Edit
Second Best (1994) Poster

(1994)

Full Cast & Crew

Directed by 

Chris Menges

Writing Credits  

David Cook ... (novel)
 
David Cook ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Nathan Yapp ...
Jimmy
...
John
Chris Cleary Miles ...
James
Doris Irving ...
Adoption Shop Volunteer
James Warrior ...
Senior Social Worker
...
Debbie
Alfred Lynch ...
Edward
Rachel Freeman ...
Elsie
Gus Troakes ...
Jeffo
Mossie Smith ...
Lynn
Martin Troakes ...
Colin
...
Graham, age 20
Paul Wilson ...
Colin, age 20
...
Bernard
...
Jimmy, age 3
...
Mary
...
Margery
Jennifer Whitefoot ...
Tina
Jubal Bright ...
Leggo
Colin Bufton ...
Rusty
Richard Storr ...
Jed
Owen Shepherd ...
Richard Murray ...
Vernon
Ross Edwards ...
Pimple
Bryn Askham ...
Chris
Geoffrey Leesley ...
Eric
Doris Hare ...
Adam Wills ...
Graham, age 12
Shirley King ...
Enid
Giles Emmerson ...
Vicar
Mrs. George ...
Herself
...
Maureen
Philip Swancote ...
Policeman
Ann Morrish ...
Lizzie
...
Percy
Esther Coles ...
Staff Nurse
...
Uncle Turpin
...
Alice
Tessa Gearing ...
Mrs. Hilliard
Create a character page for: ?

Produced by 

Judy Freeman ... associate producer
Dixie Linder ... assistant producer
Arnon Milchan ... executive producer
Sarah Radclyffe ... producer

Music by 

Simon Boswell

Cinematography by 

Ashley Rowe

Film Editing by 

George Akers

Casting By 

Susie Figgis

Production Design by 

Michael Howells

Art Direction by 

Roger Thomas

Set Decoration by 

Sam Riley

Costume Design by 

Nic Ede

Makeup Department 

Ivana Primorac ... hair stylist / makeup artist
Jenny Shircore ... hair designer / makeup artist

Production Management 

Victoria Pearman ... executive in charge of production
Michael Solinger ... post-production supervisor
Chris Thompson ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Max Keene ... second assistant director
Stuart Renfrew ... third assistant director
Waldo Roeg ... first assistant director

Art Department 

Kevin Bailey ... head scene painter
Wayne Day ... stand-by carpenter
Samantha Heskia ... assistant art director
Brad Lochore ... art/construction coordinator
Graham Nunn ... assistant carpenter
Graeme Purdy ... property master
Totty Whately ... production buyer
Steven Wilson ... head carpenter

Sound Department 

Peter Best ... supervising sound editor
Ray Gillon ... stereo sound consultant: Dolby
Peter Glossop ... production sound mixer
Dominic Lester ... assistant dubbing mixer
Luke Menges ... assistant sound editor
Bob Mullen ... first assistant sound editor
Robin O'Donoghue ... dubbing mixer
Martin Trevis ... boom operator
Ean Wood ... sound editor

Camera and Electrical Department 

Simon Alderton ... stand-by rigger
Andrew Bailey ... electrician
Clive Coote ... still photographer
Simon Finney ... focus puller
Kevin Fraser ... key grip
Jeremy Gee ... camera operator
Andrew Long ... best boy
Oona Menges ... clapper loader
Chris Plevin ... focus puller
Peter Robertson ... Steadicam operator
Xandy Sahla ... camera operator: time-lapse photography (as Alexander Sahla)
Alex Scott ... gaffer
Andy Shuttleworth ... Steadicam operator
Richard Stevens ... electrician
Richard Stone ... electrical rigger
Chris Thompson ... generator operator

Casting Department 

Sarah Bird ... additional casting
Suzy Freeman ... extras casting (as Suzanne Freeman)
Romany Turner ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Camilla Fiddian-Green ... wardrobe assistant
Stewart Meachem ... wardrobe supervisor

Editorial Department 

Jay Coquillon ... second assistant editor
Dennis McTaggart ... first assistant editor

Music Department 

Simon Boswell ... music arranger
Christopher Essex-Hill ... orchestral contractor
Simon Gabriel ... music arranger
Jupiter Sen ... music editor
Neil Thomson ... conductor

Transportation Department 

Gerry Gore ... transportation captain

Other crew 

Shauna Beal ... assistant: Milchan
Mary Daley ... assistant to director
Nick Dunne ... location assistant
Penny Eyles ... script supervisor
Bobbie Johnson ... production accountant
Deborah Leakey ... assistant accountant
Andrew Litvin ... runner
Jason Miles ... chaperone
Matthew Nasatir ... assistant: Ms. Pearman
Tori Parry ... production coordinator
Patty Reid ... assistant: Milchan
Guy Roderick ... children's workshop
Jacobus Rose ... production executive
Guy Tannahill ... location manager
Peter Thompson ... publicist
Damiano Vukotic ... production assistant
Joan Washington ... dialect coach
Shirley Wright ... tutor
Joanne Yapp ... chaperone

Thanks 

Bonnie Daniels ... thanks
Carol Dantuono ... thanks
Dena Fischer ... thanks
Birdie George ... thanks
Herbie Gwilt ... thanks
Rene Gwilt ... thanks
Pat Johnson ... thanks
Tony Johnson ... thanks
Caryn Landau ... thanks
Bill Matheson ... thanks
Adam Platnick ... thanks
Steven Reuther ... thanks (as Steve Reuther)
Howard Vaughan ... thanks
Sally Vaughan ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page