Edit
Hellbound (1994) Poster

(1994)

Full Cast & Crew

Directed by 

Aaron Norris

Writing Credits (WGA)  

Ian Rabin ... (story) &
Anthony Ridio ... (story) and
Brent V. Friedman ... (story) (as Brent Friedman)
 
Brent V. Friedman ... (screenplay) (as Brent Friedman) and
Galen Thompson ... (screenplay) (as Donald G. Thompson)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Calvin Levels ...
...
...
...
King Richard
Cherie Franklin ...
Captain Hull
Jack Adalist ...
Krieger
Erez Atar ...
Bezi
Jack Messinger ...
Mahoney
Elki Jacobs ...
Mort
...
Friar
Shabtai Konorti ...
Farouk (as Shabtai Konorty)
...
Achmed (as Albert Ilouz)
Eli Dor-Haim ...
Hussan (as Eli Dor Haim)
...
Rabbi Shindler
...
Hooker
Eric Storch ...
Benny
...
Carlos
Rachel Elner ...
Laurie (as Rachel Ellner)
Tuvia Tavi ...
Young Priest (as Tovia Tabi)
Robert Lowell ...
Old Priest
...
Captain Arrad (as Asher Tsarfati)
...
Michael Morin ...
Police Officer
Yoseph Peled ...
Prophet (as Yossi Peled)
Asher Gat ...
Hotel Manager
...
Cloritt (as Saray Tzuriel)
Mike Emery ...
American Tourist
Michael Koresh ...
Bald Policeman
Nissim Sousi ...
Mustaff
Shai Schwartz ...
Drug Dealer
...
Bonehead

Produced by 

Dean Raphael Ferrandini ... producer (as Dean Ferrandini)
Asher Gat ... line producer
Yoram Globus ... executive producer
Allan Greenblatt ... line producer
Christopher Pearce ... executive producer
Anthony Ridio ... producer

Music by 

George S. Clinton

Cinematography by 

João Fernandes

Film Editing by 

Michael J. Duthie
Peter S. Elliot

Casting By 

Chelli Goldberg
Nancy Lara-Hansch

Production Design by 

Kuli Sander

Art Direction by 

Eitan Levi ... (as Eytan Levy)
Giora Porter

Costume Design by 

Rona Doron

Makeup Department 

Nancy Baldwin ... hair stylist
Ilona Bobak ... hair stylist: Chuck Norris / makeup artist: Chuck Norris
Mili Nachum ... assistant makeup artist
Mira Tal ... makeup artist

Production Management 

Jere Henshaw ... executive in charge of production (as Jere C. Henshaw)
Christopher Pearce ... production manager
Haim Rinski ... production manager: second unit

Second Unit Director or Assistant Director 

Michael J. Duthie ... second unit director
Hilik Gurfinkel ... second assistant director
Avner Orshalimy ... first assistant director
Eilon Ratzkovsky ... third assistant director
Shira Richter ... additional third assistant director
Itai Tamir ... first assistant director: second unit

Art Department 

Sharar Bar Adon ... set dresser
Jekie Boaz ... set dresser
Shimon Cohen ... property master: second unit
Yoav Dahari ... assistant props
Dror Gur-Arie ... set dresser
Avidan Hatuka ... art department assistant
Anath Kandell ... assistant props (as Anat Kandel)
Daniel Kantor ... graphic designer
Boaz Katzenelson ... set dresser
Iftach Nahum ... assistant props
Don Smith ... assistant props: USA
Ran Yaar ... set dresser
Yossi Zilber ... property master

Sound Department 

Sean Adams ... sound
David Appleby ... re-recording mixer
Andre Bacha ... dialogue editor
Laura Lee Bong ... first assistant sound editor
Terry Burke ... foley artist
Thomas Burke ... dialogue editor
Marconi de Morais ... dubbing mixer
Ed Douglas ... assistant sound effects editor: Toronto
David Garber ... assistant sound editor
Tony Garber ... supervising sound editor
Alan Geldart ... sound effects editor: Toronto
Tommy Goodwin ... adr mixer / foley mixer
Jack Heeren ... foley recordist
Jim Hopkins ... supervising sound editor / supervising sound effects editor: Toronto
Chris Hutton ... sound effects editor: Toronto
Richard Kelly ... assistant sound effects editor: Toronto
Yohai Moshe ... sound mixer
Dino Pigat ... re-recording mixer
Carolyn Sauer ... adr recordist
Paul Shikata ... foley assistant
Lou Solakofski ... re-recording mixer
Bill Van Daalen ... sound effects editor: Los Angeles
Don White ... re-recording mixer
Yossi Yarkoni ... boom operator

Special Effects by 

Bashir Abu Rabi'a ... special effects prosthetics
Itzchak Bareli ... special effects
Pini Klavir ... special effects supervisor
Ken Speed ... special effects supervisor
Pesach Zilberstein ... special effects

Stunts 

Koby Azarly ... stunts
Hank Baumert ... stunts
William De Vital ... stunts (as William Devital)
V. Dotkin ... stunts
Melnik Dubroviko ... stunts
Kinnie Gibson ... stunts
Bob Green ... stunts
E. Licht ... stunts
Darko Mandelevitz ... stunts
S. Nagozetzki ... stunts
Eric Norris ... stunt coordinator / stunts
Dima Osmolovsky ... stunts
Alexander Pregman ... stunts
Víctor Quintero ... stunts
Irena Shulman ... stunts
Ken Speed ... stunts
Benny Urquidez ... stunts
Vitali Vasilikov ... stunts
Shimon Volpert ... stunts
Svetlena Yaglenitzki ... stunts
Benny Urquidez ... fight trainer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Zeev Arazi ... electrician
Itzik Ben-Aroya ... key grip
Micha Ben-Simhon ... grip
Noam Eisenberg ... best boy grip
Gili Getter ... gaffer: second unit
Shai Goldenberg ... key grip: second unit
Bob Good ... gaffer
Yoni Hamenachem ... still photographer
Mikey Inbari ... gaffer
Rami Levy ... electrician
Benny Mali ... focus puller (as Beni Malee)
Ofer Margolin ... electrician
Michael Meinardus ... Steadicam operator / camera operator
Nissan Mofkadi ... focus puller: second unit (as Nissan Mufkaki)
Yiftach Mor ... electrician
Ziv Narkis ... grip
Ronen NeEman ... grip
Eran Ostreicher ... clapper loader: second unit
Ziv Raviv ... rigging grip
Gali Reshef ... best boy electric
Yehuda Sar-Israel ... clapper loader
Avi Satat ... rigging gaffer
Dionisis Spinopolos ... best boy rigging grip
Gaby Weismann ... still photographer
Amnon Zlayet ... camera operator: "b" camera / director of photography: second unit

Casting Department 

Dave Horwitz ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Ilana Ganem ... wardrobe assistant
Zmira Hershkovitz ... wardrobe supervisor
Michaela Oved ... wardrobe assistant
Tami Romano ... wardrobe assistant
Lily Tal ... wardrobe assistant
Shuki Zana ... wardrobe assistant

Editorial Department 

Nicolas De Toth ... associate editor
Adam M. Duthie ... apprentice editor
Coby Ins ... assistant editor: Isreal
Kim Nakakura ... assistant editor
Cathy Rait ... color timer
Barbara Swift ... negative cutter
Bernard Weiser ... additional editor

Location Management 

Eitan Alon ... location manager
Dror Nimtzowicz ... location coordinator

Music Department 

George S. Clinton ... orchestrator
Joel Iwataki ... score recording engineer
Lisa Kauppi ... music editor
Joe E. Rand ... orchestrator
John Whynot ... score mixing engineer
Jeff Atmajian ... orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

Chico-Moshe Bachar ... transportation: second unit

Other crew 

Laura Ainsworth ... assistant: Mr. Norris
Zafi Arieli ... production coordinator
Ronit Chayun ... production coordinator
Sassi Franco ... armorer
Rakefet Lapid ... script supervisor: second unit
Carlos Machado ... trainer: Chuck Norris
Caroline Sax ... script supervisor
Benny Urquidez ... fight choreographer
Penny Whitaker ... production coordinator: USA

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page