Edit
Maverick (1994) Poster

(1994)

Full Cast & Crew

Directed by 

Richard Donner

Writing Credits (WGA)  

Roy Huggins ... (television series Maverick)
 
William Goldman ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Poker Player (as Art La Fleur)
...
Poker Player (as Leo V. Gordon)
Paul Tuerpe ...
Jean De Baer ...
...
Hal Ketchum ...
...
John M. Woodward ...
Bank Robber (as John Woodward)
...
Toshonnie Touchin ...
...
Steven Chambers ...
Unshaven Man (as Steve Chambers)
Doc Duhame ...
Frank Orsatti ...
...
Mrs. D., Bathhouse Maid (as Lauren Shuler-Donner)
Courtney Barilla ...
Kimberly Cullum ...
Gary Richard Frank ...
Read Morgan ...
Steve Kahan ...
...
Robert Jones ...
J. Mills Goodloe ...
Telegraph Operator (as John Mills Goodloe)
...
Waylon Jennings ...
Kathy Mattea ...
Carlene Carter ...
...
Janis Oliver ...
Spectator (as Janice Gill)
...
Chuck Hart ...
...
...
...
Richard Blum ...
...
...
...
...
Bill Henderson ...
Riverboat Poker Player (as Bill Handerson)
...
Rest of cast listed alphabetically:
Sam Dolan ...
(unconfirmed)
...
The Magician (scenes deleted)
...
Boy#1 (uncredited)
...
Riverboat Spectator (uncredited)
Charles Dierkop ...
Riverboat Poker Player (uncredited)
...
Dealer (uncredited)
...
Riverboat Poker Player (uncredited)
...
Street Spectator (uncredited)
Michael Forte ...
Bath House Guest (uncredited)
...
Spectator (uncredited)
Jack Garner ...
Porter (uncredited)
...
Bank Robber (uncredited)
Will Hutchins ...
Spectator (uncredited)
...
Bartender (uncredited)
Rick Jensen ...
Lauren Belle Passenger (uncredited)
...
Margret Mary (uncredited)
...
Spectator (uncredited)
...
Riverboat Spectator (uncredited)
Joy Sydney Peters ...
Actress (uncredited)
...
Riverboat Poker Player (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Alexander B. Collett ... associate producer
Bruce Davey ... producer
Richard Donner ... producer
Jim Van Wyck ... co-producer

Music by 

Randy Newman

Cinematography by 

Vilmos Zsigmond

Film Editing by 

Stuart Baird
Michael Kelly ... (as Mike Kelly)

Casting By 

Marion Dougherty

Production Design by 

Thomas E. Sanders ... (as Tom Sanders)

Art Direction by 

Daniel T. Dorrance ... (as Daniel Dorrance)

Set Decoration by 

Lisa Dean

Costume Design by 

April Ferry

Makeup Department 

Michael Hancock ... makeup supervisor
Charlene Johnson ... department head hair stylist
Christine Lee ... key hair stylist (as Chris Lee)
Elaine Short ... hair stylist: Ms. Foster

Production Management 

R. Anthony Brown ... unit production manager (as Tony Brown)
Geno Escarrega ... post-production supervisor
Jim Lemley ... production manager: second unit / production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Andrew M. Flinn ... second assistant director: second unit
Michael L. Holland ... second second assistant director
Hayley H. Hsu ... second second assistant director
Terry Leonard ... second unit director
Princess O'Mahoney ... first assistant director: second unit
Mic Rodgers ... second unit director
John G. Scotti ... second assistant director (as John C. Scotti)
Alisa Statman ... second second assistant director
Jim Van Wyck ... first assistant director

Art Department 

Richard Crain ... propmaker
Nathan Crowley ... assistant art director
Oscar Delgadillo ... set dressing gang boss
Ken Erck ... set painter
Sean Fong ... set dresser
Matt Furginson ... on-set dresser (as F. Matthew Furginson)
David Gabrielli ... construction foreman
Adam Gelbart ... modelmaker
Joseph A. Hodges ... set designer
Jim C. Johnson ... set dresser
Kent Jones ... paint foreman
Larry D. Koszakovszky ... set dresser
Larry Lennert ... greens foreman
Robert Misetich ... stand-by painter
Erik L. Nelson ... property master (as Erik Nelson)
David P. Newell ... assistant propmaster (as David Newell)
John Root ... signwriter supervisor
Marc Rosenblatt ... painter
Billy Salsberg ... lead carpenter
Marvin Salsberg ... construction coordinator
Hugo Santiago ... set designer
Christopher E. Schmid ... greens foreman
Sean Skelding ... set dressing
Bruce G. Smith ... paint foreman
Penelope Rene Stames ... lead man
Tracy Stockwell ... plasterer
Kenneth L. Westcott ... lead man (as Ken Wescott)
Helen Wilson ... seamstress
Ken Abraham ... set dresser (uncredited)
Ron Ashmore ... paint foreman (uncredited)
Gina B. Cranham ... set designer (uncredited)
Carl Robarge ... molder/caster (uncredited)
Kai Shelton ... painter (uncredited)
Randy Syracuse ... construction foreman (uncredited)

Sound Department 

Rick Alexander ... re-recording mixer (as Dick Alexander)
Bub Asman ... sound editor
William C. Carruth ... adr editor (as William Carruth)
Virginia Cook-McGowan ... sound editor (as Virginia A. Cook)
Samuel C. Crutcher ... sound editor (as Samuel Crutcher)
Greg Dillon ... sound editor (as Greg Dillion)
Les Fresholtz ... re-recording mixer
Richard Friedman ... adr editor
Robert G. Henderson ... supervising sound editor
David L. Horton Jr. ... foley editor (as David Horton Jr.)
David M. Horton ... sound editor (as David Horton)
Jerry Jacobson ... sound editor
Billy King ... boom operator
Clark King ... production sound mixer
James J. Klinger ... sound editor (as Jim Klinger)
Darrin Martin ... sound editor
Lisa Peters ... sound editor
James Simcik ... supervising adr editor
Dean St. John ... adr recordist
Allen L. Stone ... re-recording mixer
Scott A. Tinsley ... foley editor (as Scott Tinsley)
Robert Ulrich ... adr editor
Brooke Henderson Ward ... sound editor (as Brooke Ward)
Marshall Winn ... sound editor
Mary Jo Lang ... foley mixer (uncredited)
John Roesch ... foley artist (uncredited)
Carolyn Tapp ... foley recordist (uncredited)

Special Effects by 

Keith Collea ... special effects crew
Walt Conti ... rattlesnake effects supervisor
Bruce Y. Kuroyama ... special effects (as Bruce Kuroyama)
Steve Luport ... special effects
Greg Richards ... special effects crew
Robert Simokovic ... special effects (as Bob Simokovic)
Neil Smith ... special effects
Bob Stoker ... special effects
Lucinda Strub ... special effects
Matt Sweeney ... special effects coordinator
Ty Boyce ... animatronic designer (uncredited) / animatronic operator (uncredited)
Tony Centonze ... special effects assistant (uncredited)
Jeff J. Davis ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Alia Agha ... visual effects coordinator: ILM (as Alia Almeida Agha)
Rob Coleman ... computer graphics animator: ILM
Carl N. Frederick ... computer graphics supervisor: ILM
Bill Mather ... digital matte artist: ILM
Roni McKinley ... visual effects producer: ILM
Steve Price ... visual effects supervisor: ILM
Yusei Uesugi ... digital matte artist: ILM
Bruce Vecchitto ... digital timing supervisor: ILM
Jeffrey Benedict ... technical assistant (uncredited)
Ronn Brown ... digital matte assistant (uncredited)
Patrick Phillips ... visual effects (uncredited)
Olivier Sarda ... digital artist (uncredited)

Stunts 

Jack Carpenter ... stunts
Matt Connors ... stunts
Shane Dixon ... stunts
Richard M. Ellis ... stunts (as Richard Ellis)
Thomas Robinson Harper ... stunts
Tom Harper ... stunts
Mic Rodgers ... stunt coordinator
Danny Rogers ... stunts
Dean Smith ... stunts
Jill Stokesberry ... stunts
Mic Rodgers ... stunt double: Mel Gibson (uncredited)
Dean Smith ... stunt double: James Garner (uncredited)
Jill Stokesberry ... stunt double: Jodie Foster (uncredited)

Camera and Electrical Department 

William D. Barber ... camera operator: second unit
Steve Chase ... dolly grip: second unit
Michael A. Chavez ... first assistant camera: "b" camera (as Mike Chavez)
John J. Connor ... director of photography: second unit (as John Connor)
John T. Connor ... assistant camera: "b" camera, second unit
Andrew Cooper ... still photographer
Glenn Corbett ... rigging gaffer
Ray De La Motte ... camera operator: "a" camera (as Ray Del La Motte)
Dick Deats ... key grip (as Richard Deats)
Jerry C. Deats ... grip
Antonio V. Garrido ... dolly grip (as Antonio Garrido)
David G. George ... video assist operator: second unit
Norman Glasser ... chief lighting technician
Martin Glover ... second assistant camera: "b" camera
Wes Houle ... rigging gaffer / set electrician
Frank R. Jimenez Jr. ... lamp operator
Mansur Johnson ... grip
Jerry D. Knight ... electrician
David R. Kohn ... lighting technician
Kyle T. MacDowell ... grip
Patrick Marshall ... assistant chief lighting technician (as Pat Marshall)
Michael E. Matteson ... best boy (as Michael Matteson)
Mark Mele ... rigging electrician
Ken Nishino ... first assistant camera: "a" camera
David Norris ... camera technician: Wescam camera
Neal Norton ... camera operator: "b" camera
John O'Connor ... film loader
Dennis Seawright ... second assistant camera: "a" camera
Gary W. Shaw ... electrician
Pattie Stone ... light board operator
Wayne Tidwell ... video assist operator
Joseph D. Urbanczyk ... camera operator: "c" camera
Kelly Way ... electrician: ORE unit
Julian Whatley ... assistant camera
Leonard Romie ... lighting technician (uncredited)

Casting Department 

Shannon K. Dunn ... extras casting (as Shannon Dunn)

Costume and Wardrobe Department 

James P. Cullen ... costumer
Lois DeArmond ... assistant costume designer
Alexandria Forster ... costumer
Lyle Glazer ... set costumer (as Lyle Morse)
Linda Henrikson ... costume supervisor (as Linda Hendrikson)
Paul Lopez ... costume supervisor
June Barney ... set seamstress (uncredited)

Editorial Department 

Luis Colina ... associate editor
Kristen Helsing ... second assistant editor
Charles Ireland ... assistant film editor
William J. Meshover ... assistant film editor (as Billy Meshover)
Michael Moore ... assistant film editor
Michael Moore ... assistant editor
Jud Nealon ... assistant film editor
Dallas Puett ... additional editor
Mary Ann Skweres ... assistant film editor
Kevin Stitt ... assistant film editor

Location Management 

Michael Beche ... location manager
D'Ann Connelly ... location manager
Kristan Wagner ... location manager

Music Department 

Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Christopher Brooks ... music editor
Christine Cholvin ... assistant music editor
Don Davis ... orchestrator
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
George Doering ... musician
Steve Dorff ... music pre-record supervisor
Larry Fitzgerald ... music supervisor
James Flamberg ... score producer
Mark Hartley ... music supervisor
Jack Hayes ... orchestrator
Larry Herbstritt ... music arranger: riverboat music
Tommy Johnson ... musician: tuba
Helena Lea ... assistant music editor
Maria Newman ... musician
Steven L. Smith ... music preparation
James Thatcher ... musician: French horn
Frank Wolf ... score mixer / score recordist

Transportation Department 

Richard Burch ... driver: insert car
Linda Cipperley ... transportation
Jerry Cipperly ... transportation captain
Lonnie Craig ... driver
Michael Forte ... driver: Mel Gibson
Ted Moser ... transportation captain
Phil Strauss ... transportation
John M. Woodward ... transportation coordinator (as John Woodward)

Other crew 

Jim Brockett ... animal trainer
Christopher Brown ... staff assistant
Timothy A. Burris ... assistant accountant
Glenn Richard Côté ... staff assistant
Luis Delgado ... assistant: Mr. Garner
Chris Silver Finigan ... production accountant
Patti Ford ... staff assistant
Billy L. 'Butch' Frank ... wrangler
Shawn Gillespie ... first assistant accountant
Stefanie Goldbloom ... production assistant
J. Mills Goodloe ... assistant: Mr. Donner (as J Mills Goodloe)
Lisa Greenspan ... staff assistant
Jennifer Hare ... assistant: Mr. Davey
Jean Hodges ... food stylist
Eric Jacobson ... assistant production secretary
Shauna L. Kroen ... production accountant
Delfin Labao ... staff assistant
Patricia LaMagna ... assistant: Ms. Foster
Shawn Landis ... staff assistant
Mary LaPlante ... staff assistant
Amy London ... staff assistant
Dean Lopata ... assistant: Mr. Gibson
Uriah S. Lovelycolors ... staff assistant
Abbie Ludwig ... staff assistant
Jonas C. Matz ... first aid (as Jonas Matz)
Jayson Merrill ... staff assistant
Kari Ann Messina ... publicist
Cynthia Neber ... executive assistant: Mr. Donner
Liz Newman ... production secretary
Stacie O'Beirne ... production insurance services
Marienne O'Brien ... stitcher
Marque Owen ... a.s.d.a. observer
George Patterson ... staff assistant
Maryann Rea ... staff assistant
David Romano ... construction accountant
Phil Smith ... animal trainer
Cynnie Troup ... script supervisor
Rudy Ugland ... head wrangler
John 'Magic' Wright ... craft service
Sandra L. Yeary ... assistant accountant
Julie Adams ... dialect coach (uncredited)
Bill Daly ... post-production accountant manager (uncredited)
Erica Kissack ... contact lens technician (uncredited)
David Sousa ... animal trainer: birds (uncredited)
Scott Stravitz ... medic: second unit (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page