Edit
Crying Freeman (1995) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Christophe Gans

Writing Credits  

Kazuo Koike ... (based upon the comic books created by) &
Ryoichi Ikegami ... (based upon the comic books created by)
 
Christophe Gans ... (screenplay) &
Thierry Cazals ... (screenplay)
 
Laurie Finstad-Knizhnik ... (additional dialogue)
 
Roger Avary ... (uncredited)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
Takeshi Shimazaki
...
...
Customs Agent
Murray Lowry ...
Head Customs Agent
...
Koh
Mikal Tang ...
Koh's Driver
...
Detective Forge
...
Chief Randall
...
Detective Netah (as Tcheky Karyo)
...
...
Shimazaki's Bodyguard
Kiyoto Matsumoto ...
Shimazaki's Bodyguard
...
Detective
Russell Ferrier ...
Detective
Ravinder Toor ...
Detective
Janie Woods-Morris ...
Mery
...
Lady Hanada (as Yoko Shimada)
Masaya Katô ...
Ryuji Hanada (as Masaya Kato)
Giorgio Miyashita ...
Ryuji's Bodyguard
Michael Hirano ...
Bedroom Yakuza
Minh Ly ...
Bedroom Yakuza
Ed Hong-Louie ...
Soya Plant Supervisor
Ivy Ng ...
Witch
Paul Wong ...
Photographer
Floyd Faircrest ...
Gallery Assassin
...
Gallery Assassin
Morgan Lam ...
Boy In Lobby
Brian Rogne ...
Restaurant Bodyguard (as Bryan Rogne)
Alex Diakun ...
Antonio Rossi
Aundrea MacDonald ...
Kari
Akio Higashio ...
Yakuza Boss
Yukio Kasukawa ...
Yakuza Boss
Zuien Konomura ...
Priest
Mark Oki ...
Mister Dogaki
Annie Lee ...
Bordello Girl
Yuka Kobayashi ...
Lady Hanada's Maid
...
Temple Yakuza
Endo Hidemine ...
Temple Yakuza
Kenji Shimizu ...
Smoking Yakuza
Create a character page for: ?

Produced by 

Robert Frederick ... co-producer
Samuel Hadida ... producer
Victor Hadida ... executive producer
Takashige Ichise ... executive producer (as Taka Ichise)
Aki Komine ... co-producer
Mitsuru Kurosawa ... planner
Michele White ... associate producer
Brian Yuzna ... producer

Music by 

Patrick O'Hearn ... (music composed by)

Cinematography by 

Thomas Burstyn ... director of photography

Film Editing by 

Christopher Roth
David Wu ... supervising film editor

Casting By 

PoPing AuYeung ... (as Poping Auyeung)
Rick Montgomery

Production Design by 

Douglas Higgins
Alex McDowell ... (as Alex Mcdowell)

Art Direction by 

Rex Raglan

Set Decoration by 

Marianne Kaplan

Costume Design by 

Toni Burroughs-Rutter

Makeup Department 

Adam Behr ... assistant makeup effects
Lisa Buono ... makeup artist: insert unit, Los Angeles
Marisa Cappellaro ... assistant hair stylist: second unit (as Marissa Cappillaro)
Rosalina Da Silva ... makeup designer
Silvina Knight ... assistant hair stylist: insert unit, Los Angeles (as Sylvia Labrador) / assistant makeup artist: insert unit, Los Angeles (as Sylvia Labrador)
Michelle Lewong ... hair stylist: insert unit, Los Angeles
Thomas Lockhart ... tattoo designer
Kandace Loewen ... key hair stylist
Patricia Murray ... makeup artist (as Patricia Murray-Morgan)
Christopher Allen Nelson ... prosthetic makeup effects (as Christopher Nelson)
Patrick O'Brien ... assistant hair stylist (as Patrick J. O'Brien)
Yvonne Weber ... assistant makeup artist: second unit
Judy Yonemoto ... makeup artist: title sequence live action photography, Los Angeles
Gitte Axen ... assistant makeup artist (uncredited)
Shauna Magrath ... second assistant makeup artist (uncredited)

Production Management 

Moto Kato ... supervisor: Japan
Ed Licht ... production manager: title sequence live action photography, Los Angeles
Christopher Roth ... post-production supervisor
David Rowell ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

David Arnold ... trainee assistant director
Jim Brebner ... second assistant director
Murray Cohen ... first assistant director: title sequence live action photography, Los Angeles
William Gereghty ... second unit director
Pierre Henry ... first assistant director: second unit
Catherine Kretz ... third assistant director
David Markowitz ... first assistant director: second unit (as David R. Markowitz)
Sarah Rogers ... second assistant director: second unit
Benjamin Rosenberg ... first assistant director
Claire Welch ... third assistant director: second unit

Art Department 

Jym Campbell ... set dresser (as Jim Campbell)
Dean Eilertson ... assistant props
Terry Ewasiuk ... assistant set decorator
Stewart Fairley ... head painter (as Stuart Fairley)
Liz Goldwyn ... assistant art director
Shannon Grover ... lead hand
Jason Hedley ... set dresser
Gail Irvine ... props buyer
Philip Jean ... construction foreman
Mark Kyker ... property master: insert unit, Los Angeles
Bill Lammers ... scenic carpenter
Terry Lewis ... lead dresser
Philip Lunt ... greensman (as Phil Lunt)
Kate Marshall ... buyer
Pamela Nichol ... paint lead hand
Thierry Segur ... storyboards / visual concept
Grant Swain ... property master
Stephen Wright ... construction coordinator
Randy Casano ... scenic carpenter (uncredited)

Sound Department 

Donald D. Brown ... boom operator (as Don Brown)
Marc Chiasson ... sound editor
Kelly Cole ... adr recordist / recordist
Jacqueline Cristianini ... sound supervisor
Gonzalo Espinoza ... adr mixer: Los Angeles (as Bino Espinoza)
Dean Giammarco ... sound re-recording mixer
Randy Kiss ... adr engineer: Vancouver
James Kusan ... boom operator: second unit
Mark Lewer ... consultant: DTS
Nina McPeek ... cable operator
Bill Mellow ... recordist
Sina Oroomchi ... recordist
Don Painchaud ... recordist
Daryl Powell ... sound mixer: second unit
Paul A. Sharpe ... sound re-recording mixer (as Paul Sharpe)
Cal Shumiatcher ... sound designer (as Irving Mulch)
Matt Singh ... assistant adr engineer: Vancouver
Issac Strozberg ... sound editor (as Isaac Strozberg)
Kerry Uchida ... sound editor
Rob Young ... sound mixer
Bill Sheppard ... temp dub (uncredited)

Special Effects by 

James Paradis ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Christophe Archambault ... software development: title sequence, Sparx
Jean-Christophe Bernard ... special effects supervisor: title sequence, Sparx
Frederic Durand ... rendering: title sequence, Sparx
Serge Elissalde ... concept artist: title sequence, Sparx
Guillaume Hellouin ... special effects supervisor: title sequence, Sparx
Bruno Lesieur ... modeling: title sequence, Sparx
Bruno Maillard ... concept artist: title sequence, Sparx / digital compositing: title sequence, Sparx / director: title sequence, Sparx
Thierry Malherbe ... animation: title sequence, Sparx
Thomas Nautin ... animation: title sequence, Sparx
Alain Xerri ... software development: title sequence, Sparx
Thierry Malherbe ... visual effects supervisor (uncredited)

Stunts 

Marc Akerstream ... stunt performer (as Mark Akerstream)
Scott J. Ateah ... stunt coordinator (as Scott Ateah)
Curt Bonn ... stunt performer
Mike Ching ... stunt performer (as Michael Ching)
Jeff Chivers ... stunt performer
Dean Choe ... stunt performer
Ed Chow ... stunt performer
Mike Crestejo ... stunt assistant
Marny Eng ... stunt performer
Alette Falle ... stunt performer
Bill Ferguson ... stunt performer
Shishir Inocalla ... stunt performer
Robert Joya ... stunt performer
Russell Jung ... stunt performer (as Russel Jung)
Steve Jung ... stunt performer
Victor Kimura ... stunt performer
Yuka Kobayashi ... stunt performer
Kenji Koyama ... stunt performer
Byron Lawson ... stunt performer
Mitchell A. Lee Yuen ... stunt performer (as Mitch Yuen)
Alvin Lee ... stunt performer
Randy Lee ... stunt performer
Robert Lee ... stunt performer
Che Leong ... stunt performer
Derek Lowe ... stunt performer
David Lyle ... stunt performer
Johnny Mah ... stunt performer (as John Mah)
Kiyoto Matsumoto ... stunt performer
Philip Nishkihawa ... stunt performer (as Philip Nishikahama)
Gerald Paetz ... stunt performer
Paul Pat ... stunt performer
Rick Pearce ... stunt performer
Darryl Quon ... stunt performer (as Daryl Quon)
Ryoto Sakata ... stunt performer (as Ryota Sakata)
Yiro Satosono ... stunt performer
Trish Schill ... stunt performer (as Patricia Schill)
Kymberly Sheppard ... stunt performer
David Soo ... stunt performer
Ferdinand Soriano ... stunt performer
Chris Suda ... stunt performer
Warren Takeuchi ... stunt performer
Gerry Therrien ... stunt performer
Owen Walstrom ... stunt performer
John Wardlow ... stunt performer
Robin Webb ... stunt performer
Pat Wong ... stunt performer
Paul Wu ... stunt performer
Richard Yee ... stunt performer
Mike Crestejo ... stunts (uncredited)
Yuka Kobayashi ... stunt double: Lady Hanada (uncredited)
Mitchell A. Lee Yuen ... stunt double: Koh (uncredited)
Tong Lung ... stunts (uncredited)
Anthony Moyer ... stunts (uncredited)
Lee Sollenberger ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Peter Borkent ... generator operator: second unit
Russ Brandt ... camera operator: title sequence live action photography, Los Angeles / director of photography: insert unit, Los Angeles
Rick Fichter ... director of photography: title sequence live action photography, Los Angeles
Tom Fillingham ... camera operator: "b" camera
William Gereghty ... director of photography: second unit
Doane Gregory ... still photographer
Curt Griebel ... best boy grip: second unit
Einar Hansen ... gaffer
Junichi Hosoi ... first assistant camera: second unit
Simon Hunt ... rigging gaffer
Gaetan Jalbert ... gaffer: second unit
Timo Juonolainen ... best boy grip
Scott Keates ... dolly grip
Tenzin Lhalungpa ... first assistant camera
Alan MacKinnon ... generator operator (as Al McKinnon)
Tracey Major ... lamp operator: second unit
Mike Maley ... gaffer: title sequence live action photography, Los Angeles
Andre Martinez ... first assistant camera: title sequence live action photography, Los Angeles
Michael Martino ... first assistant camera: insert unit, Los Angeles
Kevin McBride ... grip
Rob Meckler ... key grip: title sequence live action photography, Los Angeles (as Robbie Meckler)
Rudy Muñoz ... best boy: title sequence live action photography, Los Angeles (as Ruddy Munoz)
John O'Neill ... grip: second unit
Guy Paterson ... best boy electric / best boy electric: second unit
Randal Platt ... camera operator (as Randall Platt)
Jeff Plecas ... key grip: second unit
Lisa Robison ... second assistant camera
Neil Seale ... camera operator: second unit (as Neal Seale)
Peter Smith ... gaffer: second unit / lamp operator
Terry Talley ... video assist: title sequence live action photography, Los Angeles
Alex Valasquez ... swing man: title sequence live action photography, Los Angeles
Gary Viola ... first assistant camera: second unit
Michael Wale ... second assistant camera: second unit
Scott Webb ... best boy: title sequence live action photography, Los Angeles
Tony Westman ... director of photography: insert unit
John Zulinski ... key grip
Ian Seabrook ... second assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Misako Furukawa ... casting interpreter: Japan
Joy Ganeev-Davies ... extras casting assistant (as Joy Davies)
Lori Marshall ... extras casting
Carmen Ruiz Laza ... casting associate (as Carmen Ruiz-Laza)
Kenji Saito ... casting: Japan
J.P. Shields ... casting associate: L.A.

Costume and Wardrobe Department 

Steve Holloway ... assistant costume designer (as Steven Holloway)
Joan Lovett ... set costumer
Julie O'Rourke ... costume supervisor: second unit
Debi Weldon ... costume supervisor

Editorial Department 

Herb Hickey ... color timer
Lorie Olson ... first assistant editor
Keith H. Sauter ... assistant editor: Los Angeles (as Keith Sauter)
Kevin Willis ... second assistant editor

Music Department 

Mark Halloran ... music legal services
Stephen Krause ... music scoring mixer

Transportation Department 

Ron Blenkarn ... driver: grip/semi (as Ron Blankern)
Charlie Brown ... driver: starwagon
Donald Frank Bush ... driver: construction (as Don Bush)
Barry Chapman ... transportation coordinator
Don Dykens ... transportation captain
Larry Hafichuk ... driver: cable truck
Dwayne Isert ... driver: set decoration
Marc Leezon ... truck driver: insert unit, Los Angeles
Barry Meldrum ... driver: special effects
Murray Mills ... transportation co-captain
Bob Townsend ... driver: honeywagon
Al Woods ... driver: cast (as Allan Woods)

Other crew 

Roger Abenhaim ... assistant: Davis Films
Holly Atchison ... script supervisor
Stephen M. Baron ... legal services: Ozla Pictures
Ildiko Barritt ... craft service / first aid
James Basile ... stand-in: title sequence live action photography, Los Angeles (as James Basille)
Said Boudarga ... delivery supervisor
Barbara Chomos ... unit publicist
Debbie Coe ... animal handler: second unit
Randy Colvin ... security coordinator
Ghislaine Compinato ... financial director: Davis Films
Dan Crosby ... boat wrangler
Jason Crosby ... marine coordinator
Kelly Dahliwal ... stand-in
Michael Dalling ... public relations: international, Rogers And Cowan
Kayoko K. Dietsche ... assistant: Ozla / script translator
Michael Donner ... accountant: Los Angeles
Jono Drake ... production coordinator trainee
Cathryn Eilertson ... assistant chef: Reel Appetites (as Catherine Eilertsen)
Lynn Elston ... post-production accountant
Ian Falvey ... production assistant: title sequence live action photography, Los Angeles
Laurie Finstad-Knizhnik ... story editor
David Free ... accounting services: Singer, Lewak, Greenbaum & Goldstein (as David W. Free C.P.A.)
Judy French ... accountant
Abdellah Hakdaoui ... runner: Davis Films
Dominique Hascoet ... production coordinator: Paris (as Dominique Hascoet-Brunet)
Char Holiday ... assistant: Mr. Lilliston (as Char Holliday)
Joel Hurley ... production assistant
Emmanuel Itier ... leaf wrangler: insert unit, Los Angeles (as Emmanuel Stevens-Itier)
Greg Jackson ... location manager
Anna Jonsson ... accounts clerk
Claude Joubier ... accountant: Davis Films
Kinji Kaneyama ... assistant: Oz Co.
Allan Krasnick ... legal services: Vancouver
Lavine Lambkins ... chef: Reel Appetites
Christine Lamblot ... secretary: Davis Films
Bruce Lilliston ... production legal counsel (as Bruce St. J Lilliston)
Bob Logan ... production assistant
Monica Mackenzie ... file clerk (as Monica McKenzie)
Helen MaComb ... production coordinator
Shirley Mantyla ... accounts clerk
Karen Margolese ... assistant location manager: second unit
Beth Mercer ... script supervisor: second unit
Cathy Miller ... craft service / first aid
Robert Murdoch ... assistant location manager
Ronald J. Myers ... accounting services: Singer, Lewak, Greenbaum & Goldstein (as Ronald J. Myers C.P.A.)
Atsushi Naito ... legal services: Oz Co., Ltd.
Nathalie Nataf ... coordinator: Davis Films
Paula Newell ... assistant to producers
John Pantages ... adr group: the Background (as Jon Pantages)
Kate Pierpoint ... dialogue coach
Patrick P. Pon ... stand-in (as Patrick Ponn)
Ken Ray ... security
Brian Roberts ... production coordinator: LA (as Brian A. Roberts)
Jeff Rubinstein ... location manager: insert unit, Los Angeles (as Jeff Rubenstein)
Susan Standfield ... stand-in (as Susan Stanfield)
Tomoko Sunami ... assistant: Oz Co.
Carol Urquhart ... accounts clerk
Christian Valsamidis ... legal services: France
Donna Wagar ... production assistant
Darcy Wild ... production assistant
Harvey Wong ... stand-in
Ronin Wong ... stand-in (as Ronin)
Terry Wong ... craft services: title sequence live action photography, Los Angeles
Sachiko Yoshimura ... assistant: Ozla
Atsuko Yoshinaga ... assistant: Ozla
Zane Grewer ... craft service (uncredited)

Thanks 

Roger Avary ... the producers wish to thank
Paul Cheng ... the producers wish to thank
Gloria Feldman ... the producers wish to thank
Philippe Gans ... dedicated to the memory of
David Hadida ... special thanks
Doug Hansen ... the producers wish to thank
Kiyoshi Inoue ... the producers wish to thank
Zuien Konomura ... the producers wish to thank: Tozenji (as Yoshiyuki Zuien Konomura)
Bernard Lehoux ... dedicated to the memory of
Bruce Lilliston ... the producers wish to thank
Michael Mendelsohn ... the producers wish to thank
Jean-Baptiste Mondino ... the producers wish to thank (as Jean Baptiste Mondino)
Ron Perlman ... the producers wish to thank
Deborah Kara Unger ... the producers wish to thank
Straw Weisman ... the producers wish to thank
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page