Edit
Silent Tongue (1993) Poster

(1993)

Full Cast & Crew

Directed by 

Sam Shepard

Writing Credits (in alphabetical order)  

Sam Shepard ... (writer)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
Talbot Roe
...
Sheila Tousey ...
Awbonnie / Ghost
Jeri Arredondo ...
...
Comic
David Shiner ...
Straight Man
...
Silent Tongue
Tommy Thompson ...
Medicine Show Band Performer
Jack Herrick ...
Medicine Show Band Performer
Bland Simpson ...
Medicine Show Band Performer
Clay Buckner ...
Medicine Show Band Performer
Chris Frank ...
Medicine Show Band Performer
...
Little Person Acrobat #1
...
Little Person Acrobat #2 (as Joseph Griffo)
...
Petrified Man
Philip Attmore ...
Boy Tap Dancer (as Phillip Attmore)
Al Lujan ...
Kiowa Drummer
Devino Tricoche ...
Fire-Eater
April Tatro ...
Contortionist
Tim Carroll ...
Stage Coach Driver
Nicholas Ortiz y Pino ...
Robert Harnsberger ...
Buffalo Hunter
Fred Maio ...
Owner
David E. Wynne ...
Easterner
Sky Fabin ...
Easterner
...
Easterner (as Leslie Flemming)
Jill Scott Momaday ...
Prostitute (as Jill Momaday)
Lynn Davies ...
Prairie Girl (as Lynn Davis)
...
The Lone Man (as Tim Scott)
Create a character page for: ?

Produced by 

Ludi Boeken ... producer
Carolyn Pfeiffer ... producer
Gene Rosow ... executive producer (as Eugene Rosow)
Catherine Scheinman ... associate producer
Bill Yahraus ... executive producer

Music by 

Patrick O'Hearn

Cinematography by 

Jack Conroy

Film Editing by 

Bill Yahraus

Production Design by 

Cary White

Art Direction by 

John Frick
Michael J. Sullivan ... (as Michael Sullivan)

Set Decoration by 

Barbara Haberecht

Costume Design by 

James Echerd
Van Broughton Ramsey

Makeup Department 

Patricia Androff ... assistant makeup artist
David Atherton ... makeup department head
Jeffrey S. Farley ... special makeup effects artist
Jeaneen Muckerman ... assistant hair stylist
Joani Yarbrough ... key hair stylist

Production Management 

Michael Bennett ... unit production manager
Michael J. Harker ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Matthew J. Clark ... assistant director
Patricia Frazier ... second second assistant director
Robert Lorenz ... second assistant director
Bill Yahraus ... second unit director

Art Department 

Kim Aeby ... scenic artist
David Best ... construction foreman
Robin Blagg ... carpenter
Holly Gent Palmo ... swing gang (as Holly Gent)
Stanford Gilbert ... assistant property master
King Orba ... property maker (as Mark Wallace)
Shane Patrick ... on-set dresser
Cheri Paul ... property master
Jeff Schwan ... lead man
Joe Self ... swing gang
Ed Vega ... head scenic
Christopher Windisch ... carpenter (as Christopher David Windisch)
Ben Zeller ... construction coordinator
Carl Zeller ... carpenter

Sound Department 

Albert Aquino ... boom operator (as Alberto Aquino)
Duncan Burns ... sound editor: ACME Soundworks
Rubén Domingo ... sound assistant: ACME Soundworks (as Reuben Domingo)
John Edwards-Younger ... sound editor: ACME Soundworks
Gary Gegan ... re-recording mixer: Skywalker Sound
Jerelyn J. Harding ... sound editor: ACME Soundworks
Mark Harris ... recordist: Skywalker Sound
Kevin Hearst ... sound editor: ACME Soundworks (as Raoul)
Gary A. Hecker ... foley artist (as Gary Hecker)
Matthew Iadarola ... re-recording mixer: Skywalker Sound
Tim Song Jones ... sound transfer: Split Reel Recording (as Tim Jones)
John A. Larsen ... sound editor: ACME Soundworks
Dan O'Connell ... foley artist
Lauren Palmer ... sound editor: ACME Soundworks
Rodger Pardee ... sound editor: ACME Soundworks
Charleen Richards ... adr mixer
Randy Singer ... foley mixer
Steve F.B. Smith ... stereo consultant: Dolby
Greg Steele ... recordist: adr (as Gregory Steele)
John Joseph Thomas ... sound editor: ACME Soundworks
Susumu Tokunow ... production sound mixer
Nancy Tracy ... sound apprentice: ACME Soundworks
R. Dale Tsosie ... cable person

Special Effects by 

Wayne Elliott ... special effects assistant
Tom Knott ... special effects assistant
John K. Stirber ... special effects
Dirk Von Besser ... special effects makeup

Stunts 

Micki Dahn Akard ... stunts
James 'Scotty' Augare ... stunts
Pat Judge Hall ... stunts
Allan R.J. Joseph ... assistant stunt coordinator
Alvin William 'Dutch' Lunak ... stunt coordinator (as Dutch Lunak) / stunts
Shelly Bird Matthews ... stunts

Camera and Electrical Department 

Jeff Bettis ... grip
Roberto 'Tito' Blasini ... second assistant camera
Chris Browne ... electrician
Nick Cline ... best boy
Thomas Crawford ... grip
Milo Durben ... dolly grip
Harland Espeset ... grip
Gary Farr ... still photographer
Bob Gorelick ... Steadicam operator
Jeffrey Greeley ... second assistant camera (as Jeffrey P. Greeley)
Vilma Gregoropoulos ... first assistant camera: second unit
Paul Grindrod ... grip
Chris Hayes ... camera operator: "a" camera
Richard Mall ... key grip
Matthew Thomas Moles ... grip (as Matthew T. Moles)
Richard Mosier ... first assistant camera
Stephen Mullen ... gaffer: second unit
Dale Myrand ... first assistant camera
Paul Paguyo ... grip
Stefanie Rosen ... second assistant camera
Daniel L. Turrett ... camera operator
Michael Warren ... grip
Rick A. West ... gaffer
Heather Page ... assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Sally Jackson ... location casting
Elizabeth Shull ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Rochelle Best ... wardrobe assistant (as Rochelle Amrein)
Taneia Lednicky ... wardrobe supervisor
Janet Powell ... on-set costumer (as Janet L. Powell)
Cathy Smith ... costumer: Native Americans

Editorial Department 

Gary Burritt ... negative cutter
Lee Fonvielle ... assistant editor
David Orr ... color timer
Martha Rubin ... assistant editor (as Marty Rubin)

Location Management 

Barbara Simpson ... location manager

Music Department 

Richard McIlvery ... scoring stage manager

Transportation Department 

Jimmy Jones ... transportation coordinator
Randy Peters ... driver

Other crew 

Rachel Aberly ... unit publicist
Carrie Barton ... production assistant
Céline Bertrand ... production accountant: Paris
Gail Compeau ... assistant production accountant
Gina Fortunato ... production coordinator
Leigh French ... adr group coordinator
Kristofer Lindquist ... production assistant
Susan P. McCarthy ... assistant production coordinator
Tal Meirson ... production accountant
David O'Shaugnessy ... assistant production coordinator
Jacobus Rose ... production executive
David K. Sanchèz ... production assistant
John V. Stuckmeyer ... completion executive
Adam C. Taylor ... production assistant
Jason S. Turner ... production assistant
Barbara Tuss ... script supervisor
Stephanie Zessos ... assistant: Mr. Shepard

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page