Edit
The Mask (1994) Poster

(1994)

Full Cast & Crew

Directed by 

Chuck Russell ... (as Charles Russell)

Writing Credits (WGA)  

Michael Fallon ... (story) and
Mark Verheiden ... (story)
 
Mike Werb ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
Irv (as Timothy Bagley)
...
...
...
Freeze (as Reginald E. Cathey)
Jim Doughan ...
...
...
Joseph Alfieri ...
B.J. Barie ...
Catherine Berge ...
Cigarette Girl
Phil Boardman ...
Guard
Krista Buonauro ...
Lady Cop
Debra Casey ...
...
...
Paramedic #3
Suzanne Dunn ...
Reporter
...
...
Henchman #7
Peter Jazwinski ...
Park Policeman
Howard Kay ...
Niko's Thug #2
...
...
Megaphone Cop
Scott McElroy ...
Niko's Thug #1
Richard Montes ...
Henchman #1
Ivory Ocean ...
...
The Figure
Louis Ortiz ...
Coco Bongo Valet
Daniel James Peterson ...
Henchman #6
Jeremy Roberts ...
...
Randi Ruimy ...
Screaming Lady
...
Dr. Arthur Neuman (as Benjamin J. Stein)
...
Chris Taylor ...
Coco Bongo Cop #1
Bullet Valmont ...
Wendy L. Walsh ...
Herself (as Wendy Walsh)
...
Pebbles
Max ...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Tina Carlyle (singing voice)
...
Dancing policewoman (uncredited)
Krista Miller ...
Dancer (uncredited)
...
Bodyguard (uncredited)
Rebecca Ryiz ...
Uncredited (uncredited)
...
(uncredited)
...
Monica (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Ann Burgund ... associate producer
Michael De Luca ... executive producer
Robert Engelman ... producer (as Bob Engelman)
Carla Fry ... associate producer
Mike Richardson ... executive producer
Chuck Russell ... executive producer (as Charles Russell)

Music by 

Randy Edelman

Cinematography by 

John R. Leonetti ... director of photography

Film Editing by 

Arthur Coburn

Casting By 

Fern Champion
Mark Paladini

Production Design by 

Craig Stearns

Art Direction by 

Randy Moore

Set Decoration by 

Ellen Totleben

Costume Design by 

Ha Nguyen

Makeup Department 

Roland Blancaflor ... makeup effects crew: Cannom Creations
Greg Cannom ... creator special makeup
Glen Hanz ... sculptor: Cannom Creations
Larry Odien ... special makeup effects
Nina Paskowitz ... hair department head
Todd Tucker ... special makeup effects artist
Keith VanderLaan ... makeup effects crew: Cannom Creations

Production Management 

Robert Engelman ... unit production manager (as Bob Engelman)
Steven Kaminsky ... post-production supervisor
Deborah Moore ... executive in charge of production

Second Unit Director or Assistant Director 

Ty Arnold ... second second assistant director
Bryan Dresden ... second assistant director
Denis L. Stewart ... first assistant director

Art Department 

Greg Bartkus ... assistant props
Linda S. Brown ... assistant set decorator
J. Gregory Evans ... set dresser
Matthew Gilbert ... set dresser
Christopher Gilman ... prop masks and mask effects
D.W. Kann ... second assistant property master (as David Kann)
Jane Kilkenny ... model builder
Dave T. MacDonald ... welding foreman
Stephen MacMillin ... swing gang set dresser
Brent David Mannon ... assistant property master
Eugene McCarthy ... property master: additional photography
Bruce Mink ... property master
Erik Olson ... assistant art director
Renato Raposo ... carpenter
Frank Samuel ... assistant art director
Pete von Sholly ... storyboard artist
Julie Witherington ... on-set dresser (as Julie Sexsmith)

Sound Department 

Andrew Boland ... sound recording engineer
Ricardo Broadus ... sound effects editor
Jim Brookshire ... dialogue editor
Craig Clark ... supervising sound editor
Harry Cohen ... sound designer
Gloria Cooper ... boom operator
David Farmer ... sound effects editor
William Freesh ... sound re-recording mixer
Tim Gedemer ... sound designer
Robert Guastini ... adr editor
Alan Howarth ... sound effects
Mark Hopkins McNabb ... production sound mixer
Vince Nicastro ... foley artist
Terry O'Bright ... sound re-recording mixer
Gary Rizzo ... re-recording assistant
Allan Schultz ... sound editor
Ann Scibelli ... sound designer
Tony Sereno ... sound re-recording mixer
Cathie Speakman ... dialogue editor / sound editor
Ken Teaney ... sound re-recording mixer
Steven D. Williams ... supervising sound editor (as Steven Williams)
Harry Woolway ... assistant sound editor
Jerry Trent ... dance foley (uncredited)

Special Effects by 

Charles Belardinelli ... special effects key
Thomas L. Bellissimo ... special effects coordinator
Peter A. Chevako ... animatronic technician
Raul Essig ... technical assistant
Mike Measimer ... special effects technician
Ian O'Connor ... special effects technician
George Zamora ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Joe Alter ... digital effects artist
Karen Ansel ... technical director: ILM
Chris Armstrong ... computer graphics animator
Mark Axton ... digital effects coordinator: DQI (as Mark R. Axton)
Kyle Balda ... computer graphics animator
Tom Bertino ... animation supervisor
Jill Brooks ... visual effects coordinator
Rob Burton ... visual effects
Donald S. Butler ... computer graphics artist: ILM
Doug Chiang ... visual effects art direction supervisor
Craig Clark ... digital roto and paint artist
Rob Coleman ... computer graphics animator
Peter Daulton ... matchmove
Lisa Drostova ... digital artist
Stefen Fangmeier ... computer graphics artist: ILM
Jon Farhat ... visual effects supervisor
Bijan Forutanpour ... computer graphics artist: ILM
Clint Goldman ... animation and visual effects producer: ILM
Mark Gutterud ... VistaVision camera operator
Joanne Hafner ... digital artist: ILM
James Hagedorn ... computer graphics camera matchmover (as Jim Hagedorn)
Corey Hels ... digital effects artist
Christophe Hery ... computer graphics artist: ILM
Mark Holmes ... sabre system artist
Wade Howie ... digital effects artist
Paul Hunt ... animator / digital effects artist
Benton Jew ... visual effects art director
Sandra Ford Karpman ... computer graphics sequence supervisor
Blaine Kennison ... compositing supervisor
Bill Kimberlin ... visual effects editor
Christian Kubsch ... associate visual effects producer
Jennifer Lee ... optical line up: ILM
Stewart Lew ... CG animator
Jacqueline Lopez ... visual effects coordinator (as Jacqueline M. Lopez)
Euan K. MacDonald ... technical director: visual effects
Les Major ... computer graphics animator
Robert Marinic ... computer graphics artist
Dale McBeath ... character animator
Richard Miller ... sculptor
Derrick Mitchell ... visual effects editor
Jim Mitchell ... computer graphics sequence supervisor
Jack Mongovan ... digital artist: ILM
Jim Morris ... general manager: ILM
John Murrah ... technical director
Patrick Neary ... computer graphics technical assistant
Kyle Odermatt ... computer graphics animator
Michael Olague ... visual effects gaffer
Shawna Olwen ... digital artist
Jason Piccioni ... imaging technician
Ellen Poon ... computer graphics sequence supervisor
Ken Ralston ... visual effects consultant
Carolyn Ensle Rendu ... 3D digital artist
Susan Ross ... viewpainter
Scott Squires ... visual effects consultant
Robert Stadd ... visual effects producer
John Stillman ... computer graphics resource assistant
Duncan Sutherland ... camera engineer
Wes Takahashi ... computer graphics animator (as Wes Ford Takahashi)
Catherine Tate ... digital artist: ILM
Chad Taylor ... Sabre artist: ILM
Danny Gordon Taylor ... CG animator
Barbara Townsend ... digital artist / digital effects artist (as Barbara L. Nellis)
Dennis Turner ... digital effects artist
Robert Weaver ... technical director
Steve 'Spaz' Williams ... visual effects animation supervisor: ILM / visual effects consultant
Habib Zargarpour ... computer effects artist: ILM
John Andrew Berton Jr. ... CG department manager (uncredited)
Greg Butler ... assistant to visual effects producer (uncredited)
John Lafauce ... rotoscope artist (uncredited)
Brian Leach ... digital artist (uncredited)
Brian Ripley ... propmaker: Global Effects (uncredited)

Stunts 

Joni Avery ... stunt player
Rick Barker ... stunt coordinator / stunt player
Daniel W. Barringer ... stunt player
Kenny Bates ... stunt player (as Ken Bates)
Steve Berens ... stunt player
Clay Boss ... stunt player
Dan Bradley ... stunt player
Bob Brown ... stunt player (as Robert Brown)
Tony Brubaker ... stunt player
John Cade ... stunt player
Scott Alan Cook ... stunt player
Jake Crawford ... stunt player
J. Mark Donaldson ... stunt player (as Mark Donaldson)
Cheryl Wheeler Duncan ... stunt player (as Cheryl M. Wheeler)
Chris Durand ... stunt player
Andy Epper ... stunt player (as Andrew W. Epper)
Danny Epper ... stunt player
Gary Epper ... stunt player
Jon H. Epstein ... stunt player (as John Epstein)
Glory Fioramonti ... stunt player
Richie Gaona ... stunt player
Donna Keegan ... stunt player
Henry Kingi ... stunt player
Lane Leavitt ... stunt player
Gary Littlejohn ... stunt player
Ray Lykins ... stunt player
Steve Madaras ... stunt player
Eddie Matthews ... stunt player
John Moio ... stunt player
Eddie Mulder ... stunt player
Peewee Piemonte ... stunt player (as Richard 'Pee Wee' Piemonte)
Sorin Serene Pricopie ... stunt player
Troy Robinson ... stunt player
Garret Sato ... stunt player
Rick Sawaya ... stunt player
Melodee Spevack ... stunt player (as Melodee M. Spevack)
Jim Stephan ... stunt player
Heather Taylor ... stunt player
Frank Torres ... stunt player
Lee Waddell ... stunt player (as Rex Lee Waddell Jr.)
Melodee Spevack ... stunt double: Amy Yasbeck (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Casey Bridges ... camera loader
Henry Coccetti ... best boy electric
Hugo Cortina ... camera operator
Tim Day ... best boy grip
Warren Eig ... electrician
Christopher Faloona ... gaffer
Bruce Green ... Steadicam operator
Bruce Alan Greene ... steadicam operator
Rob J. Greenlea ... grip
Mark Gutterud ... first assistant camera: "b" camera
Mark Irwin ... additional photographer
Josh Medak ... assistant camera
Darren Michaels ... unit & specials photographer
David Pearlberg ... dolly grip
Mark Santoni ... second assistant camera
Lee Schmicker ... best boy electric
Charles M. Smallwood ... key grip: additional photography
Glenn M. Student ... grip
Rafael E. Sánchez ... key grip
Chris Trillo ... rigging gaffer
Stephen J. Ullman ... assistant camera
Gary Katsuya Ushino ... first assistant camera: additional photography
Wayne Baker ... underwater camera assistant (uncredited)

Casting Department 

Barbara Harris ... adr voice casting
Rich King ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Christopher J. Kristoff ... costume supervisor
Gretchen Patch ... set costumer

Editorial Department 

Jane Archambault ... negative cutter
Jennifer Jean Cacavas ... additional assistant editor
Syd Cole ... negative cutter
Marie Hélène Desbiens ... negative cutter
Joe Fineman ... executive in charge of post-production
Angela Jackson ... assistant editor
Mato ... color timer
Louis Rivera ... negative cutter
Scot Deer ... telecine colorist (uncredited)
Robert Lattanzio ... assistant editor (uncredited)
Karin Levinson ... apprentice film editor (uncredited)

Music Department 

Elton Ahi ... scoring mixer
Andrew Boland ... score mixer
Susan Boyd ... singing voice
David Michael Frank ... composer: additional music
Bonnie Greenberg ... music supervisor
John Leftwich ... arranger
Richard McIlvery ... scoring stage manager

Transportation Department 

Mark Brown ... driver: production van
Carlos Williams ... driver

Other crew 

Steve Berens ... head animal trainer
Francis Choquette ... production assistant
David Crockett ... assistant accountant
Jerry Evans ... choreographer
Anne Fletcher ... dancer
Mary-Rachel Foot ... background key artist
M.K. Gleason ... production accountant
Samuel F. Kinder ... craft service assistant
Deborah Landis ... photo double: Cameron Diaz
Marlene Lang ... assistant choreographer
Mark Martinez ... choreographer
Joseph McCarter ... animal owner / animal trainer
Phill Norman ... title designer
Cynthia Phillips ... art dept coordinator
Gary Platek ... cloud effects
Charlotte Purein ... location assistant
Sandy Reed ... craft service
Tricia Ronten ... script supervisor
J. Marc Strachan ... location manager (as Marc Strachan)
Terry Trebilcock ... craft service
Lisa Van Cott ... production coordinator
Mark Van Horne ... laboratory contact
Mark Vollmer ... boat operator
C. Ransom Walrod ... marine coordinator
Ronald C. Briggs Jr. ... inventory control manager (uncredited)

Thanks 

Frank Darabont ... special thanks
Harold Ramis ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page