Edit
Last Action Hero (1993) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

John McTiernan

Writing Credits (WGA)  

Zak Penn ... (story) &
Adam Leff ... (story)
 
Shane Black ... (screenplay) &
David Arnott ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Jack Slater / Himself
...
...
...
...
...
Ripper / Tommy Noonan
...
...
...
...
...
Professor Toru Tanaka ...
...
Keith Barish ...
Keith BArish
...
Karen Duffy
Larry Ferguson ...
Larry Ferguson
...
Leeza Gibbons
...
M. C. Hammer (as Hammer)
...
...
Maria Shriver
...
Melvin Van Peebles
...
Whitney / Meredith (as Bridgette Wilson)
Jason Kelly ...
...
Rookie
...
Gunman
...
The Mayor
Billy D. Lucas ...
SWAT Cop
Ryan Goldstein ...
Andrew Slater (as Ryan Todd)
Apollo Dukakis ...
Patrick Flanagan ...
Punk
Donald C. Llorens ...
Monoghan
...
Monroe
...
Cop in L.A. Station
...
Watch Commander
Bobbie Brown ...
Video Babe (as Bobbie Brown-Lane)
...
Video Babe
Jeffrey Braer ...
Skeezy
...
Cop at Ex-Wife's House
Paul Gonzales ...
Cop #2 in L.A. Station
Anna Navarro ...
Cop in Station
Dex Elliott Sanders ...
Mitchell
...
Funeral Doctor
Rick Ducommun ...
Ripper's Agent
...
Candy Girl
...
Torelli
...
Krause
R.C. Bates ...
Rabbi
...
Ratcliff
Donna Borghoff ...
Tammy, Hell's Kitchen Hooker
John McTiernan Sr. ...
Cigar Stand Man
Tiffany Puhy ...
Autograph Seeker
Rest of cast listed alphabetically:
...
...
Chevy Chase
...
...
Sharon Stone
...
Himself
...
Damon Wayans
Kim Anderson ...
Kim Anderson (uncredited)
Lena Banks ...
Movie House Patron (uncredited)
...
Chris Connelly (uncredited)
Neriah Davis ...
Neriah Davis (uncredited)
...
Whiskers (voice) (uncredited)
...
'Valet' Manager (uncredited)
...
Maitre D' (uncredited)
Henry Kingi ...
Vivaldi Thug Wheelman (uncredited)
...
Woman in Police Headquarters (uncredited)
...
Mafioso (uncredited)
Marshall Dancing Elk Lucas ...
Police Officer (uncredited)
Jason Menz ...
Sailor (uncredited)
...
Cop Touched by Death (uncredited)
Nick Pernice ...
Policeman (uncredited)
Janice Rivera ...
Model (uncredited)
...
Henchman (uncredited)
Christopher Sararo ...
Sailor (uncredited)
...
Autograph Seeker (uncredited)
...
Model (uncredited)
...
L.A. Station Sergeant (uncredited)
...
Bell Boy (uncredited)
...
Persia White (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Robert H. Lemer ... associate producer
John McTiernan ... producer
Neal Nordlinger ... co-producer
Robert E. Relyea ... co-producer
Stephen J. Roth ... producer (as Steve Roth)
Arnold Schwarzenegger ... executive producer

Music by 

Michael Kamen

Cinematography by 

Dean Semler

Film Editing by 

Richard A. Harris
John Wright

Casting By 

Janet Hirshenson
Jane Jenkins

Production Design by 

Eugenio Zanetti

Art Direction by 

Marek Dobrowolski
Rick Heinrichs

Set Decoration by 

Cindy Carr

Costume Design by 

Gloria Gresham

Makeup Department 

Thomas R. Burman ... special makeup effects artist (as Thomas Burman)
Robert Chiu ... key hair stylist: New York
Jeff Dawn ... makeup supervisor / special makeup effects artist
Bari Dreiband-Burman ... special makeup effects artist (as Bari Dreiband Burman)
Christine Lee ... hair stylist: second unit
Lucia Mace ... second hair stylist
Tania McComas ... makeup artist: second unit
Tricia Sawyer ... makeup artist: Sharon Stone
Richard Snell ... contact lens designer
Peter Tothpal ... hair stylist
Natalie Wood ... makeup artist
Dan Frye ... makeup effects technician (uncredited)
Jake Garber ... special makeup effects artist (uncredited)
Michael Key ... makeup artist (uncredited)
James Lacey ... sculpting/mold-making: Burman Studios (uncredited)
Craig Lyman ... assistant makeup artist (uncredited)
Dale Miller ... additional hair stylist (uncredited)
Peter Montagna ... assistant makeup artist (uncredited)
John Naulin ... special makeup effects artist (uncredited)
Alicia M. Tripi ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

William C. Gerrity ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Newt Arnold ... first assistant director: second unit (as Newton D. Arnold)
Richard Baratta ... first assistant director: second unit, New York
Brian W. Cook ... first assistant director
Cellin Gluck ... second assistant director: second unit
Carl Goldstein ... second assistant director
Dana J. Kuznetzkoff ... second assistant director: second unit (as Dana Kuznetzkoff)
Bruce Moriarty ... first assistant director: second unit
Jono Oliver ... dga trainee
David Ticotin ... second assistant director
Fred Waugh ... second unit director (as Fred M. Waugh)
Vic Armstrong ... second unit director (uncredited)

Art Department 

Sharon Barnebey ... painter
Mauro Borrelli ... illustrator
Jon Danniells ... lead man
Jim Dultz ... assistant art director
Anthony Dunne ... construction coordinator: New York
Marc Fambro ... labor foreman
Dick Girod ... paint foreman (as Richard Girod)
William Girod ... stand-by painter
Walt Hadfield ... construction foreman (as Walton Hadfield)
Karen Higgins ... construction general foreman
Jay M. Hirsch ... construction foreman (as Jay Hirsch)
Peter J. Kelly ... set designer
Elizabeth Lapp ... set designer
Jon Linder ... chargeman scenic artist: New York (as Jon Howard Linder)
Sean R. MacCaul ... labor foreman (as Sean MacCaul)
Randy Martens ... greens foreman
Edward T. McAvoy ... assistant art director
Stacey S. McIntosh ... construction coordinator
William F. McLaughlin ... assistant property master
Augustine Mendez Jr. ... labor foreman
Simon Murton ... illustrator
David J. Negron ... illustrator (as David Negrón)
James F. Orendorff ... construction foreman (as James Orendorff)
Neil David Pontecorvo ... greens foreman
Natalie Richards ... set designer
Scott Rosenstock ... leadman: New York
Jerry Sargent ... construction foreman
Debra Schutt ... set decorator: New York
Terry Sheffield ... drapery foreman
William Solomon ... painter
Carl J. Stensel ... set designer (as Carl Stensel)
John Wright Stevens ... art director: New York
Walter Stocklin ... property master: New York (as Wally Stocklin)
Tommy Tomlinson ... property master (as Tom Tomlinson)
P. Scott Bailey ... set dresser (uncredited)
Anthony Baldasare ... set dresser (uncredited)
Max E. Brehme ... set dresser (uncredited)
Randy L. Childs ... propmaker (uncredited)
David Cooney ... art department production assistant (uncredited)
Richard Crain ... propmaker (uncredited)
Doug Crawford ... carpenter (uncredited)
Michael Denering ... scenic artist (uncredited)
Tamar Dick ... set painter (uncredited)
Scott Garrett ... draper (uncredited) / set dresser (uncredited)
Rainer G. Gruetzmacher ... construction foreman (uncredited)
Sean Haworth ... set designer (uncredited)
Sean Hood ... swing gang (uncredited)
Kristen Kelly ... assistant set decorator (uncredited)
Steven Kissick ... carpenter (uncredited)
Byron K. Lovelace ... set dresser (uncredited)
Gregory Lynch Jr. ... carpenter (uncredited)
Alicia Maccarone ... assistant art director (uncredited)
William H. Phen Jr. ... propmaker (uncredited)
Jody Weisenfeld ... set dresser (uncredited)
Morgan Weistling ... poster artist (uncredited)
Jeffrey Whitman ... construction foreman (uncredited)
Darrell L. Wight ... set designer (uncredited)
Christian Wintter ... assistant art director (uncredited)
Lyndell Wolff ... carpenter (uncredited)

Sound Department 

Nicholas R. Allen ... boom operator (as Nicholas Allen)
David A. Arnold ... sound effects editor
Bob Beemer ... sound re-recording mixer
John Benson ... sound effects editor
Bill W. Benton ... additional sound re-recording mixer
Catherine Calleson ... assistant sound editor
Chris Carpenter ... sound re-recording mixer
Simon Coke ... sound effects editor
Clayton Collins ... dialogue editor
Blake R. Cornett ... assistant sound editor (as Blake Cornett)
Linda Folk ... foley editor
Jeff Gomillion ... adr mixer
Jerelyn J. Harding ... adr editor (as Jerelyn Harding)
Doug Hemphill ... additional sound re-recording mixer
Joel Holland ... cable person: New York
Dave Kulczycki ... sound effects editor
Cindy Marty ... supervising dialogue editor
Paul Massey ... additional sound re-recording mixer
Michael Minkler ... sound re-recording mixer
T.J. O'Mara ... boom operator: New York (as Terence J. O'Mara)
Lee Orloff ... production sound mixer
Lauren Palmer ... supervising adr editor
Mark Pappas ... supervising foley editor
Jerry Ross ... supervising sound editor
B. Tennyson Sebastian II ... additional sound re-recording mixer (as Tenny Sebastian)
Corinne Sessarego ... adr editor (as Corrinne Sessarego)
Yôko Seto ... assistant sound editor (as Yoko Seto)
Greg Stewart ... dialogue editor (as Gregory Steward)
Linda Symcox ... first assistant sound editor
John Joseph Thomas ... sound effects editor
David F. Van Slyke ... foley editor (as David Van Slyke)
Knox White ... cable person
Jay Wilkinson ... supervising sound effects editor
Karen G. Wilson ... sound effects editor (as Karen Wilson)
David W. Alstadter ... foley mixer (uncredited)
James Ashwill ... foley mixer (uncredited)
Harry Cheney ... dialogue editor (uncredited)
Nerses Gezalyan ... foley recordist (uncredited)
Mark Kamps ... sound post-production (uncredited)
Catt LeBaigue ... foley editor (uncredited)
Thomas P. McNamara ... assistant sound editor (uncredited)
Ron Meredith ... assistant sound editor (uncredited)
Chuck Michael ... sound effects editor (uncredited)
Rodger Pardee ... sound (uncredited)
Roy Seeger ... assistant adr editor (uncredited)
David Williams ... dialogue editor (uncredited)

Special Effects by 

Connie Brink ... special effects coordinator: New York (as Connie Brink Sr.)
Joe Colwell ... lab technician / sculptor
Paula D. Fisher ... special effects administrator
Scott R. Fisher ... special effects assistant (as Scott Fisher)
Thomas L. Fisher ... special effects coordinator (as Tommy Fisher)
Terry W. King ... special effects assistant (as Terry King)
Andrew Miller ... special effects assistant
Jim Rollins ... special effects assistant (as James Rollins)
George Zamora ... special effects technician
Kim Derry ... special effects technician (uncredited)
Bruce D. Hayes ... special effects technician (uncredited)
Jay King ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Tricia Henry Ashford ... visual effects producer: R/Greenberg Associates West, Inc.
Dale Baer ... animation designer: The Baer Animation Company (as David Baer)
Jane Baer ... animation supervisor: The Baer Animation Company
Nancy Bernstein ... visual effects producer: R/Greenberg Associates West, Inc., New York
Bill Birrell ... visual effects producer: SPI
Beth Block ... senior digital artist: R/Greenberg Associates West, Inc.
Ron Brinkmann ... visual effects: SPI (as Ron Brinkman)
Betzy Bromberg ... optical supervisor: Fantasy II
Chuck Comisky ... visual effects producer
Michael Cooper ... optical supervisor: Boss Film Studio (as Mike Cooper)
David Douglas ... visual effects: SPI
Miller Drake ... visual effects editor
David Emerson ... optical effects supervisor: VCE
Neil Eskuri ... visual effects: SPI
Joseph Francis ... computer graphics supervisor: R/Greenberg Associates West, Inc. (as Joe Francis)
Richard Greenberg ... visual effects consultant
Robert M. Greenberg ... visual effects producer: R/Greenberg Associates West, Inc., New York
Pete Hanson ... studio manager: CFC
Leslie Huntley ... visual effects producer: Fantasy II
Adrian Iler ... visual effects: SPI
Scott Kilburn ... visual effects: SPI
Laurel Klick ... digital effects supervisor: R/Greenberg Associates West, Inc.
Neil Krepela ... visual effects supervisor: Boss Film Studio
Peter Kuran ... visual effects: VCE
Kevin Kutchaver ... animation effects: VCE
Donna Langston ... visual effects line producer: Boss Film Studio
Alan Lasky ... senior digital artist: R/Greenberg Associates West, Inc.
Mark A. Lasoff ... visual effects: SPI
Tim McGovern ... visual effects supervisor: SPI
Bret Mixon ... roto supervisor: Fantasy II
Harry Moreau ... animation effects: VCE
Sylvian Moreau ... senior digital artist: R/Greenberg Associates West, Inc.
Lori J. Nelson ... digital coordinator
Kevin O'Neill ... visual effects supervisor: VCE (as Kevin O'Neil)
Suzanne Pastor ... visual effects coordinator
Mark M. Pompian ... visual effects: SPI
Jay Riddle ... computer graphics supervisor: R/Greenberg Associates West, Inc.
Stuart Robertson ... digital effects supervisor
Jim Rygiel ... computer graphics supervisor: Boss Film Studio
Alison Savitch ... visual effects producer
Andrea Scholer ... visual effects: SPI
Craig Sost ... production manager: The Baer Animation Company
Jacques Stroweis ... digital effects supervisor: R/Greenberg Associates West, Inc.
John E. Sullivan ... visual effects supervisor (as John Sullivan)
Michael Sweeney ... post-production supervisor: Boss Film Studio
David Tucker ... optical camera: Fantasy II
Gene Warren Jr. ... visual effects supervisor: Fantasy II
Isa Alsup ... compositor (uncredited)
Wayne Baker ... camera assistant (uncredited)
James Balsam ... motion control camera operator (uncredited)
Nicholas Brooks ... visual effects (uncredited)
Laura Buff ... visual effects producer: pre-production (uncredited)
David Cornelius ... motion control programmer (uncredited)
Philip Crescenzo ... visual effects technical supervisor (uncredited)
Jammie Friday ... rotoscope (uncredited)
David Fuhrer ... digital artist: CFC (uncredited)
Tony Gardner ... miniatures (uncredited)
Paul Gentry ... director of photography: miniatures (uncredited)
Karen E. Goulekas ... digital artist: Boss Films (uncredited)
Don Lee ... digital compositor (uncredited)
Alan G. Markowitz ... optical effects cameraman (uncredited)
Gray Marshall ... 3D animator/digital compositor (uncredited) / motion control operator (uncredited)
Mark Nelmes ... digital artist (uncredited)
Christopher Nibley ... visual effects director of photography (uncredited)
Luc G. Nicknair ... visual effects unit: first assistant camera (uncredited)
January Nordman ... digital compositor (uncredited)
William Powloski ... visual effects (uncredited)
Steven T Puri ... visual effects coordinator (uncredited)
Linda Renaud ... I/O manager (uncredited)
Tatiana S. Riegel ... visual effects assistant editor (uncredited)
Janek Sirrs ... visual effects (uncredited)
David A. Smith ... digital artist (uncredited)
Doyle Smith ... digital artist (uncredited)
Stephen Stanton ... computer graphics coordinator: Boss Film Studios (uncredited)
Pam Vick ... rotoscope animation: VCE (uncredited)
Steven Wilzbach ... 2D animator (uncredited) / motion control camera operator (uncredited)

Stunts 

Vic Armstrong ... stunt coordinator
Gregory J. Barnett ... stunts (as Greg Barnett)
Bobby Bass ... stunts
Richard L. Blackwell ... stunts (as Richard Blackwell)
Janet Brady ... stunts
Charlie Brewer ... stunts
Ericka Bryce ... stunts
William H. Burton ... stunts (as William Burton)
Damon Caro ... stunts
Doc D. Charbonneau ... stunts (as Doc Charbonneau)
Norm Compton ... stunts
Wally Crowder ... stunts
Jeffrey J. Dashnaw ... stunts (as Jeff Dashnaw)
Annie Ellis ... stunts
Kenny Endoso ... stunts
Andy Epper ... stunts
Debbie Evans ... stunts
Lance Gilbert ... stunts
Troy Gilbert ... stunts
James M. Halty ... stunts (as Jim Halty)
Billy Hank Hooker ... stunts
Buddy Joe Hooker ... stunts
Norman Howell ... stunts (as Norm Howell)
Tommy J. Huff ... stunts (as Tom Huff)
Peter Kent ... stunts
Joel Kramer ... stunt coordinator
Sharon Kramer ... stunts
David Lea ... stunts (as Dave Lea)
Lane Leavitt ... stunts
Billy D. Lucas ... stunts (as Billy Lucas)
Guy Manos ... stunts
Gary McLarty ... stunts
John Meier ... stunts
Bennie Moore ... stunts (as Benny Moore)
Jimmy Nickerson ... stunts (as James Nickerson)
Alan Oliney ... stunts
Manny Perry ... stunts
Chuck Picerni Jr. ... stunts
Steve Picerni ... stunts
Danny Rogers ... stunts
Scott Rogers ... stunts
Ronnie Rondell Jr. ... stunts (as Ronnie Rondell)
Michael Runyard ... stunts (as Mike Runyard)
Kristy Sexton ... stunts
Ron Stein ... stunts
Jim Stephan ... stunts
Charles A. Tamburro ... stunts (as Chuck Tamburro)
David Walling ... stunts (as Dave Walling)
Fred Waugh ... stunt coordinator (as Fred M. Waugh)
Ric Roman Waugh ... stunts
Scott Waugh ... stunts
David Webster ... stunts (as David J. Webster)
Glenn R. Wilder ... stunts
Scott Wilder ... stunts
Dick Ziker ... stunts
Pete Antico ... stunts (uncredited)
Charlie Brewer ... stunt double: Mr. Dance (uncredited)
Bob Brown ... stunt double: Mr. Schwarzenegger (uncredited)
Peter Bucossi ... stunts (uncredited)
John Cade ... stunts (uncredited)
Keith Campbell ... stunts (uncredited)
Eugene Collier ... stunts (uncredited)
Laura Dash ... stunt double (uncredited)
Doc Duhame ... stunts (uncredited)
Jon H. Epstein ... stunts (uncredited)
Michael Gilden ... stunts (uncredited)
Gary Guercio ... stunts (uncredited)
Gene Hartline ... stunts (uncredited)
Al Leong ... stunts (uncredited)
Jalil Jay Lynch ... stunts (uncredited)
Larry Nicholas ... stunts (uncredited)
Peewee Piemonte ... stunts (uncredited)
Bobby Porter ... stunt double: Mr. O'Brien (uncredited)
Pat Romano ... stunts (uncredited)
Birgit K. Schier ... stunts (uncredited)
Anthony G. Schmidt ... utility stunts (uncredited)
Monty L. Simons ... stunts (uncredited)
Gregg Smrz ... stunts (uncredited)
Gene Williams ... stunt double (uncredited)
Harry Wowchuk ... stunts (uncredited)
Merritt Yohnka ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Alex Barraza ... key grip: second unit
David Bartholomew ... electrician (as Dave Bartholomew)
Lee Blasingame ... first assistant camera
Dwight Campbell ... chief lighting technician
Saul Cohen ... electrician
Doug Cowden ... grip
Jerry DeBlau ... chief lighting technician: New York
Douglas A. Degrazzio ... video assist operator (as Douglas DeGrazzio)
Lisa J. Feitelberg ... second assistant camera
Ken Ferris ... camera operator: New York
Mark Fragale ... second assistant camera: second unit
Scott Fuller ... first assistant camera: second unit
Richard Guinness Jr. ... key grip: New York
Kim Heath ... second grip
Paul Iski ... grip (as Paul S. Iski)
Greg Kittelson ... electrician
Sal Lanza ... dolly grip: New York
John R. Manocchia ... electrician (as John Manocchia)
Duane Manwiller ... second assistant camera
Chris Moseley ... first assistant camera
John Murphy ... dolly grip
David B. Nowell ... director of photography: second unit
Mark O'Kane ... Steadicam operator
William 'Bear' Paul ... key grip (as William Bear Paul)
William Eddie Paul ... grip (as William Ed Paul)
Peter John Petraglia ... best boy electric: New York
Ronald Plant ... best boy grip: New York
Ronald J. Pure Jr. ... best boy electric: second unit (as Joe Pure)
Christopher Reynolds ... best boy grip: second unit
Pamela Rittelmeyer ... second assistant camera: "b" camera, New York (as Pam Rittlemeyer)
Zade Rosenthal ... still photographer
Andy Ryan ... best boy electric (as Andrew Ryan)
Douglas Ryan ... camera operator
Alan Shultz ... dolly grip: second unit
Frederic J. Smith ... camera operator: second unit
Eric Swanek ... first assistant camera: "b" camera, New York
James R. Tynes ... chief lighting technician: second unit
William D. Barber ... camera operator: second unit (uncredited)
Michael Guthrie ... best boy grip (uncredited)
Nils Johnson ... key video assist operator: New York (uncredited)
Richard Kelley ... assistant camera (uncredited)
Billy Kerwick ... key rigging grip (uncredited)
Ron Kunecke ... night light operator (uncredited)
Andres L. Porras ... camera operator: New York (uncredited)
Andrea Sachs ... gaffer (uncredited)
Larissa Supplitt ... film loader: additional photography (uncredited)
Barry Wetcher ... still photographer: New York (uncredited)

Animation Department 

Daryl Carstensen ... xerox check/inking/supervisor (uncredited)

Casting Department 

Judie Fixler ... extras casting: Todd Thaler Casting, New York
Shannon Dunn ... extras casting (uncredited)
Susanna Griffith ... casting assistant (uncredited)
Franklyn Warren ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Danna Edwards ... costumer
Oda Groeschel ... wardrobe: women
Louis Infante ... costumer (as Lou Infante)
James Roberts ... set costumer: New York (as Jim Roberts)
Anthony J. Scarano ... costumer (as Tony Scarano)
Rose Trimarco ... set costumer: New York (as Rose Trimarco Cuervo)
Chuck Velasco ... wardrobe: men
Monique Long ... costumer (uncredited)

Editorial Department 

Bobby Bell ... apprentice film editor (as Robert Bell)
Barbara Dunning ... assistant film editor
Robert K. Lambert ... additional editor
Dorre Street ... apprentice film editor
Frank J. Urioste ... editorial consultant (as Frank Urioste)
Kathy Virkler ... first assistant film editor
Emily Wallin ... assistant film editor (as Emily C. Wallin)
Cort Wright ... apprentice film editor
Scot Deer ... telecine colorist (uncredited)
Neil Greenberg ... assistant editor (uncredited)

Music Department 

Christopher Brooks ... music editor (as Christopher S. Brooks)
Buckethead ... featured musician
Jerry Cantrell ... featured musician
Robert Fernandez ... music recording engineer
Mike Inez ... featured musician
Stephen McLaughlin ... music recording consultant
Susan McLean ... music recording engineer (as Sue McLean)
Rick Nielsen ... featured musician (as Rick Nielson)
Guy Pratt ... featured musician
Eric Reasoner ... music editor
Lolita Ritmanis ... orchestrator
Scott Rockenfield ... featured musician
William Ross ... orchestrator
Andy Warwick ... music recording engineer (as Andrew Warwick)
Chris Boardman ... orchestrator (uncredited)
Don Davis ... orchestrator (uncredited)
Norman Ludwin ... bass (uncredited) / musician (uncredited)
Michael McCuistion ... additional orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

Carol Autenrieth ... driver
Mike Avisov ... driver
Paul Bardwil ... driver
Donald R. Casella ... transportation captain
Glen Enzen ... driver
John Feinblatt ... driver
James Ginchereau ... driver
Thomas A. Gordon ... driver (as Tom Gordon)
John Hager ... transportation co-captain
Kent Hayes ... driver
Tim Hill ... driver
Valerie Hirsch ... driver
Kelly Hustis ... driver
Dan Lazaretto ... driver (as Dan Lazzaretto)
Patrick A. McLaughlin ... driver (as Patrick McLaughlin)
Daniel Quick ... transportation captain: second unit (as Dan Quick)
Luigi Ruggieri ... driver
Timothy Sheehan ... picture car captain (as Tim Sheehan)
Howard A. Small ... driver (as Howard Small)
Alan Kaminsky ... driver generator operator (uncredited)

Other crew 

Joseph Aspromonti ... production assistant (as Joe Aspromonti)
Diane Bandolas ... production accountant
Paul F. Bernard ... production assistant (as Paul Bernard)
Andrea Brokaw ... assistant: Mr. Nordlinger
Matthew Cassel ... production assistant (as Matt Cassel)
Michael Connolly ... teamster co-captain: New York
Terry Cunningham ... production assistant
John DeSimone ... assistant production coordinator: New York
Ethan Dubrow ... assistant: Mr. McTiernan
Susan Dukow ... production coordinator
Terry Dunn ... assistant accountant
J. Ellen Evans ... script supervisor: second unit
Howard Fannon ... weapons specialist
Anne C. Ford ... assistant accountant (as Anne Ford)
Jodi Gruber ... production assistant
Kevin Keefe ... teamster captain: New York (as Kevin K. Keefe)
Michael G. Kehoe ... craft service (as Michael Kehoe)
Katherine Kennedy ... production office coordinator: New York (as Katherine A. Kennedy)
Robert H. Lemer ... location manager
Joe Madalena ... location manager
Susan Malerstein ... script supervisor
Cindy Marcari ... assistant production coordinator
Karen L. McFadden ... assistant production coordinator
Pia Mehr ... studio teacher
Anne Merrem ... assistant: Mr. Schwarzenegger
Mike Muscat ... acting coach
Douglas Kahelemauna Nam ... assistant: Mr. McTiernan (as Douglas Nam)
Joe Napoli ... mechanic
Steve Newman ... marketing coordinator
Corinne Olivo ... assistant: Mr. McTiernan
Michael Pitt ... production assistant
Antonia Proscia ... assistant accountant: New York
Dieter Rauter ... stand-in: Mr. Schwarzenegger
Charles Runnette ... production assistant
Jon C. Scheide ... production assistant
Carla M. Schorr ... assistant accountant: New York
Joseph M. Sharpe ... production assistant
Loren Shertzer ... production assistant
Carol Ann Snyder ... assistant: Mr. Roth
Cathy K. Stoia ... assistant: Mr. Relyea (as Cathy Stoia)
David H. Venghaus Jr. ... production assistant (as David Venghaus Jr.)
Mike Wacker ... assistant: Mr. Schwarzenegger
Chris Winn ... craft service
Suzanne Alexander ... production assistant (uncredited)
David Allsberry ... head animal trainer (uncredited)
Jeffrey T. Barabe ... production assistant (uncredited)
Mark Carlton ... adr loop group (uncredited)
Maureen 'Mo' Crutchfield ... first assistant accountant (uncredited)
Bret Culpepper ... stand-in (uncredited)
Michael Grasso ... firearms advisor (uncredited)
Dori Greenberg ... additional set production assistant (uncredited)
Jordana Kronen ... assistant location manager (uncredited)
Suzan Lowitz ... script supervisor: second unit (uncredited)
Harry Lu ... armorer (uncredited)
Craig Mizutari ... technical advisor (uncredited)
Liz Probst ... payroll accountant (uncredited)
Aaron Sadovsky ... production assistant (uncredited)
Jeffrey D. Stevens ... medic (uncredited)
Adam M. Stone ... production assistant (uncredited)
Pamela Thur ... location manager: New York (uncredited)
Douglas Tirola ... location manager: New York (uncredited)
Gary Trentham ... assistant location manager: New York (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page