Edit
Bad Company (1995) Poster

(1995)

Full Cast & Crew

Directed by 

Damian Harris

Writing Credits (WGA)  

Ross Thomas ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Margaret Wells
...
Nelson Crowe
...
Vic Grimes
...
Tod Stapp
...
Julie Ames
...
Judge Beach
...
Les Goodwin
...
Walter Curl
...
Bobby Birdsong
Tegan West ...
Al
...
John Cartwain
Michelle Beaudoin ...
Wanda
Sherry Bie ...
Mrs. Beach
Alan Robertson ...
Phil
...
Doctor
...
Cleaners Clerk
Larry Musser ...
Detective Harrison
Brian Drummond ...
Ed The Doorman
...
Waitress (as Sook Yin Lee)
Marcus Youssef ...
Concierge
...
Jake
...
Jane
Rest of cast listed alphabetically:
...
William V. 'Smitty' Smithfield (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Warren Carr ... associate producer
Jeffrey Chernov ... producer
Amedeo Ursini ... producer

Music by 

Carter Burwell

Cinematography by 

Jack N. Green ... director of photography

Film Editing by 

Stuart H. Pappé ... (as Stuart Pappé)

Casting By 

Deborah Aquila

Production Design by 

Andrew McAlpine

Art Direction by 

William Heslup

Set Decoration by 

Elizabeth Wilcox

Costume Design by 

Charles DeCaro
Richard Shissler

Makeup Department 

Bernadine M. Anderson ... makeup artist: Laurence Fishburne
Howard Berger ... special makeup effects: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Lana Chirco ... hair stylist: Ellen Barkin
Victoria Down ... key makeup artist
Desne J. Holland ... makeup artist: Ellen Barkin (as Desne Holland)
Beverly K. Sewers ... key hair stylist
Robert L. Stevenson ... hair stylist: Laurence Fishburne
Wayne Toth ... special makeup effects: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.

Production Management 

Warren Carr ... unit production manager
Bill Draper ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Wayne Bennett ... third assistant director
Jackie Jordan ... second assistant director (as Jacqueline A. Jordan)
Koa Padolsky ... dgc trainee
David W. Rose ... first assistant director

Art Department 

Mel Christensen ... construction foreman
Graham Coutts ... property master
Gillian Goodman ... assistant property master
Jane Groves ... assistant set decorator
Patrick Kearns ... on-set dresser (as Patrick F. Kearns)
Avo Liva ... greens
Ken Rabehl ... assistant art director (as Ken C. Rabehl)
Matt Reddy ... leadman set dresser
Ken Wells ... head painter (as Kenneth Wells)
Thom Wells ... construction coordinator (as Thomas Wells)
Gordon Bellamy ... construction department (uncredited)

Sound Department 

Neal J. Anderson ... dialogue supervisor (as Neal Anderson)
Laura Harris Atkinson ... dialogue editor (as Laura Harris)
Bob Baron ... adr mixer
Kevin Bartnof ... foley artist
Bob Beher ... foley supervisor
Barney Cabral ... adr supervisor
Anthony J. Giacinti ... boom operator (as Anthony Giacinti)
Marilyn Graf ... foley mixer
Ellen Heuer ... foley artist
Amy S. Hoffberg ... sound effects editor (as Amy Hoffberg)
Doc Kane ... adr mixer
David Kneupper ... supervising sound editor
A. Elizabeth Tobin Kurtz ... sound assistant (as Elizabeth Tobin-Kurtz)
Peter J. Lehman ... sound effects editor
Robert J. Litt ... sound re-recording mixer
Deshanta Marsden ... assistant dialogue editor (as DeShanta Marsden)
Brian McPherson ... sound effects editor
Travis Meck ... additional audio
Anthony Miceli ... additional audio
John Miceli ... additional audio
Glenn T. Morgan ... supervising sound editor
Tony Poulsen ... boom operator (as Tony E. Poulsen)
Greg P. Russell ... sound re-recording mixer
Patrick N. Sellers ... dialogue editor
Larry Sutton ... sound mixer
Elliot Tyson ... sound re-recording mixer
Jack Keller ... sound recordist (uncredited)

Special Effects by 

Randy Shymkiw ... special effects coordinator

Visual Effects by 

John N. Campbell ... digital artist (uncredited)

Stunts 

Ernie Jackson ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

John Adams ... best boy electric
David R. Anderson ... gaffer
John L. Brown ... dolly grip
Marco Ciccone ... second assistant camera
Douglas Craik ... first assistant camera
David Crone ... Steadicam operator / camera operator
Tim Hogan ... key grip
Takashi Seida ... still photographer
Ken Woznow ... best boy grip
Alan Zenuk ... still photographer

Casting Department 

Michelle Allen ... casting: Canada
Barbara Harris ... adr voice casting
Julie Lichter ... casting assistant
Coreen Mayrs ... extras casting
Jane Shannon-Smith ... casting associate (as Jane Shannon)

Costume and Wardrobe Department 

Barbara Clayden ... costumer: Ellen Barkin
Tish Monaghan ... costume designer: Canada
Luke Reichle ... assistant costume designer
Nicola Ryall ... costume set supervisor
Jori Woodman ... costumer

Editorial Department 

Gloria Kaiser ... color timer
Robert Komatsu ... assistant film editor
Paisley Pappé-Iredell ... associate editor (as Paisley Pappé)
Adam Pertofsky ... post-production assistant
Theresa Repola Mohammed ... negative cutter
Elizabeth Schmidt ... assistant film editor (as Elizabeth Fulton Schmidt)

Music Department 

Scott Ansell ... music scoring mixer
Carter Burwell ... musician: piano
Charles Davis ... musician: trumpet solos (as Charlie Davis)
Michael Farrow ... music scoring mixer
Dominic Fidelibus ... supervising music copyist
Frank Fitzpatrick ... music supervisor
Geoffrey Gordon ... featured musician: percussion
Barbara Nahlik ... orchestra contractor (as Barbara Nahlick)
Erik Sanko ... musician: bass guitar (as Erik Norse Sanko)
Adam Milo Smalley ... music editor (as Adam Smalley)
David Torn ... musician: guitar solos (as Davd Torn)
Shirley Walker ... orchestrator
Kurt Wortman ... featured musician: percussion

Transportation Department 

Jim Filippone ... helicopter pilot
Scott Irvine ... transportation coordinator (as Scott James Irvine)
Ron James ... transportation captain
Peter Murray ... helicopter pilot

Other crew 

Jan Alexander ... craft service / first aid
Michelle Almaz Tadege ... assistant production coordinator (as Michelle Tadege)
David Arnold ... production assistant (as David K. Arnold)
Charles Bartlett ... adr voice (as Charles Barlett)
Glen Chin ... adr voice
Jessica Clothier ... script supervisor
David Coburn ... adr voice
Judi M. Durand ... adr voice (as Judi Durand)
Virginia Giritlian ... assistant: Amedeo Ursini
Alec Gould ... assistant accountant
Lenore McVety Gregory ... first assistant accountant
Greg Jackson ... assistant location manager
Neva Jakich ... assistant: Damian Harris
Kirk Johns ... location manager
Patricia Johnson ... unit publicist
Carlyle King ... adr voice
Daniel S. Kudart ... assistant: Laurence Fishburne
Conan Lee ... adr voice
Wendy Lewis ... production coordinator
Lucy Lin ... adr voice (as Lucy Linn)
Drew Locke ... safety coordinator
David McCharen ... adr voice
Robert Murdoch ... production assistant
David Randolph ... adr voice
Wendie Saltarski ... production accountant
Margaret 'Maggie' Sinkie ... production assistant (as Margaret [Maggie] Sinkie)
Lydia Stante ... assistant: Ellen Barkin
David Tarris ... assistant location manager
Lang Yun ... adr voice
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page