Edit
Whale Music (1994) Poster

(1994)

Full Cast & Crew

Directed by 

Richard J. Lewis

Writing Credits  

Paul Quarrington ... (written by) and
Richard J. Lewis ... (written by)
 
Paul Quarrington ... (novel)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Desmond Howl
...
Claire Lowe (as Cyndy Preston)
...
Daniel Howl
...
Fay Ginzburg-Howl
...
Kenneth Sexstone
...
Mookie Saunders
Alan Jordan ...
Sal Goneau
Tom Lavin ...
Monty Mann
Jim Byrnes ...
Dewey Moore
Deborah Duchene ...
Bobby Sue
Paul Quarrington ...
Pete the Bartender
Janne Mortil ...
Star
Suzanne Ristic ...
Monty's Wife
Roman Podhora ...
Prison Guard
Sherri Wong ...
Groupie
Arlene Warren ...
Groupie
Jacqueline A. Gauthier ...
Waitress
Stephanie Blumer ...
Dancer
Create a character page for: ?

Produced by 

Steven DeNure ... producer
David Hauka ... executive producer
Robert Lantos ... executive producer
Raymond Massey ... producer
Eric Norlen ... associate producer

Music by 

George Blondheim

Cinematography by 

Vic Sarin ... director of photography

Film Editing by 

Richard Martin

Casting By 

Michelle Allen ... (as Michelle Allan)
John Buchan

Production Design by 

Rex Raglan

Art Direction by 

Charles Leitrants

Set Decoration by 

Garth Fleming

Costume Design by 

Toni Burroughs-Rutter

Makeup Department 

Terryis Lee Hamilton ... assistant hair stylist (as Terryis Hamilton)
Lisa Leonard ... assistant hair stylist (as Lisa Jean Leonard)
Patricia Murray ... key makeup artist (as Patricia Murray-Morgan)
Debra Regnier ... first assistant makeup artist (as Debra Sawarin)
Jill Winston ... key hair stylist

Production Management 

Ogden Gavanski ... production manager
Barbara Ann Schoemaker ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Mindy Heslin ... dgc trainee (as Melinda L. Heslin)
John-Paul Holecka ... third assistant director
Larry D. Horricks ... first assistant director (as Laurence Horricks)
Pete Whyte ... second assistant director

Art Department 

Marie Ahle ... property master
John F. Anderson ... set dresser
David Beetham ... scenic painter
Bob Bottieri ... storyboard artist (as Chris Buffett)
Scott Bourgeois ... on-set dresser
David Brand ... scenic carpenter
Gridley Bruce ... construction coordinator
Penny A. Chalmers ... assistant set decorator
Mario de Laval ... laborer (as Mario De Laval)
Kendelle Elliott ... art department trainee
Tore Engum ... scenic carpenter
Helene Fleming ... set dresser
Leslie Ford ... property master
Todd Handel ... scenic carpenter
Ilja Hargas ... lead hand (as Ilja Margas)
Erich Hepnar ... head greensman (as Erich J. Hepnar)
Bev Hutter ... props trainee
Dennis Ivens ... scenic carpenter
Herminio Kam ... head scenic artist
Sylvie Laderge ... set dresser
Marlise McKee ... lead dresser
Rose Mihalyi ... assistant art director
Craig Newsome ... scenic carpenter
David Perun ... set dresser (as David D. Perun)
Michael Raycevick ... set dresser
Al Rourke ... lead hand (as Alan Rourke)
Les Sand ... greensman (as Leslie Anthony Sand)
Mike Shoring ... signwriter
Peter Sysoev ... painter
Theresa Von Hartwick ... set dresser (as Therese Von Hartwig)
Gregory P. Waters ... scenic carpenter
Monica Wilkosz-Cowan ... painter

Sound Department 

Kelly Cole ... walla recordist
Shari Fieldhouse ... foley assistant
Dean Giammarco ... sound re-recording mixer
Eric Hill ... sound editor
Chris James ... foley recordist
Christopher Leech ... boom operator
Sheena Macrae ... assistant sound editor
Daryl Powell ... sound recordist (as Daryl R. Powell)
Marti Richa ... sound designer (1994 Genie Award)
Shane Routhier-Cote ... sound trainee
Paul A. Sharpe ... sound re-recording mixer
Shane Shemko ... foley artist
Bill Sheppard ... sound re-recording mixer (as Bill 'Otis' Sheppard)
Cal Shumiatcher ... sound sculptor (as Irving Mulch)
Issac Strozberg ... sound editor
Cam Wagner ... foley artist
Christian T. Cooke ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Robert Martin Luther Carter ... on-set special effects (as Robert M.L. Carter) / special effects: underwater unit (as Robert M.L. Carter)
David K'shin Gendron ... special effects assistant (as David [K'Shin] Gendron)
Philip Edward Jones ... best boy special effects (as Philip [Filthy] Jones)
Jak Osmond ... special effects coordinator

Visual Effects by 

George Furniotis ... optical supervisor
Vic Harnett ... digital special effects editor: killer whale effects sequence
Paul Patrick Quinn ... digital special effects coordinator: killer whale effects sequence
Alex Tkach ... digital creative consultant: killer whale effects sequence

Stunts 

Marc Akerstream ... stunt coordinator
Denny Arnold ... stunt cop
Garvin Cross ... stunt cop
Gerald Paetz ... stunt bouncer
Gary Paller ... stunt double: Desmond
Gerry Therrien ... stunt patron
Rob Wilton ... stunt bouncer
Gary Puller ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Michael Bolan ... rigging grip
Mike Clarkeson ... grip: underwater unit
Michael Cox ... best boy grip: underwater unit / grip / key grip: underwater unit
Douglas Curran ... still photographer
John Davidson ... first assistant camera
Jean-Luc Dinsdale ... camera trainee
Brenda Haggerty ... assistant camera: underwater unit
Pauline Heaton ... camera operator: underwater unit
Ken Hemphill ... key grip (as Kenneth Hemphill)
David Hutton ... grip
Craig Ibbotson ... photography coordinator: underwater unit
Terry Kim ... best boy electric
George Landrecht ... generator operator
Mark Leiterman ... best boy grip
Scott MacDonald ... focus puller: "b" camera
Nathaniel Massey ... Steadicam operator
Tim Moynihan ... Steadicam operator (as Timothy Moyhihan)
John Prince ... grip
Tobias Sarin ... second assistant camera
John Stoneman ... photographer: humpback whale photography, Ontario Place
Jese Tanner ... best boy electric
Owen Taylor ... gaffer
Mike Vespaziani ... grip: underwater unit

Casting Department 

Susan Taylor Brouse ... extras casting
Jason Cohen ... casting assistant: Toronto
Michael Greer ... casting: Los Angeles
Brenda Ilic ... casting assistant
Andrew Israel ... casting production assistant
Clint Mayers ... casting production assistant
Shawn McGrath ... casting production assistant
Sandi Nielsen ... additional casting (as Sandra Nielsen)
Sherry Lynn Smith ... extras casting assistant (as Sherri-Lynn Smith)
Edward Stanford ... casting production assistant
Julia Tait ... casting associate: Toronto

Costume and Wardrobe Department 

Deborah Gyug ... costume constructor
Lou Rawlins ... set costume trainee
Elaine Wall ... set costume trainee
Debi Weldon ... assistant costume designer: underwater unit / costume supervisor

Editorial Department 

Cheryl Buckman ... assistant film editor
Bruce Whidden ... color timer

Music Department 

Dave Allen ... additional musician: violin
Dave Bidini ... musician: rhythm guitar, vocals (as Rheostatics)
Anne Bourne ... additional musician: cello, vocals
Chris Brown ... additional musician: organ
Dave Clark ... musician: drums and vocals (as Rheostatics)
Gene Hardy ... additional musician: saxophone
Michael Phillip-Wojewoda ... additional musician: extras, vocals
Rheostatics ... composer: whale music
Dave Spratt ... additional musician: feedback guitar
Martin Tielli ... musician: lead guitar, vocals (as Rheostatics)
Ken Tobias ... additional vocalist
Tim Vesely ... musician: bass, accordion, acoustic guitar, piano, vocals (as Rheostatics)
Janet York ... music supervisor

Transportation Department 

Roy Barrington ... driver
Larry Boyce ... driver
Paul deBourcier ... driver: special equipment / transportation captain: underwater unit
Thomas Dwyer ... driver (as Thomas A. Dwyer)
Thomas Allan Gadoury ... driver
Dale Shaben ... transportation coordinator
Denise Wilson ... driver

Other crew 

Kirk Adamson ... set location assistant
Jill Armstrong ... assistant coordinator
John Bak ... stand-in: "Desmond"
Chantal Bernard ... production assistant
Darwin Bohn ... assistant accountant
Jerry Bourdage ... security captain
Kelly Bremner ... set production assistant
Ronald Brennan ... security officer
Geoff Browne ... production assistant: underwater unit
Shauna Bryn ... producer intern (as Shauna Bryan)
Reva Clavier ... assistant accountant
Nora Collins ... craft service / first aid
Troy Dalen ... craft service / first aid
Leah Delyte Di'Bernardo ... assistant: Mr. Lewis / intern
Mona Doucet ... production assistant
Prudence Emery ... unit publicist
Steve Garber ... production assistant
Elvira Graham ... stand-in: "Claire"
Chris Hansen ... technician: underwater unit
Hart Hanson ... story editor
Carol Jurchison ... production accountant
John G. Lenic ... assistant to producer
Colin L. McCarthy ... assistant location manager
Bill Mellow ... effects guitar stylings (as B. Mellow)
Akiko Morison ... assistant: Mr. Hauka (as Akiko A. Morison) / unit coordinator: underwater unit (as Akiko A. Morison)
Janet D. Munro ... script supervisor
Scott Myers ... assistant: Mr. Chaykin
Kate Peterson ... production coordinator
Tony Peterson ... chef
Donnie Reid ... safety/instructor: underwater unit
Andrea Wood ... business and legal

Thanks 

Edward Joseph Blaker III ... the producers wish to thank
Steven Cohen ... the producers wish to thank
Atom Egoyan ... the producers wish to thank
Robert Goodale ... the producers wish to thank
Greg Mackie ... the producers wish to thank
George Margellos ... the producers wish to thank
Linda McAteer ... the producers wish to thank
Diane Murphy ... the producers wish to thank
Evelyn Skelton ... the producers wish to thank
Mary Tastaker ... the producers wish to thank
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page