Edit
Dead Presidents (1995) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Albert Hughes ... (as The Hughes Brothers)
Allen Hughes ... (as The Hughes Brothers)

Writing Credits (WGA)  

Allen Hughes ... (story) &
Albert Hughes ... (story) and
Michael Henry Brown ... (story)
 
Michael Henry Brown ... (screenplay)
 
Wallace Terry ... (story "Specialist No.4 Haywood T. 'The Kid' Kirkland") (suggestion)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
Alvaleta Guess ...
Mrs. Benson
...
Mr. Curtis
...
...
Cutty
...
Marisol
...
Cowboy (as Terrence Dashon Howard)
Ryan Williams ...
Young Revolutionary
...
Nicky
Rodney Winfield ...
Mr. Warren
...
Mrs. Barton
...
Martin
...
Cleon
David Barry Gray ...
Devaughn
...
D'ambrosio
...
Lt Dugan
Quynh Phann ...
Skivvie Girl #1
...
Betancourt (as Clifton Gonzalez Gonzalez)
...
Ramsuer
...
Cpl. Rob
Bob Smith ...
Helicopter Pilot (as Robert Smith)
...
Protester #1
Rik Colitti ...
Cabbie
Heather B. ...
Peaches
...
Spyder
Frank Albanese ...
Mr. Gianetti
...
Officer Brown
...
Officer Spinelli
Robert LuPone ...
Attorney Salvatore Rizzo
Joëlle Hernandez ...
Juanita's child (Sarah)
Jordan Hernandez ...
Juanita's child (Sarah)
Tim Zay ...
Protester #2
Charles E. Lesene ...
Numbers Taker
Cuc Dinh ...
Madame Minh
Yen Chin Grow ...
Skivvie Girl #2
Rest of cast listed alphabetically:
...
Marine (uncredited)
...
Man on Street (uncredited)
...
Saul (uncredited)
...
Federal Reserve Guard (uncredited)
...
Marine (uncredited)
Johnny Gray ...
Marine #1 (uncredited)
...
Man on Street (uncredited)
...
The Judge (uncredited)
...
Andrew Curtis (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Michael Bennett ... co-producer
The Hughes Brothers ... producer
Darryl Porter ... executive producer
Albert Hughes ... producer (uncredited)
Allen Hughes ... producer (uncredited)

Music by 

Danny Elfman

Cinematography by 

Lisa Rinzler

Film Editing by 

Dan Lebental

Casting By 

Risa Bramon Garcia
Mary Vernieu

Production Design by 

David Brisbin

Art Direction by 

Kenneth Hardy

Set Decoration by 

Karin Wiesel

Costume Design by 

Paul A. Simmons Jr. ... (as Paul Simmons)

Makeup Department 

Lance Anderson ... makeup artist
Sharyn Cordice ... makeup artist
Annie M. DeMille ... hair stylist
Ted Long ... hair stylist
Ellie Winslow ... makeup artist

Production Management 

Randy Ostrow ... unit production manager: Vietnam sequence
Dwight Williams ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Mitchell Bock ... first assistant director: additional second unit
H.H. Cooper ... first assistant director
Edward C. Dilks ... second assistant director: additional photography
Heidi McGowen ... second second assistant director
Dale M. Nielsen ... second assistant director
Jenny Peek ... dga trainee
Kia B. Puriefoy ... first assistant director: second unit
Joseph Ray ... first assistant director
Jeff Ward ... second unit director

Art Department 

Elise Bennett ... assistant art director
Glen Bowen ... construction grip (as Glenn Bowen)
Peter Clark ... construction grip
Rocky Claxton ... construction grip
David Cooney ... storyboard artist
Duke Crawford ... storyboard artist
Claudette Didul ... assistant set decorator
David Scott Gagnon ... set dresser (as David Gagnon)
Peter Gelfman ... lead man
Charles Goodman ... construction grip
Jonathan Graham ... second construction grip
Joanna Hartell ... shop manager
Brent Haywood ... construction foreman
Kevin Ladson ... property master
Byron K. Lovelace ... set dresser
Jann McClary ... first assistant props
Nick Miller ... construction coordinator
Monique Mitchell ... key construction grip
Michele Monterio ... art department coordinator
William D. Moran ... construction grip
Scott P. Murphy ... assistant art director
Ron Norsworthy ... associate art director (as Ronald L. Norsworthy)
Geoffrey D. Pound ... construction grip
Robert D. Shulman ... third construction grip
Allen Stillman ... shop electrician
Frank A. Torres ... set dresser: Florida
Paul Weathered ... second assistant props
Joshua M. Weiner ... construction grip
Stephen Barth ... scenic artist (uncredited)
Stitch Crisp ... property master: Florida (uncredited)
Charles S. Deaux ... lead man: Florida (uncredited)
Lauren Doner ... scenic artist (uncredited)
Natalie N. Dorset ... art department assistant (uncredited)
Jeffrey L. Glave ... scenic foreman (uncredited)
Elizabeth Linn ... scenic chargeperson (uncredited)
Jeffrey Mars ... head painter: second unit (uncredited)
Linda L. Rebman ... art department coordinator (uncredited)
Jeffrey Rollins ... set dresser (uncredited)
Tim Steinouer ... on-set dresser (uncredited)
Joseph E. Stone ... Vietnam advisor (uncredited)

Sound Department 

Bobbi Banks ... adr supervisor
Gregg Barbanell ... foley artist
Ricardo Broadus ... sound effects editor
Harry Cohen ... sound designer
Jeff Courtie ... adr mixer
William Dotson ... dialogue editor (as Bill Dotson)
David Farmer ... sound effects editor
Tim Frank ... assistant dialogue editor
William Freesh ... sound re-recording mixer
Keith Gardner ... boom operator
Tim Gedemer ... sound effects editor
Evelyn Hokanson ... adr recordist (as Evelyn Hokanson-Nickle)
Jason King ... dialogue editor
Toussaint Kotright ... cable person
Mike Moser ... sound effects editor
Vince Nicastro ... foley artist
Paul Rodriguez ... manager of sound services
Ann Scibelli ... sound effects editor
Tony Sereno ... sound re-recording assistant
Cathie Speakman ... adr editor
Frank Stettner ... sound mixer
Gary Sula-Goff ... foley assistant
Ken Teaney ... sound re-recording mixer
Eric Thompson ... foley mixer
Jeff Vaughn ... foley editor
Marty Vites ... dialogue editor
Steven D. Williams ... supervising sound editor

Special Effects by 

Wilfred Caban ... special effects foreman
Chip Houghton ... special effects
Steven Kirshoff ... special effects coordinator
Jeff 'J.Mac' McDonald ... special effects assistant
Rudy Perez ... special effects coordinator (uncredited)

Visual Effects by 

Susan Bradley ... effects animator
Mark Dornfeld ... optical effects supervision
Scott Harper ... digital artist
Patric Kenly ... optical line-up
Laurel Klick ... digital artist
Dan Leigh ... visual consultant
Ron Peterson ... optical camera
Steven T Puri ... visual effects producer
Michael Curtis ... digital compositor (uncredited)
J.W. Kompare ... visual effects editor (uncredited)
Linda Renaud ... I/O manager (uncredited)
Eric Withee ... digital film technician: RGA/LA (uncredited)

Stunts 

Roy Farfel ... stunts
Henry Kingi Jr. ... stunts
Jalil Jay Lynch ... stunts
Jeff Ward ... stunt coordinator
Peter Bucossi ... stunts (uncredited)
Damian Chuck ... stunts (uncredited)
John Copeman ... utility stunts (uncredited)
Lynna' Davis ... stunt double (uncredited)
Danny Downey ... stunts (uncredited)
Lex D. Geddings ... stunt double (uncredited)
Johnny Gray ... utility stunts (uncredited)
Chuck Jeffreys ... stunts (uncredited)
James Lee ... stunts (uncredited)
Jalil Jay Lynch ... stunt double: Larenz Tate (uncredited) / stunt double: lorenz tate (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Greg Addison ... electrician
K.C. Bailey ... still photographer
Alec Boehm ... first assistant camera
John Farina ... grip
Brian Fitzsimons ... best boy grip
Morris Flam ... gaffer: Florida
Richie Ford ... rigging gaffer
Tony Foresta ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera
Dennis Gamiello ... key grip
Joe Humphreys ... set electrician
Jeremy Knaster ... second electric
Edward W. Lowry ... dolly grip (as Ed Lowry)
John Lowry ... rigging grip
Gary Martone ... key grip: second unit
Anastas N. Michos ... camera operator
Richie Montgomery ... grip
William Moore ... best boy
Bill O'Leary ... gaffer
Christopher T. Paul ... second assistant camera
John Sosenko ... camera operator
David Waterston ... director of photography: second unit
Jonathan Weaver ... camera loader
Joe Williams ... grip
Kevin P. Williams ... grip (as Kevin Williams)
Steven Cohen ... assistant camera (uncredited)
W.D. Hill ... key grip: second unit, Florida (uncredited)
Greg Patterson ... electrician (uncredited)
Lance E. Phox ... gaffer (uncredited)
Richard Rutkowski ... first assistant camera: "b" camera (uncredited)
Steve Spallone ... rigging electric best boy (uncredited)
Phillip Todd ... first assistant camera: second unit (uncredited)

Casting Department 

Barbara Harris ... voice casting
Kimberly Mullen ... casting associate
Ángela Núñez ... casting associate
Ria Pavia ... casting associate
Winsome Sinclair ... extras casting
Mark Mullen ... casting: Florida (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Donna Berwick ... assistant costume designer
Jennifer L. Bryan ... key costume supervisor
Dana Campbell ... key costume supervisor
Yolanda Carter ... costumer
Sharon Graham ... costumer
Chris Debiec ... set costumer (uncredited)

Editorial Department 

Karim Aïnouz ... assistant editor (as Karim Ainouz)
Pamela Chmiel ... first assistant editor
Lisa Davis ... assistant editor
Winston Han ... post-production assistant
Ann Jackman ... second assistant editor
Bob Kaiser ... color timer
Todd Milner ... second assistant editor
Theresa Repola Mohammed ... negative cutter
Brandon Walker ... apprentice editor
Lindsay Mofford ... assistant editor (uncredited)

Music Department 

Steve Bartek ... orchestrator
Lisa Brown ... music coordinator
Danny Elfman ... score producer
Nora Felder ... music coordinator
Robert Fernandez ... score mixer
Bonnie Greenberg ... music supervisor
John La Salandra ... supervising music editor
Marc Mann ... orchestrator
Jill Meyers ... music clearances
Dennis S. Sands ... score mixer
E. Gedney Webb ... music editor
Patti Zimmitti ... orchestra contractor
Tom Boyd ... oboe (uncredited)
James Thatcher ... musician: french horn (uncredited)

Transportation Department 

Harry J. Leavey ... transportation co-captain
James Leavey ... transportation captain
Patrick Hogan ... driver (uncredited)
John F. Teeple ... driver (uncredited)

Other crew 

Kimberly Bailey ... adr voice
Craig Bankey ... unit publicist
Charles Bazaldua ... adr voice
Michael Begasse ... assistant production coordinator
Joe Buda ... payroll accountant
Alan Burke ... projectionist
Cathy Cavadini ... adr voice
Lanei Chapman ... adr voice
Stanley Bennett Clay ... adr voice
Ricky Collins ... adr voice
Kyle Cooper ... title designer
Jeff Coopwood ... adr voice
Phillipa Davis ... production coordinator
Marcia del Mar ... adr voice
Alex Dent ... adr voice
R.W. Dixon ... assistant location manager
Judi M. Durand ... adr voice
Greg Finley ... adr voice
Rick Fitts ... adr voice
Joel Franklin ... supervising copyist
Javier Grajeda ... adr voice
Sabrina Gray ... assistant to unit production manager / second unit coordinator
Karla Green ... adr voice
J.D. Hall ... adr voice
G.M. Hill ... location scout (as G.M. Hill)
Tracey Hinds ... key production assistant
Vien Hong ... adr voice
Jay Horne ... location assistant (as Jeff Horne)
J.J. Johnson ... adr voice
Eric Klein ... location scout
Marsha Kramer ... adr voice
Carlos Lacamara ... adr voice
John Lafayette ... adr voice
Rae'Ven Larrymore Kelly ... adr voice (as Rae'ven Kelly)
Sondra Lieu ... adr voice
Terence Mathews ... adr voice
Maureen McComsey ... assistant production coordinator
Victoria Brown McCready ... second assistant accountant
Ari Sesu Merretazon ... technical advisor
Arlin Miller ... adr voice
Bob Neill ... adr voice
DeVaughn Nixon ... adr voice
Brent Owens ... location manager
Mike Phillips ... production accountant
Juan Pope ... adr voice (as J. Lamont Pope)
Steven T Puri ... title producer
J. Max Ruschak ... first assistant accountant
Bryan Scott ... adr voice
Bob Smith ... pilot (as Robert Smith)
Cheryl Tyre Smith ... adr voice
Shana Swanson ... video archivist
John Terrence ... adr voice
April Tran ... adr voice
Barbara Tuss ... script supervisor
John Vargas ... adr voice
Katreniah L. Washington ... production secretary
Dale Watkins ... assistant location manager
Greg Webb ... adr voice
Lee Mary Weilnau ... adr voice
Sabrina Wiener ... adr voice (as Sabrina Weiner)
Adam G. Williams ... location assistant (as Adam Williams)
Billy 'Sly' Williams ... adr voice
Maria Christina Williams ... location coordinator
Charles E. Yates ... location assistant
Ruth Zalduondo ... adr voice
David Zyler ... adr voice (as David Kramer)
Tammy Blackburn ... animal trainer (uncredited)
Brother Eden Douglas ... stand-in: Keith David (uncredited)
Mark Ebenhoch ... technical advisor: military (uncredited)
Jack W. Haddox ... production accountant (uncredited)
Nelson Pereyra ... production assistant (uncredited)
Grant Harper Reid ... location manager: second unit (uncredited)
Stanley Robinson ... location assistant (uncredited)
Andrew Wert ... armorer (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page