Edit
Cyber-Tracker 2 (Video 1995) Poster

(1995 Video)

Full Cast & Crew

Directed by 

Richard Pepin

Writing Credits (in alphabetical order)  

Richard Preston Jr. ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Eric (as Don 'The Dragon' Wilson)
Stacie Foster ...
Connie
...
Swain
Jim Maniaci ...
CyberTracker #9
...
Paris Morgan
...
Tripwire
Stephen Rowe ...
Damien Rhodes
...
...
Vickers
...
Carpenter
...
Pruitt
Peggy McIntaggart ...
Agnes 3000
Kathryn Atwood ...
Blair
...
Kessel
...
SuperTracker (as Peter H. Kent)
Sid Sham ...
Shiv
...
Rico Anteres
Frank Uzzolino ...
Rico's Partner
Dave Aranda-Richards ...
Gov. Quincy
...
Chief of Police
Chucky 'Lee' Currie ...
Police Officer
Fred Holliday ...
News Reporter
Billy Ray Orme ...
Gunther
Eboni Adams ...
Amanda
Jefferson Wagner ...
Thug
Caroline Kim ...
Governor's Aide
Helene M. White ...
Reporter #2
Rest of cast listed alphabetically:
...
Shotgun Thug (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Scott McAboy ... co-producer
Joseph Merhi ... producer
Richard Pepin ... producer
Gilbert Alexander Wadsworth III ... line producer
Don Wilson ... co-producer (as Don 'The Dragon' Wilson)

Music by 

John Gonzalez

Cinematography by 

Ken Blakey

Film Editing by 

Ron Cabreros
Paul G. Volk

Casting By 

Mark Sikes

Production Design by 

Gregory Martin

Art Direction by 

Mark Richardson ... (as Mark A. Richardson)

Costume Design by 

Lisa Dyehouse

Makeup Department 

Tom Irvin ... special makeup effects artist: Obscure Artifacts
Kathleen Karridene ... key hair stylist / key makeup artist
Jori Jenae McGuire ... assistant hair stylist (as Jori Jenae)

Production Management 

Paula McDaniel ... post-production manager
Amy Sydorick ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Michael K. DeVaney ... second assistant director
Alexander H. Gayner ... first assistant director
Bryan Goeres ... second second assistant director
Scott Hohnbaum ... first assistant director: second unit
Scott McAboy ... second unit director
Paul G. Volk ... second unit director
Gilbert Alexander Wadsworth III ... first assistant director

Art Department 

Norm Adams ... scenic artist
Banner Agundez ... property master
Neil Albaver ... laborer
Ernie Andrasik ... lead carpenter
Roby Anton ... scenic artist
Donald Beaulieu ... lead man
Chris Blocker ... construction coordinator
Glen Cuthbertson ... laborer
Chris Davies ... property assistant
John Davis ... carpenter
Anthony DeFrancisco ... property assistant
Nenno Filipaj ... set dresser
F.J. Fitzpatrick Jr. ... carpenter
Brenda Frye ... scenic artist
Hugh Gagan ... carpenter
Gary Golden ... carpenter
Robert Goodman ... carpenter
Trevor Holtan ... construction coordinator
Joelle Houze ... scenic assistant
Christopher Jones ... carpenter
David Lopez ... scenic artist
Scott MacLachlan ... carpenter
Eamonn McGlynn ... carpenter
Ricardo Medina ... scenic artist
Robert Mendicki ... art department coordinator
Randy Morgan ... key scenic artist
Cody Pittard ... carpenter
Jeremiah Redclay ... first scenic artist
Pilar Revoelta ... set dresser
Ryan Schossow ... scenic artist
Peter Seibold ... carpenter assistant
Luc Smith ... art swing gang
Steve Steffes ... laborer
Francisco Tanda ... scenic artist
Valentine Torres ... carpenter
Bill Vernetti ... scenic artist
Scot T. Waldon ... carpenter
Michael Webb ... carpenter
Danette Winston ... scenic artist

Sound Department 

Mark Allen ... re-recording mixer / sound effects editor / sound supervisor
Troy Allen ... adr recordist
Brent Beckett ... boom operator
Leslie Bloome ... foley artist (as Leslie Bloom)
Anita Cannella ... foley artist
Arthur Farkas ... foley editor / sound effects editor
Mike Hall ... production sound mixer
Gregg Harris ... boom operator
G.K. Holderer ... sound effects editor
Kurt Kassulke ... foley recordist
Michael Mouneu ... re-recording mixer
James P. Slingluff ... boom operator

Special Effects by 

Richard Cole ... special effects technician
Jay Combs ... special effects technician
Bill McCamey ... special effects crew
Robert Miller ... special effects designer
Larry Roberts ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Keith Allan ... titles & opticals
Mark Allan ... opticals
Cecilia ... visual effects technician
Michael F. Hoover ... digital artist
Frank H. Isaacs ... visual effects supervisor
Gary Young ... model lead

Stunts 

John Alden ... stunts
Michael Lee Baron ... stunts
Scott Blackwood ... stunts
Chuck Borden ... stunts
John Borland ... stunts
Kenny Bosse ... stunt fabricator
John Branagan ... stunts
Gregg Brazzel ... stunts
Kurt Bryant ... stunts
Eric Chambers ... stunts
Paul Dallas ... stunts
Bret Davidson ... stunts
Yannick Derrien ... stunts
Thomas Dewier ... stunts
Christopher Doyle ... stunts
Jean Yves Goudreau ... stunts
Don Fox Greene ... stunts (as Fox Greene)
Michael Groneman ... stunts
Anita Hart ... stunts
Chris Howell ... stunts
Steve Hulin ... stunts
Cinda-Lin James ... stunts
Bill Jenkins ... stunt fabricator
Harold Jenkins ... stunt fabricator
Steve Kelso ... stunts
Hubie Kerns Jr. ... stunts
Rob King ... stunts
Anthony Kramme ... stunts
Kurt D. Lott ... stunts
Salomon I. Marx ... stunts
Cole S. McKay ... stunt coordinator
Carl Milinac ... stunts
Erika Nann ... stunts
Billy Ray Orme ... stunts
Gary Paul ... stunts
Tom Poster ... stunts
Jeff Ramsey ... stunts
Simon Rhee ... stunts
Pat Romano ... stunt rigger / stunts
Paul E. Short ... stunts
Desi Singh ... stunts
Jerry Spicer ... stunts
Ellen G. Statham ... stunts
Patrick J. Statham ... stunts
Jefferson Wagner ... stunts
Garrett Warren ... stunts
William Washington ... stunts
Webster Whinery ... stunts
José Ignacio Álvarez ... stunts

Camera and Electrical Department 

George Baker ... camera operator: second unit
Jeff Barco ... electrician
Dennis Barth ... grip: second unit (as Dennis Barth Jr.)
Darcy Bellemore ... second assistant camera
Barry Clint ... grip
Marcelo Colacilli ... grip
David Cook ... electrician: second unit
Jeffrey A. Cook ... gaffer: second unit
Charles Crivier ... dolly grip / key grip
Mike Curtis ... electrician: second unit
Rick Davidson ... Steadicam operator
Greg Degler ... still photographer
Gabriel Dershin ... camera operator: second unit
Greg Ferguson ... camera loader / second assistant camera
Kathy Grieb ... electrician: second unit
Frank Jacobellis ... first electrician
Paul Janossy ... first assistant camera
Dwight F. Lay ... electrician: second unit
Lance Layman ... camera operator: second unit
Jean-Pierre Marangokis ... rigger
Maurice K. McGuire ... director of photography: second unit
Scott Medcalf ... electrician
Rich Oliver ... electrician: second unit
Basil Schmidt ... grip: second unit
James A. Seale ... best boy grip
Domenic Sfreddo ... grip
Mary F. Stankiewicz ... camera operator: second unit
Adam Teichman ... gaffer
Bela Trutz ... camera loader: second unit
Bill Tunnicliffe ... best boy electric / director of photography: second unit

Casting Department 

David O'Day ... extras casting
Dayna Polehanki ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Amber Garcia ... wardrobe assistant (as Amber Lynn Garcia)
Claudia Portillo ... wardrobe assistant

Editorial Department 

Geraint Bell ... post-production coordinator
Ron Cabreros ... post-production coordinator
Stuart Heiman ... post-production logistics
Mary K. Judy ... post-production liaison
Kevin Mock ... assistant film editor
Scott Riddle ... assistant film editor
Ron Shaw ... assistant film editor
Issam Tahan ... post-production logistics
Robert Tomaszewski ... colorist
Chris Weber ... negative cutter
Gary Weber ... negative cutter
Chuck Winston ... color timer

Location Management 

Sandra K. Hill ... location manager
Kathleen Monahan ... location manager

Music Department 

John G. Volk ... music supervisor

Transportation Department 

Rollin Alexander ... driver
Cecil Barba ... driver
Ken Day ... driver: camera car
Freddie Sanchez ... transportation coordinator
David Smith ... driver
Jeff Snee ... transportation captain

Other crew 

Mark Allan ... titles
Troy Allen ... dialogue supervisor
Christopher Bergschneider ... prosthetic effects designer
Robert Braeden ... production assistant
Art Camacho ... fight choreographer
Michael Collins ... production accountant
Mark Dresner ... assistant to producers
Jeffrey S. Farley ... prosthetic effects designer
Cassandra Heredia ... production coordinator
Marlene Hirshfield ... production coordinator
Laszlo Kata ... production assistant
John J. Kelly ... production associate
Jennifer Kernan ... assistant accountant
Jennifer Kerrigan ... production assistant
Amir Khouray ... stage manager
Shaker Khoury ... production accountant
Pierre Kurland ... accountant
Linda Kwan ... script supervisor: second unit
Kevin LaRosa ... aerial coordinator
Barry N. Lyons ... assistant to producers
Paula Martin ... assistant to producers
Michele Pepin ... travel coordinator
Adeeb K. Samhat ... production assistant
Jenifer Schuler ... paymaster
John Siedenburg ... catering chef
Lisa Nichole Simmons ... craft service
Irwin Sirotta ... assistant to producers
Jackie Taylor ... script supervisor
Bela Trutz ... production assistant
Melanie Warner ... craft service
Carla Portillo Whitby ... assistant to producers (as Carla Portillo)
Daniel Williams ... production assistant

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page