Edit
Congo (1995) Poster

(1995)

Full Cast & Crew

Directed by 

Frank Marshall

Writing Credits (WGA)  

Michael Crichton ... (novel)
 
John Patrick Shanley ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
Amy (as Lorene Noh)
...
...
...
...
...
Assistant
...
College President / Elliot's Boss
Bill Pugin ...
William
Lawrence T. Wrentz ...
Prof. Arliss Wender
...
Rudy, TraviCom Security
Kathleen Connors ...
Sally
...
TraviCom Operator
...
Bob Driscoll
...
Mr. Janus
...
727 Pilot
...
Transport Worker #1 (as James R. Paradise)
William John Murphy ...
Transport Worker #2
...
Samahani
Ayo Adejugbe ...
African Airport Guard
...
Roadblock Officer
...
Roadblock Soldier
Darnell Suttles ...
Hospital Interrogator (as M. Darnell Suttles)
Michael Chinyamurindi ...
Claude from Mombasa
Willie Amakye ...
Lead Porter
Malang ...
Porter
Jay Speed Forney ...
Porter
Shelton Mack ...
Porter
David Mungai ...
Porter
Anthony Mutune ...
Porter
Sylvester Mwangi ...
Porter
Les Robinson ...
Porter
Nelson Shalita ...
Porter
...
DC-3 Pilot
Guy Toley ...
DC-3 Co-Pilot
Jackson Gitonga ...
Mizumu Tribesman
Andrew Kamuyu ...
Mizumu Tribesman
Fidel Bateke ...
Witch Doctor
...
Amy (voice)
...
...
Jeffrey Weems
...
Kahega (as Adewalé)
David Anthony ...
Gorilla
Brian La Rosa ...
Gorilla
John Munro Cameron ...
Gorilla (as John Cameron)
John Alexander Lowe ...
Gorilla
...
Gorilla
Garon Michael ...
Gorilla
...
Gorilla
...
Gorilla
Eldon Jackson ...
Gorilla
Philip Tan ...
Gorilla
Nicholas Kadi ...
Gorilla
Christopher 'Critter' Antonucci ...
Gorilla
Rest of cast listed alphabetically:
Loren Cross ...
Ghost Tribe Member (uncredited)
...
Captain Wanta (uncredited)
...
Eddie Ventro (uncredited)
Paul Speaks ...
Scientist (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Michael Backes ... associate producer
Paul Deason ... associate producer
Kathleen Kennedy ... producer
Frank Marshall ... executive producer
Sam Mercer ... producer
Frank Yablans ... executive producer

Music by 

Jerry Goldsmith

Cinematography by 

Allen Daviau

Film Editing by 

Anne V. Coates

Casting By 

Allison Cowitt
Mike Fenton

Production Design by 

J. Michael Riva

Art Direction by 

Richard Holland ... supervising art director

Set Decoration by 

Lisa Fischer

Costume Design by 

Marilyn Matthews

Makeup Department 

Cynthia Barr ... makeup artist
Judith A. Cory ... key hair stylist
John E. Jackson ... special makeup artist
Michael Shawn McCracken ... special makeup effects artist (as Michael McCracken Jr.)
Matthew W. Mungle ... special makeup artist
Susan Schuler-Page ... hair stylist (as Susan Schuler)
Christina Smith ... key makeup artist

Production Management 

Paul Deason ... unit production manager
Angela Heald ... production supervisor
Sergio Miranda ... production supervisor: Costa Rica
Kathleen Jo Stude-Elliott ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

M. James Arnett ... second unit director
Mark Cotone ... second assistant director
Rosemary Edmonds ... dga trainee (as Rosemary K. Edmonds)
Katterli Frauenfelder ... first assistant director
Marcos Miranda ... assistant director: aerial unit, Costa Rica
Laura Nisbet ... second second assistant director
Tom C. Peitzman ... second assistant director: aerial unit
Mikael Salomon ... director: aerial unit
Simon Trevor ... director: Africa
Stan Winston ... second unit director
Ian Woolf ... first assistant director: aerial unit

Art Department 

Carlo Basail ... greens laborer
William Biggerstaff ... paint foreperson
Taylor Black ... set dresser (as Taylor H. Black)
Mark Blumenthal ... paint foreperson
Jeff Brown ... greens foreperson
Steve C. Collins ... labor foreperson
Don Cooke ... general labor foreperson (as Don E. Cooke)
Tom Cranham ... illustrator
Charles Daboub Jr. ... set designer
Robert E. Denne ... production painter (as Bob Denne)
Gary Diamond ... set designer
Robert Fechtman ... set designer
John French ... painter
Jeff Frost ... sculptor
David Goldstein ... head painter
Robert Gray ... set dresser
David Howland ... plaster foreperson (as David S. Howland)
Evan Jacobs ... computer property fabricator
Jack Johnson ... illustrator
Richard W. Jones ... greens foreperson (as Rick Jones)
Carol Kiefer ... art department coordinator
Roger Knight ... set dresser
Sherman Labby ... storyboard artist
Tom Lifsey ... construction foreperson
Douglas T. Madison ... property person
William S. Maxwell III ... lead person
Jerry Moss ... property master (as Gerald Moss)
Tomas Mulrooney ... sculptor
Dan Ondrejko ... greens coordinator (as Daniel L. Ondrejko)
Hope M. Parrish ... set dresser
Andrew Petrotta ... property person (as Andrew D. Petrotta)
Victor Prado ... art department assistant: Costa Rica
Craig Raiche ... assistant property master (as Craig R. Raiche)
Bruce Richter ... carpenter
Christoph Rittershausen ... lead sculptor
Wendy Riva ... assistant art director
Doug Rosenberger ... construction general foreperson (as Douglas Rosenberger)
Gerald Scaife ... construction auditor
Terry Scott ... construction coordinator
Alex Scutti Jr. ... head plasterer (as Alexander P. Scutti Jr)
Patrick Silvera ... construction foreperson (as Patrick J. Silvera)
Bob Skemp ... greens foreperson
Dawn Snyder ... set designer
Tom Southwell ... conceptual artist
Tracy Stockwell ... plaster foreman
Eric Sundahl ... art department assistant
Jeffrey Thomas ... greens foreperson
Sally Thornton ... set designer
Anthony Vitagliano ... greens foreperson
Ciro Vuoso ... lead foreperson
Darrell L. Wight ... set designer
Kurt Willis ... labor foreperson
Robert Woodruff ... assistant art director
Ron Churchman ... property maker (uncredited)
Michael Denering ... scenic artist (uncredited)
Gregory S. Hooper ... model builder (uncredited)
Victor M. Shannon ... plasterer (uncredited)

Sound Department 

Rick Alexander ... additional mixer
Bob Baron ... adr mixer
Robert Batha ... first assistant sound editor
Gregg Baxter ... supervising sound editor
Lon Bender ... additional audio
Pamela Bentkowski ... foley supervisor (as Pam Bentkowski)
Burtis Bills ... additional audio
Rick Bozeat ... sound effects editor
Desmond Cannon ... assistant sound editor (as Desmond R. Cannon)
Michael P. Cook ... dialogue editor
Valerie Davidson ... sound effects editor
Ken Dufva ... foley artist
David Lee Fein ... foley artist
Ann Fisher ... assistant sound editor
Patrick J. Foley ... dialogue editor (as Patrick Foley)
Scott Martin Gershin ... sound effects supervisor
Nerses Gezalyan ... foley recordist
Hector C. Gika ... foley editor
Sarah Goldsmith ... dialogue editor
Laura Graham ... adr editor
Dan Hegeman ... sound effects editor
Doug Hemphill ... re-recording mixer (as D.M. Hemphill)
Philip A. Hess ... foley editor (as Philip Hess)
Nigel Holland ... sound effects designer
Holly Huckins ... adr editor
Robert Jackson ... boom operator
Craig S. Jaeger ... foley editor (as Craig Jaeger)
Chris Jargo ... adr editor
Ron Judkins ... sound mixer
Doc Kane ... adr mixer
Michael Keller ... additional audio
Rick Kline ... re-recording mixer
Tony Lamberti ... sound effects editor
Gary Mundheim ... foley editor
Tony Negrete ... assistant sound editor
Kevin O'Connell ... re-recording mixer
Thomas O'Neil Younkman ... assistant sound editor
Mark Ormandy ... additional audio
Kelly Oxford ... sound effects editor
Alan Rankin ... sound effects editor
Bruce Richardson ... sound effects supervisor
Randy Singer ... foley mixer (as Randall K. Singer)
Wylie Stateman ... supervising sound editor
Peter Michael Sullivan ... sound effects designer
Tove Blue Valentine ... cable person (as Tove Blue)
Bill Voigtlander ... adr editor
Kim Waugh ... additional audio
Mark Burton ... additional sound mixer (uncredited)

Special Effects by 

Stuart Artingstall ... hair department supervisor: Stan Winston Studio
Craig Tex Barnett ... special effects technician (as Craig Barnett)
Bill Basso ... key artist: "Amy" and "Grey Gorillas", Stan Winston Studio
Judy Bowerman ... suit fabricator: Stan Winston Studio
Ken Brilliant ... key artist: Stan Winston Studio
Emery Brown ... electronics designer: Stan Winston Studio
Steve Bunyea ... special effects technician (as Steve E. Bunyea)
John Calpin ... key technician: Stan Winston Studio
Jim Charmatz ... art department: Stan Winston Studio
Raymond Contreras ... mechanical technician: Stan Winston Studio
Chris Cowan ... mechanical designer: "Grey Gorillas", Stan Winston Studio (as Christian Cowan)
Barry Crane ... key technician: Stan Winston Studio
Richard Davison ... key artist: Stan Winston Studio
Jon Dawe ... mechanical designer: "Amy", Stan Winston Studio
Glenn Derry ... electronics designer: Stan Winston Studio
Kim Derry ... mechanical technician: Stan Winston Studio / special effects technician
Lou Diaz ... art department: Stan Winston Studio
Denise Dillion ... hair department: Stan Winston Studio
Marilyn Dozer-Chaney ... suit fabricator: Stan Winston Studio
Donald Elliott ... special effects foreperson (as Donald R. Elliott)
Cory Faucher ... special effects technician (as Cory Evan Faucher)
Greg Figiel ... key artist: "Grey Gorillas", Stan Winston Studio
Nathalie Fratti ... suit fabricator: Stan Winston Studio
Jonathan Geiduschek ... special effects technician
John Gentile ... mechanical technician: Stan Winston Studio
Astrid Georgi ... art department: Stan Winston Studio
Jonathan Gording ... contact lenses by
Dave Grasso ... key artist: "Grey Gorillas", Stan Winston Studio (as David Grasso)
Connie Grayson Criswell ... hair department: Stan Winston Studio (as Constance Grayson)
Erik Haraldsted ... special effects technician
Mike Harper ... art department: Stan Winston Studio
Beth Hathaway ... suit fabricator: Stan Winston Studio
Richard Haugen ... mechanical designer: "Grey Gorillas", Stan Winston Studio (as Rich Haugen)
Ursula Hawks ... hair department: Stan Winston Studio (as Ursula Ward)
Bruce D. Hayes ... special effects technician
Colleen Henry ... suit fabrication supervisor: Stan Winston Studio
Thomas R. Homsher ... special effects technician (as Thomas Homsher)
Kevin Hudson ... art department: Stan Winston Studio
Marc Irvin ... mechanical technician: Stan Winston Studio
Mark Jurinko ... key artist: Stan Winston Studio
Kathleen Kane ... hair department: Stan Winston Studio
Werner Keppler ... art department: Stan Winston Studio
Rodrick Khachatoorian ... electronics designer: Stan Winston Studio
Bruce Khteian ... special effects laborer
Richard J. Landon ... mechanical designer: "Amy", Stan Winston Studio (as Richard Landon)
Louie Lantieri ... special effects technician
Michael Lantieri ... special effects supervisor
Christian Lau ... art department: Stan Winston Studio
Gitta Laukotter ... suit fabricator: Stan Winston Studio
Brad Look ... hair department: Stan Winston Studio (as Bradley Look)
Lindsay MacGowan ... suit fabricator: Stan Winston Studio
Shane Mahan ... production supervisor: Stan Winston Studio
Karen Mason ... suit fabrication supervisor: Stan Winston Studio
Jason Matthews ... art department: Stan Winston Studio
Christine McCray ... suit fabricator: Stan Winston Studio
Tony McCray ... key technician: Stan Winston Studio
Mark 'Crash' McCreery ... concept artist: Stan Winston Studio
Matt McDonnell ... special effects technician (as Matthew J. McDonnell)
Tom McLaughlin ... key technician: Stan Winston Studio
Kevin McTurk ... art department: Stan Winston Studio
Tara Meaney-Crocitto ... production coordinator: Stan Winston Studio (as Tara Crocitto)
Paul Mejias ... key artist: "Grey Gorillas", Stan Winston Studio
David Monzingo ... art department: Stan Winston Studio
Brian Namanny ... mechanical technician: Stan Winston Studio
Renee Napier ... contact lens technician
Sylvia Nava ... hair department: Stan Winston Studio
Jon Neill ... art department: Stan Winston Studio
Tim Nordella ... mechanical designer: "Hippo", Stan Winston Studio
Joey Orosco ... key artist: "Grey Gorillas", "Silverback" and "Hippo", Stan Winston Studio
Dan Ossello ... special effects coordinator (as Daniel B. Ossello)
Eric Ostroff ... key technician: Stan Winston Studio
Tom Pahk ... special effects shop foreperson
Johanna Pizzo ... contact lens technician
Joe Reader ... key artist: "Hippo", Stan Winston Studio (as Joseph Reader) / key technician: Stan Winston Studio (as Joseph Reader)
Paul Romer ... mechanical technician: Stan Winston Studio
John Rosengrant ... key artist: "Hippo", Stan Winston Studio / production supervisor: Stan Winston Studio
Alan Scott ... mechanical designer: "Silverback", Stan Winston Studio
Monty Shook ... art department: Stan Winston Studio
Alfred Sousa ... mechanical designer: "Grey Gorillas", Stan Winston Studio
Ian Stevenson ... key artist: Stan Winston Studio
Scott Stoddard ... art department: Stan Winston Studio
Christopher Swift ... concept artist: Stan Winston Studio / key artist: "Grey Gorillas", Stan Winston Studio
Jennifer Teves ... assistant: Mr. Winston, Stan Winston Studio
Miles Teves ... concept artist: Stan Winston Studio / key artist: "Amy" and "Grey Gorillas", Stan Winston Studio
Brian Tipton ... special effects technician
Tom Tokunaga ... special effects technician
Gwendolyne Wagner ... hair department: Stan Winston Studio
Lynne Watson ... hair department: Stan Winston Studio
Lex Webb ... special effects technician
Stiles White ... production assistant: Stan Winston Studio
Stan Winston ... gorillas by
Dennis Yeager II ... special effects technician (as Dennis Yeager)
Chuck Zlotnick ... production assistant: Stan Winston Studio
Harish Mandyam ... special effects (uncredited)
Kimberly Scott ... Legacy Effects Admin (uncredited)

Visual Effects by 

Lauren Abrams ... model maker: miniatures unit, ILM
Julie Adrianson-Neary ... digital rotoscope & paint artist: ILM (as Julie Neary)
Barbara Affonso ... chief model maker: miniatures unit, ILM
Alia Agha ... digital rotoscope & paint artist: ILM
Mark Anderson ... model maker: miniatures unit, ILM
Karen Ansel ... computer graphics artist: ILM
Al Bailey ... digital film touch-up: ILM (as Alan Bailey)
Charles Bailey ... chief model maker: miniatures unit, ILM (as Charlie Bailey)
Carol Bauman ... model maker: miniatures unit, ILM
Randall K. Bean ... senior scanning operator: ILM
John Bell ... concept artist: ILM
Elissa Bello ... digital artist: Buena Vista Visual Effects
Patricia Blau ... senior staff: ILM
Scott Bonnenfant ... digital film touch-up: ILM
Lydia Bottegoni ... visual effects producer: Buena Vista Visual Effects
Jason Brackett ... stage technician: ILM
Barbara Brennan ... computer graphics artist: ILM
Ronn Brown ... CG production assistant: ILM
Bruce D. Buckley ... computer graphics artist: ILM
Donald S. Butler ... computer graphics artist: ILM (as Don Butler)
Casey Cannon ... display graphics supervisor: BFTRE
Sean M. Casey ... model maker: miniatures unit, ILM (as Sean Casey)
Tom Cloutier ... stage technician: ILM
Robert Cooper ... model maker: miniatures unit, ILM (as Bob Cooper)
Theresa Corrao ... CG technical assistant: ILM
Betsy Cox ... digital rotoscope & paint artist: ILM
Diana Crozier ... production support staff: ILM
Gail Currey ... CG production operations manger: ILM
Bernie Demolski ... stage technician: ILM (as Berny Demolski)
Giovanni Donovan ... chief model maker: miniatures unit, ILM
Jeff Doran ... computer graphics artist: ILM
Dick Dova ... stage technician: ILM
David S. Dranitzke ... stage effects coordinator: ILM
Sheena Duggal ... sabre artist: ILM
J.D. Durst ... model maker: miniatures unit, ILM
David Eagle ... stage technician: ILM
Larry Eisler ... model maker: miniatures unit, ILM
Mike Ellis ... scanning operator: ILM
Raul Essig ... computer graphics artist: ILM
John V. Fante ... miniature lava photographer: ILM
Scott Farrar ... visual effects supervisor
Bob Finley III ... stage technician: ILM (as Bob Finley Jr.)
Pat Fitzsimmons ... stage department manger: ILM
Jon Foreman ... model maker: miniatures unit, ILM
Bijan Forutanpour ... computer graphics artist: ILM
Joe Fulmer ... stage technician: ILM
George Gambetta ... senior scanning operator: ILM
John Gazdik ... visual effects camera assistant: ILM
Dennis Gehringer ... stage technician: ILM
Tim Geideman ... negative line-up: ILM
Brian Gernand ... chief model maker: ILM
Tina Gonzalez ... visual effects coordinator: ILM
John Goodson ... chief model maker: miniatures unit, ILM
Ned Gorman ... visual effects producer: ILM
Carol Lee Griswold ... plate photography coordinator: ILM
Nelson Hall ... model maker: miniatures unit, ILM
David Hallinger ... visual effects camera assistant: ILM
Lori Harrison ... model maker: miniatures unit, ILM
Carol Hayden ... digital rotoscope & paint artist: ILM
Deborah Heller ... production support staff: ILM
David Heron ... key stage technician: ILM
Geoff Heron ... stage technician: ILM
Robert Hill ... visual effects camera assistant: ILM
Edward Hirsh ... stage manager: ILM (as Edward T. Hirsch)
Dorne Huebler ... digital compositor: Buena Vista Visual Effects
Paul Huston ... digital matte supervisor: ILM
Brad Jerrell ... stage technician: ILM
Doug Jones ... negative cutter: ILM
Sandra Ford Karpman ... computer graphics supervisor: ILM
Paula Karsh ... production support staff: ILM
Pam Kaye ... production support staff: ILM (as Pamela Kaye)
Ira Keeler ... model maker: miniatures unit, ILM
Susan Kelly-Andrews ... digital rotoscope & paint artist: ILM (as Susan Kelly)
Josh Kirschenbaum ... computer sync: BFTRE
Kevin Koneval ... digital compositor: Buena Vista Visual Effects
Geoffrey Lake ... model maker: miniatures unit, ILM
James Lim ... negative line-up: ILM
Van Ling ... display graphics supervisor: BFTRE
Michael Lynch ... chief model maker: miniatures unit, ILM (as Michael P. Lynch)
Jodie Maier ... digital rotoscope & paint artist: ILM
Greg Maloney ... computer graphics artist: ILM
Jeff Mann ... senior staff: ILM
Jules Mann ... CG production assistant: ILM
Tia L. Marshall ... CG technical assistant: ILM (as Tia Marshall)
Tom Martinek ... digital effects artist: ILM
Bill Mather ... digital matte painter: ILM
Dawn Matheson ... CG technical assistant: ILM
Michael McCabe ... production support staff: ILM
Michael McGovern ... visual effects editor: ILM
Roberto McGrath ... assistant visual effects editor: ILM
Rich McKay ... visual effects camera assistant: ILM
Matt McLemour ... model maker: miniatures unit, ILM
Marghi McMahon ... model maker: miniatures unit, ILM (as Marghe McMahon)
Scott McNamara ... model maker: miniatures unit, ILM
Dan Michalske ... stage technician: ILM (as Daniel Michalske)
Richard Miller ... model maker: miniatures unit, ILM
Craig Mohagen ... key stage technician: ILM
Tim Morgan ... key stage technician: ILM
Jim Morris ... senior staff: ILM
Wendy Morton ... model maker: miniatures unit, ILM
Claudia Mullaly ... visual effects art director: ILM
Dave Murphy ... key stage technician: ILM (as David Murphy)
George Murphy ... computer graphics artist: ILM
Rosa Novello ... visual effects production intern
Michael Olague ... key stage technician: ILM
Jeff Olson ... model department manger: ILM
Randy Ottenberg ... chief model maker: miniatures unit, ILM / model maker
Eddie Pasquarello ... computer graphics artist: ILM
Tom C. Peitzman ... effects production supervisor
Lorne Peterson ... model shop project supervisor: ILM
Joshua Pines ... digital scanning supervisor: ILM
Anne Polland ... model maker: miniatures unit, ILM
Gus Pollek ... stage technician: ILM
Ricardo Ramos ... CG technical assistant: ILM
Chuck Ray ... key stage technician: ILM
Christopher Reed ... model maker: miniatures unit, ILM (as Christopher A. Reed)
Sandy Ritts ... CG technical assistant: ILM
Martin Rosenberg ... visual effects camera operator: ILM
Saul Saladow ... visual effects assistant editor
Heather Smith ... visual effects coordinator: ILM (as Heather A. Smith)
Kenneth Smith ... digital timing supervisor: ILM
Kim Smith ... model maker: miniatures unit, ILM (as R. Kim Smith)
Tony Sommers ... model maker: miniatures unit, ILM
Eben Stromquist ... chief model maker: miniatures unit, ILM
Larry Tan ... model maker: miniatures unit, ILM
Bruce Tauscher ... digital compositor: Buena Vista Visual Effects
Christopher Townsend ... computer graphics artist: ILM
Dennis Turner ... computer graphics artist: ILM
Pat Turner ... visual effects & plate camera operator: ILM (as Patrick Turner)
Yusef Useugi ... digital matte painter: ILM (as Yusei Useugi)
Rick Vagts ... model maker: miniatures unit, ILM
Danny Wagner ... model maker: miniatures unit, ILM
Steve Walton ... model maker: miniatures unit, ILM (as Steven Walton)
Harold Weed ... chief model maker: miniatures unit, ILM
John Whisnant ... scanning operator: ILM
Andy White ... computer graphics artist: ILM
Chuck Wiley ... model maker: miniatures unit, ILM
Tom Williams ... senior staff: ILM
Gail Wise ... computer graphics production assistant
Juliette Yager ... effects editor: Buena Vista Visual Effects
Russell Koonce ... digital compositor (uncredited)
Shyam V. Yadav ... CG playback (uncredited)

Stunts 

Christopher 'Critter' Antonucci ... stunt performer
M. James Arnett ... stunt coordinator
Seth Arnett ... stunts (as Seth James Arnett)
Diane Cerveny ... aerial stunts
Gary Cerveny ... aerial stunts
Gilbert B. Combs ... stunts
Jan M. Davis ... aerial stunts (as Jan Davis)
Christopher DeSocio ... stunts
Alfred Foster ... stunts
Andy Gill ... stunts
Jeff Habberstad ... aerial stunt coordinator
Randy Hall ... stunts
Anne Helliwell ... aerial stunts
Frank Johnson ... aerial stunts
James Lenox ... aerial stunts (as James A. Lenox)
Pam Manos ... aerial stunts (as Pam G. Manos)
Eric Mansker ... stunts
Lisa McCullough ... stunts
Gerald R. Meyers ... aerial stunts
Chuck Picerni Jr. ... stunts
Jimmy Romano ... stunts
Thomas Sanders ... aerial stunts
Myke Schwartz ... stunts
Todd Shoebotham ... stunts
Brian Smrz ... stunts
Donald E. Thomas ... aerial stunts
B.J. Worth ... aerial stunts
Robert 'Bobby Z' Zajonc ... stunts
Jake Lombard ... stunt rigger (uncredited)
Keith Woulard ... stunt double: Ernie Hudson (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Dana Arnold ... lighting technician
Kevin Arnold ... lighting coordinator
Paul C. Babin ... camera operator (as Paul Babin)
Gary A. Beaird ... grip (as Gary Beaird)
Stephen S. Campanelli ... Steadicam operator (as Stephen Campanelli)
Richard L. Carden ... dolly grip (as Rick Carden)
R. Adam Chambers ... lighting technician
Andrea Chesney ... second assistant photographer: aerial unit
Joseph V. Cicio ... first assistant photographer: aerial unit
Rick Colosimo ... grip
Tom Connole ... additional photographer
Elyse Couvillion ... second assistant camera (as Elise Couvillion) / second assistant camera
David Daunt ... camera technician: Wescam, aerial unit
Kevin Dean ... rigging grip
Maurizio Dotto ... assistant photographer: second unit (as Maurizio M. Dotto)
Shawn Ensign ... rigging grip
Paul Gibilisco ... second assistant photographer
Kristin R. Glover ... camera operator: second unit
Mark Gutterud ... vistavision camera operator
Jamie Harcourt ... camera operator: Africa
Brent Lon Hershman ... assistant photographer: second unit
Steve Hoch ... grip
Bobby Huber ... first company grip: aerial unit (as Robert F. Huber)
Van Johnson ... lighting technician
William T. Jones ... rigging grip (as William T. 'Jake' Jones)
Horace Jordan ... camera operator: second unit
Tom Keefer ... rigging key grip
Ian Kelly ... video engineer
Kim Kono ... lighting technician (as Kim K. Kono)
Steve Koster ... camera operator: Wescam, aerial unit
Tom Lamont ... grip
Lonnie Leslie ... grip (as Lonnie J. Leslie)
William R. Mayberry ... assistant chief lighting technician
Peter McAdams ... best boy grip: second unit
Charles Minsky ... director of photography: second unit
Matthew Thomas Moles ... grip (as Matthew T. Moles)
Merrick Morton ... still photographer
Chris Napolitano ... rigging lighting technician
Reggie Newkirk ... first assistant photographer
Louis Niemeyer ... assistant camera
John O'Connor ... film loader: aerial unit (as John O'Conner)
Phil Pastuhov ... camera operator: aerial unit
Bruton Peterson ... lighting technician (as Bruton R. Peterson)
Rusty Reilly ... second company grip (as Rusty 'Rocket' Reilly)
P. Scott Sakamoto ... camera operator
Jim Shelton ... first company grip (as James Shelton)
Baird Steptoe ... first assistant photographer
Bob Stradling ... film loader
Jon Sudtell ... grip
Simon Trevor ... photographer: Africa
Jeff Vine ... assistant photographer: second unit (as Jeffrey Vine)
Larry Wallace ... chief lighting technician
Tim Wooster ... focus puller: Africa

Casting Department 

Carlos Cordero ... local casting: Costa Rica
Rachel Davies ... casting assistant
Terrence Harris ... casting associate
Kate Kennedy ... casting associate (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Cheryl Beasley Blackwell ... costume supervisor
Dallas D. Dornan ... costumer (as Dallas Dornan)
Mary C. Lane ... costumer
Ruby K. Manis ... costume supervisor
Lesley Neufeld ... textile artist (as Lesley Nicholson)
Tess Inman ... costumer (uncredited)
Annalisa Strickland ... costumer (uncredited)

Editorial Department 

John Bickford ... dallies contact
Christopher Cibelli ... additional film editor
Russell Eaton ... additional assistant film editor
Mike Milliken ... color timer
Jeremiah O'Driscoll ... additional assistant film editor
Theresa Repola Mohammed ... negative cutter
Michael Reynolds ... additional assistant film editor
Arthur Schmidt ... additional film editor
Eric O. Schusterman ... additional assistant film editor
Chris 'Kid' Schwartz ... post-production assistant
Cary Shott ... assistant editor: lightworks
Sean T. Stratton ... post-production coordinator
Robb Sullivan ... first assistant film editor

Location Management 

Lilia Gallardo ... locations assistant: Costa Rica
Robin Hollister ... location manager: Africa (as Robin K. Hollister)
Marco Mora ... locations assistant: Costa Rica
Deborah J. Page ... assistant location manager (as Deborah Page)
Paul Pav ... location manager
Jenny Pont ... location coordinator: Africa

Music Department 

Bob Bornstein ... music preparation
Bruce Botnick ... music mixer / music recordist
Brent Brooks ... assistant music editor
Alexander Courage ... orchestrator
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Jerry Goldsmith ... conductor
Darrell Hall ... music editor
Kenneth Hall ... music editor
Arthur Morton ... orchestrator
James Thatcher ... musician: French horn

Transportation Department 

Juan Diego Barquero ... transportation interpreter: Costa Rica
Scott Fair ... driver
Chris Haynes ... driver
Tom Marshall ... transportation captain (as Thomas F. Marshall)
Marcos Morales ... transportation interpreter: Costa Rica
Dave Robling ... transportation coordinator

Other crew 

Lynn Andrews ... assistant: Mr. Mercer
Bill Basso ... puppeteer
Andy Birmingham ... production accountant
Sashy Bogdanovich ... set production assistant
Yamilah Bouzid ... unit physician: Costa Rica (as Dr. Yamilah Bouzid-Jiminez)
Robert C. Campion ... production auditor
Belinda Celis ... production secretary: Costa Rica
Lori Connolly ... assistant: Ms. Kennedy
Faith Conroy ... script supervisor: second unit
Stephanie Counts ... office production assistant
Chris Cowan ... puppeteer (as Christian Cowan)
Kathi Danielson ... assistant auditor (as Kathi D. Evans)
Richard Davison ... puppeteer
Jon Dawe ... puppeteer
Jessica Drake ... dialect consultant
Peter Elliott ... gorilla choreographer
Lizzy Fallas ... production coordinator: Costa Rica
Greg Figiel ... puppeteer
J.W. 'Corkey' Fornof ... aerial coordinator
Matt Freeman ... assistant: Ms. Kennedy
Laurie Gonzales ... craft service (as Lori Gonsalves)
Dave Grasso ... puppeteer (as David V. Grasso)
Ronald E. Hairston ... craft service (as Ronald Hairston)
Beth Hathaway ... puppeteer
Richard Haugen ... puppeteer
Anna E. Hayward ... assistant: Mr. Marshall
Charles Horton ... primate consultant
Dan Isaacson ... athletic trainer
Ricky Jay ... illusion creator / technical consultant
Mark Jurinko ... puppeteer
J.M. Kenny ... production coordinator (as Joseph 'J.M.' Kenny)
Todd M. Lachniet ... office production assistant
Richard J. Landon ... puppeteer (as Richard Joseph Landon)
Karen Mason ... puppeteer
Brian McMillan ... animal trainer
Kevin McTurk ... puppeteer
Paul Mejias ... puppeteer
Jose Moreira ... dailies runner: Costa Rica
Todd Morris ... office production assistant (as Todd Shane Morris)
Deogratias Ngonyani ... dialect consultant: Swahili
Tim Nordella ... puppeteer
Joey Orosco ... puppeteer
Eric Ostroff ... puppeteer
Dan Perri ... title designer
Mary T. Radford ... assistant: Mr. Marshall
Joe Reader ... puppeteer (as Joseph Reader)
Sandy Reed ... craft service
Sioux Richards ... script supervisor
Mikael Romano ... production secretary (as Mikael C. Romano)
John Rosengrant ... puppeteer
Deborah Roth ... researcher
Lissa Ruben ... continuity: Africa
Alan Scott ... puppeteer (as J. Alan Scott)
Adam Shankman ... choreographer
Patrick R. Siembieda ... assistant accountant
Alfred Sousa ... puppeteer
Anne Marie Stein ... unit publicist
Ian Stevenson ... puppeteer
Christopher Swift ... puppeteer
Jules Sylvester ... animal coordinator
Michael Webber ... illusion creator
N. Brock Winkless IV ... puppeteer
Wayne Witherspoon ... set production assistant
Darrel W. Wright ... assistant choreographer (as Darrel Wright)
Robert 'Bobby Z' Zajonc ... helicopter pilot: aerial unit
Herb Kossover ... researcher (uncredited)

Thanks 

Steve Starkey ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page