Edit
The American President (1995) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Rob Reiner

Writing Credits (WGA)  

Aaron Sorkin ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
Anne Haney ...
Mrs. Chapil
...
...
...
Susan Sloan
...
Agent Cooper
...
Esther MacInerney
...
David
...
President René Jean D'Astier
Efrat Lavie ...
Madame Monique Danielle D'Astier
...
Leo Solomon
...
Stu
...
Chairman of the Joint Chiefs
Tom Dahlgren ...
Defense Secretary
Ralph Meyering Jr. ...
General
Kurt Boesen ...
Security Advisor
...
Secret Service Agent
Darryl Alan Reed ...
Secret Service Agent
Andrew Steel ...
Secret Service Agent
...
Carl
...
Rumson Staffer
Frank Cavestani ...
Rumson Staffer
Richard Stahl ...
Rumson Staffer
Alice Kushida ...
Carol
...
Lisa
Beans Morocco ...
Doorkeeper
Kathryn Ish ...
Education Secretary
Kamilah Martin ...
Flower Girl
Augie Blunt ...
Groundskeeper
...
Guard
...
Housing & Urban Development Secretary
...
Jeff
...
Leo's Secretary
Nancy Kandal ...
Leslie
...
Congressman
Bernie McInerney ...
Congressman Millman
Jack Gilroy ...
Congressman Pennybaker
Matthew Saks ...
Congressional Staffer
...
Gil
...
Lloyd, Reporter
Brian Pietro ...
Reporter
Rick Garcia ...
Reporter
...
Aide in Bar
...
Sally
Greg Poland ...
Mark
...
Maria, White House Staffer (as Jennifer Crystal)
...
Deputy
...
White House Aide
...
White House Aide
Maud Winchester ...
White House Aide
Jeffrey Anderson ...
TV News Anchor
Suzanne Michaels ...
TV News Anchor
Mark Thompson ...
Kenneth Michaels
David Drew Gallagher ...
New Guy
Todd Odom ...
Secret Service Agent
Michael G. Alexander ...
Color Guard Officer
Rest of cast listed alphabetically:
...
Laura Staf
...
Senator from Arizona (uncredited)
...
TV Anchor (uncredited)
...
Lobbyist (uncredited)
...
White House Military Aide (uncredited)
Mark Norris ...
Reporter (uncredited)
Roger Steffens ...
Radio Announcer (voice) (uncredited)
...
Herself (uncredited)
Ray Uhler ...
Senator (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Barbara Maltby ... associate producer
Charles Newirth ... executive producer
Rob Reiner ... producer
Jeffrey Stott ... executive producer

Music by 

Marc Shaiman

Cinematography by 

John Seale ... director of photography

Film Editing by 

Robert Leighton

Casting By 

Janet Hirshenson
Jane Jenkins

Production Design by 

Lilly Kilvert

Art Direction by 

John Warnke

Set Decoration by 

Karen O'Hara

Costume Design by 

Gloria Gresham

Makeup Department 

Janice Alexander ... hair stylist
Enzo Angileri ... hair stylist: Ms. Bening
Lydia Bensimmon ... hair stylist: Washington D.C. unit (as Lydia Bensimmon-Benaim)
Kathryn Blondell ... key hair stylist
Hallie D'Amore ... makeup artist
Tom Lucas ... makeup artist: Mr. Douglas
Carol Meikle ... hair stylist: Mr. Douglas
Valli O'Reilly ... makeup artist: Ms. Bening
Daniel C. Striepeke ... key makeup artist
Carrie Angland ... makeup artist: Ms.Bening, Washington D.C. (uncredited)

Production Management 

Alan Edward Bell ... post-production supervisor
Allegra Clegg ... production supervisor
Charles Newirth ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Frank Capra III ... first assistant director
William M. Connor ... second second assistant director (as Bill Connor)
Cherylanne Martin ... second assistant director
Alison C. Rosa ... second second assistant director: Washington
Laura Sylvester ... dga trainee

Art Department 

Carl Aldana ... production illustrator
Laurie Arnow-Epstein ... set estimator
Robert A. Blackburn ... general foreman
Tristan Paris Bourne ... on-set dresser
Lloyd A. Buswell ... construction welding foreman
Dennis Butterworth ... greensman
Frank Capello ... construction foreman
Patrick Cassidy ... set dresser
Chuck Eskridge ... stand-by painter
Andrea Mae Fenton ... set dressing buyer
Elizabeth Flaherty ... art department coordinator
Amanda J. Flick ... set painter
Trish Gallaher Glenn ... property master (as Trish Galaher Glenn)
Bryan D. Garofalo ... assistant property master
Jess Gonchor ... construction foreman
Joann Hicks ... assistant property master
John Holcombe ... construction foreman
Heidi Kashyap ... art department coordinator
Alan S. Kaye ... set designer
Jonas Kirk ... construction foreman
Sharon Lipton ... floral designer
Kathy Lucas ... set dresser (as Katherine Lucas)
James E. Marchwick ... set dresser
Michael Molen ... construction foreman
Louis Montejano ... set designer
Nick Navarro ... set designer
Christopher S. Nushawg ... assistant art director
Thomas J. O'Brien ... paint foreman
Eric Orbom ... set designer
Tommy Samona ... set dresser
Quentin Schierenberg ... set dresser
Hal Schlax ... construction foreman
Kenneth Turek ... lead man
Robb W. Ward ... construction coordinator: Washington D.C.
Butch West ... construction coordinator
Elizabeth M. Burhop ... art department researcher (uncredited)
Travis Huffman ... propmaker (uncredited)
William H. Phen Jr. ... propmaker foreman (uncredited)
Randal Woodward ... paint gang boss (uncredited)

Sound Department 

George Baetz ... boom operator
John Banuelos ... sound engineer
Beth Bergeron ... adr editor
John Brilhante ... sound recordist
Louis Counte ... adr recordist
John T. Cucci ... foley artist
Michael Dressel ... sound editor
Kim Drummond ... assistant sound editor (as Kim Haves)
Robert Eber ... sound mixer
Ryan Eldred ... apprentice sound editor
Alison Fisher ... dialogue editor
Leigh French ... adr voiceover coordinator
Nerses Gezalyan ... foley mixer
Jeff Gomillion ... adr mixer
Robert Grieve ... supervising sound editor
Kimberly Harris ... supervising adr editor
Gary A. Hecker ... foley artist
Tim Song Jones ... sound transferer
Gregory King ... supervising sound effects
Rick Kline ... sound re-recording mixer
Rob Knokes ... sound effects editor
Mark Lanza ... sound editor
John Murray ... foley editor
Rob Nokes ... sound effects editor
Kevin O'Connell ... sound re-recording mixer
Paul Parsons ... assistant sound editor
Dan Sharp ... sound recordist
Joel Shryack ... first assistant sound editor
Ed Simon ... foley recordist
Roger V. Stevenson ... boom operator
Daniel Yale ... sound editor
James Dehr ... sound mixer: second unit (uncredited)

Special Effects by 

Hans Metz ... special effects foreman
Clay Pinney ... special effects supervisor
Martin Simon ... special effects
Douglas Retzler ... special effects assistant (uncredited)

Visual Effects by 

Okan Ataman ... sabre technical assistant
Kathleen Beeler ... computer graphics artist
Andrea Biklian ... optical line-up
Patricia Blau ... effects senior management
Bob Brophy ... CG systems engineer
Ronn Brown ... assistant matte artist
Anne Calanchini ... visual effects coordinator
Eric Chauvin ... digital matte painter
Caitlin Content ... sabre digital compositor
Betsy Cox ... computer graphics artist
Gail Currey ... CG production manager
Debbie Denise ... visual effects producer
John Ellis ... digital operations manager: ILM
Bart Giovanetti ... computer graphics supervisor
Grant Guenin ... sabre technical assistant
Mark Holmes ... sabre digital compositor
Nancy Luckoff ... CG systems coordinator
Jeff Mann ... effects senior management
Michael McGovern ... visual effects editor
Dan McNamara ... Sabre systems supervisor
Jim Morris ... senior effects manager
Patrick T. Myers ... computer graphics artist (as Pat Myers)
Jason Ortenberg ... sabre digital compositor
Joshua Pines ... scanning supervisor (as Josh Pines)
Ken Ralston ... visual effects supervisor
Durant Schoon ... CG technical assistant
Duncan Sutherland ... camera engineer
Yusei Uesugi ... digital matte painter
Lisa Van Cott ... scanning coordinator
Lisa Vaughn ... sabre coordinator
Bruce Vecchitto ... optical supervisor
Matt Wallin ... computer graphics assistant
John Whisnant ... scanner operator
Tom Williams ... effects senior management
Kevin Willmering ... computer graphics artist: ILM
Rebecca Ramsey ... title producer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

John Agalsoff Jr. ... video assist operator
Ismael Araujo Jr. ... grip
James Babineaux ... best boy electric
Hans Bjerno ... camera operator: Wescam, Washington D.C.
Branch M. Brunson ... rigging best boy
Clyde E. Bryan ... assistant camera: VistaVision
Kat Bueno ... grip
J. Patrick Daily ... key grip
Nancy Diambekov ... grip
Peter Drinco ... grip
François Duhamel ... still photographer
Jack English ... gaffer
Erik A. Erichsen ... rigging best boy
Rachel A. Flores ... grip
Juan M. García ... rigging best boy
John Gazdik ... assistant camera: VistaVision
Scott Graves ... dimmer board operator / electrician
Gene Hara ... electrician
M. Todd Henry ... camera operator
Kent H. Jorgensen ... dolly grip
Robert Glenn Ketchum ... photographer: landscape photographs
Trevor Loomis ... second assistant camera
Christopher Lyons ... electrician
Bruce MacCallum ... camera operator: Washington D.C.
Rick Maddux ... electrician
Michael Maguire ... rigging grip
J. Steven Matzinger ... first assistant camera: "b" camera
Charlie McIntyre ... rigging gaffer (as Charles McIntyre III)
Nicola Pecorini ... Steadicam operator
Calmar Roberts ... first assistant camera
Rodney Sandoval ... camera loader
George Schaafsma ... camera technician: Wescam, Washington D.C.
Gihan 'Sandy' Seneviratne ... electrician
Chris Silano ... first assistant camera: Washington D.C.
Dean Striepeke ... 24 frame video operator
Stephen Thorp ... electrician
Pat Turner ... camera operator: VistaVision
Greg Wardell ... electrician
Tom West ... best boy grip
Eric Whitehead ... grip
George M. Chappell ... electrician (uncredited)
Chris Funk ... rigging electrician (uncredited)
Jason Gary ... grip (uncredited)
Jesse Mather ... lighting technician (uncredited)
Jim McConocha ... electrician (uncredited)
Kevin McNeil ... grip (uncredited)
Marty Miller ... rigging grip (uncredited)
Juan Morse ... electrician (uncredited)
David Norris ... camera technician: Wescam camera (uncredited)
Rick Strodel ... grip (uncredited)

Casting Department 

Karen Church ... casting assistant
Helen Mayer ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Fran Allgood ... costumer: Mr. Douglas
Betty Birkowski ... costumer: Washington D.C. unit
Elizabeth Clark ... costumer
Rudolph Garcia ... costumer
Adrienne Manhan ... costumer
Jennifer Morrison ... costumer: Ms. Bening
Chuck Velasco ... costume supervisor
Diana Wilson ... costumer
Pamela Wise ... costume supervisor
Gina Dedomenico ... costume digital artist (uncredited)
Bridgitte Ferry ... costumer (uncredited)

Editorial Department 

Alan Edward Bell ... associate editor
Karen Dimmig ... assistant editor
Albert Farrar ... assistant editor
Dale E. Grahn ... color timer (as Dale Grahn)
Mo Henry ... negative cutter
Doug Jones ... negative cutter
Danny Miller ... assistant editor (as Dan Miller)

Music Department 

Jeff Atmajian ... orchestrator
Terry Brown ... assistant music engineer
Lane Burch ... assistant music engineer
Sandy DeCrescent ... music contractor
Greg Dennen ... assistant music engineer
Mark Eshelman ... assistant music engineer
Arlene Fishbach ... music supervisor
Mark Herman ... assistant music editor
Artie Kane ... conductor
Jo Ann Kane ... music preparation
Dennis S. Sands ... score mixer
Marc Shaiman ... music producer
Scott Stambler ... supervising music editor
Bill Talbott ... assistant music engineer (as Bill Talbot)
Fred Vogler ... assistant music engineer
Larry Blank ... orchestrator (uncredited)
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
James Thatcher ... musician: French horn (uncredited)
Nick Vidar ... music programmer (uncredited)

Transportation Department 

Charles Conn ... driver
Thomas P. Donovan ... driver (as Tom Donovan)
Joe Dugan ... driver
Sean Dugen ... driver
Glen Enzen ... driver
Ronnie D. Huffey ... driver
Howard Jackson ... driver
Joe Jaramillo ... driver
Morgan Jones ... driver
Darwin Joston ... driver
Steve Mann ... transportation captain
Tim C. McHenry ... driver
Dennis McLaughlin ... driver
Patrick A. McLaughlin ... driver
Edward A. Powell ... driver
Tim Roslan ... transportation coordinator
Craig Scott ... driver
Timothy Sheehan ... driver (as Tim Sheehan)
Howard Taft ... driver
Robert Vincent ... driver
Eddie Lee Voelker ... transportation coordinator: Washington D.C.

Other crew 

Emidio Antonio ... stand-in
Stephanie Antosca ... assistant location manager: Washington D.C.
Lori Arnold ... production assistant
Tim Atzinger ... production assistant
Catherine Balsam-Schwaber ... consultant: White House
Jennifer Bell ... production assistant
Robert Bennett ... stand-in
Kristin Bernstein ... production assistant (as Kristin Cameron)
Jan Bickler ... post-production accountant
Andrea Bronzo ... plate photography coordinator
Jonathan Capra ... production assistant
Gerrard Coffey ... accounting clerk
Kyle Cooper ... title designer
Tracey Costello ... stand-in
Charles Croughwell ... stand-in: Mr. Fox
Jeff Dash ... assistant accountant
Richard Davis Jr. ... location manager
Dan Dobson ... 24 frame computer display operator
Pam Ellington ... production accountant
Michael Everett ... 24 frame computer display operator
Leslie Feibelman ... accounting clerk
Veronica Ferran ... stand-in
Laurie G. Firestone ... state dinner consultant
Paige Fischer ... assistant: Mr. Reiner
Jay Gianukos ... production assistant
Jamie Gordon ... assistant: Mr. Newirth
Richard Grant ... click meister
Sam Haggin ... stand-in
Craig Hosking ... helicopter pilot: Washington D.C.
Debra James ... production coordinator
Pam Jones ... assistant: Mr. Reiner
Michael Kaufman ... projectionist
Shelley Kirkwood ... unit publicist
Rob Klein ... production assistant
David R. Lawson ... first aid
Steven D. Levine ... assistant location manager
Stacy Mar ... production assistant
Dan March ... video coordinator
Gail Martin-Sheridan ... production accountant
Dakotah Masset ... stand-in
Dylan K. Massin ... production assistant
Kerry Lyn McKissick ... script supervisor
Jamie Midgley ... assistant: Mr. Douglas
Ellen Moore ... assistant: Ms. Bening
Bettina Tendler O'Mara ... product promotions coordinator
Anthony D. Parrillo ... production assistant
Patty Presock ... consultant: White House
Peggy Pridemore ... location manager: Washington D.C.
Catherine Rae Purves ... assistant: Mr. Stott
Willie Radcliff ... craft service
Anne Rapp ... script supervisor: Washington D.C.
Margaret L. Schlaifer ... teacher
Douglas V.R. Shellow ... production assistant
Alison Sherman ... production coordinator: Washington D.C.
Robert R. Snow ... secret service consultant
Paul Taglianetti ... 24 frame computer display operator / video image supervisor
Tom Tierney ... 24 frame computer display operator
Philip Wood ... travel services
Frank D. Woodward ... caterer
Laurie Arnow-Epstein ... construction accountant (uncredited)
Paul LaZebnik ... assistant production coordinator (uncredited)
Bill McCamey ... location nurse (uncredited)
Anne Verrier Scatolini ... stand-in (uncredited)
Bruce Wright ... display graphics (uncredited)

Thanks 

Lou Butera ... special thanks
Charles Corrado ... special thanks
Robin Dickey ... special thanks
Chad Griffin ... special thanks
Nancy LaLuntas ... special thanks (as Major Nancy Laluntas)
Steve Schweitzer ... special thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page