Edit
It Runs in the Family (1994) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Bob Clark

Writing Credits (WGA)  

Jean Shepherd ... (novels) (as J. Shepherd)
 
Jean Shepherd ... (screenplay) &
Leigh Brown ... (screenplay) and
Bob Clark ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
Christian Culkin ...
Al Mancini ...
...
The Old Man's fishing buddy
...
Mr. Winchell the Assessor
...
...
Pulaski, Shopkeeper
...
Emil Bumpus
Tedde Moore ...
...
Lug Ditka (as Whitby Hertford)
...
David Zahorsky ...
Darwyn Swalve ...
Big Dickie Bumpus
Marilyn Pitzer ...
Ma Bumpus
Ida Lee ...
Grandma Bumpus
John Voldstad ...
...
Floyd Bumpus
...
Clovis Bumpus
...
Grandpa Bumpus
Scott Thomson ...
Delbert Bumpus
...
Cassie Bumpus
...
Gypsy Woman
...
T.J. McInturff ...
...
Jack Ong ...
Mr. Won Lung
Anthony Kiener ...
Traffic Cop
Larry Ramey ...
Auctioneer
Bernard Canepari ...
Neighbor #1
Anne Finnerty ...
Neighbor #2
Ken West ...
Neighbor #3
...
Neighbor #4
Michael Mott ...
Fisherman
Doug Hufnagle ...
Man on Lake
Ariel Clark ...
Marble Kid
Jonathan Goch ...
Cinema Usher
Cassie Fichter ...
Little Girl
Jean Shepherd ...
Narrator / Ralph as an Adult (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Gregory Adams ...
Junior Kissel (uncredited)
...
Cinema Usher #2 (uncredited)
...
Police Officer (uncredited)
Brad Hoss ...
(uncredited)
...
Kid (uncredited)
Cindi Verbelun ...
Orpheum Theatre Attendee (uncredited)
Dale Young ...
Deputy Sheriff (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

René Dupont ... producer
Gary Goch ... associate producer
Jean Shepherd ... executive producer

Music by 

Paul Zaza

Cinematography by 

Stephen M. Katz

Film Editing by 

Stan Cole

Casting By 

Marci Liroff

Production Design by 

Harry Pottle

Art Direction by 

John Myhre

Set Decoration by 

Sara Andrews

Costume Design by 

Betty Pecha Madden

Makeup Department 

Deborah Ann Piper ... key hair stylist
Paulette Schoen ... assistant hair stylist
Bob Scribner ... key makeup artist
Maxi Spisak ... assistant makeup artist

Production Management 

John Zane ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Phil Dupont ... second assistant director (as Philippe Dupont)
Ken Goch ... first assistant director
David K. Riebel ... second second assistant director

Art Department 

Peter Battistelli ... construction foreman
Joel P. Blanchard ... construction foreman
Sharleen Bright ... set artist
Gary J. Brink ... assistant property master (as Gary Brink)
Jayne Browning ... paint foreman
Paul Cormier ... paint foreman
Brian Fong ... property master
James A. Gelarden ... construction coordinator
Lynette Grabau ... art department assistant (as Lynett Grabau)
Geoffrey S. Grimsman ... construction coordinator (as Geoffrey Grimsman)
Kelley A. Hankins ... signwriter (as Kelley Collopy)
Jeff Haynes ... assistant property master
Ronald Lee Hiatt ... construction foreman
Colin D. Irwin ... assistant art director
Mick Rossman ... muralist (as Elmer Milo Rossman)
Dawn Serody ... set dresser
Julie Smith ... set dresser (as Julie K. Smith)
Walter Stocklin ... property master (as Wally Stocklin)
Valerie Jo Van Norte ... lead person
Sue Brook ... set dresser (uncredited)
Chris Crowder ... carpenter (uncredited)
Randall Enlow ... additional graphic designer: props (uncredited)
Roger Scruggs ... carpenter (uncredited)

Sound Department 

Mark Beck ... supervising sound editor
John Gare ... re-recording mixer
John 'Wheels' Hurlbut ... assistant sound engineer (as John Hurlbut)
Janice Ierulli ... dialogue editor
Douglas M. Kelegian ... cable
Kate Lumpkin ... cable (as Kate Craig)
Scott McCrorie ... dialogue editor
Frank Morrone ... re-recording mixer
Phil Rodrigues ... foley artist
Dan Siegal ... sound effects assistant
Colin Simpson ... sound effects assistant
Don Summer ... production sound recordist (as Donald Summer)
Kevin J. Ward ... boom operator

Special Effects by 

Richard Gardner ... mechanical effects
Greg Hull ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Allen Blaisdell ... visual effects camera operator
Joshua Culp ... visual effects coordinator
Michael Karp ... motion control programer
Steve Newton ... front projection: Cinevision Corporation, Atlanta
W. Dale Russell ... optical effects supervisor (as Dale Russell)
Jesse Silver ... matte and digital effects supervisor

Stunts 

Stephan Choiniere ... stunts
Erik Cord ... stunt coordinator
Wyatt Knight ... stunts

Camera and Electrical Department 

Lou Barlia ... camera operator (as Louis Barlia)
Steve Barnes ... first assistant camera (as Steven Barnes)
Eric Bartsch ... grip
Ryan Bartsch ... grip
Bruce Birmelin ... still photographer
Jim Bridges ... still photographer
Bill Finger ... second assistant camera
Matt Jennings ... grip (as Matthew E. Jenning)
Calvin Maehl ... chief lighting technician
Vito Mirabella ... best boy grip (as Vito J. Mirabella)
Larry Nolan ... camera loader
Michael C. Price ... dolly grip (as Michael Price)
Rick Raphael ... Steadicam operator
Felix Rivera ... best boy electric (as Felix A. Rivera)
Donald J. Sutherland ... electrician
Keith Talley ... key grip (as Keith A. Talley)
Stephen Thompson ... electrician (as Steve Thompson)
Don Verba ... grip (as Donald Verba)
Bo Webb ... camera loader
Russ Wulf ... electrician (as Russell Wulff)
Richard Walden ... camera operator: "b" camera (uncredited)

Casting Department 

Patricia McCorkle ... casting: New York (as Pat McCorkle)
Shawn Rowe ... casting assistant: Los Angeles
Diane Silverstadt ... casting: New York
Rebecca C. Crespi ... casting assistant (uncredited)
Craig Fincannon ... extras casting (uncredited)
Mark Fincannon ... extras casting (uncredited)
H. Spencer Young ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Deborah Latham ... costumer
Richard Schoen ... costumer

Editorial Department 

Gary Burritt ... negative cutter
Mary Pritchard ... assistant editor
Pamela Raymer ... lightworks assistant (as Pam Raymer)
Peter Riley ... assistant editor
Ralph Tarr ... color timer

Location Management 

Louis F. DiFelice ... location manager (as Louis DiFelice)
Alan Forbes ... location manager
Artis I. Gaines ... location assistant

Music Department 

Daniel Fernandez ... music editor (as Danny Fernandez)
Ron Searles ... music engineer

Transportation Department 

Bob Bailey ... transportation captain
Jeff F. Renfro ... transportation coordinator (as Jeffrey Renfro)

Other crew 

Joene Acord ... assistant accountant
Clay Alexander ... assistant: Mr. Grodin (as Clay Alexander Dettmer)
Michael Clark ... top assistant
Sandra Cole ... script supervisor
Robert Dickman ... dialogue coach
Barbara Downey ... production assistant
Timothy Foster ... key set production assistant (as Tim Foster)
Reva Grantham ... craft service: Wilmington (as Reva)
Naomi Hollender ... production secretary (as Naomi Hollander)
Jim Jaffe ... product placement
Irene Jarema ... assistant: Mr. Dupont
Jeff Johnson ... marine coordinator (as Jeffrey Johnson)
Terri K. Kent ... dance consultant
Wyatt Knight ... assistant: Mr. Clark
Thomas H. Paul ... visual consultant
Jim Polaczynski ... accounting assistant
Judith Schulz ... tops expert: Spinning Top Museum, Burlington, Wisconsin
Roger Schumacher ... animal trainer
Doree Sitterly ... animal trainer
Anne Strick ... unit publicist
Sabrina S. Sutherland ... production coordinator
Marilyn Tasso ... accountant
Robert H. Turlington ... production assistant
Beth-Anne Uston ... production assistant
Brian Vinca ... production assistant
Mike Zitello ... craft service: Cleveland
Dione Kirby ... medic (uncredited)
Andrew L. Lanier ... studio teacher (uncredited)
Caleb Womble ... office production assistant (uncredited)

Thanks 

Charles Scaravelli ... special thanks
Samuel Scaravelli ... special thanks (as Sam Scaravelli)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page