Edit
Apollo 13 (1995) Poster

(1995)

Full Cast & Crew

Directed by 

Ron Howard

Writing Credits (WGA)  

Jim Lovell ... (book "Lost Moon") &
Jeffrey Kluger ... (book "Lost Moon")
 
William Broyles Jr. ... (screenplay) &
Al Reinert ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Michele Little ...
Jane Conrad (as Michelle Little)
...
...
...
...
Ben Marley ...
...
Sy Liebergot - EECOM White
...
John Aaron - EECOM Arthur
...
EECOM Gold
...
RETRO White
Patrick Mickler ...
...
Jerry Bostick - FIDO White
...
FIDO Gold
...
...
CAPCOM 1
...
CAPCOM 2
...
...
GUIDO Gold
...
LEM Controller White
...
TELMU White
...
TELMU Gold
John Short ...
INCO White
...
INCO Gold (as Ben Bodé)
...
FAO White
...
GNC White
...
Booster White
Kenneth White ...
Grumman Rep
James Ritz ...
Ted (as Jim Ritz)
Andrew Lipschultz ...
Launch Director
...
Larry Williams ...
...
Guenter Wendt
Karen Martin ...
Tracey
Maureen Hanley ...
Woman
...
Kim
Walter von Huene ...
Technician
...
Pad Rat
...
Pad Rat
...
Whiz Kid
Louisa Marie ...
Whiz Kid Mom
...
Orderly
...
Carl Gabriel Yorke ...
...
...
Reverend
Jane Jenkins ...
Neighbor (as J.J. Chaback)
Todd Hallowell ...
Noisy Civilian
Matthew Michael Goodall ...
Stephen Haise (as Matthew Goodall)
Taylor Goodall ...
Fred Haise Jr.
Misty Dickinson ...
Margaret Haise
...
Congressman
Lee Anne Matusek ...
Loud Reporter
Mark D. Newman ...
Loud Reporter
Mark McKeel ...
Suit Room Assistant
Patty Raya ...
Patty
...
Science Reporter
Jeffrey Kluger ...
Science Reporter (as Jeffrey S. Kluger)
Bruce Wright ...
Anchor
...
Anchor
Jon Bruno ...
Anchor
...
Roger Chaffee
...
Virgil Grissom
Steve Ruge ...
Edward White (as Steven Ruge)
...
Reporter
John Dullaghan ...
Reporter
John Wheeler ...
Reporter
Paul Mantee ...
Reporter
Julie Rowen ...
Reporter (as Julie Donatt)
...
Reporter
Frank Cavestani ...
Reporter
John M. Mathews ...
Reporter
Rest of cast listed alphabetically:
...
Himself (archive footage)
Jules Bergman ...
Himself - ABC News (archive footage)
...
Himself (archive footage)
Jimmy Wynn ...
Himself (archive footage)
Walter Altman ...
Mission Controller (uncredited)
Rory J. Aylward ...
AFD White (uncredited)
...
Protester (uncredited)
John Timothy Botka ...
Frank Borman (uncredited)
Jaime H. Campos ...
Scientist (uncredited)
...
NASA Technician (uncredited)
Michael S. Connolly ...
Reporter (uncredited)
Adam Cozens ...
Adam (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
...
Girl in Yellow Dress (uncredited)
...
Onlooker at Launch Site (uncredited)
Chet Huntley ...
Himself (archive footage) (uncredited)
Kent Kasper ...
Congressman (uncredited)
Sarah Krasner ...
Jack Swigert's wife (uncredited)
...
Susan's Best Friend (uncredited)
...
Captain of USS Iwo Jima (uncredited)
Marilyn Lovell ...
Onlooker at Launch Site (uncredited)
Chris Moore ...
Cameraman (uncredited)
Frank Reynolds ...
Himself (archive footage) (uncredited)
...
Cannister Team Engineer (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Michael Bostick ... associate producer
Brian Grazer ... producer
Todd Hallowell ... executive producer
Aldric La'auli Porter ... associate producer
Louisa Velis ... associate producer
Lorne Orleans ... producer (IMAX version) (uncredited)

Music by 

James Horner

Cinematography by 

Dean Cundey ... director of photography

Film Editing by 

Daniel P. Hanley ... (as Dan Hanley)
Mike Hill

Casting By 

Janet Hirshenson
Jane Jenkins

Production Design by 

Michael Corenblith

Art Direction by 

David J. Bomba
Bruce Alan Miller

Set Decoration by 

Merideth Boswell

Costume Design by 

Rita Ryack

Makeup Department 

Larry Abbott ... makeup artist
Audrey L. Anzures ... hair stylist (as Audrey Anzures)
Kathryn Blondell ... key hair stylist (as Kathryn L. Blondell)
Hazel Catmull ... hair stylist
Hallie D'Amore ... makeup artist
Carolyn Elias ... hair stylist
Michael Lorenz ... makeup artist
Daniel C. Striepeke ... key makeup artist (as Daniel Striepeke)
Joy Zapata ... hair stylist
Jay Cannistraci ... additional makeup artist (uncredited)

Production Management 

Carl Clifford ... unit production manager
Michelle Morrissey ... production supervisor (as Michelle Weinberg)

Second Unit Director or Assistant Director 

William M. Connor ... second second assistant director (as William Connor)
Todd Hallowell ... second unit director
Bruce Moriarty ... first assistant director: second unit/KC-135 weightless unit (as Bruce G. Moriarty)
Jane Paul ... second assistant director
Susan Pickett ... second assistant director: second unit/KC-135 weightless unit
Aldric La'auli Porter ... first assistant director
Wainani Young-Tomich ... dga trainee (uncredited)

Art Department 

Bobby Amor ... assistant property master: Cape Canaveral
David T. Cannon ... construction coordinator (as Dave Cannon)
Larry A. Cornick ... set dresser
Michael Corral ... labor foreman
Ricardo F. Delgado ... storyboard artist (as Richard F. Delgado)
Doug DuRose ... property assistant: second unit
Steven Lane Ewing ... welder foreman (as Steve Ewing)
Charles Faithorn ... property assistant: second unit
Joseph A. Hodges ... set designer
Richard M. Jones ... set dresser (as Richard Morgan Jones)
Scott G. Jones ... set dresser
Teri Anne Kopp ... second assistant props
Stacy Layne Kramer ... construction accountant (as Stacy Kramer)
Tony Leonardi ... camera scenic artist (as A.J. Leonardi)
Steven M. Levine ... property master
Matthew Martin ... propmaker foreman (as Matt Martin)
John Maskovich ... set dresser
William Matzner ... greensman
Edward J. McCarthy ... set dresser (as Edward McCarthy)
John McCarthy ... foreman
David O'Brien ... greensman
Angela O'Neill ... art department coordinator
Christopher Parker ... set dresser (as Chris Parker)
Chris Pascuzzo ... set dresser
Alejandro Poli ... labor foreman
Eric Ramsey ... storyboard artist
James L. Ricker ... propmaker foreman (as Jim Ricker)
James Robinson II ... assistant property master (as James W. Robinson II)
Lori Rowbotham ... set designer
Lee Runnels ... greens coordinator
Phillip Ruvalcaba ... labor foreman
Lisa K. Sessions ... key set dresser
Wayne Shepherd ... lead man
Mitch Simmons ... paint foreman
Joshua A. Sipe ... art department assistant (as Joshua Adrian Sipe)
Jason Vanover ... greensman
Anthony Vitagliano ... greensman
David A. Weinman ... construction foreman (as David Weinman)
Greg Wilkinson ... set dresser
Dan Dorfer ... painter (uncredited)
Felisa Finn ... set painter (uncredited)
Allan Johnson ... welder gang boss (uncredited)
Karl J. Martin ... set designer (uncredited)
David B. Sharp ... special property fabricator (uncredited)

Sound Department 

Richard L. Anderson ... sound effects editor
Dean Beville ... sound effects editor
Matthew C. Beville ... foley editor (as Matthew Beville)
Steve Bowerman ... boom operator
Steve Castellano ... supervisor: Todd-AO
Louis Cerborino ... dialogue editor (as Lou Cerborino)
Bob Chefalas ... sound re-recording mixer
Anthony J. Ciccolini III ... supervising dialogue editor (as Anthony 'Chic' Ciccolini III)
Bill J. DiDonna ... boom operator: second unit (as Bill DiDonna)
Rick Dior ... sound re-recording mixer
Dean Drabin ... adr mixer: Los Angeles
Ezra Dweck ... sound effects recordist / sound re-recording mixer
Donald Flick ... sound effects editor (as Donald Stewart Flick) / special sound effects (as Donald Stewart Flick)
Judee Flick ... supervising foley editor
Stephen Hunter Flick ... supervising sound editor
Don Givens ... foley recordist
Thomas A. Gulino ... dialogue editor
Dana Gustafson ... sound assistant
Ann Hadsell ... adr recordist: Los Angeles
Warren Hamilton Jr. ... sound effects editor
Ellen Heuer ... foley walker
Adam Jenkins ... sound effects recordist
David Jobe ... foley mixer (as David Job)
Shari Johanson ... assistant adr editor (as Shari L. Schwartz)
Elliott Koretz ... sound effects editor
Steve Lee ... special sound effects
Lisa J. Levine ... supervising adr editor
Patricio A. Libenson ... sound effects editor (as Patricio Libenson)
Eric Lindemann ... sound effects editor
David MacMillan ... sound mixer
Scott Millan ... sound re-recording mixer
Christopher Moriana ... foley walker (as Chris Moriana)
Douglas Murray ... adr recordist: New York (as Doug Murray)
Yvette Nabel ... assistant dialogue editor
Bitty O'Sullivan-Smith ... dialogue editor
Bob Olari ... sound recordist
Daniel Pagan ... apprentice dialogue editor (as Daniel Pagen)
Geoffrey Patterson ... sound mixer: second unit (as Geoff Patterson)
Kevin E. Patterson ... utility sound (as Kevin Patterson)
Harry Peck Bolles ... adr editor
Steve Pederson ... sound re-recording mixer
John Pospisil ... special sound effects
Dan Sable ... dialogue editor
Lynn Sable ... assistant dialogue editor
Linda Schubell-Sundlin ... assistant adr editor (as Linda Sundlin)
Frank Smathers ... foley editor
Stuart Stanley ... adr editor
John Sutton ... sound mixer: second unit (as Jon 'Sol' Sutton)
Craig Woods ... boom operator: second unit
Linda Yeaney ... sound assistant
Paul J. Zydel ... adr mixer: New York (as Paul Zydel)
Cory Coken ... additional adr recordist (uncredited)
John Soukup ... optical sound recordist (uncredited)

Special Effects by 

Jan Aaris ... special effects assistant
R. Michael Bisetti ... special effects assistant
Robert Bobbio ... network technician/programming
Tony Centonze ... special effects assistant
William Centonze ... special effects assistant
Rich E. Cordobes ... special effects assistant (as Richard Cordobes)
Kent D'Huet ... special effects assistant
Frank B. Davis ... special effects craft service (as Frank Davis)
Manuel S. Epstein ... special effects assistant (as M. Stuart Epstein)
Larry L. Fuentes ... special effects assistant (as Larry Fuentes)
James M. Hart ... special effects assistant (as James Hart)
Donald Krause ... special effects assistant (as Don Krause)
Martin Kulesza ... special effects computer technician
Bruce Y. Kuroyama ... special effects assistant (as Bruce Kuroyama)
Steve Luport ... special effects assistant
Jeffrey Machit ... special effects assistant
Arnold Peterson ... special effects electronic foreman (as Arnold E. Peterson)
Paul J. Rawson ... special effects video operator
Paul Sabourin ... special effects assistant
Harold Selig ... special effects assistant (as Hal Selig esq.)
Rocky Severy ... special effects assistant
Neil Smith ... special effects assistant
Bob Stoker ... special effects set foreman (as Bob Stoker Jr.)
Lucinda Strub ... special effects assistant
Matt Sweeney ... special effects coordinator
Fred Tessaro ... special effects assistant
Michael Wilmot ... special effects assistant
Gary Zink ... special effects assistant
Aaron Anawalt ... special effects crew (uncredited)
Clark James ... miniature fabrication and effects (uncredited)
Steve Miller ... special effects (uncredited)
John Palmer ... special effects supervisor: Apollo Capsule & LEM, WonderWorks (uncredited)

Visual Effects by 

Shoshana Abrass ... senior systems administrator: Digital Domain
Jon Aghassian ... digital artist: Digital Domain
Tony Anderson ... gaffer: Digital Domain
Jeffrey Edward Baksinski ... technical assistant: Digital Domain
Peter Baustaedter ... digital artist: Digital Domain
Michole Bergstrom ... assistant camera: Digital Domain
Dennis Blakey ... supervising digital artist: Digital Domain (as Dennis M. Blakey)
Greg Bryant ... model maker: Digital Domain
Matthew E. Butler ... image data coordinator: Digital Domain (as Matthew Butler)
Allen Cappuccilli ... visual effects supervising editor: Digital Domain
Floyd Casey ... digital artist: Digital Domain
Craig Caton ... visual effects assistant: Digital Domain (as Craig Caton-Largent)
Candice Chinn ... digital artist: Digital Domain
Matt Coohill ... systems administrator: Digital Domain
Judith Crow ... supervising digital artist: Digital Domain
Sean C. Cunningham ... digital artist: Digital Domain
Chris Dawson ... animation rephotography: Digital Domain
Laura Di Blagio ... digital artist: Digital Domain
Feliciano di Giorgio ... digital compositor: Digital Domain
Tommy Dorsett ... visual effects assistant editor: Digital Domain
Hank Driskill ... software developer: Digital Domain
Leslie Ekker ... model crew chief: Digital Domain
John Ferrari ... model maker: Digital Domain
Mark O. Forker ... lead digital compositor: Digital Domain
Gordon Forkert ... model maker: Digital Domain
Jammie Friday ... digital compositor: Digital Domain
Jenny Fulle ... visual effects producer: Digital Domain
Martin Garner ... computer research/programming (as Marty Garner)
Joseph Goldstone ... scanning and recording manager: Digital Domain
Karen E. Goulekas ... digital effects supervisor: Digital Domain
Bryan Grill ... digital compositor: Digital Domain
Jerry Hall ... digital compositor: Digital Domain
Craig Halperin ... digital artist: Digital Domain
Lisa Harriman Anderson ... CGI coordinator: Digital Domain
Pablo Helman ... digital compositor: Digital Domain
Caleb J. Howard ... digital artist: Digital Domain
Robert Hutchins ... pyro technician: Digital Domain
David Isyomin ... digital artist: Digital Domain
Anthony 'Max' Ivins ... digital effects artist: uncredited
Gary Jackemuk ... digital artist: Digital Domain
Jeff Jones ... first assistant director: aerial unit
Amy Jupiter ... digital effects producer: Digital Domain
Jeffrey Kalmus ... scanning and recording supervisor: Digital Domain
Michael Kanfer ... digital compositing supervisor: Digital Domain
Michael Karp ... motion control camera operator: Digital Domain
Jake Kauth ... software developer: Digital Domain
Kelly L'Estrange ... production coordinator: Digital Domain
Mark A. Lasoff ... digital effects supervisor: Digital Domain
Robert Legato ... additional photography: Digital Domain / visual effects supervisor: Digital Domain
John Lisman ... machinist: Digital Domain
Christine Lo ... digital artist: Digital Domain
Mark Lohff ... digital effects producer: Digital Domain
Kevin Scott Mack ... digital effects art director: Digital Domain (as Kevin Mack)
Martha Snow Mack ... digital matte artist: Digital Domain
Josh Margolies ... visual effects assistant editor: Digital Domain
Brian Marincic ... best boy grip: Digital Domain
Gray Marshall ... night compositing supervisor: Digital Domain
Gerald McClung ... model maker: Digital Domain
Pat McClung ... model supervisor: Digital Domain (as Patrick McClung)
John McLaughlin ... digital effects supervisor
Sabine Meyer zu Recendorf ... model maker: Digital Domain
Erik Nash ... visual effects director of photography: Digital Domain
Simon O'Connor ... digital artist: Digital Domain
Felix Ojeda ... model maker: Digital Domain (as Felix Ojeda III)
Ethan Ormsby ... digital compositor: Digital Domain
Rocco Passionino ... technical assistant: Digital Domain
Price Pethel ... digital compositing supervisor: Digital Domain
Rick Petretti ... best boy electrician: Digital Domain
Brian Peyatt ... assistant stage manager
Aaron Pfau ... digital artist: Digital Domain
Franco Pietrantonio ... CGI coordinator: Digital Domain
Bradford Plows ... model maker: Digital Domain
Kelly Port ... digital artist: Digital Domain
Michael Possert ... model maker: Digital Domain
Laurie Resnick ... digital compositor: Digital Domain
Brian Ripley ... model maker: Digital Domain
Eugene P. Rizzardi ... model maker: Digital Domain
Randall J. Rosa ... digital artist: Digital Domain
Scott Salsa ... mechanical engineer: Digital Domain
Steven J. Scott ... lead digital compositor: Digital Domain
Jay Sloat ... software developer: Digital Domain
Robert Small ... supervising digital artist: Digital Domain
Neville Spiteri ... supervising digital artist: Digital Domain
Bill Spitzak ... software developer: Digital Domain
Adam Stark ... lead digital compositor: Digital Domain
George Stevens ... model maker: Digital Domain
Cari Thomas ... visual effects line producer: Digital Domain
Martine Tomczyk ... digital compositor: Digital Domain
Renée Tymn ... digital artist: Digital Domain (as Renee Chamblin)
Alfred Urrutia ... digital artist: Digital Domain
Joe Viskocil ... pyrotechnics supervisor: Digital Domain
Gary Walker ... lead digital compositor: Digital Domain (as Gary L. Walker II)
Lisa J. Watters ... production coordinator: Digital Domain
Debra Wolff ... visual effects editor: Digital Domain
Harrison Zanuck ... technical assistant: Digital Domain
James G. Anka ... model maker (uncredited)
Rob Bonchune ... model maker (uncredited)
James Cameron ... visual effects consultant (uncredited)
Mykel Denis ... model maker (uncredited)
Eric Alan Donaldson ... electrician: visual effects unit (uncredited)
Jonathan Egstad ... digital compositor (uncredited)
C.W. Fallin ... camera operator (uncredited)
David Geldart ... DMR team supervisor (IMAX version) (uncredited)
Rosemarie Greer ... DMR artist (IMAX version) (uncredited)
Jim Hillin ... CGI RenderMan consultant (uncredited)
Adam Howard ... visual effects animator (uncredited)
Darren Langer ... electrician (uncredited)
Mark Alan Loso ... compositor (uncredited)
Anthony Mabin ... digital artist: Digital Domain (uncredited)
Chad Merriam ... visual effects coordinator (uncredited)
Laurance Messier ... model builder (uncredited)
Craig Mullins ... digital matte painter (uncredited)
Paul C. Nesmith ... video effects (uncredited)
John Paszkiewicz ... camera operator: model unit (uncredited)
Gary Platek ... cloud effects (uncredited)
Craig Edward Rogers Jr. ... digital scanning: The IMAX Experience (uncredited) / film recording: The IMAX Experience (uncredited)
Stephen Sobisky ... project manager: Viewpoint Datalabs (uncredited)
Milos Twilight ... digital effects artist (uncredited)
Xique Tymn ... systems administrator (uncredited)
Joe White ... digital compositor (uncredited)
Kieran Woo ... production controller: Digital Domain (uncredited)

Stunts 

Heather Burton ... stunts
Joe Finnegan ... stunts
Mickey Gilbert ... stunt coordinator
James M. Halty ... stunt coordinator (as Jim Halty)
Kim Robert Koscki ... stunts (as Kim Koscki)
Vincent Mazella Jr. ... stunts (as Vincent Mazzella Jr.)
John Robotham ... stunts

Camera and Electrical Department 

Bryan Ashford ... grip: KC-135 weightless unit
Ron Batzdorff ... still photographer
Josh Bleibtreu ... camera operator: KC-135 weightless unit
Gary Brostrom ... rigging grip (as Gary A. Brostrom)
Clyde E. Bryan ... first assistant camera
Chip Byrd ... additional second assistant camera: Cape Canaveral
David S. Campbell ... assistant camera: Cape Canaveral (as David Campbell)
Ron Cardarelli ... key grip
Steven Cardarelli ... key grip: second unit (as Steve 'LC' Cardarelli)
Steve Chandler ... assistant chief lighting technician (as Steven M. Chandler)
Vincent Contarino ... dimmer board operator / electrician
Larry D. Davis ... first assistant camera: "b" camera
Marty Dobkousky ... grip
Christopher Duskin ... first assistant camera: KC-135 weightless unit (as Chris Duskin)
Kevin Edwards ... grip
Peter Eisner ... electrician: Cape Canaveral
Jim Fine ... assistant chief lighting technician: second unit
Scott Fuller ... first assistant camera: KC-135 weightless unit
Jimmy Giacona ... grip: Cape Canaveral
Ben O. Graham ... electrician
Steve Graves ... grip: KC-135 weightless unit
Luke Halpin ... grip: Cape Canaveral
Bill Hargrave ... video operator: second unit
Michael D. Hightower ... grip
Casey Hotchkiss ... camera operator: "b" camera
Jeff 'Moose' Howery ... key grip: KC-135 weightless unit (as Jeff Howery)
Dennis Hus ... electrician: Cape Canaveral
John Hynes ... camera loader: Cape Canaveral
Roger C. Johnson ... video assist operator (as Roger Johnson)
Scott Johnson ... camera technician: Wescam camera, Cape Canaveral
David Katz ... video playback operator
J. Steven Latham ... additional first assistant camera: Cape Canaveral (as Steve Latham)
Trevor Loomis ... camera loader
Sid Lucero ... best boy
Glenn E. Moran ... best boy electric: KC-135 weightless unit (as Glenn Moran)
David Norris ... camera operator: Wescam camera, Cape Canaveral
David B. Nowell ... director of photography: KC-135 weightless unit (as David Nowell)
John O'Grady ... best boy: second unit (as John A. O'Grady)
Atillio Orefice ... electrician (as Attillio Orefice)
Joseph J. Orefice ... chief lighting technician: second unit (as Joe Orefice)
Keith Orefice ... electrician
Michael Orefice ... chief lighting technician (as Michael Paul Orefice)
Ron Peebles ... grip
Keith Roverud ... assistant chief lighting technician: second unit
Andy Ryan ... chief lighting technician: KC-135 weightless unit
Stephen Sfetku ... second assistant camera
Eugene Siegmund ... grip: Cape Canaveral (as Gene Sigmund)
Scott Smith ... first assistant camera: KC-135 weightless unit
Mark Soucie ... rigging gaffer
Raymond Stella ... camera operator / director of photography: second unit (as Ray Stella)
Randy Troyanek ... rigging grip
Dave Wachtman ... dolly grip
O'Shana Walker ... assistant chief lighting technician: Universal (as Oshana Walker)
Gary Ware ... electrician: Cape Canaveral
Troy Webb ... grip: KC-135 weightless unit
Jolanda R. Wipfli ... second assistant camera (as Jolanda Wipfli)
Anthony Wong ... electrician
Richard Brooks Burton ... aerial assistant camera (uncredited)
Frank Del Boccio ... assistant camera (uncredited)
Glenn DiVincenzo ... Steadicam operator (uncredited)
Jim 'Tomcat' Downing ... grip: Digital Domain (uncredited)
Steve Gilbert ... dolly grip (uncredited)
Steve Koster ... camera operator: Wescam camera (uncredited)
Ron Kunecke ... night light operator (uncredited)
David Luckenbach ... Steadicam operator (uncredited)
Steven Mann ... assistant camera (uncredited)
Mark Moore ... camera department head (uncredited) / camera department supervisor (uncredited)
Kenny Rivenbark ... crane operator (uncredited)
Neil Toussaint ... second assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Ajay Dass ... extras casting: Central Casting
Susanna Griffith ... casting associate
Lynne Redding ... voice casting: Loop du Jour
Terry L. Lamfers ... casting administrator (uncredited)
Tina Real ... extras casting: local (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Dan Bronson ... costume supervisor
Danna Edwards ... costumer
Carmen Mazarow ... seamstress
Joe McCloskey ... costumer
Marjorie McCown ... assistant costume designer (as Majorie McCown)
Bob Moore Jr. ... set costumer (as Robert Moore)
Daniel Orlandi ... associate costume designer
Elaine Ramires ... costumer
Mary Elizabeth Still ... set costumer
Leslie Weir ... costumer

Editorial Department 

Glenn Allen ... assistant editor
Guy Barresi ... assistant editor
Gary Burritt ... negative cutter
Carolyn Calvert ... assistant editor (as Carolyn Horton Calvert)
Richard Friedlander ... assistant editor
William Pine ... color timer (as Bill Pine)
Tim Silano ... assistant editor
Roger Tweten ... first assistant editor

Music Department 

Steven Bramson ... orchestrator (as Steve Bramson)
Sandy DeCrescent ... music contractor (as Sandy De Crescent)
Thomas S. Drescher ... music editor (as Thomas Drescher)
Jim Henrikson ... supervising music editor
James Horner ... orchestrator
Kristen M. Johnson ... assistant music editor (as Kristen Johnson)
Annie Lennox ... vocal performance
Shawn Murphy ... music scoring mixer
Ron Aston ... musician: percussion programming (uncredited)
Andy Bass ... music assistant engineer (uncredited)
Bob Bornstein ... music preparation (uncredited)
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
Don Davis ... orchestrator (uncredited)
Christine Edwards ... soundtrack coordinator (uncredited)
Brian Grazer ... executive music producer (uncredited)
Todd Hallowell ... executive music producer (uncredited)
Ron Hicklin ... vocal contractor (uncredited)
James Horner ... conductor (uncredited) / music producer (uncredited)
Ron Howard ... executive music producer (uncredited)
Trevon Kezios ... soundtrack coordinator (uncredited)
David Marquette ... music assistant engineer (uncredited)
Tim Morrison ... musician: trumpet (uncredited)
Kathy Nelson ... executive music producer (uncredited)
Jay Selvester ... music assistant engineer (uncredited)
James Thatcher ... musician: French horn (uncredited)

Transportation Department 

Johnny Bartlet ... driver (as Johnny Bartlett)
Rodney Lee Bennett ... driver (as Rodney Bennett)
Dan Brizendine ... driver
Randy Cantor ... transportation captain
Paulie DiCocco ... driver: Tom Hanks
William Esparza ... driver (as Billy Esparza)
Gavin Grazer ... driver
Tammy High ... transportation office coordinator (as Tammy Batts High)
Dan Howell ... driver / transportation captain: second unit
Bud Lacy ... driver (as Harold 'Bud' Lacy)
Joel Marrow ... transportation coordinator
Vic Martinez ... driver
Joseph Sullivan ... driver
James E. Vargas ... driver (as Jim Vargas)
Morris Bension ... driver (uncredited)
Ricky Damazio ... driver (uncredited)
Dennis Lally ... driver (uncredited)
Marti Wells ... driver (uncredited)

Other crew 

Rosario Aguirre ... accounting assistant
Max L. Ary ... technical consultant
Stephanie Axe ... set production assistant
Michael Barson ... production assistant: KC-135 weightless unit
Erik Bork ... assistant: Tom Hanks
Jerry Bostick ... technical consultant
Sarah Bowen ... assistant to executives
Beverly Burton ... craft service (as Beverly A. Burton)
Eva Z. Cabrera ... script supervisor
Peter Caras ... office production assistant
Janet Carter ... caterer: KC-135 weightless unit
Alfred Cervantes ... production assistant: KC-135 weightless unit
Richard E. Chapla Jr. ... office production assistant
Dennis Clay ... production assistant: KC-135 weightless unit
Chris Clifton ... production assistant: KC-135 weightless unit
Misty Conn ... production assistant: KC-135 weightless unit
Christopher G. Cowen ... office production assistant
Maureen Cowen ... assistant: Brian Grazer
Kathy Craft ... caterer: KC-135 weightless unit
Kirk Douglas ... production assistant: KC-135 weightless unit
Virginia Díaz ... production coordinator: KC-135 weightless unit
Jeffray C. Eagle ... production assistant: second unit (as Jeffrey Eagle)
Jim Flowers ... production assistant: KC-135 weightless unit
Elise Ganz ... studio teacher (as Elyse Ganz)
Susan Giordano ... accounting assistant (as Susan L. Giordano)
Gerry Griffin ... technical consultant (as Gerald Griffin)
Wendi Haas ... production coordinator: Cape Canaveral (as Wendy Haas-Hammond)
Chris Halsey ... caterer: Two Chefs Catering, Cape Canaveral / craft service: Two Chefs Catering, Cape Canaveral
Colin Hanks ... set production assistant
Diane Hubner ... massage therapist
Dan Isaacson ... physical trainer
Susan Jamison ... production assistant: KC-135 weightless unit
James Keitel ... craft service
Jeffrey Kluger ... technical consultant
Eddee Kolos ... set production assistant
David O. Krupnick ... set medic (as David Krupnick)
Jimmy Lindsey ... production assistant: KC-135 weightless unit
Andrew Lipschultz ... unit publicist
Jim Lovell ... technical consultant
Ricardo Lozier ... craft service: second unit (as Rico Lozier)
Dylan K. Massin ... set production assistant (as Dylan Massin)
Paul McAuley ... physical trainer (as Dr. Paul McAuley)
Michael McDevitt ... production assistant: KC-135 weightless unit
Brooke Rand McDonald ... production coordinator: KC-135 weightless unit (as Brook R. MacDonald)
Jonathan McGarry ... set production assistant
Kathleen McGill ... production controller
Joan Meyer ... caterer: KC-135 weightless unit
Susan Mieras ... assistant: Kevin Bacon
Kathryn Mindala ... first assistant accountant
Maggie Morgan ... assistant: Rita Ryack
Robert James Mostacci ... office production assistant (as Robert J. Mostacci)
Terry Odem ... assistant: Tom Hanks
Macall B. Polay ... paymaster (as Macall Polay)
Matthew Pook ... location assistant
Alan D. Purwin ... helicopter pilot: second unit
Matt Rebenkoff ... set production assistant
Laurel Robinson ... set production assistant
Julie Rowen ... production associate (as Julie Donatt) / research supervisor (as Julie Donatt)
Anthony J. Saenz ... location assistant (as Tony Saenz)
Dave Scott ... technical consultant
Ned R. Shapiro ... location manager
Hope Shaw ... accounting assistant
Lars Sloan ... production assistant: KC-135 weightless unit
K. Marshall Smith ... production assistant: KC-135 weightless unit (as Marshall Smith)
Janna Stern ... script supervisor: second unit
Paul Swen ... production assistant: KC-135 weightless unit
Michael Tamburro ... helicopter pilot: second unit
Andrew L. Ullman ... assistant location manager (as Andrew Ullman)
Lisa J. Watters ... production coordinator
Keri Weisblum ... accounting assistant (as Keri Kravitz)
Patrick Woerner ... craft service: KC-135 weightless unit
Lila Yacoub ... assistant production coordinator
Ed Yoon ... intern extraordinaire
Robert 'Bobby Z' Zajonc ... helicopter pilot: second unit (as Robert M. 'Bobby Z' Zajonc)
Dean Zanuck ... office production assistant
John Alfred ... first assistant accountant (uncredited)
Jim Busby ... technical consultant (uncredited)
Aaron Henry ... photo double: Haise, Lovell child (uncredited)
Rob Klein ... production assistant (uncredited)
Bertram McCann ... marine coordinator (uncredited)
Andy Muller ... post-production accounting assistant (uncredited)
Gary Shrout ... military liaison (uncredited)
Frank Slaten ... production assistant (uncredited)
Aldo Spadoni ... technical consultant (uncredited)

Thanks 

Walter Cronkite ... special thanks
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page