Edit
The Flintstones (1994) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Brian Levant

Writing Credits (WGA)  

Tom S. Parker ... (written by) &
Jim Jennewein ... (written by) and
Steven E. de Souza ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Joe Rockhead (as Irwin '88' Keyes)
...
...
Dictabird (voice)
Elaine Silver ...
Melanie Silver ...
Hlynur Sigurðsson ...
Bamm-Bamm (as Hlynur Sigurdsson)
Marinó Sigurðsson ...
Bamm-Bamm (as Marino Sigurdsson)
...
Mrs. Pyrite
Jean Vander Pyl ...
Mrs. Feldspar
...
Stewardess
...
Becky Thyre ...
Roxanne
Rod McCary ...
Store Manager
Kate Pierson ...
...
Keith Strickland ...
Jim Doughan ...
Maitre d'
...
Susan Rock
...
Bedrock's Most Wanted Host
...
Fred Look-A-Like
...
Cliff Look-A-Like
Messiri Freeman ...
Alex Zimmerman ...
Tommy Terrell ...
Tabbie Brown ...
Andy Steinfeld ...
Aerobics Instructor
Bradford Bryson ...
Foreman
...
Technician
Lita Stevens ...
Woman at Chevrox
Joseph Barbera ...
Man in Mersandes (as Joe Barbera)
William Hanna ...
Executive in Boardroom (as Bill Hanna)
Rest of cast listed alphabetically:
...
Dino (voice) (archive footage)
Lena Banks ...
Bedrock Resident (uncredited)
...
Cavern on the Green Dancer (uncredited)
...
Bamm-Bamm Rubble (voice) (uncredited)
Carole Reed ...
(uncredited)
...
Quarry Worker (uncredited)
Charles Sinclair ...
Caveman (uncredited)
...
Flower Vendor at Cavern on the Green (uncredited)
...
(uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Joseph Barbera ... executive producer
Bruce Cohen ... producer
William Hanna ... executive producer
Kathleen Kennedy ... executive producer
David Kirschner ... executive producer
Gerald R. Molen ... executive producer
Steven Spielberg ... executive producer (as Steven Spielrock)
Colin Wilson ... co-producer

Music by 

David Newman

Cinematography by 

Dean Cundey

Film Editing by 

Kent Beyda

Casting By 

Nancy Nayor

Production Design by 

William Sandell

Art Direction by 

Christopher Burian-Mohr
Nancy Patton
William James Teegarden

Set Decoration by 

Rosemary Brandenburg

Costume Design by 

Rosanna Norton

Makeup Department 

David Abbott ... makeup artist
Cindy Baggett ... body makeup artist
Cynthia Barr ... key makeup artist
Mary Burton ... makeup artist
Mark Coulier ... animatronic designer
William Howard ... hair stylist
Gina Rylander ... body makeup artist
Christina Smith ... makeup artist
Julie C. Steffes ... body makeup artist
Larry Waggoner ... key hair stylist
Linle White ... hair stylist

Production Management 

Paul Deason ... unit production manager
Michelle Fandetti ... post-production supervisor
William Plant ... production supervisor
Nancy Sandberg ... production manager: selected scenes and trailers (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Elizabeth Campbell ... dga trainee
Marty P. Ewing ... first assistant director
Gary Hymes ... second unit director
Dana J. Kuznetzkoff ... second assistant director
Susan Pickett ... second second assistant director

Art Department 

Yarek Alfer ... head sculptor
Richard F. Anderson ... set dresser
Russell Bobbitt ... property master
William Boyd ... construction foreman
Jeff Brown ... greensman
Chas. Butcher ... assistant art director
Michael W. Chase ... propmaker
Randy L. Childs ... propmaker gangboss
Michael A. Contreraz ... labor gangboss
Bruce Di Valerio ... construction foreman
Cal DiValerio ... construction coordinator
Rashna Elavia ... art painter
Steven Fidler ... propmaker
Jay Fisher ... scenic artist
Tim Flattery ... production illustrator
Bruce Fuselier ... set dresser
Patricia Garrity ... buyer (as Patti Garrity)
Gordon E. Holmes ... set dresser
Allan Johnson ... propmaker gang boss
Erin Kemp ... set designer
Martin A. Kline ... production illustrator
Elizabeth Lapp ... set designer
Fireball Tim Lawrence ... vehicle builder
David Lowery ... storyboart artist
Edward J. McCarthy ... set dresser
Frank McEldowney ... greensperson
James P. Meehan ... on-set dresser
Thomas Meikle ... sculptor
Paul S. Power ... props production illustrator
Caroline Quinn ... art department coordinator
Richard J. Ramirez Jr. ... art intern
Len J. Ricci ... sculptor (uncredited)
Bob Skemp ... greensman
Paul Sonski ... set designer
Chris L. Spellman ... lead man
Mark Weissenfluh ... set dresser
Timothy S. Wiles ... props
Michael Denering ... scenic artist (uncredited)
Allan Johnson ... set dec construction (uncredited)
Carl Robarge ... molder/caster (uncredited)
Robert Scutti ... plasterer (uncredited)
Drew Struzan ... poster artist (uncredited)

Sound Department 

Ron Bartlett ... sound effects editor
Matthew C. Beville ... sound transfer
James Bolt ... sound re-recording mixer
John S. Coffey ... sound mixer: second unit
Andy D'Addario ... sound re-recording mixer
Henry Dobson ... dubbing supervisor: international versions
Marty Frasu ... synthesizer operator
Hilda Hodges ... foley artist
Doc Kane ... adr mixer
Steve Kohler ... sound
Mary Jo Lang ... foley mixer
Steve Lee ... sound effects librarian
Eric Lindemann ... sound effects editor
Mark A. Mangini ... supervising sound editor
John Roesch ... foley artist
Geoffrey G. Rubay ... sound effects editor
Curt Schulkey ... supervising adr editor / supervising dialogue editor
Solange S. Schwalbe ... foley editor
Kenneth Schwarz ... boom operator
Donald Sylvester ... adr editor
David A. Whittaker ... sound effects editor
Charles M. Wilborn ... production sound mixer
Mark Burton ... additional production sound mixer (uncredited)
Oscar Mitt ... sound (uncredited)
Carolyn Tapp ... foley recordist (uncredited)

Special Effects by 

Craig Barnett ... special effects
Chris Barton ... dino mechanical design supervisor
Nigel Booth ... designer / sculptor
Steve Bunyea ... special effects (as Steve Bunyes)
William Butler ... special effects makeup
Joe Colwell ... sculptor
Richard Darwin ... animatronic technician
Kim Derry ... special effects
Donald Elliott ... special effects foreman
Cory Faucher ... special effects
Chris Fitzgerald ... designer / sculptor
Jake Garber ... animatronic effects
Erik Haraldsted ... special effects
Simon Hewitt ... mechanics
Chris 'Flimsy' Howes ... animatronic designer
Ian Hubbard ... creature effects crew
Tim Jordan ... animatronic designer
Joe Judd ... special effects technician
Louie Lantieri ... special effects
Michael Lantieri ... special effects supervisor
Rick Lazzarini ... Pebble & Bam-Bam replicas
Lindsay MacGowan ... animatronic effects: Jim Henson's Creature Shop
Matt McDonnell ... special effects
Tim Moran ... special effects
Alan Murphy ... puppet fabricator
Dan Ossello ... special effects
Tom Pahk ... special effects foreman
Dennis Petersen ... special effects coordinator: second unit and additional footage
Kevin Pike ... special effects
Ed Plant ... electronics technician
Jon Porter ... special effects
E. Wayne Rabouin ... special effects
William Shourt ... special effects
Colin Shulver ... sculptor
John Stephenson ... supervisor: Jim Henson's Creature Shop
Brian Tipton ... special effects
Tom Tokunaga ... special effects
Harold Weed ... model maker
Tristan Collett ... special effects mechanic (uncredited)
Joel Collins ... trainee: Jim Henson's Creature Shop (uncredited)
Jim Machin ... animatronics designer (uncredited)

Visual Effects by 

John Andrew Berton Jr. ... computer graphics department operations manager
Richard Brooks Burton ... gyrosphere technician: blue screen unit
Greg Butler ... CG technical assistant
Geoff Campbell ... digital animator/modeler
Michael Conte ... CG technical assistant: ILM
Peter Daulton ... matchmove
Mark A.Z. Dippé ... visual effects supervisor (as Mark Dippé)
TyRuben Ellingson ... effects art director
Vicki L. Engel ... visual effects coordinator
Carl N. Frederick ... digital artist
Brian Gernand ... chief model maker: ILM
Michael Gleason ... visual effects editor
Dan B. Goldman ... production software engineer
John Goodson ... model maker
Michael J. Halsted ... visual effects production assistant
David Horsley ... digital artist
Sandy Houston ... digital paint and roto
Tom L. Hutchinson ... visual effects
Jennifer Lee ... optical line up: ILM
Joe Letteri ... computer graphics artist
Greg Maloney ... digital compositor (ILM)
Richard Miller ... sculptor
Marty Luigi Miramontez ... CG systems engineer
Curt I. Miyashiro ... CG technical assistant
Michael Olague ... visual effects gaffer
Stephanie Powell ... blue screen supervisor
Kevin Rafferty ... CG artist
Thomas Rosseter ... digital artist
Alex Seiden ... CG supervisor
James Straus ... animation supervisor
Pat Sweeney ... visual effects camera operator
Judith Weaver ... visual effects producer

Stunts 

Alex Gaona ... stunts
Gary Hymes ... stunt coordinator (as Gary M. Hymes)
Jeff Jensen ... stunts
Kim Robert Koscki ... stunts (as Kim Koscki)
Pat Romano ... stunts
Brian Smrz ... stunts
Jon Agro ... stunts (uncredited)
Matthew R. Anderson ... stunts (uncredited)
Joe Bucaro III ... stunts (uncredited)
Thomas Taylor Goodman ... utility stunts (uncredited)
Rosine 'Ace' Hatem ... stunt double (uncredited)
Kim Robert Koscki ... stunt double: Rick Moranis (uncredited)
Randy Peters ... stunts (uncredited)
Pat Romano ... stunt rigger (uncredited)
Myke Schwartz ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Ron Batzdorff ... still photographer
Clyde E. Bryan ... camera technician: VistaVision / first assistant camera
Ron Cardarelli ... key grip
Vincent Contarino ... dimmer board operator
Larry D. Davis ... additional first assistant camera
Eldon Hansen ... rigger
Casey Hotchkiss ... additional camera operator
Ian Kelly ... video engineer
Kris Krosskove ... additional camera operator
Sid Lucero ... best boy grip
Mollie S. Mallinger ... second assistant camera: second unit
Max Neal ... assistant camera
Michael Orefice ... chief lighting technician
Stephen Sfetku ... second assistant camera
Mark Soucie ... lighting technician
Raymond Stella ... camera operator
Larissa Supplitt ... film loader
Dave Wachtman ... dolly grip
Jolanda R. Wipfli ... second assistant camera
Ron Kunecke ... night light operator (uncredited)

Casting Department 

Debbie DeRango ... casting assistant
Shannon Dunn ... extras casting
Terry L. Lamfers ... casting administrator
Katie McCaffrey ... casting intern
Mickie McGowan ... adr voice casting

Costume and Wardrobe Department 

Kristen Anacker ... costumer
Karen Hare ... costumer
Mitchell Ray Kenney ... set costumer
Nancy Malone ... costumer (as Nancy Rhodes)
Sue Moore ... costume supervisor
Kelly Porter ... set costumer
Eric H. Sandberg ... costume supervisor: men

Editorial Department 

Gary Burritt ... negative cutter
Thomas Calderon ... assistant editor
Travis Dultz ... apprentice editor
Wilt Henderson ... assistant editor
Jim Passon ... color timer

Music Department 

Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Tim Boyle ... score mixer
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Bruce Fowler ... additional orchestrator
Daniel Gaber ... assistant music editor
Laurie Higgins Tobias ... composer: additional music / supervising music editor
J.J. Holiday ... musician
Randy Miller ... orchestrator
Maria Newman ... musician
William Ross ... orchestrator
Steven L. Smith ... music preparation
James Thatcher ... musician: french horn
Paul Wertheimer ... score recordist
Joshua Winget ... music editor (uncredited)

Transportation Department 

William Ballard ... transportation captain
Richard Burch ... driver: insert car
Denny Caira ... transportation coordinator
Lyle Christensen ... driver: camera car

Other crew 

Todd J. Adelman ... medical/safety coordinator
John Alexander ... puppeteer
Michael Alexander ... animal trainer
Anthony Asbury ... puppeteer
Greg Ballora ... puppeteer
Richard Bernard ... puppeteer
Geoff Blain ... Assistant to Elizabeth Taylor
Bart Brown ... assistant to producer
Judith M. Brown ... studio teacher
Jean Cherie ... sculpting foreman
Jamie Courtier ... creative supervisor
John C. Crawford ... puppeteer
Bob Dunn ... animal trainer
Lynette Eklund ... puppeteer (as Lynette Leigh Johnson)
Anne Fletcher ... dancer
David Forman ... puppeteer
Tony Gonzalez ... dancer
Elaine Hall Katz ... dialogue coach
Terri Hardin ... puppeteer
Annette Haywood-Carter ... script supervisor
Jeff Himmel ... puppeteer
Jay Johnson ... title designer
Len Levitt ... puppeteer
Don Levy ... unit publicist
Lev Mailer ... adr voice
Sherry Marshall ... assistant production coordinator
Drew Massey ... puppeteer
Dena Miceli ... stand-in/body double/photo double: Rosie O'Donnell
Richard Morton ... puppeteer
Christopher Raimo ... production assistant
Matt Rebenkoff ... set production assistant
Joe Selph ... puppeteer
Adam Shankman ... choreographer
Douglas V.R. Shellow ... production assistant
Christine Stewart ... payroll accountant
Adam M. Stone ... production assistant
Lisa Sturz ... puppeteer (as Lisa Aimee Sturz)
Allen Tinkley ... location manager
Robert Tygner ... puppeteer
Robert West ... assistant to producer
Darryl Worbey ... puppet designer/builder
Robert 'Bobby Z' Zajonc ... aerial coordinator
Tony A. Angelo ... background coordinator (uncredited)
Norman Fessler ... stand-in: Rick Moranis (uncredited)
Bruce Nahin ... film commissioner (uncredited)
Bill Tyler ... location assistant (uncredited)
Daniel Wheatcroft ... studio executive (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page