Edit
A Home of Our Own (1993) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Tony Bill

Writing Credits (WGA)  

Patrick Sheane Duncan ... (written by) (as Patrick Duncan)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
Clarissa Lassig ...
Sarah Schaub ...
Miles Feulner ...
...
...
...
Mr. Munimura
Tony Campisi ...
Norman
David Jensen ...
Mr. Hilliard (as Dave Jensen)
H.E.D. Redford ...
Mr. King
Melvin Ward ...
Father Tomlin
...
Mr. Wolters
...
Gas Station Attendant (as Don Ré Sampson)
...
Mr. Whitman
...
Dave Pollock
Rosalind Soulam ...
Ilene
Tamilisa Wood ...
Raymi
Joshua Schaefer ...
Boyd
Frank Kanig ...
Cop #1
John Rixey Moore ...
Cop #2
Tom Nibley ...
Mr. Nardin
David Nieman ...
Owens
...
Bowling Alley Patron
Berit Winge ...
Pamela
Jasmine Trinnaman ...
Esther
Micaela Nelligan ...
School Bus Driver
Whitney Porter ...
Pigtail Girl
Rest of cast listed alphabetically:
...
Doctor (uncredited)
Anne Cullimore Decker ...
Mrs. Laughton (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Helen Buck Bartlett ... associate producer (as Helen Bartlett)
Bill Borden ... producer
Ross Canter ... associate producer
Patrick Sheane Duncan ... executive producer (as Patrick Duncan)
Dale Pollock ... producer

Music by 

Michael Convertino

Cinematography by 

Jean Lépine ... director of photography (as Jean Lepine)

Film Editing by 

Axel Hubert

Casting By 

April Webster

Production Design by 

James L. Schoppe

Art Direction by 

Marcia Calosio

Set Decoration by 

Steven A. Lee

Costume Design by 

Lynette Bernay ... (as Lynn Bernay)

Makeup Department 

Lynne K. Eagan ... key hair stylist (as Lynne Eagan)
Gina Homan ... additional hair stylist / additional makeup artist
Darcy Knight ... key makeup artist
Lisa Layman ... additional hair stylist / additional makeup artist
Brenda Nelson ... additional hair stylist / additional makeup artist
Cheryl Voss ... co-key makeup artist

Production Management 

Margaret Hilliard ... unit production manager
Alecia LaRue ... production supervisor (as Alecia La Rue)
Jenny Manriquez ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Bill Borden ... second unit director
Karen Estelle Collins ... second assistant director (as Karen E. Collins)
Kristin Killey ... dga trainee
Babu Subramaniam 'T.R.' ... first assistant director (as Babu Subramaniam)

Art Department 

Eric Balazs ... carpenter
Robert Beck ... painter
Jeremy Brown ... carpenter
Lynn Clark ... construction coordinator
J. Chad Davis ... stand-by painter
Andy Demuri ... carpenter
Lisa Eager ... additional props
Debbie Farrer ... set dresser
Ray Fillmore ... painter
Kels Goodman ... swing gang
Mark 'Digger' Green ... co-property master
Terry Haskell ... property master
Ben Hoopes ... carpenter
Enoch Jurgens ... laborer
G. Lynn Maughan ... carpenter
David L. Mefford ... leadman
Kee Miller ... set dresser (as Kee L. Miller)
Michael Z. Olsen ... greens
Chris Peterman ... laborer
Jeff Peugnet ... assistant greens
Fred Rindlisbacher ... head painter
Layne Robinson ... construction foreman
David E. Summers ... carpenter
Robert Taylor ... swing gang
L. Cole Valentine ... carpenter
Barbara Ward ... assistant set decorator
Shelley Weiss ... art department assistant
Lynette White-Kern ... painter
Robert Scoville ... propmaker (uncredited)

Sound Department 

Phil Benson ... assistant sound effects editor
David Franklin Bergad ... assistant dialogue editor (as David Bergad)
Mark Berger ... supervising re-recording mixer
Frank Canonica ... machine room supervisor (as Frank Cononica)
Francesca Dodd ... dialogue editor
Patrick Dodd ... dialogue editor / supervising sound editor
Marjorie L. Hagar ... foley editor
Rick Kahn ... machine room operator
Steven C. Laneri ... sound mixer
James Lebrecht ... sound effects editor (as James Le Brecht)
Jennifer Myers ... foley artist
John Nutt ... co-supervising sound editor
Margie O'Malley ... foley artist
Michael Semanick ... re-recording mixer (as Michael Semanic)
Les Udy ... boom operator
Jeff Watts ... adr supervisor
Tommy Goodwin ... adr mixer (uncredited) / foley mixer (uncredited)

Special Effects by 

Rick Josephsen ... special effects coordinator (as Rick Josephson)
Ken Nosack ... assistant special effects (as Kenneth Nosack)

Stunts 

Jeffrey J. Dashnaw ... stunt double: Murray (as Jeffrey Dashnaw)
Steve M. Davison ... stunt coordinator
Gary Guercio ... stunt double: Shayne (as Gary L. Guercio)

Camera and Electrical Department 

Douglas Arnold ... electrician (as Doug Arnold)
John Bramley ... still photographer
John Farr ... best boy electric
Jason Fife ... key grip
Gordon Huston ... additional assistant camera / first assistant camera: second unit
Kevin Kennedy ... grip (as Kevin M. Kennedy)
Lance Layman ... second assistant camera
Mike Lookinland ... additional assistant camera
Dean Lyras ... additional camera operator (as Dean S. Lyras)
Don Muchow ... gaffer
John Raymer ... electrician
David 'D.R.' Rhineer ... camera loader (as David Rhineer)
Greg Rhineer ... first assistant camera
Dave Sapp ... video assist operator (as David G. Sapp)
Alvin Simmons ... dolly grip
Gregg Simmons ... grip
Samuel 'Skip' Smith ... electrician
Tom Streich ... best boy grip (as Thomas Streich)
Brian Sullivan ... director of photography: second unit
Jon Yirak ... additional assistant camera (as John Yirak)
Samuel Fischer ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Alison Zimet Danese ... casting: New York (as Alison Zimet)
Cate Praggastis ... casting: Utah
Ray Simmons ... casting coordinator: Los Angeles (as Ray Simm)
Patty Smales ... casting associate: Utah
Paul Ventura ... additional casting

Costume and Wardrobe Department 

Nancy Cavallaro ... costumer (as Nancy A. Cavallaro)
Kelly Jean Newman-Dye ... costumer

Editorial Department 

Gary Burritt ... negative cutter
Catherine Chase ... first assistant editor
Tommy Dorsett ... assistant editor
Audrey Evans ... assistant editor
Dennis McNeill ... color timer (as Denny McNeill)
Tara Windsor ... apprentice editor (as Tara Zucker)

Location Management 

Andrew Langton ... location assistant
Dennis Williams ... location manager

Music Department 

Sharon Boyle ... music consultant: Polygram Filmed Entretainment
Marc Falcone ... additional orchestrator
Barklie K. Griggs ... music supervisor
Tomás Hradcky ... music programmer (as Tomas Hart)
Artie Kane ... conductor
Adam Maffei ... music supervisor
John Neufeld ... orchestrator
Jennifer Richardson ... music coordinator
Dennis S. Sands ... music scoring mixer (as Dennis Sands)
Kenneth Wannberg ... music editor (as Ken Wannberg)

Transportation Department 

Lynn Ashby ... driver
Wes Bloom ... transportation captain
Rick Currens ... driver
Peter Daniels ... driver
Mark Gantt ... driver (as Mark W. Gantt IV)
Karen Krofchek ... driver
David Lee ... driver
Kenny Mason ... transportation coordinator
Robert J. Morton ... driver (as Robert Morton)
Jeanne Murphy ... driver
Kim Paulsen ... driver
Karen Raby ... driver
Orin Sample ... mechanic
David Shaffer ... driver (as David R. Shaffer)
Richard Slaughter ... driver
Leonard Suppes ... driver
Ray Tostado ... driver: insert car
Gregg Willis ... driver
Dan Gurovich ... picture car coordinator (uncredited)

Other crew 

Scott Adams ... caterer: Allstar Motion Picture Catering
Daniel Armstrong ... projectionist
Rick Bailey ... security supervisor
Joe Borgenicht ... film runner: Utah (as Joey Borgenicht)
Anna Di Frisco ... production secretary
Jacqueline Louise Domac ... teacher
Rick Firkins ... caterer: Allstar Motion Picture Catering
Deborah Gauthier ... assistant: Mr. Bill
Blair Green ... office: Los Angeles
Nora Hagerty ... craft service assistant
Cheri Hall ... production accountant
David Houtz ... first aid
Daryl Kennedy ... caterer: Allstar Motion Picture Catering (as Darryl Kennedy)
Michael Kuhn ... big cheese
Georgette Leventis ... assistant: Kathy Bates
Kent Linker ... teacher
Gloria Lopez ... assistant to producers
Karen Magid ... legal services: Sinclair Tenenbaum & Co., Inc.
Jenny Manriquez ... assistant production coordinator
Meredith A. McCarthy ... assistant to teacher / children's coordinator
Joe McRae ... first aid
Scott Morin ... set production assistant
Gloria Murphy ... craft service
Connie Papineau ... script supervisor
Tom Proctor ... animal supplier
Barry Rosenbush ... production associate: Los Angeles
Joshua Schaefer ... film runner: Los Angeles
Cathy Schultz ... caterer: Allstar Motion Picture Catering (as Kathy Schultz)
Elizabeth 'Lanny' Sikes ... craft service assistant
Michael J. Stanek ... assistant accountant
Todd Thielen ... office production assistant
Andrew Wade ... projectionist
Michael Yanover ... legal services: Sinclair Tenenbaum & Co., Inc.
Evan Yavne ... key set production assistant

Thanks 

Terry Baker ... special thanks
Deana Elwell ... special thanks
Malcolm Ritchie ... special thanks
Tom Ross ... special thanks
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page