... stunts (uncredited)
Joe Davis ... stunts (uncredited)
Zak Lee ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Michael Franco ... electrician
Frank Gallardo ... generator operator
Dimitry Gelman ... key grip: second unit
Ed Giovanni ... first assistant camera
Gerardo Gutierrez ... pre-rig best boy grip
James Hawkinson ... electrician: second unit
Kassa ... still photographer
Jeff Keiser ... first assistant camera: second unit
Alan Koshiyama ... additional first assistant camera
Eric Kramer ... electrician: second unit
Jason E. Lord ... gaffer: second unit
Cynthia Ludwig ... second assistant camera
Santos Lujano ... electrician
Alvaro Martinez ... grip
Stephen B. Martinez ... key grip
Jerry Massa ... electrician
James McCalmont ... director of photography: second unit
Alex 'Shark' Michel ... dolly grip
Chris Milani ... rigging best boy electric
Ray Milazzo ... camera loader (as Raymond Milazzo Jr.)
Jeff Murray ... electrician: second unit
Joe Nussbaum ... video assist operator
Raymond M. Perosi ... best boy grip
Andrew Rawson ... pre-rig gaffer
Robert M. Rosales ... second assistant camera: second unit
Marc Salter ... grip: second unit
Gregory Shummon ... re-shoots gaffer
Troy Smith ... Steadicam operator
Taylor Evan Sparks ... electrician
R. Michael Stringer ... gaffer
Andy Waldron ... pre-rig key grip (as Andrew Waldron)
Holly Walker ... best boy electric
Justin Webber ... second assistant camera: second unit
Mark W. Wilson ... grip

Casting Department 

Erik DeSando ... extras casting
Daniel Hurley ... extras casting
George Tan ... casting associate
Debe Waisman ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Wendy Benbrook ... costume supervisor
Sarit ... set costumer

Editorial Department 

Diana Arthur ... negative cutter
Syd Cole ... negative cutter
Tom Dailey ... assistant film editor
John J. De Santis Jr. ... negative cutter (as John DiSantes)
John Dobrich ... negative cutter
Rubén García ... negative cutter
Lenge Hong ... assistant film editor
Gregory A. Kautz ... colorist
Brian Kibbie ... negative cutter
Andrea Lazar ... post-production coordinator
Grayr Madatyan ... negative cutter
Ian Slater ... assistant film editor
Chuck Winston ... color timer

Music Department 

Zeljko Marasovich ... orchestrator

Transportation Department 

Stephen R. Hudis ... transportation captain
Peter Sebring ... transportation coordinator

Other crew 

Tsuyoshi Abe ... assistant: Mr. Omega
Mark Allan ... titles
Lisa Lauren Becker ... production intern
Brian Berkenfeld ... unit publicist
Joan Kelley Bierman ... production coordinator
Tara Buck ... production intern
Lexxie Cariste ... script supervisor
Anthony Carregal ... set production assistant
Jo Cho ... stand-in
Silvia Cobelo ... production intern
Judy Dickerson ... dialogue coach
Tom Eaton ... key production assistant
Melissa Elliott ... title designer (as Melissa Limmer)
J.S. Foster ... assistant production coordinator
Ali Goldstone ... set production assistant
Marque Gritta ... stand-in
Christopher Hoffman ... set production assistant
Johnny Kim ... stand-in (as Derek Kim)
Noriko Kobayashi ... production intern
Christine Lindgren ... assistant: Mr. Randel
Esther Maluto ... production intern
Kristen March ... assistant: Mr. Levitz and Mr. Yellen
Patrick McIntire ... location manager
Ken Miller ... production assistant: second unit
Kenneth Miller ... production assistant: second unit (as Kenneth Miller Jr.)
Jillana Neiman ... stand-in
Winston Omega ... fight choreographer
Julie-Marie Robar ... production intern (as Julie Robar)
Miki Sano ... production intern
Christina Stefan ... production intern
Matthew Stoic ... production assistant: second unit (as Matthew Charles Stoic)
Rocio Vargas ... production intern
Adam Walderman ... production intern
Richard J. Walker ... set production assistant

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page