Edit
Major Payne (1995) Poster

(1995)

Full Cast & Crew

Directed by 

Nick Castle

Writing Credits (WGA)  

Joe Connelly ... (story) &
Bob Mosher ... (story)
 
William Roberts ... (earlier screenplay) and
Richard Alan Simmons ... (earlier screenplay)
 
Dean Lorey ... (screenplay) &
Damon Wayans ... (screenplay) and
Gary Rosen ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
Scott Bigelow ...
Joseph Blaire ...
Cadet Bryan (as Joda Blare-Hershman)
...
Peyton Chesson-Fohl ...
Stephen Coleman ...
Mark Conway ...
Police Sergeant
David DeHart ...
Joshua Todd Diveley ...
New Cadet
Robert Faraoni Jr. ...
Smart Ass Soldier
...
...
...
Ross Bickell ...
Col. Braggart
R.J. Knoll ...
Blind New Cadet
...
Cadet Dotson (as Andrew Harrison Leeds)
Dean Lorey ...
Mr. Shipman
Mark W. Madison ...
Cadet Fox
...
MP
...
...
...
Seymour Swan ...
Soldier
...
Bleeding Soldier
Hechter Ubarry ...
Guerilla Leader
Carolyn Walker ...
Miss Goodman
...
Cadet Deak Williams (as Damien Wayans)
R. Stephen Wiles ...
...
Marksman
Tommy Wiles ...
Cadet
...
Chopper pilot
...
Chopper Pilot
Patrick Rodney Barnes ...
Weightlifter
Rest of cast listed alphabetically:
Curtis Bush ...
Terrorist
Chris Gilmore ...
Academy Cadet Lt. Col (uncredited)
...
Sports Fan (uncredited)
Brian McTamaney ...
Cadet (uncredited)
Chax Stern ...
Soldier (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Tracy Carness ... co-producer
Eric L. Gold ... producer
Michael I. Rachmil ... producer (as Michael Rachmil)
Harry Tatelman ... executive producer
Damon Wayans ... executive producer

Music by 

Craig Safan

Cinematography by 

Richard Bowen

Film Editing by 

Patrick Kennedy

Casting By 

Aleta Chappelle

Production Design by 

Peter S. Larkin ... (as Peter Larkin)

Set Decoration by 

James V. Kent

Costume Design by 

Jennifer L. Bryan

Makeup Department 

Beulah Baptist Archer ... additional hair stylist
Wyatt Belton ... key hair stylist
Selena Evans-Miller ... key makeup artist
Jeannee Josefczyk ... assistant makeup artist
Jennifer Santiago ... additional hair stylist
Sharon Spradlin-Barrett ... additional hair stylist

Production Management 

Debra D. Jeffreys ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Hope R. Goodwin ... first assistant director (as Hope Goodwin)
James Griffin ... second second assistant director
Kristie Hart ... additional second assistant director
Maura McKeown ... dga trainee (as Maura T. McKeown)
Donald Sparks ... second assistant director (as Donald L. Sparks)

Art Department 

Chris Arias ... greensman
Alison Auth ... lead scenic (as Alison W. Auth)
Jeffrey Olen Bain ... scenic artist
Bill Ballou ... construction coordinator
Wayne A. Bilyard ... carpenter
Jamie Bishop ... set dresser
Anthony L. Brennan Jr. ... scenic artist
Leonard Brisendine ... carpenter (as Leonard A. Brisendine)
Joshua A. Burwell ... greensman
Al Calderaro ... carpenter
Harris Chandler ... carpenter (as John Harris Chandler)
Michael R. Clark ... lead scenic (as Michael Clark)
Sarah Costello ... carpenter
Scott Creighton ... carpenter
Bobby Deal ... stand-by painter
Michelle A. Edmonds ... scenic artist
Clifford D. Eubank ... on-set dresser (as Cliff Eubank)
Eric Fiks ... scenic artist
Daniel J. Finney ... carpenter
Liz Fowler ... scenic artist
Dandro Fralinger ... carpenter
Tom Gable ... carpenter
Steve George ... property master (as Steven H. George)
Susanna Glattly ... scenic artist
Eric Gruber ... construction foreman
Lorenzo Hall ... assistant property master (as Lorenzo T. Hall)
Archie Hankins ... carpenter
Joseph Harper Jr. ... carpenter (as Joseph Ray Harper Jr.)
Michael D. Harrell ... leadperson
R. Mark Hughes ... assistant property master
John D. Jefferies Jr. ... carpenter
Heather S. Jenkins ... art department coordinator
Mark David Kersey ... set dresser
Leland F. Lew ... carpenter
Eric R. Link ... set dresser
Ted Lubonovich II ... carpenter
Gary Lee Marshall ... carpenter
Catherine McKenney ... set dresser (as Catherine Lynn McKenney)
Gordon McVay ... set dresser
Thomas C. Mentzer ... construction foreman (as Chan Mentzer)
Eric Paulson ... carpenter (as Eric L. Paulson)
Adam Schaffer ... carpenter
Stephen G. Shifflette ... set dresser
Jeffrey Stern ... scenic charge
Peter Syrett ... constuction project coordinator (as Peter C. Syrett)
Anita Tracy ... scenic artist (as Anita Webster-Tracy)
Gary Walton ... carpenter
Glenn Waugh ... carpenter
Jimmie Weasenforth ... carpenter (as Jimmie J. Weasenforth)
Brad S. Wilson ... carpenter
Douglas Yensan ... carpenter (as Doug Yensen)
Peter C. Clarke ... property master (uncredited)
Warren Drummond ... storyboard artist (uncredited)
Andrea Levine ... property assistant (uncredited)
Jeff Zook ... carpenter (uncredited)

Sound Department 

Charlie Ajar Jr. ... sound recordist
Donna Barrett ... cable person (as Donna Bowden-Barrett)
Bob Beher ... foley editor
Michael C. Casper ... supervising re-recording mixer
Dino Dimuro ... sound editor (as Dino DiMuro)
Victor Ray Ennis ... assistant sound editor
David Gertz ... foley artist
Hector C. Gika ... dialogue editor (as Hector Gika)
Dan Hegeman ... dialogue editor
Rosa Howell-Thornhill ... production sound mixer
Craig S. Jaeger ... foley editor (as Craig Jaeger)
Daniel J. Leahy ... sound re-recording mixer
Glenn T. Morgan ... dialogue editor
James Moriana ... foley artist (as Jim Moriana)
Rick Morris ... sound editor
Gary Mundheim ... dialogue editor
Kelly Oxford ... supervising sound editor
John Rice ... assistant sound editor
Steve Scanlon ... boom operator
Mary Ruth Smith ... adr editor
Kim Waugh ... sound editor
Jeffrey Wilhoit ... foley artist (as Jeff Wilhoit)
Michael D. Wilhoit ... supervising sound editor (as Michael Wilhoit)
Jason England ... assistant dialogue editor (uncredited)
Steve Kohler ... sound (uncredited)
Bill Meadows ... dubbing recordist (uncredited)

Special Effects by 

Joe Digaetano ... special effects coordinator (as Joey DiGaetano III)
John Fagan ... special effects assistant (as John Patrick Fagan)
Dave Gerlach ... special effects assistant (as David Gerlach)
Gary L. O'Neal ... special effects assistant
Gary Pilkinton ... special effects assistant (as Gary L. Pilkinton)
Kathleen Tonkin ... special effects assistant
Tim Tonkin ... special effects assistant (as Timothy J. Tonkin)
Robert Vazquez ... special effects foreman (as Robert Vasquez)

Stunts 

Michael Adams ... stunts (as Mike Adams)
G.A. Aguilar ... stunts (as George Aguilar)
Bruce Paul Barbour ... stunts (as Bruce Barbour)
Tim Buchanan ... stunts
George Cheung ... stunts
Blaise Corrigan ... stunts
Paul Dallas ... stunts
Danny Downey ... stunts
Richard L. Duran ... stunts
Greg Wayne Elam ... stunt coordinator (as Greg Elam)
Kiante Elam ... stunts
Kofi Elam ... stunts
Ousaun Elam ... stunts
John Fagan ... stunts
Ramiro González ... stunts (as Ramiro Gonzalez)
Mike Johnson ... stunts
Gene LeBell ... stunts
Kent W. Luttrell ... stunts (as Kent Luttrell)
Steve Martinez ... stunts (as Steven Martinez)
Gary L. O'Neal ... stunts
Jimmy Ortega ... stunts
Chris Palermo ... stunts
Jalon Raney ... stunts
Scott Rogers ... stunts
Thomas Rosales Jr. ... stunts (as Tommy Rosales Jr.)
Gilbert Rosales ... stunts
Austin Thompson ... stunts
Jason Thompson ... stunts
Banzai Vitale ... stunts
Michael Sinclair Walter ... stunt double (as Michael Walter)
Terrence Walters ... stunts (as Terrence Dean Walters)

Camera and Electrical Department 

Michael Adams ... grip
Mike Akins ... second company grip (as Michael Akins)
Mitchell Amundsen ... camera operator
Hank Atterbury ... grip
K.C. Bailey ... still photographer
Tom Barrett ... grip
Ralph Brandofino ... additional first assistant camera
Ray Brown ... grip (as Raymond L. Brown Jr.)
Kevin M. Burger ... lighting technician
Patrick Capone ... additional camera operator
Michael Caracciolo ... additional first assistant camera
Skelly Cummings ... grip
Barry Davis ... lighting technician (as Barry G. Davis)
Angelo Di Giacomo ... additional first assistant camera (as Angelo DiGiacomo)
Christopher Duskin ... first assistant camera
John Kent Eanes ... grip
Michael Flynn ... lighting technician (as Michael I. Flynn)
Daniel Galiardi ... additional second assistant camera (as Daniel G. Galiardi)
Rusty Gardner ... lighting technician (as William 'Rusty' Gardner)
Michael Goldman ... lighting technician (as Michael E. Goldman)
Darryl Humber ... grip
Tony C. Jannelli ... additional camera operator (as Tony Jannelli)
Jay Kemp ... electrician (as Jay D. Kemp) / rigging gaffer (as Jay D. Kemp)
Nathaniel Kendrick Jr. ... lighting technician
Charles Laughon ... video assist operator
Mark Lavery ... grip
J. Patrick Lawlor ... additional video assist
Greg Martin ... grip (as Greg M. Martin)
Jeffrey A. McGall ... lighting technician
Glenn E. Moran ... assistant chief lighting technician
Patrick B. O'Brien ... second assistant camera (as Patrick O'Brien)
Brian S. Osmond ... additional second assistant camera
James H. Pair III ... grip
Jesse Wayne Parker ... grip (as Jesse Parker)
Christopher Quinn ... grip
Todd Ranson ... lighting technician
Chris Rawlins Jr. ... grip
C. Alan Rawlins ... first company grip
Frank Rinato ... additional second assistant camera
Andy Ryan ... chief lighting technician (as Andrew Ryan)
Lewis Sadler ... lighting technician (as Weldon 'Lewis' Sadler II)
Ted Sapp ... grip (as Teddy W. Sapp)
Gerard Sava ... additional second assistant camera
Riko Schatke ... grip (as Riko R. Schatke)
Thomas B. Scott ... lighting technician
Russell G. Senato ... grip
Chris Silano ... additional first assistant camera (as A. Chris Silano)
Robert Spencer ... lighting technician
Dean Stephens ... grip
C. Ashley Sudge ... dolly grip (as Charles Ashley Sudge)
Eric Amundsen ... camera production assistant (uncredited)

Casting Department 

Danielle Diller ... casting assistant
Chris Gray ... extras casting assistant (as Christopher Gray)
Shaunda G. Jones ... casting assistant (as Shaunda Jones)
Renton Kirk ... extras casting
Liz Marks ... local casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Sharon Graham ... assistant costume designer
Pene Hailes-Chambers ... assistant costume designer
Barry Mazurek ... key costume supervisor
Kelly Saffell ... costumer (as Kelly M. Saffell)
Victor Valiente Jr. ... costumer

Editorial Department 

Robert Bayless ... apprentice film editor (as Robert S. Bayless)
Joseph Boren ... first assistant editor
Sandy Brundage ... negative cutter
Phil Hetos ... color timer (as Philip Hetos)
Charles Ireland ... second assistant editor
Mary Ann Skweres ... additional editor

Location Management 

Rebecca Albert ... assistant location manager
Charles Thomas Baxter ... location manager (as Charley Baxter)

Music Department 

Julian Bratolyubov ... music preparation
Brent Brooks ... assistant music editor
Sandy DeCrescent ... music contractor (as Sandy De Crescent)
Darrell Hall ... music editor
Dennis S. Sands ... music scoring mixer
Twist ... music consultant
Tom Boyd ... oboe soloist (uncredited)
Jacqueline Tager ... music editor (uncredited)
James Thatcher ... musician: french horn (uncredited)

Transportation Department 

William Benner ... driver (as William 'Buddha Benner)
Pennie Ellis ... driver
Nancy Tate Ernest ... driver
Ron M. Field ... driver
Robert Foster Jr. ... driver (as Robert G. Foster Jr.)
Bob Foster ... driver (as Robert G. Foster Sr.)
Gathia Gillispie ... driver
Ted Glenn ... driver
Duke Grant ... driver
BJ Hallett ... driver (as B.J. Hallett)
Ronald Jenkins ... driver (as Ronald M. Jenkins Jr.)
William Luther Jennings ... driver
Terry Johnson ... driver
Bobby Jones ... driver (as Bobby L. Jones)
W. Carroll Marshall ... driver (as W. Carroll Marshall Jr.)
Tom Mawyer ... transportation captain
Clarence Steven Mitchell ... driver
Riley Ordoyne ... driver
Terry R. Owens ... driver
Austin Thompson ... transportation coordinator
Dorene Thompson ... driver
Jason Thompson ... driver

Other crew 

Julie Paige Adams ... set production assistant (as Julie P. Adams)
Brian Albushies ... assistant production accountant
Christopher Aubin ... assistant production accountant
Rodney Barnes ... key set production assistant (as Rodney P. Barnes)
Michael Bliss ... communications coordinator
Anita Boudreaux ... assistant: Mr. Castle
Cassandra Butcher ... unit publicist
Maxwell Castle ... set production assistant
Illiya Clark ... office production assistant
Russell Clark ... choreographer
Liba Daniels ... assistant: Mr. Wayans
Eric L. Ellis ... assistant choreographer
Lee Fielder ... set production assistant (as Lee S. Fiedler)
Brandon Fox ... production secretary
Nathaniel Frost ... military advisor (as SGM. Nathaniel Frost)
Kathryn Loraine Hibbs ... production accountant
Jerome Holmes ... office production assistant
Jeff Johnson ... first aid (as Jeffrey L. Johnson)
John Robert Jones II ... projectionist
Christopher Jones ... set production assistant
Hunter Kalman ... set production assistant
Gregg Karukas ... synthesizer programmer
Randall Joon Kim ... office production assistant
Alecia LaRue ... production coordinator
Nita Long-Mawyer ... animal wrangler
Cindy Marcari ... assistant: Mr. Rachmil
Richard Marshall ... title designer: main title
John Plant ... craft service (as John Martin Plant)
C. David Richards ... military advisor (as LTC C. David Richards)
Janine Sherman Barrois ... assistant: Mr. Gold (as Janine Sherman)
Claudia Simms ... assistant production coordinator
Leslie Speight ... military advisor (as 1SG. Leslie Speight)
Sylvester Tucker ... set production assistant
John Van Tongeren ... synthesizer programmer (as John Van Tongren)
Craig Wayans ... set production assistant
Lois Wilson ... teacher
Susan Zeh ... office production assistant
Jesse Russell Brooks III ... production assistant (uncredited)
Anthony Harbour ... paramedic (uncredited)
Alan Jacques ... projectionist (uncredited)
Alex Plant ... craft service (uncredited)

Thanks 

Diana La Voie ... thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page