Edit
ER Poster

(1994–2009)

Awards

Golden Globes, USA 2001

Nominated
Golden Globe
Best TV-Series - Drama

Golden Globes, USA 2000

Nominated
Golden Globe
Best TV-Series - Drama
Best Performance by an Actress in a TV-Series - Drama
Julianna Margulies

Golden Globes, USA 1999

Nominated
Golden Globe
Best TV-Series - Drama
Best Performance by an Actress in a TV-Series - Drama
Julianna Margulies
Best Performance by an Actor in a TV-Series - Drama
Anthony Edwards
Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Mini-Series or Motion Picture
Noah Wyle

Golden Globes, USA 1998

Won
Golden Globe
Best Performance by an Actor in a TV-Series - Drama
Anthony Edwards
Nominated
Golden Globe
Best TV-Series - Drama
Best Performance by an Actress in a TV-Series - Drama
Julianna Margulies
Best Performance by an Actor in a TV-Series - Drama
George Clooney
Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Series, Mini-Series or Motion Picture Made for TV
Gloria Reuben
Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Mini-Series or Motion Picture Made for TV
Eriq La Salle
Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Mini-Series or Motion Picture Made for TV
Noah Wyle

Golden Globes, USA 1997

Nominated
Golden Globe
Best TV-Series - Drama
Best Performance by an Actress in a TV-Series - Drama
Sherry Stringfield
Best Performance by an Actor in a TV-Series - Drama
George Clooney
Best Performance by an Actor in a TV-Series - Drama
Anthony Edwards
Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Mini-Series or Motion Picture Made for TV
Noah Wyle

Golden Globes, USA 1996

Nominated
Golden Globe
Best TV-Series - Drama
Best Performance by an Actress in a TV-Series - Drama
Sherry Stringfield
Best Performance by an Actor in a TV-Series - Drama
George Clooney
Best Performance by an Actor in a TV-Series - Drama
Anthony Edwards
Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Series, Mini-Series or Motion Picture Made for TV
Julianna Margulies

Golden Globes, USA 1995

Nominated
Golden Globe
Best TV-Series - Drama

Primetime Emmy Awards 2009

Won
Primetime Emmy
Outstanding Directing for a Drama Series
Rod Holcomb
For episode "And In The End".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Guest Actor in a Drama Series
Ernest Borgnine
For playing "Paul Manning". For episode "And In The End".

Primetime Emmy Awards 2008

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Guest Actor in a Drama Series
Stanley Tucci
For playing "Dr. Kevin Moretti".
Outstanding Sound Editing for a Series
Walter Newman (supervising sound editor)
Bob Redpath (supervising adr editor)
Darleen Stoker (dialogue editor)
Bruce M. Honda (dialogue editor)
Kenneth Young (sound editor)
Adam Johnston (sound editor)
Casey J. Crabtree (foley artist)
Michael Crabtree (foley artist)
Sharyn Gersh (music editor)
For episode "The War Comes Home".

Primetime Emmy Awards 2007

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Guest Actor in a Drama Series
Forest Whitaker
For playing "Curtis Ames".
Outstanding Sound Editing for a Series
Walter Newman (supervising sound editor)
Bob Redpath (supervising adr editor)
Darleen Stoker (dialogue editor)
Karyn Foster (sound editor)
Kenneth Young (sound editor)
Adam Johnston (sound editor)
Sharyn Gersh (music editor)
Casey J. Crabtree (foley artist)
Michael Crabtree (foley artist)
For episode "Bloodline".
Outstanding Stunt Coordination
Gary Hymes (stunt coordinator)
For episode "Bloodline".

Primetime Emmy Awards 2006

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Guest Actor in a Drama Series
James Woods
For playing "Dr. Nate Lennox". For episode "Body & Soul".
Outstanding Sound Editing for a Series
Walter Newman (supervising sound editor)
Thomas A. Harris (supervising adr editor)
Darleen Stoker (dialogue editor)
Rick Hromadka (sound editor)
Darren Wright (sound editor)
Kenneth Young (sound editor)
Bruce M. Honda (dialogue editor)
Sharyn Gersh (music editor)
Casey J. Crabtree (foley artist)
Michael Crabtree (foley artist)
For episode "Two Ships".

Primetime Emmy Awards 2005

Won
Primetime Emmy
Outstanding Guest Actor in a Drama Series
Ray Liotta
For playing "Charlie Metcalf". For episode "Time of Death".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Guest Actor in a Drama Series
Red Buttons
For playing "Mr. Rubadoux". For episode "Ruby Redux".
Outstanding Stunt Coordination
Cort Hessler (stunt coordinator)
For episode "The Show Must Go On".

Primetime Emmy Awards 2004

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Directing for a Drama Series
Christopher Chulack (director)
For episode "The Lost".
Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
Kevin Casey (editor)
For episode "Freefall".
Outstanding Guest Actor in a Drama Series
Bob Newhart
For playing "Ben Hollander"
Outstanding Sound Editing for a Series
Walter Newman (supervising sound editor)
Thomas A. Harris (sound editor)
Darleen Stoker (sound editor)
Rick Hromadka (sound editor)
Darren Wright (sound editor)
Kenneth Young (sound editor)
Constance A. Kazmer (sound editor)
Karen Spangenberg (sound editor)
David Werntz (sound editor)
Sharyn Gersh (music editor)
Casey J. Crabtree (foley artist)
Michael Crabtree (foley artist)
For episode "Drive".

Primetime Emmy Awards 2003

Won
Primetime Emmy
Outstanding Single Camera Sound Mixing for a Series
Doug Davey (re-recording mixer)
Adam Sawelson (re-recording mixer)
Dave Concors (re-recording mixer)
James Clark (production sound mixer)
For episode "Chaos Theory".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Guest Actor in a Drama Series
Don Cheadle
For playing "Paul Nathan".
Outstanding Guest Actress in a Drama Series
Sally Field
For playing "Maggie Wyczenski".
Outstanding Sound Editing for a Series
Walter Newman (supervising sound editor)
Thomas A. Harris (sound editor)
Darleen Stoker (sound editor)
Rick Hromadka (sound editor)
Darren Wright (sound editor)
Kenneth Young (sound editor)
David Werntz (sound editor)
Sharyn Gersh (music editor)
Casey J. Crabtree (foley artist)
Michael Crabtree (foley artist)
For episode "Chaos Theory".

Primetime Emmy Awards 2002

Won
Primetime Emmy
Outstanding Single Camera Sound Mixing for a Series
James Clark (production mixer)
Michael Jiron (re-recording mixer)
Dave Concors (re-recording mixer)
Mike Brooks (re-recording mixer)
For episode "Partly Cloudy, Chance of Rain".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Guest Actress in a Drama Series
Mary McDonnell
For playing "Eleanor Carter".
Outstanding Sound Editing for a Series
Walter Newman (supervising sound editor)
Thomas A. Harris (sound editor)
Darleen Stoker (sound editor)
Virginia Cook-McGowan (sound editor)
Darren Wright (sound editor)
Kenneth Young (sound editor)
Rick Hromadka (sound editor)
David Werntz (sound editor)
Karen Spangenberg (sound editor)
Sharyn Gersh (music editor)
Casey J. Crabtree (foley artist)
Michael Crabtree (foley artist)
For episode "Partly Cloudy, Chance of Rain".
Outstanding Writing for a Drama Series
John Wells (writer)
For episode "On The Beach".

Primetime Emmy Awards 2001

Won
Primetime Emmy
Outstanding Guest Actress in a Drama Series
Sally Field
For playing "Maggie Wyczenski".
Outstanding Sound Editing for a Series
Walter Newman (supervising sound editor)
Darren Wright (sound editor)
Rick Hromadka (sound editor)
David Werntz (sound editor)
Constance A. Kazmer (dialogue editor)
Lou Kleinman (dialogue editor)
Darleen Stoker (dialogue editor)
Thomas A. Harris (adr editor)
Sharyn Gersh (music editor)
Casey J. Crabtree (foley artist)
Michael Crabtree (foley artist)
For episode "The Crossing".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Directing for a Drama Series
Jonathan Kaplan (director)
For episode "The Visit".
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Maura Tierney
Outstanding Guest Actor in a Drama Series
James Cromwell
For playing "Bishop Lionel Stewart". For episode "A Walk In The Woods".
Outstanding Drama Series
Jack Orman (executive producer)
Michael Crichton (executive producer)
John Wells (executive producer)
Neal Baer (executive producer)
Meredith Stiehm (co-executie producer)
R. Scott Gemmill (supervising producer)
Dee Johnson (supervising producer)
Jonathan Kaplan (producer)
Christopher Misiano (producer)
Joe Sachs (producer)
Wendy Spence (producer)
Richard Thorpe (produced by)
Outstanding Single Camera Sound Mixing for a Series
James Clark (production mixer)
Michael Jiron (re-recording mixer)
Dave Concors (re-recording mixer)
Allen L. Stone (re-recording mixer)
For episode "The Crossing".

Primetime Emmy Awards 2000

Won
Primetime Emmy
Outstanding Single Camera Picture Editing for a Series
Kevin Casey
For episode "All In The Family".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Casting for a Drama Series
Barbara Miller (casting executive)
John Frank Levey (casting executive)
Outstanding Directing for a Drama Series
Jonathan Kaplan
For episode "All In The Family".
Outstanding Directing for a Drama Series
John Wells
For episode "Such Sweet Sorrow".
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Julianna Margulies
Outstanding Guest Actor in a Drama Series
Alan Alda
For playing "Dr. Gabriel Lawrence".
Outstanding Drama Series
Michael Crichton (executive producer)
John Wells (executive producer)
Lydia Woodward (executive producer)
Neal Baer (co-executive producer)
Jack Orman (co-executive producer)
R. Scott Gemmill (supervising producer)
Penny Adams
Patrick Harbinson
Jonathan Kaplan
Wendy Spence
Richard Thorpe
Outstanding Sound Editing for a Series
Walter Newman (supervising sound editor)
Thomas A. Harris (adr supervising editor)
John F. Reynolds (adr editor)
Darren Wright (sound editor)
Rick Camera (sound editor)
Darleen Stoker (dialogue editor)
Virginia Cook-McGowan (dialogue editor)
Sharyn Gersh (music editor)
Casey J. Crabtree (foley artist)
Michael Crabtree (foley artist)
For episode "All In The Family".
Outstanding Sound Mixing for a Drama Series
Marc A. Gilmartin (production mixer)
Michael Jiron (re-recording mixer)
Dave Concors (re-recording mixer)
Allen L. Stone (re-recording mixer)
For episode "All In The Family".

Primetime Emmy Awards 1999

Won
Primetime Emmy
Outstanding Sound Editing for a Series
Walter Newman (supervising sound editor)
Darren Wright (sound editor)
Rick Camera (sound editor)
Darleen Stoker (dialogue editor)
Bruce M. Honda (dialogue editor)
Thomas A. Harris (adr editor)
Rick Hromadka (sound effects editor)
Sharyn Gersh (music editor)
Casey J. Crabtree (foley artist)
James Bailey (foley artist)
For episode "The Storm", part II.
Outstanding Sound Mixing for a Drama Series
Marc A. Gilmartin (production mixer)
Dave Concors (re-recording mixer)
Michael Jiron (re-recording mixer)
Allen L. Stone (re-recording mixer)
For episode "The Storm", part II.
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Single Camera Picture Editing for a Series
Kevin Casey
For episode "The Storm", part I.
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Julianna Margulies
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Noah Wyle
Outstanding Drama Series
Lydia Woodward (executive producer)
Carol Flint (executive producer)
Michael Crichton (executive producer)
John Wells (executive producer)
Christopher Chulack (executive producer)
Neal Baer (supervising producer)
Jack Orman (supervising producer)
Penny Adams
Jonathan Kaplan
Wendy Spence

Primetime Emmy Awards 1998

Won
Primetime Emmy
Outstanding Sound Editing for a Series
Walter Newman (supervising sound editor)
Darren Wright (sound editor)
Rick Camera (sound editor)
Darleen Stoker (dialogue editor)
Catherine Flynn (dialogue editor)
Thomas A. Harris (adr editor)
Michael Dittrick (music editor)
Casey J. Crabtree (foley artist)
James Bailey (foley artist)
For episode "Exodus".
Outstanding Technical Direction/Camera/Video for a Series
Gene Crowe (technical director)
David Chameides (camera)
Hank Geving (camera)
Larry Heider (camera)
Bob Highton (camera)
Don Lenzer (camera)
Bill Philbin (camera)
Chuck Reilly (video)
John O'Brien (video)
For episode "Ambush".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Casting for a Series
John Frank Levey
Barbara Miller
Outstanding Directing for a Drama Series
Thomas Schlamme
For episode "Ambush".
Outstanding Single Camera Picture Editing for a Series
Kevin Casey
For episode "Exodus".
Outstanding Lighting Direction (Electronic) for a Drama Series, Variety Series, Miniseries, Movie or a Special
Richard Thorpe (director of photography)
For episode "Ambush".
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Anthony Edwards
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Julianna Margulies
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Eriq La Salle
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Noah Wyle
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Laura Innes
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Gloria Reuben
Outstanding Guest Actress in a Drama Series
Swoosie Kurtz
For playing "Tina-Marie Chambliss". For episode "Suffer The Little Children".
Outstanding Drama Series
Michael Crichton (executive producer)
John Wells (executive producer)
Lydia Woodward (executive producer)
Carol Flint (executive producer)
Christopher Chulack (co-executive producer)
Walon Green (co-executive producer)
Neal Baer
Lance Gentile
Penny Adams
Tom Park
Wendy Spence (co-producer)
Jack Orman (co-producer)
David Mills (co-producer)
Outstanding Sound Mixing for a Drama Series
Lowell Harris (production mixer)
Ed Greene (audio mixer)
Peter Baird (effects mixer)
John Cevetello (music mixer)
For episode "Ambush".
Outstanding Sound Mixing for a Drama Series
Lowell Harris (production mixer)
Michael Jiron (re-recording mixer)
Dave Concors (re-recording mixer)
Allen L. Stone (re-recording mixer)
For episode "Exodus".

Primetime Emmy Awards 1997

Won
Primetime Emmy
Outstanding Casting for a Series
John Frank Levey (casting executive)
Barbara Miller (executive in charge of casting)
Outstanding Editing for a Series - Single Camera Production
Randy Jon Morgan (editor)
For episode "The Long Way Around".
Outstanding Sound Mixing for a Drama Series
Lowell Harris (production mixer)
Allen L. Stone (re-recording mixer)
Frank Jones (re-recording mixer)
Michael Jiron (re-recording mixer)
For episode "Fear of Flying".
Nominated
President's Award
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Directing for a Drama Series
Christopher Chulack (director)
For episode "Fear of Flying".
Outstanding Directing for a Drama Series
Rod Holcomb (director)
For episode "Last Call".
Outstanding Directing for a Drama Series
Tom Moore (director)
For episode "Union Station".
Outstanding Editing for a Series - Single Camera Production
Kevin Casey (editor)
For episode "Union Station".
Outstanding Guest Actor in a Drama Series
William H. Macy
For playing "Dr. Morgenstern". For multiple episodes.
Outstanding Guest Actor in a Drama Series
Ewan McGregor
For playing "Duncan Stewart". For episode "The Long Way Around".
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Anthony Edwards
Outstanding Guest Actress in a Drama Series
Veronica Cartwright
For playing "Norma". For multiple episodes.
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Julianna Margulies
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Sherry Stringfield
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Eriq La Salle
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Noah Wyle
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Laura Innes
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
CCH Pounder
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Gloria Reuben
Outstanding Drama Series
Michael Crichton (executive producer)
John Wells (executive producer)
Lydia Woodward (executive producer)
Carol Flint (co-executive producer)
Christopher Chulack (co-executive producer)
Paul Manning (supervising producer)
Penny Adams (co-producer)
Neal Baer (co-producer)
Lance Gentile (co-producer)
Wendy Spence (co-producer)
Outstanding Writing for a Drama Series
Neal Baer (writer)
For episode "Whose Appy Now?".
Outstanding Writing for a Drama Series
John Wells (writer)
For episode "Faith".

Primetime Emmy Awards 1996

Won
Primetime Emmy
Outstanding Drama Series
John Wells (executive producer)
Michael Crichton (executive producer)
Carol Flint (co-executive producer)
Mimi Leder (co-executive producer)
Lydia Woodward (co-executive producer)
Christopher Chulack
Paul Manning (supervising producer)
Wendy Spence (co-producer)
Nominated
President's Award
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Casting for a Series
John Frank Levey (casting director)
Barbara Miller (executive in charge of casting)
Outstanding Cinematography for a Series
Richard Thorpe
For episode "Hell And High Water".
Outstanding Directing for a Drama Series
Mimi Leder
For episode "The Healers".
Outstanding Directing for a Drama Series
Christopher Chulack
For episode "Hell And High Water".
Outstanding Editing for a Series - Single Camera Production
Jacque Elaine Toberen
For episode "Hell And Water High".
Outstanding Editing for a Series - Single Camera Production
Randy Jon Morgan
For episode "The Healers".
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
George Clooney
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Anthony Edwards
Outstanding Guest Actress in a Drama Series
Penny Fuller
For episode "Welcome Back Carter" For playing "Mrs. Constantine".
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Sherry Stringfield
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Noah Wyle
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Julianna Margulies
Outstanding Sound Mixing for a Drama Series
Will Yarbrough (production mixer)
Allen L. Stone (re-recording mixer)
Frank Jones (re-recording mixer)
Michael Jiron (re-recording mixer)
For episode "Hell And High Water".
Outstanding Writing for a Drama Series
John Wells
For episode "The Healers".
Outstanding Writing for a Drama Series
Neal Baer
For episode "Hell And High Water".

Primetime Emmy Awards 1995

Won
Primetime Emmy
Outstanding Individual Achievement in Casting
Barbara Miller (executive in charge of casting)
John Frank Levey (vice president, talent and casting)
Tied with NYPD Blue (1993).
Outstanding Individual Achievement in Directing for a Drama Series
Mimi Leder
For episode "Love's Labor Lost".
Outstanding Individual Achievement in Editing for a Series - Single Camera Production
Randy Jon Morgan
Rick Tuber
For episode "Love's Labor Lost".
Outstanding Individual Achievement in Graphic Design and Title Sequences
Billy Pittard (senior title designer)
Suzanne Kiley (principal title designer)
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Julianna Margulies
Outstanding Sound Editing for a Series
Walter Newman (supervising sound editor)
John Voss Bonds Jr. (sound effects editor)
Rick Camera (sound effects editor)
Steven M. Sax (sound effects editor)
John F. Reynolds (dialogue editor)
Catherine Flynn (dialogue editor)
Thomas A. Harris (adr editor)
Susan Mick (music editor)
Casey J. Crabtree (foley artist)
James Bailey (foley artist)
For episode "Love's Labor Lost".
Outstanding Writing for a Drama Series
Lance Gentile
For episode "Love's Labor Lost".
Outstanding Sound Mixing for a Drama Series
Russell C. Fager (production sound mixer)
Michael Jiron (re-recording mixer)
Allen L. Stone (re-recording mixer)
Frank Jones (re-recording mixer)
National Broadcasting Company (NBC)
For episode "Love's Labor Lost".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Individual Achievement in Directing for a Drama Series
Rod Holcomb
For the pilot.
Outstanding Individual Achievement in Editing for a Series - Single Camera Production
Randy Jon Morgan
For the pilot.
Outstanding Individual Achievement in Makeup for a Series
Susan A. Cabral
For the pilot.
Outstanding Individual Achievement in Main Title Theme Music
James Newton Howard (composer)
Outstanding Guest Actor in a Drama Series
Vondie Curtis-Hall
For episode "ER Confidential". For playing "Rena".
Outstanding Guest Actor in a Drama Series
Alan Rosenberg
For episode "Into That Good Night". For playing "Sam Gasner".
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
George Clooney
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Anthony Edwards
Outstanding Guest Actress in a Drama Series
Rosemary Clooney
For episode "Going Home". For playing "Madame X".
Outstanding Guest Actress in a Drama Series
Colleen Flynn
For episode "Love's Labor Lost". For playing "Jodi O'Brien".
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Sherry Stringfield
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Eriq La Salle
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Noah Wyle
Outstanding Drama Series
Michael Crichton (executive producer)
John Wells (executive producer)
Mimi Leder (co-executive producer)
Robert Nathan (co-executive producer)
Lydia Woodward (co-executive producer)
Paul Manning (producer)
Christopher Chulack (producer)
Dennis Murphy (producer)
Outstanding Writing for a Drama Series
Michael Crichton
For the pilot.

BAFTA Awards 1996

Won
Foreign TV Program Award

Screen Actors Guild Awards 2001

Nominated
Actor
Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series
Anthony Edwards
Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series
Sally Field
Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series
Anthony Edwards
Laura Innes
Alex Kingston
Eriq La Salle
Julianna Margulies
Kellie Martin
Paul McCrane
Michael Michele
Ming-Na Wen
Erik Palladino
Maura Tierney
Goran Visnjic
Noah Wyle

Screen Actors Guild Awards 2000

Nominated
Actor
Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series
Anthony Edwards
Laura Innes
Alex Kingston
Eriq La Salle
Julianna Margulies
Kellie Martin
Paul McCrane
Michael Michele
Erik Palladino
Gloria Reuben
Goran Visnjic
Noah Wyle

Screen Actors Guild Awards 1999

Won
Actor
Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series
Julianna Margulies
Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series
George Clooney
Anthony Edwards
Laura Innes
Alex Kingston
Eriq La Salle
Julianna Margulies
Kellie Martin
Gloria Reuben
Noah Wyle
Nominated
Actor
Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series
Anthony Edwards

Screen Actors Guild Awards 1998

Won
Actor
Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series
Anthony Edwards
Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series
Julianna Margulies
Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series
Maria Bello
George Clooney
Anthony Edwards
Laura Innes
Alex Kingston
Eriq La Salle
Julianna Margulies
Gloria Reuben
Noah Wyle

Screen Actors Guild Awards 1997

Won
Actor
Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series
George Clooney
Anthony Edwards
Laura Innes
Eriq La Salle
Julianna Margulies
Gloria Reuben
Sherry Stringfield
Noah Wyle
Nominated
Actor
Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series
George Clooney
Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series
Anthony Edwards

Screen Actors Guild Awards 1996

Won
Actor
Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series
Anthony Edwards
Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series
George Clooney
Anthony Edwards
Eriq La Salle
Julianna Margulies
Gloria Reuben
Sherry Stringfield
Noah Wyle
Nominated
Actor
Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series
George Clooney
Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series
Julianna Margulies

Screen Actors Guild Awards 1995

Nominated
Actor
Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series
George Clooney
Anthony Edwards
Eriq La Salle
Julianna Margulies
Sherry Stringfield
Noah Wyle

7 d'Or Night 1996

Won
7 d'Or
Best Foreign TV Series (Meilleure série étrangère)

ALMA Awards 2009

Nominated
ALMA Award
Outstanding Actress in a Drama Series
Laura Cerón
Outstanding Actress in a Drama Series
Justina Machado

ALMA Awards 2002

Nominated
ALMA Award
Outstanding Supporting Actor in a Television Series
Demetrius Navarro
Outstanding Supporting Actress in a Television Series
Lourdes Benedicto
Outstanding Director of a Television Drama or Comedy
Félix Enríquez Alcalá
For episode "Never Say Never".

ALMA Awards 2001

Nominated
ALMA Award
Outstanding Actress in a Television Series
Laura Cerón

ALMA Awards 2000

Won
ALMA Award
Outstanding Actress in a Drama Series
Laura Cerón

ALMA Awards 1999

Nominated
ALMA Award
Outstanding Actress in a Drama Series
Laura Cerón

ALMA Awards 1998

Nominated
ALMA Award
Outstanding Actress in a Drama Series
Laura Cerón

ASCAP Film and Television Music Awards 2006

Won
ASCAP Award
Top TV Series
James Newton Howard

ASCAP Film and Television Music Awards 2005

Won
ASCAP Award
Top TV Series
James Newton Howard

ASCAP Film and Television Music Awards 2004

Won
ASCAP Award
Top TV Series
James Newton Howard

ASCAP Film and Television Music Awards 2003

Won
ASCAP Award
Top TV Series
James Newton Howard

ASCAP Film and Television Music Awards 2002

Won
ASCAP Award
Top TV Series
James Newton Howard

ASCAP Film and Television Music Awards 2001

Won
ASCAP Award
Top TV Series
James Newton Howard

ASCAP Film and Television Music Awards 2000

Won
ASCAP Award
Top TV Series
James Newton Howard

ASCAP Film and Television Music Awards 1999

Won
ASCAP Award
Top TV Series
James Newton Howard

ASCAP Film and Television Music Awards 1998

Won
ASCAP Award
Top TV Series
James Newton Howard

ASCAP Film and Television Music Awards 1997

Won
ASCAP Award
Top TV Series
James Newton Howard

ASCAP Film and Television Music Awards 1996

Won
ASCAP Award
Top TV Series
James Newton Howard

ASCAP Film and Television Music Awards 1995

Won
ASCAP Award
Top TV Series
James Newton Howard

American Cinema Editors, USA 2010

Nominated
Eddie
Best Edited One-Hour Series for Commercial Television
Randy Jon Morgan
Jacque Elaine Toberen
For episode "And in the End".

American Cinema Editors, USA 1998

Won
Eddie
Best Edited One-Hour Series for Television
Randy Jon Morgan
For episode "The Long Way Around".

American Cinema Editors, USA 1997

Nominated
Eddie
Best Edited One-Hour Series for Television
Randy Jon Morgan
For episode "The Healers".

American Cinema Editors, USA 1996

Won
Eddie
Best Edited One-Hour Series for Television
Randy Jon Morgan
Rick Tuber
For episode "Loves Labor Lost".

American Society of Cinematographers, USA 1995

Won
ASC Award
Outstanding Achievement in Cinematography in Movies of the Week/Pilots
Thomas Del Ruth
For episode "Day One".
Outstanding Achievement in Cinematography in Regular Series
Thomas Del Ruth
For episode "Day One".

BET Awards 2009

Nominated
BET Award
Best Actress
Angela Bassett
For Notorious

BMI Film & TV Awards 2005

Won
BMI TV Music Award
Martin Davich

BMI Film & TV Awards 2004

Won
BMI TV Music Award
Martin Davich

BMI Film & TV Awards 2003

Won
BMI TV Music Award
Martin Davich

BMI Film & TV Awards 2002

Won
BMI TV Music Award
Martin Davich

BMI Film & TV Awards 2001

Won
BMI TV Music Award
Martin Davich

BMI Film & TV Awards 2000

Won
BMI TV Music Award
Martin Davich

BMI Film & TV Awards 1999

Won
BMI TV Music Award
Martin Davich

BMI Film & TV Awards 1998

Won
BMI TV Music Award
Martin Davich

BMI Film & TV Awards 1997

Won
BMI TV Music Award
Martin Davich

BMI Film & TV Awards 1996

Won
BMI TV Music Award
Martin Davich

BMI Film & TV Awards 1995

Won
BMI TV Music Award
Martin Davich

Casting Society of America, USA 2000

Nominated
Artios
Best Casting for TV, Dramatic Episodic
John Frank Levey
Barbara Miller (executive)

Casting Society of America, USA 1999

Nominated
Artios
Best Casting for TV, Dramatic Episodic
John Frank Levey
Barbara Miller (executive)

Casting Society of America, USA 1998

Nominated
Artios
Best Casting for TV, Dramatic Episodic
John Frank Levey
Barbara Miller (casting executive)
John Alderman (location casting)

Casting Society of America, USA 1997

Won
Artios
Best Casting for TV, Dramatic Episodic
John Frank Levey

Casting Society of America, USA 1996

Won
Artios
Best Casting for TV, Dramatic Episodic
John Frank Levey

Casting Society of America, USA 1995

Won
Artios
Best Casting for TV, Pilot
John Frank Levey
Best Casting for TV, Dramatic Episodic
John Frank Levey

Cinema Audio Society, USA 2000

Nominated
C.A.S. Award
Outstanding Achievement in Sound Mixing for a Television Series
Allen L. Stone (re-recording mixer)
Dave Concors (re-recording mixer)
Michael Jiron (re-recording mixer)
Marc A. Gilmartin (production mixer)
For episode "The Storm", part 2.

Cinema Audio Society, USA 1999

Nominated
C.A.S. Award
Outstanding Achievement in Sound Mixing for a Television Series
Allen L. Stone (re-recording mixer)
Michael Jiron (re-recording mixer)
Dave Concors (re-recording mixer)
Lowell Harris (production mixer)
For episode "Exodus".

Cinema Audio Society, USA 1997

Nominated
C.A.S. Award
Outstanding Achievement in Sound Mixing for a Television Series
Allen L. Stone (re-recording mixer)
Frank Jones (re-recording mixer)
Michael Jiron (re-recording mixer)
Lowell Harris (production mixer)
For episode "Fear of Flying".

Cinema Audio Society, USA 1996

Won
C.A.S. Award
Outstanding Achievement in Sound Mixing for a Television Series
Allen L. Stone (re-recording mixer)
Michael Jiron (re-recording mixer)
Frank Jones (re-recording mixer)
Will Yarbrough (production mixer)
For episode "Hell and High Water".

Cinema Audio Society, USA 1995

Nominated
C.A.S. Award
Outstanding Achievement in Sound Mixing for a Television Series
Allen L. Stone (re-recording mixer)
Frank Jones (re-recording mixer)
Michael Jiron (re-recording mixer)
Russell C. Fager (production mixer)
For episode "Blizzard".

DVD Exclusive Awards 2003

Nominated
DVDX Award
Best Overall DVD, TV Program (Including All Extra Features)
Paul Hemstreet
Phil McKenna
Jeffrey Lerner
(The Complete First Season).

Directors Guild of America, USA 2005

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Dramatic Series' - Night
Christopher Chulack
For episode "Time of Death".

Directors Guild of America, USA 1998

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Dramatic Series' - Night
Christopher Chulack
For episode "Fathers and Sons".

Directors Guild of America, USA 1997

Won
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Dramatic Series' - Night
Christopher Chulack
Mike Salamunovich (unit production manager) (plaque)
Tommy Burns (first assistant director) (plaque)
Robert Brooks Mendel (second assistant director) (plaque)
For episode "Fear of Flying".
Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Dramatic Series' - Night
Paris Barclay
For episode "Ask Me Know Questions, I'll Tell You No Lies".
Outstanding Directorial Achievement in Dramatic Series' - Night
Mimi Leder
For episode "The Healers".

Directors Guild of America, USA 1996

Won
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Dramatic Series' - Night
Christopher Chulack
Mike Salamunovich (unit production manager) (plaque)
Babu Subramaniam 'T.R.' (first assistant director) (plaque)
Michael Pendell (second assistant director) (plaque)
For episode "Hell and High Water".
Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Dramatic Series' - Night
Félix Enríquez Alcalá
For episode "Do One, Reach One, Kill One".
Outstanding Directorial Achievement in Dramatic Series' - Night
Mimi Leder
For episode "Love's Labour Lost".

Directors Guild of America, USA 1995

Won
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Dramatic Specials
Rod Holcomb
Dennis Murphy (unit production manager) (plaque)
Babu Subramaniam 'T.R.' (first assistant director) (plaque)
Joyce Mayeda-Jones (second assistant director) (plaque)
For the pilot episode.
Outstanding Directorial Achievement in Dramatic Series' - Night
Charles Haid
Mike Salamunovich (unit production manager) (plaque)
Babu Subramaniam 'T.R.' (first assistant director) (plaque)
Michael Pendell (second assistant director) (plaque)
For episode "Into That Good Night".
Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Dramatic Series' - Night
Félix Enríquez Alcalá
For episode "The Gift".
Outstanding Directorial Achievement in Dramatic Series' - Night
Mimi Leder
For episode "Blizzard".

Feitian Television Awards 1999

Won
Feitian Television Award
Outstanding Dubbed Series

GLAAD Media Awards 2009

Nominated
GLAAD Media Award
Outstanding Individual Episode (in a series without a regular LGBT character)
For episode "Tandem Repeats".
Outstanding Individual Episode Guest Actor
Marina Benedict

GLAAD Media Awards 2002

Nominated
GLAAD Media Award
Outstanding Drama Series

GLAAD Media Awards 1999

Nominated
GLAAD Media Award
Outstanding TV Individual Episode
For episode "Stuck On You".

GLAAD Media Awards 1998

Nominated
GLAAD Media Award
Outstanding TV Drama Series

Humanitas Prize 2009

Nominated
Humanitas Prize
60 Minute Category
David Zabel (writer)
For Heal Thyself

Humanitas Prize 2007

Won
Humanitas Prize
60 Minute Category
R. Scott Gemmill
David Zabel
For episode "There Are No Angels Here".

Humanitas Prize 2006

Nominated
Humanitas Prize
60 Minute Category
Janine Sherman Barrois
For episode "Darfur".

Humanitas Prize 2005

Nominated
Humanitas Prize
60 Minute Category
Dee Johnson
For episode "Alone In A Crowd".

Humanitas Prize 2004

Nominated
Humanitas Prize
60 Minute Category
John Wells
For episode "Makemba".

Humanitas Prize 2003

Nominated
Humanitas Prize
60 Minute Category
John Wells
For episode "On The Beach".

Humanitas Prize 2001

Nominated
Humanitas Prize
60 Minute Category
John Wells
For episode "A Walk In The Woods".

Humanitas Prize 1998

Nominated
Humanitas Prize
60 Minute Category
Carol Flint
For episode "Family Practice".

Humanitas Prize 1996

Nominated
Humanitas Prize
60 Minute Category
John Wells
For episode "The Healers".

Image Awards 2009

Won
Image Award
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Angela Bassett
Nominated
Image Award
Outstanding Writing in a Dramatic Series
Janine Sherman Barrois
For episode "Parental Guidance".

Image Awards 2008

Nominated
Image Award
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Mekhi Phifer
Outstanding Writing in a Drama Series
Janine Sherman Barrois
For episode "Breach of Trust".

Image Awards 2007

Nominated
Image Award
Outstanding Writing in a Dramatic Series
Janine Sherman Barrois
For episode "Darfur".

Image Awards 2006

Nominated
Image Award
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Mekhi Phifer

Image Awards 2005

Won
Image Award
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Mekhi Phifer
Nominated
Image Award
Outstanding Drama Series

Image Awards 2004

Won
Image Award
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Mekhi Phifer

Image Awards 2003

Nominated
Image Award
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Mekhi Phifer

Image Awards 2002

Won
Image Award
Outstanding Actor in a Drama Series
Eriq La Salle
Nominated
Image Award
Outstanding Drama Series

Image Awards 2001

Nominated
Image Award
Outstanding Actor in a Drama Series
Eriq La Salle
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Michael Michele

Image Awards 2000

Won
Image Award
Outstanding Actor in a Drama Series
Eriq La Salle
Nominated
Image Award
Outstanding Drama Series
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Gloria Reuben

Image Awards 1999

Won
Image Award
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Eriq La Salle
Nominated
Image Award
Outstanding Drama Series
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Gloria Reuben

Image Awards 1998

Nominated
Image Award
Outstanding Drama Series
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Eriq La Salle
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Michael Beach
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
CCH Pounder
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Gloria Reuben
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Lisa Nicole Carson

Image Awards 1997

Nominated
Image Award
Outstanding Drama Series
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Eriq La Salle
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Gloria Reuben

Image Awards 1996

Nominated
Image Award
Outstanding Drama Series
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Eriq La Salle
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
CCH Pounder
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Gloria Reuben

Imagen Foundation Awards 2006

Nominated
Imagen Award
Best Primetime Series

Logie Awards 2005

Nominated
Logie
Most Popular Overseas Program

Motion Picture Sound Editors, USA 2010

Nominated
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Short Form Dialogue and ADR in Television
Walter Newman (supervising sound editor)
Darleen Stoker (supervising dialogue editor)
Bob Redpath (supervising adr editor)
Bruce M. Honda (sound editor)
Episode: "I Feel Good"

Motion Picture Sound Editors, USA 2008

Nominated
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Dialogue and ADR for Short Form Television
Walter Newman (supervising sound editor)
Darleen Stoker (supervising dialogue editor/editor)
Bob Redpath (supervising adr editor)
Bruce M. Honda (editor)
For episode "Murmers of the Heart".
Best Sound Editing - Sound Effects and Foley for Short Form Television
Walter Newman (supervising sound editor)
Al Gomez (supervising foley editor)
Kenneth Young (sound editor)
Adam Johnston (sound editor)
Casey J. Crabtree (foley artist)
Michael Crabtree (foley artist)
For episode "The War Comes Home".
Best Sound Editing - Music for Short Form Television
Sharyn Gersh (music editor)
For episode "I Don't".

Motion Picture Sound Editors, USA 2007

Nominated
Golden Reel Award
Best Sound Editing in Television: Short Form - Dialogue and Automated Dialogue Replacement
Walter Newman (supervising sound editor)
Darleen Stoker (supervising dialogue editor)
Bob Redpath (supervising adr editor)
For episode "Jigsaw".

Motion Picture Sound Editors, USA 2006

Won
Golden Reel Award
Best Sound Editing in Television Short Form - Sound Effects & Foley
Walter Newman (supervising sound editor)
Kenneth Young (sound editor)
Darren Wright (sound editor)
Rick Hromadka (sound editor)
Casey J. Crabtree (foley artist)
Michael Crabtree (foley artist)
For episode "Two Ships".
Nominated
Golden Reel Award
Best Sound Editing in Television Short Form - Dialogue and Automated Dialogue Replacement
Walter Newman (supervising sound editor)
Darleen Stoker (supervising dialogue editor)
Thomas A. Harris (supervising adr editor)
Bruce M. Honda (dialogue/adr editor)
For episode "Two Ships".

Motion Picture Sound Editors, USA 2004

Nominated
Golden Reel Award
Best Sound Editing in Television Episodic - Sound Effects & Foley
Walter Newman (supervising sound editor)
Amber Funk (supervising foley editor)
Darren Wright (sound editor)
Kenneth Young (sound editor)
David Werntz (sound editor)
Rick Hromadka (sound editor)
For episode "When Night Meets Day".
Best Sound Editing in Television Episodic - Dialogue & ADR
Walter Newman (supervising sound editor)
Darleen Stoker (supervising dialogue editor)
Thomas A. Harris (supervising adr editor)
Catherine Flynn (dialogue/adr editor)
Richard Corwin (dialogue/adr editor)
For episode "Kisangangi".

Motion Picture Sound Editors, USA 2003

Won
Golden Reel Award
Best Sound Editing in Television Episodic - Dialogue & ADR
Walter Newman (supervising sound editor)
Darleen Stoker (supervising dialogue editor)
Thomas A. Harris (supervising adr editor)
Karen Spangenberg (sound editor)
Virginia Cook-McGowan (sound editor)
For episode "Partly Cloudy Chance Of Rain".
Nominated
Golden Reel Award
Best Sound Editing in Television Episodic - Sound Effects & Foley
Walter Newman (supervising sound editor)
Darren Wright (sound editor)
Kenneth Young (sound editor)
Rick Hromadka (sound editor)
David Werntz (sound editor)
For episode "Chaos Theory".

Motion Picture Sound Editors, USA 2002

Nominated
Golden Reel Award
Best Sound Editing in Television - Effects & Foley, Episodic
Walter Newman (supervising sound editor)
Darren Wright (sound editor)
David Werntz (sound editor)
Rick Hromadka (sound editor)
Stuart Calderon (sound editor)
For episode "The Crossing".

Motion Picture Sound Editors, USA 2001

Nominated
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Television Episodic - Dialogue & ADR
Walter Newman (supervising sound editor)
Darleen Stoker (supervising dialogue editor)
Thomas A. Harris (supervising adr editor)
Karyn Foster (sound editor)
For episode "May Day".
Best Sound Editing - Television Episodic - Effects & Foley
Walter Newman (supervising sound editor)
Darren Wright (sound editor)
Rick Camera (sound editor)
For episode "All In The Family".

Motion Picture Sound Editors, USA 2000

Won
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Television Episodic - Effects & Foley
Walter Newman (supervising sound editor)
Darren Wright (sound editor)
Rick Camera (sound editor)
Rick Hromadka (sound editor)
Lisa K. Wolf (assistant sound editor)
Kenny Fewell (assistant sound editor)
Casey J. Crabtree (foley artist)
James Bailey (foley artist)
Allen L. Stone (re-recording mixer)
Michael Jiron (re-recording mixer)
Dave Concors (re-recording mixer)
Al Gomez (foley mixer/recordist)
For episode "The Storm", part II.
Nominated
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Television Episodic - Dialogue & ADR
Walter Newman (supervising sound editor)
Darleen Stoker (supervising dialogue editor)
Thomas A. Harris (supervising adr editor)
Bruce M. Honda (adr/dialogue editor)
For episode "The Storm", part II.

Motion Picture Sound Editors, USA 1999

Won
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Television Episodic - Sound Effects & Foley
Walter Newman (supervising sound editor)
Darren Wright (sound editor)
Rick Camera (sound editor)
For episode "Exodus".
Best Sound Editing - Television Episodic - Dialogue & ADR
Walter Newman (supervising sound editor)
Darleen Stoker (supervising dialogue editor)
Thomas A. Harris (supervising adr editor)
Catherine Flynn (adr and dialogue editor)
For episode "Exodus".

Motion Picture Sound Editors, USA 1998

Nominated
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Television Episodic - Effects & Foley

Online Film & Television Association 1997

Won
OFTA Television Award
Best Series
Best Ensemble in a Series
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series
Anthony Edwards
Best Actress in a Drama Series
Julianna Margulies
Best Supporting Actor in a Drama Series
Noah Wyle
Best Supporting Actress in a Drama Series
Gloria Reuben
Best Guest Actress in a Drama Series
Kirsten Dunst
Best Ensemble in a Drama Series
Nominated
OFTA Television Award
Best Actor in a Series
George Clooney
Best Actor in a Series
Anthony Edwards
Best Actress in a Series
Julianna Margulies
Best Actress in a Series
Sherry Stringfield
Best Supporting Actor in a Series
Noah Wyle
Best Supporting Actress in a Series
Gloria Reuben
Best Actor in a Drama Series
George Clooney
Best Actress in a Drama Series
Sherry Stringfield
Best Supporting Actor in a Drama Series
Eriq La Salle
Best Supporting Actress in a Drama Series
Laura Innes
Best Guest Actress in a Drama Series
Glenne Headly

PGA Awards 2001

Nominated
PGA Award
Outstanding Producer of Episodic Television, Drama

PGA Awards 2000

Won
Vision Award
Television
John Wells
For Third Watch and The West Wing

PGA Awards 1995

Won
PGA Award
Outstanding Producer of Episodic Television
John Wells
Michael Crichton

Peabody Awards 1995

Won
Peabody Award
National Broadcasting Company (NBC)
Amblin Television
Warner Bros. Television (associate)

People's Choice Awards, USA 2002

Won
People's Choice Award
Favorite Television Dramatic Series

People's Choice Awards, USA 2001

Won
People's Choice Award
Favorite Television Dramatic Series

People's Choice Awards, USA 2000

Won
People's Choice Award
Favorite Television Dramatic Series

People's Choice Awards, USA 1999

Won
People's Choice Award
Favorite Television Dramatic Series

People's Choice Awards, USA 1998

Won
People's Choice Award
Favorite Television Dramatic Series

People's Choice Awards, USA 1997

Won
People's Choice Award
Favorite Television Dramatic Series

People's Choice Awards, USA 1996

Won
People's Choice Award
Favorite TV Dramatic Series

People's Choice Awards, USA 1995

Won
People's Choice Award
Favorite TV Dramatic Series
Favorite New TV Dramatic Series

Prism Awards 2008

Nominated
Prism Award
Performance in a Drama Series Multi-Episode Storyline
Maura Tierney

Prism Awards 2007

Nominated
Prism Award
Performance in a Drama Series Episode
Maura Tierney

Prism Awards 2005

Won
Prism Award
Performance in a Drama Series Episode
Ray Liotta

Prism Awards 2003

Won
Prism Award
Performance in a Drama Series Multi-Episode Storyline
Noah Wyle
Nominated
Prism Award
Performance in a Drama Series Multi-Episode Storyline
Maura Tierney

Prism Awards 2001

Won
Prism Award
TV Drama Continuing Storyline

Retirement Research Foundation, USA 1995

Won
Wise Owl Award - Honorable Mention
Television and Theatrical Film Fiction
Michael Crichton (executive)
John Wells (executive)
For episode "Day One".

Satellite Awards 2003

Nominated
Golden Satellite Award
Best Performance by an Actress in a Series, Drama
Maura Tierney

Satellite Awards 1999

Nominated
Golden Satellite Award
Best Television Series - Drama
Best Performance by an Actor in a Television Series - Drama
George Clooney

Satellite Awards 1998

Nominated
Golden Satellite Award
Best Performance by an Actress in a Television Series - Drama
Julianna Margulies

Satellite Awards 1997

Nominated
Golden Satellite Award
Best Television Series - Drama
Best Performance by an Actress in a Television Series - Drama
Julianna Margulies
Best Performance by an Actor in a Television Series - Drama
Anthony Edwards

TV Guide Awards 2013

Nominated
TV Guide Award
Favorite Classic TV

TV Guide Awards 2001

Won
TV Guide Award
Supporting Actor of the Year in a Drama Series
Noah Wyle
Nominated
TV Guide Award
Drama Series of the Year
Actor of the Year in a Drama Series
Anthony Edwards
Supporting Actress of the Year in a Drama Series
Maura Tierney

TV Guide Awards 2000

Won
TV Guide Award
Favorite Drama Series
Nominated
TV Guide Award
Favorite Actress in a Drama
Julianna Margulies

TV Guide Awards 1999

Won
TV Guide Award
Favorite Drama Series
Nominated
TV Guide Award
Favorite Actress in a Drama
Julianna Margulies

TV Land Awards 2009

Won
Icon Award
Angela Bassett
Linda Cardellini
Ellen Crawford
Anthony Edwards
Yvette Freeman
Alex Kingston
Lily Mariye
Kellie Martin
Paul McCrane
Mekhi Phifer

TV Land Awards 2006

Nominated
TV Land Award
Most Memorable Kiss
George Clooney
Julianna Margulies

Teen Choice Awards 2004

Nominated
Teen Choice Award
Choice TV Actor - Drama/Action Adventure
Mekhi Phifer
Choice Breakout TV Star - Female
Parminder Nagra

Teen Choice Awards 1999

Nominated
Teen Choice Award
TV - Choice Actor
Noah Wyle
TV - Choice Drama

TeleVizier-Ring Gala, Netherlands 1997

Won
Silver TeleVizier-Tulip

Television Critics Association Awards 2009

Won
Heritage Award

Television Critics Association Awards 1998

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in Drama
Individual Achievement in Drama
Anthony Edwards

Television Critics Association Awards 1997

Nominated
TCA Award
Individual Achievement in Drama
Anthony Edwards

Television Critics Association Awards 1996

Nominated
TCA Award
Program of the Year
Outstanding Achievement in Drama

Television Critics Association Awards 1995

Won
TCA Award
Program of the Year
Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in Drama

Viewers for Quality Television Awards 2000

Nominated
Q Award
Best Actress in a Quality Drama Series
Julianna Margulies
Best Supporting Actress in a Quality Drama Series
Laura Innes

Viewers for Quality Television Awards 1999

Nominated
Q Award
Best Actress in a Quality Drama Series
Julianna Margulies
Best Supporting Actress in a Quality Drama Series
Laura Innes

Viewers for Quality Television Awards 1998

Won
Q Award
Best Supporting Actress in a Quality Drama Series
Gloria Reuben
Nominated
Q Award
Best Quality Drama Series
Best Actress in a Quality Drama Series
Julianna Margulies
Best Supporting Actor in a Quality Drama Series
Noah Wyle
Best Supporting Actress in a Quality Drama Series
Laura Innes

Viewers for Quality Television Awards 1997

Won
Q Award
Best Quality Drama Series
Best Actress in a Quality Drama Series
Julianna Margulies
Best Supporting Actress in a Quality Drama Series
Gloria Reuben
Best Supporting Actor in a Quality Drama Series
Noah Wyle
Nominated
Q Award
Best Actor in a Quality Drama Series
Anthony Edwards
Best Supporting Actor in a Quality Drama Series
Eriq La Salle
Best Supporting Actress in a Quality Drama Series
Laura Innes
Best Recurring Player
Michael Beach

Viewers for Quality Television Awards 1996

Won
Q Award
Best Actress in a Quality Drama Series
Sherry Stringfield
Nominated
Q Award
Best Recurring Player
Kathleen Wilhoite

Viewers for Quality Television Awards 1995

Won
Q Award
Best Supporting Actress in a Quality Drama Series
Julianna Margulies
Specialty Player
Kathleen Wilhoite
Nominated
Q Award
Best Actor in a Quality Drama Series
Anthony Edwards
Best Actress in a Quality Drama Series
Sherry Stringfield
Best Quality Drama Series
Best Supporting Actor in a Quality Drama Series
Noah Wyle

Visual Effects Society Awards 2007

Won
VES Award
Outstanding Supporting Visual Effects in a Broadcast Program
Sam Nicholson
Scott Ramsey
Adam Ealovega
Anthony Ocampo
For episode "Scoop and Run".

Visual Effects Society Awards 2004

Nominated
VES Award
Outstanding Visual Effects in a Television Series
Sam Nicholson
Kyle J. Healey
Eric Grenaudier
Anthony Ocampo
For episode #176008.

WorldFest Houston 2003

Won
Platinum Award
Screenplays - Teleplays/Short Screenplays
David O'Hara
For episode "My Name Is Murphy".

Writers Guild of America, USA 2003

Nominated
WGA Award (TV)
Episodic Drama
John Wells
For ER: On the Beach (2002).

Writers Guild of America, USA 2000

Nominated
WGA Award (TV)
Episodic Drama
John Wells
For ER: The Storm: Part 1 (1999).

Writers Guild of America, USA 1999

Nominated
WGA Award (TV)
Episodic Drama
Walon Green
Joe Sachs
For ER: Exodus (1998).

Writers Guild of America, USA 1998

Nominated
WGA Award (TV)
Episodic Drama
Neal Baer
For ER: Whose Appy Now? (1997).

Writers Guild of America, USA 1996

Won
WGA Award (TV)
Original Long Form
Michael Crichton
For episode "24 Hours (#1.1)". For the pilot.
Episodic Drama
Lance Gentile
For ER: Love's Labor Lost (1995).

Young Artist Awards 2010

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series - Guest Starring Young Actress
Danielle Chuchran

Young Artist Awards 2009

Won
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series - Guest Starring Young Actor
Carlos Knight
Tied with Joey Luthman for Private Practice (2007).

Young Artist Awards 2008

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series - Recurring Young Actor
Dominic Janes
Best Performance in a TV Series - Recurring Young Actress
Chloe Greenfield

Young Artist Awards 2007

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series (Comedy or Drama) - Recurring Young Actor
Masam Holden

Young Artist Awards 2005

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series (Comedy or Drama) - Young Actress Age Ten or Younger
Kali Majors
Best Performance in a Television Series - Guest Starring Young Actor
Cody Estes
Best Performance in a Television Series - Recurring Young Actor
Oliver Davis

Young Artist Awards 2004

Won
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series - Recurring Young Actor
Oliver Davis
Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series - Guest Starring Young Actor
Alex Edwards

Young Artist Awards 2003

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a TV Drama Series - Guest Starring Young Actress
Kay Panabaker

Young Artist Awards 2002

Won
Young Artist Award
Best Performance in a TV Drama Series - Guest Starring Young Actress
Jamie Renée Smith
Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a TV Drama Series - Guest Starring Young Actress
Hallee Hirsh
Best Performance in a TV Series (Comedy or Drama) - Young Actor Age Ten or Under
Myles Jeffrey

Young Artist Awards 2000

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a TV Drama Series - Guest Starring Young Actress
Rachel Grate

Young Artist Awards 1999

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a TV Drama Series - Supporting Young Actor
Trevor Morgan

Young Artist Awards 1997

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a Drama Series - Guest Starring Young Actress
Kirsten Dunst
Best Performance in a Drama Series - Guest Starring Young Actor
Austin O'Brien

Young Artist Awards 1996

Nominated
Young Artist Award
Best Performance by a Young Actress - TV Drama Series
Yvonne Zima

Young Artist Awards 1995

Nominated
Young Artist Award
Best Performance by a Youth Actress - TV Guest Star
Rachael Bella
Best Performance by an Actress Under Ten in a TV Series
Yvonne Zima

YoungStar Awards 1997

Nominated
YoungStar Award
Best Performance by a Young Actress in a Drama TV Series
Kirsten Dunst

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews | Message Board

Contribute to This Page