Edit
Dolores Claiborne (1995) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Taylor Hackford

Writing Credits (WGA)  

Stephen King ... (book)
 
Tony Gilroy ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
Roy Cooper ...
...
...
Weldon Allen ...
Bartender
Tom Gallant ...
Kelly Burnett ...
Matt Appleby ...
Thomas Skinner ...
Vernon Steel ...
Ferry vendor (as Vernon Steele)
Taffara Jessica Stella Murray ...
Susan Lane ...
...
Edward Rubin ...
Detective supervisor (as Ed Rubin)
Sandy MacDonald ...
...
Rest of cast listed alphabetically:
Danielle Sarty ...
Town Folk (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Gina Blumenfeld ... associate producer
Taylor Hackford ... producer
Michael Kelly ... associate producer
Charles Mulvehill ... producer

Music by 

Danny Elfman

Cinematography by 

Gabriel Beristain ... director of photography

Film Editing by 

Mark Warner

Casting By 

Nancy Klopper

Production Design by 

Bruno Rubeo

Art Direction by 

Dan Yarhi

Set Decoration by 

Steve Shewchuk

Costume Design by 

Shay Cunliffe

Makeup Department 

Réjean Goderre ... hair stylist
Luigi Rocchetti ... supervising makeup artist
Aldo Signoretti ... hair stylist
Micheline Trépanier ... makeup artist

Production Management 

Joseph Boccia ... production manager
Jeffrey Stott ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Christopher Ball ... second assistant director
Josh McLaglen ... first assistant director
Kayla Popp ... third assistant director
Kristie Sills ... second second assistant director
Lars P. Winther ... third assistant director
Kerric Macdonald ... trainee assistant director (uncredited)

Art Department 

Lorne Armstrong ... set dresser
Art Baxter ... construction manager
David Baxter ... head carpenter
Stephan Bernier ... head carpenter
Malcolm Callaway ... stand-by painter
Keith Currie ... prop person
Dean Eilertson ... assistant property master
Tricia Fish ... art department coordinator
Elinor Rose Galbraith ... set decorator: additional Toronto crew (as Elinore Galbraith)
Mark Goodwin ... stand-by carpenter
Robert Grani ... set dresser
Randy Hardy ... stand-by painter
David Hopkins ... set dresser
Denis Kirkham ... assistant set decorator
Mark Laing ... draftsman
Patricia Larman ... assistant set decorator
Barbara Luxton ... prop person
Scott MacFarlane ... head carpenter
Fritz McEvoy ... assistant head carpenter
Angela Murphy ... first assistant art director
Dan Owens ... set dresser
Raymond Prado ... storyboard artist
Bruno Robotti ... key scenic artist
Paul Robotti ... scenic painter
Cassandra Saulter ... scenic painter
Kathie Shaw ... art department runner
Darlene Sheils ... art department trainee
Mary Steckle ... sets buyer
Grant Swain ... property master
Karen Toole ... art department runner
David Sutherland ... co-head carpenter (uncredited)

Sound Department 

Roberta Alstadter ... foley recordist
Vanessa Theme Ament ... foley artist / supervising foley editor
John H. Arrufat ... dialogue editor
Mike Beaudry ... adr engineer
Denise Bell ... sound recordist
Michael J. Benavente ... sound effects editor
Gary C. Bourgeois ... re-recording mixer
Ed Callahan ... foley editor
Paul Timothy Carden ... sound effects editor
Scott Clements ... cable person / second boom operator
Richard Corwin ... dialogue editor
Greg Dennen ... stage manager
Mark Eshelman ... stage manager
Julia Evershade ... adr editor
John Fundus ... boom operator
Glen Gauthier ... production sound mixer
Marilyn Graf ... foley mixer
Hilda Hodges ... foley artist
William Jacobs ... sound effects editor (as Bill Jacobs)
Doc Kane ... adr mixer
Elliott Koretz ... sound effects editor
Stephanie D. Krivacek ... assistant adr editor
Courtenay Marvin ... assistant sound editor
Susan McLean ... sound recordist
Oscar Mitt ... assistant sound editor
Bruce Moffitt ... boom operator
Tom Newbon ... stage engineer
Mark Petersen ... digital sound assistant
Sonny Pettijohn ... assistant sound editor
Jeena M. Phelps ... assistant adr editor
Ken Porter ... boom operator
Richard Portman ... re-recording mixer
Eric Potter ... field sound effects
Curt Schulkey ... sound effects editor
David E. Stone ... supervising sound editor
Bill Talbott ... technical engineer
J.D. Ward ... machine operator
Bob Weitz ... stage engineer (as Robert Weitz)
Thomas Whiting ... adr editor
Christian T. Cooke ... adr mixer (uncredited)
Colin Jones ... boom operator (uncredited)
Solange S. Schwalbe ... sound editor (uncredited)

Special Effects by 

Dan Purdy ... special effects assistant
Ted Ross ... special effects coordinator
Lawrence Willett ... special effects assistant
Jim Meisner ... special effects crew (uncredited)

Visual Effects by 

Richard Bain ... visual effects digital designer
David Fuhrer ... digital artist: CFC
Rob Hodgson ... visual effects digital designer
Richard E. Hollander ... additional visual effects
Stuart McAra ... visual effects producer
Janek Sirrs ... visual effects
Janet Yale ... visual effects producer
Bryan Hirota ... CG artist: VIFX (uncredited)
Michele Maples ... visual effects producer (uncredited)

Stunts 

Shelley Cook ... stunts
Shannon Millen ... stunts
Sammy Thurman ... stunts
Tye Tyukodi ... stunts
Ron Van Hart ... stunts

Camera and Electrical Department 

Jeffrey Michael Adams ... grip (as Jeff Adams)
John R. Adamsom ... electrician
Neil Andrews ... rigging electrician
Steven Bernstein ... director of photography: additional Toronto crew (as Steve Bernstein)
Scott Brooke ... dolly grip / key grip
Craig Bulmer ... electrician
Allen Cheng ... electrician
Andy Chmura ... camera operator: additional Toronto crew
Jake Clarke ... rigging electrician
John Clifford ... still photographer
Jayson Clute ... video assist operator
Freddie Cooper ... camera operator
Ciaran Copelin ... second assistant camera (as Ciarán Copelin)
Bob Dalton ... generator operator
Steve Demeter ... camera remote operator
Sean Doran ... grip
Eric Emery ... electrician (as Eric Emery)
Bryan Forde ... rigging gaffer
Rick Gillis ... rigging grip
Dan E. Grady ... electrician
Tony Guerin ... first assistant camera
Michael Hall ... first assistant camera / first assistant camera: additional Toronto crew
Jim Holmes ... crane grip
David Kellner ... best boy electric (as Dave Kellner)
Mike Kirilenko ... key grip: additional Toronto crew
Terry Leger ... rigging grip
Mick Lipohar ... camera loader
Kevin MacNeil ... rigging electrician
Jeff Mart ... Steadicam operator
Vojislav Mikulic ... gaffer (as Voya Mikulic)
Paul Mitcheltree ... grip
Roy Mombourquette ... rigging electrician
Scott Nicol ... camera trainee
Matthew Pill ... key rigging grip
Herb Reischl Sr. ... generator operator
Rob Rice ... lighting grip
Ross Sangster ... electrician
Mark Simkins ... electrician
Paul Sweeney ... assistant rigging gaffer
Fabian Walsh ... generator operator
Renny Williams ... rigging grip
Keith Adams ... grip (uncredited)
Richard Brooks Burton ... gyrosphere technician: aerial unit (uncredited)
Michael Kelem ... aerial camera operator (uncredited)
H. Mark Vuille ... gaffer: second unit (uncredited)

Casting Department 

Ross Clydesdale ... casting: Toronto
John Dunsworth ... extras casting
Stacey Rosen ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Patricia Cowmeadow ... wardrobe runner (as Tisha Cowmeadow)
Roberta Palmer ... wardrobe assistant
Karen Renaut ... wardrobe mistress
Robert Roberts ... wardrobe master
Rhea Theriault ... seamstress
Georgina Yarhi ... costume ager (uncredited)

Editorial Department 

Vaune Kirby Frechette ... assistant film editor
Mo Henry ... negative cutter
Bob Kaiser ... color timer
Chris Maybach ... assistant film editor
Ray Neapolitan ... assistant film editor
Steven Ramirez ... assistant film editor
Christy Richmond ... assistant editor (uncredited)

Location Management 

Debra Beers ... location manager
Andrew McInnes ... assistant location manager
Gary Swim ... location manager
Eric Von Arx ... location scout (uncredited)

Music Department 

Steve Bartek ... orchestrator
Andy Bass ... score recordist
Danny Elfman ... music producer
Robert Fernandez ... orchestra recordist
Arlene Fishbach ... music consultant
Christopher Kennedy ... score editor: temporary score
David Marquette ... score recordist
Hendrik Meurkens ... composer: song "Night in the Afternoon"
Shawn Murphy ... score mixer
Edgardo Simone ... additional orchestrator
Curt Sobel ... music editor
Richard Stone ... conductor
Patti Zimmitti ... music contractor
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
Megan Cavallari ... vocal director (uncredited)
James Thatcher ... musician: french horn (uncredited)
Richard Ziegler ... assistant music editor (uncredited)

Transportation Department 

John Allen ... picture vehicle coordinator
Robert Bennett ... head driver
William M. Corkum ... production driver
Gary Duncan ... driver: camera car
Gert Gielen-MacGregor ... production driver
Rob 'Huck' Hovis ... production driver
Jannette Joudrey ... production driver
Rick Leger ... driver: camera car
Forbes MacDonald ... production driver
Paul MacEachern ... production driver
Bob MacIsaac ... production driver
Dave Marwick ... production driver
Stuart Mitchell ... production driver
Steve Murphy ... production driver
Donnie Ongo ... production driver
Kelly Peterson ... production driver
James Ritchie ... production driver
Gordie Roberts ... production driver
Gib Russell ... production driver
Rohan Singh ... production driver
Kimberly Smith ... production driver
Nick Sweetman ... transportation coordinator
Emmanuel 'Manny' Taylor ... transportation captain
Grant Volkers ... production driver

Other crew 

Leslie J. Adamson ... accommodation manager
Greg Allen ... craft service
Diana Alvarez ... assistant coordinator
Christopher Archibald ... craft service
Dave Bennett ... post-production accountant
Lynne Birdt ... assistant production accountant
Peter Brenders ... security wrangler
Kathryn Buck ... script supervisor: additional Toronto crew
Doug Caron ... film assistant: Toronto
Christopher Comrie ... assistant production accountant
Shelley Crawford ... script supervisor
Rita Davis ... accounting assistant
James Donlon ... movement coach
Gina Fowler ... production coordinator
William Goldman ... consultant
Alex Hackford ... gull wrangler
John Hencher ... office production assistant
Elizabeth Himelstein ... dialect coach
Alan Jacques ... projectionist
Leo Jones ... safety officer
K. Lenna Katich ... production accountant
Missy Kelly ... assistant: Taylor Hackford
Beverley Kolbe ... assistant: Taylor Hackford
Nancy Lohnes ... stand-in
Charles N. Love ... technical advisor
Barbara MacDonald ... stand-in
Anne MacPherson ... craft service
Dawn McKelvie Cyr ... stand-in
Stephen Moore ... dailies projectionist
Bettina Tendler O'Mara ... product promotions coordinator (as Bettina Tendler-O'Mara)
Rae V. O'Neil ... office receptionist
Franco Pante ... film assistant: Toronto
Susan Pile ... production publicity
Scott Pritchett ... production assistant
Diane Ray ... craft service
Robin M. Reelis ... office production assistant
Kim Smith ... boat wrangler
Blake Starratt ... office production assistant
Tavin Marin Titus ... assistant: Charles Mulvehill (as Tavin Marin)
Jacqueline Wechselberger ... assistant production accountant
Linda L. Wehbi ... assistant: Ms. Bates
Suzanne De Grandis ... first assistant production accountant: prepartion only, Los Angeles (uncredited)
Derek Filiatrault ... production assistant (uncredited)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page