Edit
The Hudsucker Proxy (1994) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Joel Coen
Ethan Coen ... (uncredited)

Writing Credits  

Ethan Coen ... (written by) &
Joel Coen ... (written by) &
Sam Raimi ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
Jim True-Frost ...
Buzz (as Jim True)
...
...
...
Aloysius
John Seitz ...
Benny
...
Lou
Roy Brocksmith ...
Board Member
John Wylie ...
Board Member
I.M. Hobson ...
Board Member
Gary Allen ...
Board Member
John Scanlan ...
Board Member
Richard Woods ...
Board Member
Jerome Dempsey ...
Board Member (as Jerome Dempsy)
Peter McPherson ...
Board Member
David Byrd ...
...
...
Ancient Sorter (as Pat Cranshaw)
Robert Weil ...
Mail Room Boss
Mary Lou Rosato ...
Mussburger's Secretary
Ernest Sarracino ...
Luigi the Tailor (as Ernie Sarracino)
Eleanor Glockner ...
Mrs. Mussburger
Kathleen Perkins ...
Mrs. Braithwaite
Joseph Marcus ...
Sears Braithwaite of Bullard
...
Vic Tenetta
...
Zebulon Cardoza
Barbara Ann Grimes ...
Mrs. Cardoza
...
Thorstenson Finlandson
...
Beatnik Barman
William Duff-Griffin ...
Newsreel Scientist
...
Za-Za
Pamela Everett ...
Dream Dancer
Arthur Bridgers ...
The Hula-Hoop Kid (as Arthur Bridges)
...
Hudsucker Brainstormer
John Cameron ...
Hudsucker Brainstormer
Skipper Duke ...
Mr. Grier
Jay Kapner ...
Mr. Levin
...
Mr. Bumstead
Richard Whiting ...
Ancient Puzzler
Linda McCoy ...
Coffee Shop Waitress
...
Emcee
...
Newsreel Announcer (as Karl Mundt)
...
Mario Todisco ...
Norville's Goon
...
Newsboy
Dick Sasso ...
Drunk in Alley
Jesse Brewer ...
Mailroom Screamer
Philip Loch ...
Mailroom Screamer (as Phil Loch)
Stan Lichtenstein ...
Mailroom Screamer
...
Mailroom Screamer
Ace O'Connell ...
Mailroom Screamer
...
Mailroom Screamer
Frank Jeffreys ...
Mailroom Screamer (as Frank Jeffries)
Lou Criscuolo ...
Mailroom Screamer
Michael Earl Reid ...
Mailroom Screamer
...
Newsroom Reporter
David Hagar ...
Newsroom Reporter (as Dave Hagar)
Willie Reale ...
Newsroom Reporter
Harvey Meyer ...
Newsroom Reporter
Tom Toner ...
Newsroom Reporter
David Fawcett ...
Newsroom Reporter
...
Newsreel Reporter
David Gould ...
Newsreel Reporter
Gil Pearson ...
Newsreel Reporter
Marc Garber ...
Newsreel Reporter
David Massie ...
Newsreel Reporter
...
Newsreel Reporter (as Mark Miller)
...
Newsreel Reporter
Nelson George ...
Newsreel Reporter
Mike Houlihan ...
Newsreel Reporter (as Michael Houlihan)
Ed Lillard ...
Newsreel Reporter
Wantland Sandel ...
New Year's Mob
...
New Year's Mob
...
New Year's Mob (as Rick Peeples)
Cynthia Baker ...
New Year's Mob
Rest of cast listed alphabetically:
Catherine Bayley ...
Temple Masseuse (uncredited)
Bryan Keith DeBose ...
Orderly (uncredited)
Steve Head ...
Security Guard (uncredited)
Jack Rooney ...
Man at Merchandise Mart (uncredited)
Keith Schrader ...
Businessman (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Tim Bevan ... executive producer
Ethan Coen ... producer
Eric Fellner ... executive producer
Graham Place ... co-producer
Joel Coen ... producer (uncredited)

Music by 

Carter Burwell

Cinematography by 

Roger Deakins ... director of photography

Film Editing by 

Thom Noble

Casting By 

Donna Isaacson
John S. Lyons ... (as John Lyons)

Production Design by 

Dennis Gassner

Art Direction by 

Leslie McDonald

Set Decoration by 

Nancy Haigh

Costume Design by 

Richard Hornung

Makeup Department 

Jean Ann Black ... key makeup artist (as Jean A. Black)
Susan Buffington ... additional hair stylist
Cydney Cornell ... hair designer
Gilliane McAlister ... additional makeup artist
Lydia Milars ... makeup artist
Alyson Murphy ... additional hair stylist (as Alison Murphy)
Rita Troy ... additional hair stylist
Monty Westmore ... makeup artist: Mr. Newman
Melissa A. Yonkey ... second hair stylist (as Melissa Yonkey)
Lun Yé Hodges ... additional hair stylist (uncredited)
James Lacey ... additional makeup artist (uncredited)
Sandra S. Orsolyak ... additional makeup artist (uncredited)

Production Management 

Terri Clemens ... unit manager: Chicago
Alma Kuttruff ... production manager
Gilly Ruben ... production manager: second unit

Second Unit Director or Assistant Director 

Sarah Addington ... second assistant director
John Cameron ... first assistant director (as Victor Malone)
Vincent Palmo Jr. ... second second assistant director
Sam Raimi ... second unit director

Art Department 

J. Todd Anderson ... storyboard artist
Steve Arnold ... assistant art director
Paige Augustine ... set dresser
Kip Bartlett ... set dresser
Troy Borisy ... lead man: Chicago
Thomas E. Brown ... paint supervisor (as Thomas Brown)
Linda Cathey ... set dresser
Lauren Coccia ... art department assistant
Kirk Corwin ... property master
Gina B. Cranham ... set designer (as Gina Cranham)
James M. Davis ... construction foreman (as Jim Davis)
Tony Fanning ... set designer
Brian Fong ... property assistant
Claire Gaul ... set dresser
Robert Greenfield ... lead man
Todd Hatfield ... stand-by painter
Tammy High ... construction accountant (as Tammy B. High)
Thomas M. Jones ... assistant props: Chicago (as Tom Jones)
Leslie 'Tinker' Linville ... set dresser (as Tinker Linville)
Bill Luckey ... assistant property master
John Mikels ... stand-by painter: Chicago
Jeff Passanante ... construction coordinator
Eric Rosenberg ... graphic designer
James Sims ... signwriter
Matthew Sullivan ... on-set dresser
Richard Toyon ... set designer (as Richard Yanez)
Richard Waldrop ... property master: second unit (as Richard 'Petie' Waldrop)
Chris Crowder ... gang boss (uncredited)
Keith Darwin ... scenic foreman (uncredited)
K. Drew Fuller ... carpenter (uncredited)
Robert L. Girard ... gang boss (uncredited)
Michael J. Hall ... carpenter (uncredited)
Lillian Heyward ... signwriter (uncredited)
George Lee ... painter (uncredited)
John W. Morgan ... scenic painter (uncredited)
James Passanante ... paint foreman (uncredited)
Barry Spencer ... construction foreman (uncredited)
Michael A. Wells ... construction gang boss (uncredited)

Sound Department 

Michael Barry ... sound re-recording engineer
Allan Byer ... production sound mixer
Jean Marie Carroll ... sound recordist
Marko A. Costanzo ... foley walker (as Marko Costanzo)
Lee Dichter ... sound re-recording engineer
Chris Fielder ... sound assistant
Eugene Gearty ... sound effects editor
Robert Hein ... dialogue editor (as Bob Hein)
Bradford L. Hohle ... stereo sound consultant: Dolby
Kenton Jakub ... adr assistant (as Kenton Jacob)
Frank Kern ... foley editor
Peter F. Kurland ... boom operator
Skip Lievsay ... supervising sound editor
Sylvia Menno ... sound assistant
Eliza Paley ... foley editor
Glenfield Payne ... apprentice sound editor
Bruce Pross ... foley supervisor
Daniel Richter ... sound recordist: Chicago (as Dan Richter)
Gail Showalter ... adr editor (as Gail Stockton)
Philip Stockton ... dialogue supervisor
Steven Visscher ... foley editor (as Steve Visscher)
Fred Rosenberg ... dialogue editor (uncredited)

Special Effects by 

Joseph B. Alexander ... fabricator: mechanical effects
Heather Barton ... production assistant: mechanical effects
Peter Chesney ... mechanical effects (as Peter M. Chesney)
Tom Chesney ... technician: mechanical effects (as Thomas C. Chesney)
Glenn E. Doell ... technician: mechanical effects
Bruce Allan Donnellan ... fabricator: mechanical effects (as Bruce Donellan)
Roderic 'Mick' Duff ... leadman: mechanical effects (as Roderic E. Duff)
Joe Heffernan ... technician: mechanical effects
Emmet Kane ... gang boss: mechanical effects
Ralph Kerr ... lead fabricator: mechanical effects / rigger: mechanical effects
Jennifer Lamb ... technician: mechanical effects
Jennifer McManus ... fabricator: mechanical effects
Phil Notaro ... fabricator: mechanical effects
David C. Ryan ... technician: mechanical effects
Derek Smith ... assistant technician: mechanical effects (as Derek J. Smith)
Kate Steinberg ... effects liaison: mechanical effects
Thomas Zell ... technician: mechanical effects
Jarn Heil ... special effects technician (uncredited)
Paul Meehan ... special effects crew (uncredited)
Thomas Quinn ... mechanical effects (uncredited)

Visual Effects by 

Larry Albright ... miniature neon: miniature effects
Eric Bartsch ... best boy grip: blue screen unit (as Eric G. Bartsch)
Ryan Bartsch ... best boy grip: visual effects unit (as Ryan "Richie" Bartsch)
Logan R. Berkshire ... key grip: visual effects unit
Richard Brooks Burton ... gyrosphere technician: blue screen unit
Steve Cainas ... production assistant: blue screen unit (as Steve Caines)
Sean M. Casey ... digital matte painter: ILM (as Sean Casey)
Richard L. Cohen ... matte painter (as Rich Cohen)
Luis Colina ... visual effects editor
Mary Corcoran ... stand-by modelmaker: miniature effects
Chris Cowan ... key modelmaker: miniature effects
Joe D'Alessandro ... camera assistant: visual effects unit (as Joseph C. D'Alessandro)
Louis F. DiFelice ... production coordinator: blue screen unit
Kat Dillon ... co-producer: visual effects unit
Bob Finley III ... gaffer: blue screen unit (as Robert Finley III)
R.C. David Freund ... key modelmaker: miniature effects (as David Freund)
David Fuhrer ... digital artist: CFC
Leila Gilbert ... model shop controller: miniature effects
Peter Girolami ... best boy electric: visual effects unit (as Peter R. Girolami)
Henry Gonzales ... crew chief: miniature effects
Roy Goode ... lead model mechanics: miniature effects
Chris Gorak ... designer: miniature effects
Rufus Granger Jr. ... dolly grip: blue screen unit / key grip: blue screen unit
Ron Gress ... lead model painter: miniature effects
Tom Griep ... key modelmaker: miniature effects
Pete Hanson ... digital compositor: CFC (as Peter Hanson)
Sarkis Hardy ... model shop foreman: miniature effects
Gerald D. Hatchell ... grip: blue screen unit (as Gerald Dwayne Hatchell)
Peter Hawkins ... rigger: visual effects unit
Adam Hill ... key modelmaker: miniature effects
Tom Hinson Sr. ... key rigging grip: blue screen unit
Edward Hirsh ... project manager: blue screen unit (as Edward T. Hirsch)
Diane Holland ... digital matte painter: ILM
Ian Hunter ... chief modelmaker: miniature effects
Paul Huston ... digital matte painter: ILM
Parker Jason Jarvis ... production assistant: visual effects unit
Karen Williams Kane ... camera assistant: blue screen unit
Charles Laughon ... video playback: blue screen unit
Jeffrey A. Leake ... key modelmaker: miniature effects (as Jeff Leake)
Jennifer Luther ... assistant coordinator: visual effects unit
Kim Marks ... director of photography: blue screen unit (as Kim Foster Marks)
Gary Marvis ... key modelmaker: miniature effects
Jeff Matakovich ... additional opticals: Optical Illusions, Inc.
Michael J. McAlister ... visual effects producer / visual effects supervisor
Patrick McAllister ... electrician: blue screen unit
Roni McKinley ... digital matte painter: ILM
Heather Eloise McLellan ... production assistant: blue screen unit
Robert T. Morales ... key modelmaker: miniature effects (as Robert Morales)
Michelle Morgan ... key modelmaker: miniature effects
Mark Nelmes ... digital compositor: CFC
Kerry Nordquist ... digital matte painter: ILM
Michael O'Brien ... motion control rigger: visual effects unit (as Michael "Dukester" O'Brien)
Gail Oda ... production coordinator: miniature effects
David Owen ... digital matte painter: ILM
Chris Panton ... digital compositor: CFC
Arnold Peterson ... assistant camera: visual effects unit (as Arnold E. Peterson) / motion control technician: visual effects unit (as Arnold E. Peterson)
Alan Pickelsimer ... electrician: blue screen unit
Janos Pilenyi ... additional opticals: Reel Effects (as Janos O. Pilenyi)
Joshua Pines ... digital matte painter: ILM (as Josh Pines)
Jeff Pyle ... key modelmaker: miniature effects
Renee Rabache ... model painter: miniature effects
Martin Rosenberg ... motion control supervisor: visual effects unit
Daniel Samppala ... stand-by modelmaker: miniature effects (as Daniel "DBoy" Samppala)
Joan Schneider ... model shop purchaser: miniature effects
Paula Schneider ... key modelmaker: miniature effects
Scott Schneider ... key modelmaker: miniature effects
Dennis Schultz ... key modelmaker: miniature effects
David Schwarz ... key modelmaker: miniature effects
Jerry Siegel ... additional opticals: Eastern Optical EFX
Kyle Silver ... intern: visual effects unit
Russ Simpson ... miniature window manufacturer: miniature effects
Janek Sirrs ... digital compositor: CFC (as Janek Sims)
Robert Spurlock ... miniature effects
Rachael Steegar ... intern: visual effects unit
Mark Stetson ... miniature effects
Erik Stohl ... lead model electronics: miniature effects
Mark Sullivan ... matte painter
Tommy Ray Sullivan ... gaffer: visual effects unit
Stephen Thompson ... best boy electric: blue screen unit
Pat Turner ... director of photography: visual effects unit (as Patrick Turner)
Yusei Uesugi ... digital matte painter: ILM
Dick Van Newkirk ... grip: blue screen unit
Mark Vogel ... electrician: blue screen unit (as Mark Scott Vogel)
Bruce Walters ... digital matte painter: ILM
Chris Watts ... coordinator: visual effects unit
Alan Williams ... rigger: visual effects unit
George Willis ... key modelmaker: miniature effects
Janet Yale ... digital compositor: CFC
Dana Yuricich ... crew chief: miniature effects
Michael Arias ... computer graphics: title and newsreel sequences (uncredited)
Ed Blakely ... visual effects video assist operator (uncredited)
Susan Adele Colletta ... digital matte production manager: ILM (uncredited)
Tom Gleason ... special effects model maker (uncredited)
W.D. Hill ... rigging grip: visual effects unit (uncredited)
Andy Hudson ... visual effects (uncredited)
Kim Libreri ... senior software engineer (uncredited)
Chris Watts ... visual effects editor (uncredited)
Edson Williams ... digital artist (uncredited)

Stunts 

John Copeman ... stunts
Don Hewitt ... stunts
Jery Hewitt ... stunt coordinator / stunts
Dean Mumford ... stunts
Bill Anagnos ... stunt driver (uncredited)
Tracey Cuesta ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

William Allen Jr. ... grip: Chicago
Bruce Atwater ... rigging grip
Michael Bonsignore ... company grip
Jim Bridges ... special photographer / unit photographer
Stephen Brock ... electrician
Robin Brown ... first assistant camera
Kristina Byrd ... second assistant camera: second unit
Scott Canfield ... rigging electrician
Kurt Chatfield ... rigger
Steve Cohagan ... best boy electric: second unit
Thomas C. Cook ... company grip
Tricia Cooke ... second second assistant camera
Kelly Curry ... electrician (as Kelly Dale Curry)
Louis DiCesare ... gaffer: second unit
Lynn Dodson ... rigging electrician (as Lynn [L.D.] Dodson)
Richard Eliano ... first assistant camera: second unit
Paul Elliott ... director of photography: second unit
Brian Fitzsimons ... best boy grip (as Brian Fitzsimmons)
Richie Ford ... rigging gaffer
Dennis Gamiello ... key grip
Mark Graves ... rigging electrician (as Mark D. Graves)
Bruce Hamme ... dolly grip
Russell Hardee ... rigging grip (as Russell W. Hardee)
Billy Hendricks ... rigging electrician (as Billy Bob Hendricks)
Marc Hirschfeld ... Steadicam assistant
Robert Hoelen ... company grip
Thomas A. Holland ... generator operator: second unit
Derek Jensen ... grip: second unit
Jeremy Knaster ... electrician
Ron Leahy ... grip: Chicago (as Ronald Leahy)
Mark R. Lindberg ... electrician: Chicago (as Mark Lindberg)
John Lowry ... head rigging grip
Robin Melhuish ... second assistant camera
William Moore ... assistant chief lighting technician
Mike Moyer ... electrician: Chicago (as Michael Moyer)
Thomas C. Nisbet ... electrician
Robert Noe ... rigger
Bill O'Leary ... chief lighting technician
Steven Pehl ... best boy grip: second unit (as Steve Pehl)
Michael Pizzuto ... key grip: second unit
Rick Raphael ... Steadicam operator (as Frederick Raphael)
Allan 'Pepe' Richardson ... rigger (as Allan [Pepe] Richardson)
Peyton Skelton ... grip: second unit
Bill Summers ... grip: second unit
Dascious Thomas ... rigger (as Fleather D. Thomas III)
Jack Vollers ... electrician: second unit
Adam Hinson ... rigging grip (uncredited)
Charles Laughon ... video assist operator (uncredited)
Jeffrey L. Loy ... rigger (uncredited)
Cristiano Palermi ... rigging set lighting technician (uncredited)
Steve Skinner ... rigging grip (uncredited)

Casting Department 

Matthew Barry ... casting assistant
Sandra Dawes ... casting: North Carolina (as Sandra D. Dawes)
Tracy Kilpatrick ... casting assistant
Arnold Mungioli ... casting assistant
Christine Sheaks ... casting assistant
Sally Tannenbaum ... casting assistant
Mark A. Ridge ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Tammy Adams ... extras set costumer
Mark Bridges ... additional costume designer
Eden Clark Coblenz ... additional assistant costume designer (as Eden Clark)
Patrick Dorman ... additional assistant costume designer
Lisa A. Doyle ... extras set costumer (as Lisa Doyle)
Joie Hutchinson ... extras costume supervisor
Karen Naser ... costume draper (as Karen Nasser)
Elizabeth Passman ... assistant set costumer: Chicago
Ellen Ryba ... costume supervisor
Keith Taylor ... wardrobe supervisor: second unit
Anna M. Welcome ... assistant costume supervisor (as Anna Welcome)
Dale Wibben ... costume cutter: Ms. Leigh / costume draper: Ms. Leigh
Mary Zophres ... assistant costume designer (as Aroli Mary Zophres)
Catherine Bayley ... wardrobe production assistant (uncredited)
Susan J. Bonno-Buckner ... wardrobe assistant (uncredited)
Cameron Doyle ... seamstress (uncredited)
Deborah Pollard Matthews ... costumer (uncredited)
Alice Powell ... seamstress (uncredited)

Editorial Department 

Tricia Cooke ... assistant editor
Nick Dibeneditto ... negative cutter: N&D Film & Video (as Nick DiBeneditto)
David Diliberto ... apprentice editor (as Big Dave)
Carol A. Ellison Fleming ... assistant editor
Jordan Dawes ... apprentice editor (uncredited)
John Finklea ... assistant editor (uncredited)
Bo Webb ... apprentice editor (uncredited)

Music Department 

Emile Charlap ... music contractor
Edmund Choi ... assistant to composer
Michael Farrow ... music scoring mixer
Kyle Gordon ... singer
Shari Johanson ... music assistant (as Shari Schwartz)
Todd Kasow ... music adaptor / music editor
Sonny Kompanek ... orchestrator
Edgar De Lange ... composer: song "Flying Home" (uncredited)
John Moses ... musician: clarinetist (uncredited)

Transportation Department 

Michael Brockman ... driver: Mr. Newman
Calvin Chin ... transportation captain: Chicago
Richard Deangelo ... transportation coordinator: Chicago (as Dick DeAngelo)
Lynda Dedmon ... driver
Cathie Hegler Godwin ... driver
Jeff Long ... transportation captain
David Outlaw ... driver
Bill Pitts ... transportation coordinator
Greg Stancil ... driver (as Gregory Stancil)
Edwin Bowden Jr. ... driver (uncredited)
Robert Wallace ... driver (uncredited)

Other crew 

Raymond Bulinski ... craft service: Chicago (as Ray Bulinski)
Susan Carpenter ... key set production assistant: second unit
Dan Cracchiolo ... executive: Silver Pictures
George Davis ... set medic
Wesley Fata ... choreographer
Holly Gent Palmo ... production coordinator
Karen Ruth Getchell ... assistant production coordinator
Chris Gilmer ... production coordinator: second unit (as Christy N.Gilmer)
Rob Goldman ... office production assistant
Karol Griffiths ... assistant: Joel and Ethan Coen (as Karol Siegel)
Robert Grindrod ... production accountant (as Robert J. Grindrod)
Margaret Hayes ... large Marge
James Alan Hensz ... set production assistant (as Jim Hensz)
Therese Honeycutt ... craft service (as Theresa Honeycutt)
Art Hoover ... caterer
Thomas Johnston ... script supervisor
Larry Kaplan ... unit publicist
Margaret McCourt ... accountant: Chicago
Peter McManus ... first assistant accountant
Heidi Mehltretter ... location coordinator
Mary Weisgerber Meyer ... production associate (as Mary Weisgerber)
Kimberly K. Miller ... location coordinator: Chicago (as Kim Miller)
Donald Murphy ... set production assistant
Stephanie P. O'Brien ... set production assistant (as Stephanie O'Brien)
Darice O'Mara ... assistant: Mr. Newman
Barry J. Phillips ... third assistant accountant
Macall B. Polay ... second assistant accountant
Wendy Richardson ... production secretary (as Wendy E. Richardson)
Sharon Smith ... assistant craft service
O'Brian Tomalin ... assistant: Mr. Robbins (as O'Brien Tomalin)
George Whitley ... office production assistant (as George "Moon" Whitley)
Ken Young ... caterer
Randall Balsmeyer ... title designer (uncredited)
James J. Burke ... stand-in: Tim Robbins (uncredited)
Alexander Johnston ... location coordinator: Wilmington, NC (uncredited)
Steve Kraus ... dailies projectionist (uncredited)
Gerald F. Nichols ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Senor Greazer ... special thanks (as Señor Greaser)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page