Edit
Gettysburg (1993) Poster

(1993)

Full Cast & Crew

Directed by 

Ronald F. Maxwell

Writing Credits (WGA)  

Michael Shaara ... (novel "The Killer Angels")
 
Ronald F. Maxwell ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Maj. Gen. Isaac R. Trimble / Narrator (as Morgan Sheppard)
...
Maj. G. Moxley Sorrel
...
Col. E. Porter Alexander (as Patrick Stuart)
Tim Ruddy ...
Maj. Charles Marshall
...
Ivan Kane ...
Warren Burton ...
MacIntyre Dixon ...
Maj. Gen. Jubal A. Early
...
Timothy Scott ...
Lt. Gen. Richard S. Ewell (as Tim Scott)
...
Alex Harvey ...
Maj. Hawkins
Charles Lester Kinsolving ...
Ted Kozlosky ...
Confederate Lieutenant
Henry Atterbury ...
Lee's Aide
Graham Winton ...
Curtis Bradford ...
Another Officer (as Curtiss Bradford)
Daniel Chamblin ...
Confederate Officer
Patrick Falci ...
Greg Ginther ...
Rodes' Courier
George Heffner ...
Another Officer
Tom Landon ...
Texas Soldier #2
...
Rebel Prisoner (as Michael Tennessee Lee)
Rick Leisenring ...
Confederate Voice
Steve Leone ...
An Officer
...
Early's Courier
Frank McGurgan ...
Old Sergeant
Peter Miller ...
Pender's Courier
Arnold Nisley ...
Sergeant
Ted Rebich ...
Dr. Cullen
Curtis Utz ...
Texas Soldier #1
C. George Werner ...
Another Officer
Joe Ayer ...
Banjo and Guitar Player
Eric Ayer ...
Banjo and Guitar Player
...
...
...
...
Brian Mallon ...
...
Col. William Gamble
...
Pvt. Bucklin
Joshua D. Maurer ...
Col. James C. Rice (as Josh Mauer)
...
...
...
Lt. Pitzer (as William Campbell)
...
Col. Thomas C. Devin
...
Col. Strong Vincent
...
Capt. Ellis Spear
...
Capt. Brewer
Herb Mitchell ...
Sgt. Andrew J. Tozier
Emile O. Schmidt ...
Brig. Gen. John Gibbon
Daniel Baumann ...
Private #2
...
Hancock's Aide
Michael Callahan ...
Bearded Man
Scott Allan Campbell ...
Capt. Atherton W. Clark
David C. Cole ...
Buford's Aide (as David Cole)
Mark Z. Danielewski ...
Private
Brian James Egen ...
Cocky Lieutenant (as Brian Egen)
Thomas Fife ...
2nd Maine Man (as Tom Fife)
David Fiske ...
Courier
John Fitzpatrick ...
Old 2nd Maine Man
Vee Gentile ...
Private
Gary Gilmore ...
Union Rider (Voice #1)
John Hadfield ...
Vincent's Courier
...
Sgt. Charles H. Veil
Conn Horgan ...
Officer #1 (as Con Horgan)
Richard Kiester ...
Devin's Aide
...
Young 2nd Maine Man (as Matthew Letscher)
Robert Lucas ...
Guard, 118th Pennsylvania
Reid MacLean ...
Pvt. Jim Merrill
Jonathan Maxwell ...
Pvt. Bill Merrill
...
2nd Maine Soldier
Scott Mehaffey ...
Lieutenant, Buford's Staff
...
Sgt. Owen
Russel Starlin ...
Officer #2
Leonard Termo ...
Cpl. George F. Estabrook
Frank Moseley ...
Soldier #1 20th Maine
Brian Resh ...
Soldier #2 20th Maine
Lawrence Sangi ...
Soldier #3 20th Maine
Michael Phillips ...
Soldier #4 20th Maine
...
Soldier #5 20th Maine
Sandy Mitchell ...
Fiddle and Guitar Player
John Durant ...
Fiddle and Guitar Player
...
Taneytown Girl
Darryl Wharton ...
Escaped Slave
Rest of cast listed alphabetically:
...
Confederate soldier (uncredited)
Rami Rivera Frankl ...
Rebel Soldier (uncredited)
...
Confederate Soldier (uncredited)
Robert Lee Hodge ...
Confederate Soldier (uncredited)
Alec Holmes ...
Confederate Soldier (uncredited)
Jay Lance ...
Confederate Soldier (uncredited)
Bruce Lindsay ...
Confederate / Union Soldier (uncredited)
Brian Pohanka ...
Brig. Gen. Alexander Stewart Webb (uncredited)
Alejandro de Quesada ...
Union Soldier (uncredited)
Ken DeSoto Ramoz ...
Confederate Soldier (uncredited)
...
Col. Waller T. Patton (uncredited)
Greg van Wey ...
Soldier (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Moctesuma Esparza ... producer
Robert Katz ... producer
Nick Lombardo ... co-producer
Sandy Martin ... associate producer

Music by 

Randy Edelman

Cinematography by 

Kees Van Oostrum

Film Editing by 

Corky Ehlers

Casting By 

Joy Todd

Production Design by 

Cary White

Art Direction by 

Michael J. Sullivan ... (as Mike Sullivan)

Set Decoration by 

Barbara Haberecht ... (as Barbara Haberacht)

Costume Design by 

Michael T. Boyd

Makeup Department 

Allan A. Apone ... makeup supervisor (as Allan Apone)
Adam Brandy ... makeup artist
Hala Iqal ... hair stylist
Katherine Rees ... hair stylist
Mark Sisson ... makeup artist
Michael Spatola ... key makeup artist
Gunnar Swanson ... key hair stylist
Scott Taylor ... makeup artist: second unit

Production Management 

Graham Ford ... unit production manager
Cal Naylor ... unit manager
Alicia Rivera Frankl ... executive in charge of production (as Alicia Rivera Alon)
Zach Staenberg ... post-production supervisor
James Wilberger ... executive in charge of production

Second Unit Director or Assistant Director 

Steve Boyum ... second unit director (as Steve M. Boyum)
Karen Estelle Collins ... second assistant director (as Karen Collins)
Skip Cosper ... first assistant director
Jeff Kay ... additional second assistant director
Chemen Ochoa ... key additional second assistant director
Kaaren F. Ochoa ... first assistant director: second unit
Jay Smith ... second assistant director
Richard 'Dub' Wright ... additional second assistant director (as Richard Wright)

Art Department 

James D. Boyd ... props: second unit
Rodney Brown ... construction foreman
Tim Carr ... set dresser
Tonatiuh Esparza ... set dresser
Kelly Farrah ... property master
Ray Giron ... assistant property master (as Dr. Ray Giron)
John Lindsey McCormick ... art department coordinator
Tommy McCutcheon ... set dresser
Michael Peal ... storyboard artist
Stephen Rinehart ... painter (as Steve Rinehart)
Bot Roda ... storyboard artist
Michael Sabo ... set dresser
Jeff Schwan ... lead man
Stephen G. Shifflette ... set dresser
Gregory H. Starbuck ... prop assistant: second unit
Brian Steblinski ... set dresser
Jack Steblinski ... third assistant props (as John 'Ski' Steblinski)
Peter Terry ... props gunpowder assistant: second unit
Joseph E. Valley Jr. ... swing gang set dresser
Jerry Vaughn ... property assistant
Ed Vega ... scenic artist
Hap Weaver ... on-set dresser
David Wilt ... construction coordinator (as Dave Wilt)

Sound Department 

Jane Cameron ... sound post coordinator: Signet
Richard Corwin ... adr editor / dialogue editor
Richard F.W. Davis ... assistant sound editor (as Richard Davis)
Stuart Deutsch ... sound mixer: second unit
Gabrielle Gilbert Reeves ... assistant dialogue editor (as Gabrielle Reeves)
Tom Gonta ... foley mixer
Peter Halbert ... boom operator
Stephen Halbert ... sound mixer
Catherine Harper ... foley walker
J. Stanley Johnston ... sound re-recording mixer / supervising sound editor
Ossama Khuluki ... foley walker
Thomas Kost ... cable person
Gerry Lentz ... sound re-recording mixer
Ernesto Mas ... adr editor
Tanya McGinnis-Potvin ... assistant sound engineer
Bruce Nazarian ... supervising sound editor
Kelly Neese ... boom operator: second unit
Mark Petersen ... assistant dialogue editor
Christopher B. Reeves ... adr editor (as Chris Reeves) / dialogue editor (as Chris Reeves)
Scott Sanders ... sound effects editor
Steve F.B. Smith ... stereo sound consultant: Dolby
Robert Troy ... assistant sound editor
Everett Williams ... assistant dialogue editor
Scott Wolf ... senior sound effects editor

Special Effects by 

Hank Atterbury ... special effects assistant
Kelly Beadling ... special effects assistant
Taylor Black ... special effects
Joel P. Blanchard ... special effects foreman
Bonnie Burnham ... special effects
Thomas Fife ... special effects assistant (as Thomas W. Fife)
Peter Gerber ... special effects assistant (as Peter H. Gerber)
Sherri Holland ... special effects assistant
Richard Huggins ... special effects foreman
Jeff Mather ... special effects assistant
Mitchell Medford ... special effects assistant (as Mitchell A. Medford)
Carl Merritt ... special effects assistant (as Carl Alexander Merritt)
Dean W. Miller ... special effects foreman (as Dean Miller)
Jay Mullenax ... special effects assistant
Jeff Naparstek ... special effects foreman
Ralph Pavarotto ... special effects
Eric Shanoltz ... special effects assistant
Ed Stamps ... special effects assistant
Raymond M. Tasillo ... special effects foreman (as Raymond Tasillo)
Matt Vogel ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Ted Rae ... matte painter/compositor: forced perspective miniatures (uncredited)

Stunts 

Steve Boyum ... stunt coordinator (as Steve M. Boyum)
Bob Brown ... utility stunts (as Bobby Brown)
Steven Chambers ... utility stunts (as Steve Chambers)
Mark Combs ... utility stunts
Steve M. Davison ... utility stunts (as Steve Davison)
Tom Elliott ... utility stunts
Moctesuma Esparza ... utility stunts
Mark Fulks ... stunt double
Buddy Gilyard ... utility stunts
Thomas Robinson Harper ... stunts (as Tom Harper)
Billy Hank Hooker ... utility stunts (as Hank Hooker)
Tommy J. Huff ... utility stunts (as Tom Huff)
Gary McLarty ... utility stunts
John Meier ... utility stunts
Mic Rodgers ... utility stunts
Michael Runyard ... utility stunts (as Mike Runyard)
Doug Sloan ... stunt double
Gregg Smrz ... utility stunts
C.J. Staats ... stunt double
R.L. Tolbert ... utility stunts
Jay Lance ... stunts (uncredited)
Lloyd Lively ... utility stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Don Aros ... electrician (as Donald Aros)
Curtis Bradford ... gaffer (as Curtiss Bradford)
Brian 'Buzz' Buzzelli ... grip: second unit (as Brian Buzzelli)
Ellsworth Chou ... electrician
Douglas Coates ... electrician: second unit
Alan Colbert ... electrician (as Alan P. Colbert)
Tim Collins ... dolly grip
Mark Combs ... key grip: second unit
Joseph V. Dickerson ... grip
Eduard van der Enden ... director of photography: second unit (as Eddy Van Der Enden)
Rodney French ... grip
Rusty Gardner ... electrician (as William 'Rusty' Gardner)
Christopher Dunn George ... assistant camera: second unit (as Christopher George)
Thomas Greco ... camera loader
Paul Hamacher ... grip: second unit
David A. Harp ... first assistant camera (as David Harp)
Erik Heinila ... still photographer
Jonathan Herron ... camera operator: "b" camera (as Jon Herron)
Susan C. Ingram ... assistant camera: "b" camera (as Susan Ingram)
Joe Kurtz ... grip: second unit (as Joseph Kurtz)
Jerry Lee ... grip: second unit
Crispin May ... second assistant camera: second unit
Patrick McAllister ... electrician
Chris Moseley ... camera operator: "b" camera, second unit
John Nash ... best boy grip
Mike Nash ... grip
Rafael Ortiz-Guzman ... additional camera operator: second unit (as Rafael Ortiz)
Onofrio Nino Pansini ... second assistant camera
David Parker ... best boy grip: second unit
Rick Perez ... electrician (as Richard Perez)
Tim Pershing ... key grip
Scott Satterfield ... grip: second unit (as Scott N. Sattersfield)
Keith Seymour ... grip
David Stein ... best boy grip: second unit
David J. Thompson ... assistant camera (as David James Thompson)
Don Tomich ... best boy electric
Ron Vargas ... additional camera operator: second unit
Maria Varni ... camera loader
Ralf Voellmer ... electrician
Greg Walters ... first assistant camera: second unit
Dave Wilkins ... grip (as David Wilkins)
Merrick Morton ... special still photographer (uncredited)

Casting Department 

Lynne Redding ... adr voice casting: Loop du Jour

Costume and Wardrobe Department 

Anna Abbey ... costumer (as Anne Abbey)
Marsha Barton ... seamstress
Dana Campbell ... key set costumer
Jay Anna Dorsey ... assistant costume designer
Stanley Moore ... costume supervisor

Editorial Department 

Lisa Bianco ... post-production assistant editor
Sue Ehlers ... first assistant film editor
Andrew Golov ... post-production services
Mato ... color timer
Marc Pollon ... apprentice editor
Candace Snyder ... director of post-production: TNT
Joseph R. Thygesen ... associate film editor (as Joe Thygesen)
Angie Under ... post-production assistant
Michael Yetter ... negative cutter (uncredited)

Music Department 

Elton Ahi ... scoring mixer
Grimace Boyer ... assistant musical director
Joanie Diener ... music editor
Ralph Ferraro ... orchestrator
David Franco ... music supervisor
Dennis S. Sands ... scoring mixer (as Dennis Sands)
Hill Brin Swimmer ... location music recording (as Hill Swimmer)
Joseph R. Thygesen ... associate music editor (as Joe Thygesen)

Transportation Department 

Norma Allard ... talent driver
E. Michael Bledsoe ... transportation captain
Ron Bledsoe ... transportation coordinator
Vincent Leo Boyle ... driver
Duane D. Eckert ... driver
Clay Fissel ... driver
Paul French ... driver
Jason Ingram ... driver
Pamela Newton ... driver
Henrietta C. O'Shea ... driver
James P. O'Shea ... driver
Michael Olswfski ... driver
David Owens ... driver
Pat Owens ... driver
Geraldine Sue Roderick ... driver
Tony L. Sarrah ... driver
Joseph Schneider ... driver
Larry Slimp ... talent driver
Debra A. Vitulli ... driver
Joyce A. Warfield ... driver
Jim Welshonce ... driver
Randy Worley ... driver
Carolyn Wright ... transportation dispatcher
Kenneth Wright ... transportation co-captain
Tonia Wright ... driver

Other crew 

Lara Aldrich ... office production assistant
Eduardo N.T. Andrade ... production assistant: second unit (as Eduardo Andrade)
Jon Andrus ... action re-enactor
Rhett Arnold ... craft service
Kim Barta ... corps background wrangler
Yvonne Barton ... re-enactors coordinator
Ralph Berge ... location coordinator (as Ralph Kendall Berge)
Gabor Boritt ... historical script reviewer: Gettysburg College (as Prof. Gabor S. Boritt)
Dan Boston ... corps background wrangler
John Botkin ... caterer: re-enator catering
Joe Bowden ... film liaison: Gettysburg National Military Park
Carolyn Caldera ... assistant: Mr. Katz & Mr. Esparza
Mike Causley ... action re-enactor
Marie E. Chambers ... dialect coach
Jose A. Cisneros ... superintendent: Gettysburg National Military Park
Laurie E. Coughlan ... interpretation and visitor services: Gettysburg National Military Park
Craig Crabb ... action re-enactor
Butch Culpepper ... corps background wrangler
Wendy Dallas ... script supervisor: second unit
Noel Dimitri Delcastillo ... production assistant: second unit
Hans Den Bezemer ... flycam operator: second unit (as Hans der Bezemer)
Don Dramer ... corps background wrangler
Dawn C. Dreiling ... script supervisor (as Dawn Dreiling)
Patrick Falci ... historical advisor (as Pat Falci)
Dale Fetzer ... military choreographer (as Dale E. Fetzer Jr.)
Gwenn Forsythe ... office production assistant
Billy L. 'Butch' Frank ... wrangler (as Billy Frank)
Gary G. Frank ... wrangler
Rami Rivera Frankl ... production assistant: second unit (as Rami Frankl)
Mark Fulks ... wrangler
Karl German ... corps background wrangler
Keith Gibson ... historical script reviewer: Virginia Military Institute (as Lt. Col. Keith Gibson)
Dwight Gladhill ... dailies runner
Wilson A. Greene ... historical script reviewer
Mike Grigaliunas ... dailies runner
Nancie W. Gudmestad ... production secretary
Lori Haddox ... coordinator: Los Angeles
Marge Hall ... assistant re-enactor coordinator
Joe Hanna ... chef
Nick Hanna ... craft service
Judy C. Harris ... assistant re-enactor coordinator
Jim Hatsell ... corps background wrangler
Stephen M. Hearst ... production assistant: second unit
George Heffner ... re-enactors corps commander: Confederate
Beth Hickman ... production coordinator
Clark Hoak ... action re-enactor
Chuck Johnson ... corps background wrangler
Roger Johnson ... re-enactors corps commander: Confederate
Steven M. Kalb ... production legal counsel
Katie Karppala ... dailies runner
Sarah Kelly ... production assistant: second unit
Dennis Kern ... location manager
John Kock ... corps background wrangler
Michael Kraus ... re-enactors corps commander: Federal
Tim Kueberth ... assistant cavalry commander (as Timothy Kuebreth)
Victoria Land ... set production assistant
Dan Laroc ... craft service
Amy Lauritsen ... set production assistant
Rick Leisenring ... assistant re-enactor coordinator (as Rick Liesenring)
Peter Locaccio ... assistant location manager
Karl Luthin ... corps background wrangler (as Karl Luthen D.V.M.)
G. Gary Mahas ... wrangler
Jonathan Maxwell ... set production assistant (as Jon Maxwell)
Olivia Maxwell ... set production assistant
Ronald F. Maxwell ... title designer: main titles
Mark Myers ... corps background wrangler
Bryan Patterson ... action re-enactor
Kelly Paull ... assistant re-enactor coordinator
Marcia Paull ... re-enactors coordinator
Ron Paull ... chief of security
James Permane ... assistant re-enactor coordinator
George Pierce ... corps background wrangler
Brian Pohanka ... on-set historical advisor
Roger Poirer ... caterer: re-enator catering
Ron Prillaman ... action re-enactor
Mark Purnell ... production assistant: second unit
Roger Ragland ... corps background wrangler
Selbia J. Reagan ... assistant re-enactor coordinator
Robin Reck ... production assistant: second unit
Damon Resch ... assistant: Mr. Maxwell
Jason Rex ... set production assistant
Bill Reynolds ... corps background wrangler
John Rivas ... prep cook
Mark Rivas ... assistant chef
Alicia Rivera Frankl ... vice president of finance (as Alicia Rivera Alon)
Susan Roehre ... assistant production accountant
Harold Runckel ... corps background wrangler
Cheryl Russo ... re-enactors coordinator
Alan Selge ... assistant re-enactor coordinator
Sarah Shields ... key production assistant: second unit
Peter C. Sienkiewicz ... production assistant: second unit
Misty Skedgell ... unit publicist
Doug Sloan ... head wrangler
Ben Smith ... corps background wrangler
Charles Smithgall ... artillery commander
David Spencer ... corps background wrangler
C.J. Staats ... wrangler
Ame Stargensky ... script supervisor
David Stevens ... action re-enactor
Tia Stine ... office production assistant (as Krystia 'Tia' Stine)
Bruce Stocking ... re-enactors corps commander: Federal
Jim Strauss ... corps background wrangler (as James Strauss)
William Sumner ... action re-enactor
Jeff Talbert ... corps background wrangler
Diane Tennyson ... set production assistant
Joe Valley ... corps background wrangler
Jon Verhagen ... flycam operator: second unit
Kevin Wells ... corps background wrangler
Tom Williams ... cavalry commander
William Williams ... re-enactors camp manager
Melissa Wivell ... office production assistant
James Yap Bear ... action re-enactor
Yale Zimmerman ... medical coordinator
John Guss ... historical technical assistant (uncredited)
Cynthia Lejeune ... assistant accountant (uncredited)
Jay Sheveck ... premiere and release (uncredited)
Darryl Wharton ... production assistant (uncredited)
Adam D. Wright ... distribution executive (uncredited)

Thanks 

Kenneth J. Cole ... special thanks
Don Johnson ... special thanks
Richard Jordan ... dedicatee
Terry Punt ... special thanks
Lou Reda ... special thanks
Gar Royer ... special thanks
Velda Royer ... special thanks
Michael Shaara ... dedicatee
Art L. Snyder ... special thanks
Bill Yingling ... special thanks
Don Yingling ... special thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page