Edit
Freaked (1993) Poster

(1993)

Full Cast & Crew

Directed by 

Tom Stern
Alex Winter

Writing Credits (WGA)  

Tim Burns ... (written by) &
Tom Stern ... (written by) &
Alex Winter ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
Eduardo Ricard ...
Henry Carbo ...
...
Mihaly 'Michu' Meszaros ...
Brian Brophy ...
Kevin
...
...
Stewardess
Alex Zuckerman ...
Stuey Gluck
...
...
Jaime Cardriche ...
Nicholas Cohn ...
Bob Vila Look-A-Like
...
...
...
Cowboy
...
Karyn Malchus ...
...
...
Tim Burns ...
...
...
Editor
...
Clown
...
...
Man #2 / Milkman
Gibby Haynes ...
Cheese Wart (as Gibson J. Haynes)
...
Nun
Joe Baker ...
Prof. Nigel Crump
L.S. Kruse ...
Peasant Woman #1
Marilyn Garcia ...
Peasant Woman #2
Rick Le Clair ...
Screaming Hippie
Georgina Valdez ...
Screaming Woman
Calvert DeForest ...
...
Eye
Joseph S. Griffo ...
N. Eye
Jack Yates ...
Security Guy
...
Bill Blazer
J.D. Silvester ...
Biker
...
Giant Stuey Monster
Vincent Hammond ...
Giant Rick Monster
David Bowe ...
EES Assistant
Chuck Bulot ...
FBI Chief
...
FBI Guy
...
Another FBI Guy (as James Baxter Rogers)
Rest of cast listed alphabetically:
...
Popcorn Biker (uncredited)
Rob Hampton ...
Cretin (uncredited)
...
Ortiz the Dog Boy (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Stephen Chiodo ... producer
Harry J. Ufland ... producer
Mary Jane Ufland ... producer
Alex Winter ... co-producer

Music by 

Kevin Kiner

Cinematography by 

Jene Omens ... (clay animation)
Jamie Thompson

Film Editing by 

Malcolm Campbell

Production Design by 

Catherine Hardwicke

Art Direction by 

Kim Hix

Set Decoration by 

Brian Kasch

Costume Design by 

Malissa Daniel

Makeup Department 

Hayley Cecile ... makeup hair assistant
Bill Corso ... key makeup artist: XFX
Jim Eustermann ... additional makeup artist / assistant makeup artist: XFX / lens technician
Bill Fletcher ... wig maker
Tony Gardner ... special makeup designer: Alterian unit
Screaming Mad George ... special makeup effects
Vance Hartwell ... special makeup effects artist
Julie Hewett ... makeup artist
Margaret Prentice ... makeup application
Vincent Prentice ... makeup application: Ortiz the Dog Boy
Zoe Thompson ... makeup hair assistant
Scott Williams ... hair stylist
Jim Eustermann ... makeup application (uncredited)

Production Management 

Barbara McCullough ... production manager
Adam Moos ... post-production supervisor / production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Ken Arlidge ... second unit director
Steve Cowie ... additional second second assistant director
Alexandra Guzman ... second assistant director
Scott Harris ... second assistant director
Susan J. Hellmann ... additional second second assistant director
Suzie Pelissier ... second second assistant director
J.B. Rogers ... first assistant director (as James B. Rogers)

Art Department 

Philip Cheyenne Ali ... scenic
Nelson Alvarado ... carpenter
Oscar Alvarado ... laborer
Mark Anderson ... assistant property master
Susan M. Baker ... art department production assistant
Chris Barnes ... key scenic
Jenny Baum ... lead dresser
Phillip Billey ... carpenter
Kelly Bocchini ... property assistant
Louisa Bonnie ... specialty propmaker
Martin Charles ... graphic designer
Bill Corso ... art department supervisor
David Cunningham ... construction foreman
Douglas Dick ... construction coordinator (as Doug B. Dick)
Daren Dochterman ... storyboard artist
Byron Dumont ... sculpture paint designer
Marc Duncan ... swing gang
Lee Gitthens ... sculptor
Loren Gitthens ... sculptor
Paula Good ... scenic
Tom Hammerschmidt ... carpenter
Rob Hampton ... storyboard artist
Reginald Hendrix ... storyboard artist
Greg Hoyt ... carpenter
Marisol Jiménez ... art department coordinator
Bill Johnson ... on-set carpenter
Wayne Laing ... carpenter
Johan le Tenoux ... second art director
Larry Lee ... carpenter
Bobby Lindic ... carpenter
Ramón López ... carpenter
Dave T. MacDonald ... lead carpenter
Scott Maginnis ... on-set dresser
Brian F. McCabe ... swing gang
Angella Mitchell ... carpenter
Leo Murphy ... property master
Craig Anthony Muzio ... key scenic
Michael Panevics ... set dresser
Christine Papalexis ... form construction
Brian Penikas ... sculptor
Byron Perez ... laborer
Francisco Pérez ... carpenter
Richard Reilly ... carpenter
Eric Roemheld ... swing gang
Jonathan Rose ... carpenter
David Russell ... storyboard artist
Michael Sarley ... storyboard artist
David Schindler ... carpenter
Rob Scolari ... swing gang
Theodore Sharps ... senior set designer
Robin Solo ... assistant set decorator
Andrea 'Drew' Sywanyk ... construction purchaser
Michael Thurman ... lead man
Michael Vaccaro ... carpenter
Pete von Sholly ... storyboard artist
Joshua Warner ... on-set dresser
Perry Welch ... on-set carpenter foreman
Mark Worthington ... set designer
Chet Zar ... sculpture paint designer

Sound Department 

Nicholas R. Allen ... boom operator
Odin Benitez ... first assistant sound editor
John Brunnick ... stage engineer
Robert Deschaine ... adr mixer / foley mixer
Thom 'Coach' Ehle ... stereo sound consultant: Dolby
Robert Fitzgerald ... dialogue supervisor
Gary Gegan ... sound re-recording mixer
Randall Guth ... second assistant sound editor
Kevin Hearst ... sound editor (as Raoul)
Michael Hilkene ... supervising sound editor
Matthew Iadarola ... sound re-recording mixer / supervising re-recording mixer
Chris Jargo ... adr editor
David Jobe ... adr recordist
Ken J. Johnson ... additional sound effects recordist
Robin Johnston ... machine room operator
Eric Lindemann ... sound effects supervisor
Gail K. Markley ... assistant to sound supervisor
Joseph A. Mayer ... adr editor
Lee Orloff ... production sound mixer
Brion Paccassi ... sound recordist
Tim Philben ... sound re-recording mixer
Jeff Rosen ... sound editor
Catherine Rowe ... foley writer
Joan Rowe ... foley writer
Carolyn Sauer ... foley recordist
Wolf Schmidt ... sound editor
Kelly Tartan ... sound effects editor
Knox White ... second boom operator
John O. Wilde ... sound editor
John Soukup ... sound transfer (uncredited)

Special Effects by 

David P. Barton ... mechanical department: XFX Inc. / siamese twin puppets unit supervisor: XFX Inc.
Martin Bresin ... special effects coordinator / special effects designer
Norman Cabrera ... art department: XFX Inc.
Jackie Caydam ... technician: XFX Inc.
David Dupuis ... art department: XFX Inc.
Lynette Eklund ... technician: XFX Inc. (as Lynette Johnson)
Dale Ettema ... special effects foreman
Jim Eustermann ... art department: XFX Inc.
Eric Fiedler ... mechanical department supervisor
Mark Garbarino ... technician: XFX Inc.
David Greathouse ... technician: XFX Inc.
Jonathan Harken ... mechanical department: XFX Inc.
Joel Harlow ... technician: XFX Inc.
Nori Honda ... technician: XFX Inc.
Scott Ingalls ... effectsman
James Kagel ... art department: XFX Inc.
Leon Laderach ... technician: XFX Inc.
Cathy MacDonald ... technician: XFX Inc.
Leonard MacDonald ... art department: XFX Inc.
Rodd Matsui ... special effects technician
Alan McFarland ... special effects lighting
Christopher Allen Nelson ... special effects technician
Scott Oshita ... mechanical designer
Scott Sand ... effectsman
Brian Sipe ... mechanical department: XFX Inc.
Shaun Smith ... technician: XFX Inc.
Scott Tebeau ... mechanical department: XFX Inc.
Candace Van Woerkom ... technician: XFX Inc.
Bill Zahn ... technician: XFX Inc.
Robert Kato DeStefan ... technician: XFX Inc. (uncredited)

Visual Effects by 

David Allen ... stop-motion animation
Marco Bacich ... additional rotoscope editor
Scott Beverly ... effects technician: Fantasy II Film Effects
Ken Brilliant ... first prototype eye ball suit
Betzy Bromberg ... optical supervisor: Fantasy II Film Effects
Chris Casady ... animation effects
Steve Cohen ... production assistant: Fantasy II Film Effects
Webster Colcord ... animator: title sequence
Chris Endicott ... effects photography
Dennis Gordon ... miniatures
Linda Henry ... optical lineup: Fantasy II Film Effects
John Huneck ... camera operator: Fantasy II Film Effects
Leslie Huntley ... visual effects producer: Fantasy II Film Effects
Kirby Jones ... production assistant: Fantasy II Film Effects
Lisa Mann ... optical trainee: Fantasy II Film Effects
Rebecca Marie ... digital effects supervisor
Tom Martinek ... digital I/O supervisor: PDI
Bret Mixon ... roto supervisor: Fantasy II Film Effects
Ron Nelson ... miniatures
David Tucker ... optical camera: Fantasy II Film Effects
John Vincent ... visual effects crew
Gene Warren Jr. ... visual effects supervisor: Fantasy II Film Effects
Christopher Warren ... camera operator: Fantasy II Film Effects

Stunts 

Rick Barker ... stunt coordinator
Kenny Bates ... stunts
Clay Boss ... stunts
Dan Bradley ... stunts
Martin Bresin ... stunts
Anthony Cecere ... stunts
Phil Chong ... stunts
Richard L. Duran ... stunts
Eddie Hice ... stunts
Billy Hank Hooker ... stunts
Gary Littlejohn ... stunts
Selwyn Emerson Miller ... stunts
Larry Nicholas ... stunts
Dennis Ott ... stunts
Debby Porter ... stunts
Debby Lynn Ross ... stunts
Deep Roy ... stunts
Anthony G. Schmidt ... stunts
Gene Hartline ... truck action (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Ken Arlidge ... director of photography: second unit
Douglas Blagg ... electrician
Scott Browner ... first assistant camera
Branch M. Brunson ... rigging gaffer
Paul Cuffee ... best boy electric
David Elmore ... camera loader
Shawn Ensign ... grip
Todd Fischer ... still photographer
Mark Gambino ... key grip
Harry K. Garvin ... camera operator
Rick Gowing ... first assistant camera
Michael Grady ... grip
Rick Hamilton ... electrician
Gene Hara ... electrician
Steve Hurson ... second assistant camera
Steve Irwin ... 24 frame video operator
Spook James ... dolly grip
J.J. Johnson ... grip
John Joleaud ... gaffer
Kevin Kennedy ... grip
Steven Klinghoffer ... video assist operator (as Steve Klinghoffer)
Jesse Mather ... lighting technician
Michael McCormack ... video assist operator
Melissa Moseley ... still photographer
Alan Oakes ... grip
Jon Philion ... electrician
Daryl 'Dazz' Reynolds ... electrician
Charlie Rice ... camera remote technician
Ralph Scherer ... dolly grip
Steve Shuttack ... camera remote technician
Alvin Simmons ... best boy grip
Kevin St. John ... key grip
Larissa Supplitt ... camera loader
Michael Tolochko ... gaffer: second unit
Michael Vidal ... grip
Terry Warrick ... camera department intern

Animation Department 

Tom Arndt ... animator / main titles animation and design
Galen Beals ... main titles animation and design
Marcie Benne ... main titles animation and design
C. Mitchell Bryan ... assistant animator
Kent Burton ... animator
Chris Casady ... animator
Stephen Chiodo ... animation director
Craig Clark ... animator
John C. Crawford ... character animatronics
Barry Dempsey ... animator
Garrett Immel ... character supervisor
Erinn Kennedy ... main titles animation and design
Krystine Kryttre ... animator
David McManus ... main titles animation and design
Michael O'Donnell ... main titles animation and design
Craig Paup ... main titles animation and design
David Penikas ... mechanical designer
Bill Sturgeon ... character supervisor / mechanical designer
Tom Williamson ... animatronic designer

Casting Department 

Barbara Harris ... voice casting
Mary Hidalgo ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Roger Bennett ... costumer
Marie Boller ... costumer (as Marie Kaderback)
Sarah Hackett ... costumer
Mette Hansen ... costume supervisor
Carol Lupo ... costumer
P. Kay Morris ... assistant costume designer (as Kay Morris)
Deahdra Scarano ... set costumer

Editorial Department 

James Andrykowski ... first assistant editor
Gary Burritt ... negative cutter
Kay Lyn Byrne ... post-production coordinator
Sheri Carr ... post-production runner
Kristen Crews ... post-production runner
Jody Fedele ... first assistant editor
John Paul Fedele ... second assistant editor (as Jon Fedele)
Mike George ... color timer
Gina Gilberto ... apprentice editor
Gus Medina ... second assistant editor
Bob Murawski ... additional editor
David Orr ... color timer
Ralph O. Sepulveda Jr. ... first assistant editor

Music Department 

Bob Bowman ... assistant music editor
Kevin Kiner ... orchestrator
Robert Musso ... music producer
Jennifer Pyken ... music coordinator
Karyn Rachtman ... music supervisor
Mary Ramos ... music coordinator
Jay B. Richardson ... music editor
Tim Simonec ... orchestrator

Transportation Department 

Jody Bingenheimer ... driver
Al Boone ... driver
Joe Cosentino ... transportation captain
Pat Cosentino ... driver
Scott Doyle ... transportation
Geno Hart ... transportation coordinator
John Hudson ... driver
Alex Kivlen ... transportation production assistant
Paul Kowalczyk ... driver
Linda McCabe ... driver
James C. Motty ... transportation captain
Tim Negley ... driver
Steve Nickolai ... driver
Ken Plumlee ... driver
Ron Pope ... driver
Jon Reeves ... transportation captain
Ervin Wayne Spowehn ... driver (as Wayne Spowehn)
Chris Waldoch ... driver
David D.B. Wilson ... driver

Other crew 

Steve Beeson ... production accountant
Tommy Bell ... set production assistant
Ed Berghino ... assistant location manager
Bruce Berman ... production coordinator
Bruce Rand Berman ... production coordinator
Erik Bieber ... office production assistant
Leora Bloch ... assistant: Harry J. Ufland and Mary Jane Ufland
Jim Braverman ... production assistant
Erin Bruno ... assistant production coordinator
Kay Lyn Byrne ... office production assistant
Paul A. Calabria ... animal supplier
John Calpin ... form clavenator
Angela Chao ... puppeteer
Faith Conroy ... additional script supervisor
Bill Corso ... puppeteer
Josh Coxx ... zygrot machine propmaker (as Joshua Cox)
Barry Crane ... mold design
Carlo Cuccelelli ... claven process
Duke Cullen ... production assistant
David Daniels ... title designer
Diane Duncan ... production coordinator
Tim Ellis ... elijah head sculptor
Chris Endicott ... puppeteer
Cecilia Escobar ... payroll coordinator
Eric Fiedler ... puppeteer
Russel Fisher ... office production assistant
Robert Fitzgerald ... dialogue supervisor
Misa Uo Gardner ... shop coordinator
Tony Gardner ... creative supervisor / puppeteer
Steve Gehrke ... script supervisor
Celeste Contois Gitthens ... form cosmetics
Michael Glickman ... stand-in
Asao Goto ... six-legged goat and double-tailed dog
Joseph Grossberg ... puppeteer
Rob Hampton ... assistant: Tom Stern and Alex Winter
'Fat Elvis' Hartwell ... mold design
Vance Hartwell ... seamster
Ric Heitzman ... elijah head sculptor
John Henny Jr. ... shop clavenation
Chris Hopkins ... elijah head sculptor
Lonnie Johnson ... first aid
Steve Johnson ... puppeteer
Mike Jolly ... form technician
Hiroshi Katagiri ... laboratory technician
Gregory R. Little ... assistant: Harry J. Ufland and Mary Jane Ufland (as Greg Little)
Janet Lonsdale ... assistant production accountant / post-production accountant
Dave Matherly ... eye #1 and eye #2
Rod Matsui ... laboratory technician
Randy Morrison ... elijah head sculptor
Yvonne Morrow ... controller
John Moy ... craft service
Bill Nearhood Jr. ... zygrot machine propmaker
Douglas Noe ... feathering and detail
Kevin O'Hara ... puppeteer
Michael Panevics ... stand-in
Gary Pawlowski ... mold design
Brian Penikas ... puppeteer
David Penikas ... puppeteer
David Perteet ... laboratory technician
Tom Pottage ... big top facade sculptor
Rick Potts ... elijah head sculptor
Thomas C. Rainone ... freaks goop / puppeteer
Mark Rappaport ... puppeteer
John Ridgway ... creative director
Chris Robbins ... toad
Jean-Louis Rodrigue ... movement consultant
Tony Salome ... location manager
Kristen Scott ... craft service
John Sekula ... set production assistant
Tomoki Shimada ... laboratory technician
Genette Sloazzo ... stand-in
Shaun Smith ... puppeteer (as Shaun Patrick Smith)
Greg Solomon ... form technician
Dino Stamatopoulos ... set production assistant
Joel Steiner ... zygrot machine propmaker
Trey Stokes ... puppeteer
F. Lee Stone ... zygrot machine
Linda Stone ... studio teacher
Bill Sturgeon ... puppeteer / shop foreman
Mark Timpe ... craft service
Arthur Trapolsi ... caterer
Nicky Trebek ... set production assistant
Matthew Warren ... office production assistant
Robert E. Watson ... laboratory technician
Karl West ... big top facade sculptor (as Carl West)
Taylor L. White ... form clavenatics
Tom Williamson ... puppeteer (as Tammy Williamson)
Scott Woodard ... puppeteer
Kurt Woolner ... completion guarantee
Chet Zar ... puppeteer
Mark Dinicola ... film recordist (uncredited)

Thanks 

Johann Benét ... very special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page