Edit
The Fugitive (1993) Poster

(1993)

Full Cast & Crew

Directed by 

Andrew Davis

Writing Credits (WGA)  

Jeb Stuart ... (screenplay) and
David Twohy ... (screenplay)
 
David Twohy ... (story)
 
Roy Huggins ... (characters)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
Dr. Charles Nichols (as Jeroen Krabbe)
...
...
...
...
Joseph F. Kosala ...
Detective Rosetti (as Joseph Kosala)
Miguel Nino ...
Chicago Cop #1
John Drummond ...
Tony Fosco ...
Chicago Cop #2
Joseph F. Fisher ...
James Liautaud ...
Paul
...
Dr. Lentz
Tom Galouzis ...
Surgeon (as Tom Galouzis M.D.)
James F. McKinsey ...
Surgeon (as James F. McKinsey M.D.)
...
Resident
John E. Ellis ...
Anesthesiologist
Gene Barge ...
11th District Cop
Thomas Charles Simmons ...
11th District Cop (as Thomas C. Simmons)
Joe Guzaldo ...
Prosecutor (as Joseph Guzaldo)
Dick Cusack ...
Walter Gutherie
Nicholas Kusenko ...
Assistant Defense Attorney (as Nick Kusenko)
...
Asst. Prosecuting Attorney
Joe D. Lauck ...
Forensic Technician
Joe Guastaferro ...
Coroner (as Joseph V. Guastaferro)
Andy Romano ...
Judge Bennett
...
Old Guard
...
Carlson
...
Partida
Eddie Bo Smith Jr. ...
Copeland (as Eddie 'Bo' Smith Jr.)
Frank Ray Perilli ...
Jail Officer
Otis Wilson ...
Jail Officer
...
Young Guard
...
Bus Driver
...
Head Illinois State Trooper
...
...
State Trooper
Michael James ...
Head Welder
Michael Skewes ...
Highway Patrolman
Ila Cathleen Stallings ...
Duty Nurse
Linda Casaletto ...
Rural Hospital Nurse
Cody Glenn ...
Paramedic
Cynthia Baker ...
Woman in Car
...
...
Marshal Stevens
Bill Cusack ...
Tracing Technician
David U. Hodges ...
Marshal David (as David Hodges)
...
Copeland's Girlfriend
Peter J. Caria IV ...
Billy
Tighe Barry ...
Windshield Washer
Monika Chabrowski ...
Polish Landlady
Lonnie Sima ...
Landlady's Son
Oksana Fedunyszyn ...
Myoelectric Receptionist
Orlando García ...
Desmondo
Afram Bill Williams ...
Salesman
Bruce L. Gewertz ...
Dr. Bruce (as Bruce L. Gewertz M.D.)
...
Joseph Rotkvich ...
Officer Joseph
Steven Lilovich ...
Officer Steve
Noelle Bou-Sliman ...
Myoelectric Technician
Roxanne Roberts ...
Trauma Doctor
Alex P. Hernandez ...
Trauma Doctor (as Alex Hernandez)
Theron Touché Lykes ...
Orderly (as Theron Touche Lykes)
Joel Robinson ...
Boy Patient
Greg Hollimon ...
Skating Orderly
...
O.R. Doctor
Marie Ware ...
Nurse Gladys
Bernard McGee ...
Man
...
Myoelectric Director
Lily Monkus ...
Desk Clerk
Willie Lucas ...
Desk Clerk
...
Clearing Officer
Ana María Alvarez ...
La Cubana
Eugene F. Crededio ...
Visitation Guard
Maurice Person ...
Clive Driscoll
Terry Hard ...
Officer Hormel
Pam Zekman ...
...
Brent Shaphren ...
Doctor at Bar
Stephen A. Landsman ...
Doctor at Bar
B.J. Jones ...
Doctor at Bar
Dru Anne Carlson ...
Gerard's Secretary (as Drucilla A. Carlson)
Margaret Moore ...
Nichols' Assistant
Manny Lopez ...
Seminar Doctor
John M. Watson Sr. ...
Bones Roosevelt
...
Betty
Juan Ramírez ...
Man on 'El' (as Juan A. Ramirez)
...
...
Host
Eric Fudala ...
Hotel Security Guard
Lester Holt ...
Jay Levine ...
Rest of cast listed alphabetically:
Don Albert ...
Officer DuKakis (uncredited)
...
City Hall Employee (uncredited)
Roland Burris ...
Smiling Man (uncredited)
...
Deputy at Train Wreck (uncredited)
...
Inmate (uncredited)
...
Man Visiting Prisoner (uncredited)
...
Doctor's Wife (uncredited)
...
Security Guard (uncredited)
Berniece Janssen ...
Spectator in the courtroom (uncredited)
...
US Marshal (uncredited)
...
Doctor (uncredited)
...
Man in Restaurant in Tuxedo (uncredited)
...
Policeman (uncredited)
Sal Richards ...
Warrant Captain (uncredited)
Keith Schrader ...
Hotel Security Guard (uncredited)
...
Mad Motorist at Tunnel (uncredited)
John Thurner ...
Parade Spectator (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Keith Barish ... executive producer
Stephen Brown ... co-producer
Nana Greenwald ... co-producer
Roy Huggins ... executive producer
Arnold Kopelson ... producer
Peter Macgregor-Scott ... co-producer

Music by 

James Newton Howard ... (music by)

Cinematography by 

Michael Chapman ... director of photography

Film Editing by 

Don Brochu ... (edited by)
David Finfer ... (edited by)
Dean Goodhill ... (edited by)
Dov Hoenig ... (edited by)
Richard Nord ... (edited by)
Dennis Virkler ... (edited by)

Casting By 

Amanda Mackey Johnson ... (as Amanda Mackey) (casting by)
Cathy Sandrich ... (casting by)

Production Design by 

J. Dennis Washington ... (as Dennis Washington)

Art Direction by 

Maher Ahmad

Set Decoration by 

Rick Gentz

Costume Design by 

Aggie Guerard Rodgers

Makeup Department 

Mary 'Dugan' Buono ... hair stylist (as Dugan)
Pat Gerhardt ... makeup artist
Rodger Jacobs ... makeup artist
Dominic Mango ... hair stylist
Peter Robb-King ... makeup supervisor
Kathe Swanson ... key hair stylist
Linda Boykin-Williams ... makeup artist (uncredited)
Lun Yé Hodges ... additional hair stylist (uncredited)
James Lacey ... additional makeup artist (uncredited)

Production Management 

James A. Dennett ... unit production manager (as James A. Dennett Sr.)
Robert Grand ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Dustin Bernard ... second assistant director: second unit, North Carolina
James A. Dennett II ... second second assistant director
Kenneth A. Flisak ... first assistant director: second unit, Chicago
Brian E. Frankish ... first assistant director: second unit, North Carolina
Suzanne Geiger ... dga trainee
Gary B. Goldman ... second assistant director: second unit, Chicago
Mike Gray ... second unit director: Chicago
David Kelley ... second assistant director
Terry Leonard ... second unit director: North Carolina (as Terry J. Leonard)
Thomas J. Mack ... first assistant director (as Tom Mack)
Robert Schick ... additional second assistant director
Roger Senders ... dga trainee
Joel Chernoff ... second unit director (uncredited)

Art Department 

Tighe Barry ... assistant property master
David J. Chamerski ... assistant property master
Jack Cornish ... construction coordinator: second unit, North Carolina
William Dambra ... assistant property master
Robby Green ... art department coordinator
Ann Harris ... set designer
Douglas E. Madison ... property master
Nancy Mickelberry ... set designer
Joel Prihoda ... leadman
Richard Dean Rankin ... construction coordinator (as Richard Rankin)
Robert Sica ... leadman
Thomas T. Taylor ... assistant art director (as Tom Targownik)
Tom Czarnopys ... sculptor (uncredited)
Randy Kenan ... gang boss/welder (uncredited)
David W. Krummel ... set designer (uncredited)
Fred Lucky ... storyboard illustrator: train sequence (uncredited)
Thomas C. Mentzer ... carpenter (uncredited)
John Rozman ... swing gang (uncredited)
John J. Slove Jr. ... propmaker (uncredited)
Timothy W. Tiedje ... set dresser (uncredited)
Richard Whitney ... stand-by painter (uncredited)

Sound Department 

Stu Bernstein ... dialogue editor
James Beshears ... dialogue editor
Patrick Bietz ... sound effects editor (as Patrick M. Bietz)
Gaston Biraben ... dialogue editor
Barbara J. Boguski ... adr editor (as Barbara Boguski)
Lance Brown ... sound effects editor
Desmond Cannon ... assistant sound editor
Jeffrey Cranford ... assistant sound editor
Zack Davis ... adr editor
Michael Dressel ... sound effects editor
Rickley W. Dumm ... assistant sound editor (as Rick Dumm)
John P. Fasal ... processed flashback effects (as John Fasal)
Sam Gemette ... sound effects editor
Howell Gibbens ... dialogue editor
Hector C. Gika ... sound effects editor (as Hector Gika)
Tim Groseclose ... adr assistant
Michael Herbick ... rerecording mixer
Glenn Hoskinson ... sound effects editor
Holly Huckins ... adr editor
Victor Iorillo ... sound effects editor
Dale R. Janus ... boom operator (as Dale Janus)
Elizabeth Kenton ... assistant sound editor
Dawn Michelle King ... assistant sound editor
Frank Kniest ... sound effects editor
Laura P. Krasnow ... adr assistant (as Laura Krasnow)
Mary Jo Lang ... foley mixer
Lance Laurienzo ... assistant sound editor
Lee Lemont ... adr editor
John Leveque ... supervising sound editor
James Likowski ... foley editor
Kimberly Ellen Lowe ... dialogue editor (as Kimberly Lowe Voigt)
Lori Martino ... adr assistant
Ron Meredith ... assistant sound editor
Anthony Milch ... sound effects editor (as Anthony R. Milch)
Michael Mirkovich ... assistant sound editor
Donald O. Mitchell ... rerecording mixer
Frank A. Montaño ... rerecording mixer (as Frank A. Montano)
Gary Mundheim ... dialogue editor
Jay Nierenberg ... sound effects editor
Thomas J. O'Connell ... adr mixer (as Tom O'Connell)
Steve Richardson ... foley editor
Daniel Richter ... boom operator (as Daniel J. Richter)
John Roesch ... foley artist
Solange S. Schwalbe ... supervising foley editor (as Solange Schwalbe-Boisseau)
Steve Schwalbe ... sound effects editor (as Steven J. Schwalbe)
Valerie Schwartz ... assistant sound editor
Scott D. Smith ... production sound mixer
Greg Stacy ... sound effects editor
Bruce Stambler ... supervising sound editor
Alicia Stevenson ... foley artist
Becky Sullivan ... supervising dialogue editor
Shawn Sykora ... sound effects editor
Robert Ulrich ... adr editor
Donald L. Warner Jr. ... sound effects editor
Bill Weinman ... adr assistant
Karen G. Wilson ... dialogue editor (as Karen Wilson)
Marshall Winn ... sound effects editor
Daryl Ziemke ... cableman (as Daryl C. Ziemke)
Andy Snavley ... sound technician (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)

Special Effects by 

Michael Arbogast ... special effects assistant
Roy Arbogast ... special effects coordinator
Randy Cabral ... special effects assistant
Jim Jolly ... special effects assistant (as Jim Jolley)
Rodman Kiser ... special effects assistant
William Lee ... special effects assistant
Tom Ryba ... special effects coordinator
Dick Wood ... special effects assistant (as Richard S. Wood)
Christopher Briles ... assistant camera (uncredited)
John W. Weeks ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Douglas Calli ... model shop supervisor (as Doug Calli)
Nick Davis ... producer: Introvision
Chris Dawson ... cameraman
John P. Mesa ... cameraman (as John Mesa)
William Mesa ... visual effects supervisor
Scott Salsa ... model maker
Charles Wood ... art director
David Fogg ... visual effects second assistant camera (uncredited)
Peter W. Moyer ... digital compositor: Digital FilmWorks (uncredited)
Matsune Suzuki ... art department: Introvision (uncredited)
Gary Young ... model builder (uncredited)

Stunts 

Chris Branham ... stunts
Troy Brown ... stunts
Hal Burton ... stunts
Thomas Dewier ... stunts (as Tom DeWier)
Nick Dimitri ... stunts
Jeannie Epper ... stunts
Peter Epstein ... stunts
Diamond Farnsworth ... stunts
Teri Garland ... stunts
Terry Jackson ... stunts
Dean Jeffries ... stunts
Rick Le Fevour ... stunts (as Rick Lefevour)
Terry Leonard ... stunt coordinator (as Terry J. Leonard)
Stacy Logan ... stunts
Mike H. McGaughy ... stunts (as Mike McGaughy)
Jeff Ramsey ... stunts
Glenn Randall Jr. ... stunts (as Glenn Randall)
John-Clay Scott ... stunts
Gary J. Wayton ... stunts (as Gary Wayton)
Paula Wayton ... stunts
Nick Dimitri ... stunt double: Andreas Katsulas (uncredited)
Clifford Happy ... stunt double: Mr. Jones (uncredited)
John Rottger ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Alphonse Blumenthal ... assistant chief lighting technician
Chris Collins ... second assistant camera (as Chris M. Collins)
Eugene F. Crededio ... chief lighting technician (as Gino Crededio)
John Formanack ... rigging gaffer (as John E. Formanek)
Daniel H. Friedman ... video assist
Jason M. Friedman ... camera assistant
Linda Gacsko ... second assistant camera (as Linda A. Gacsko)
Brian C. Glover ... camera operator: second unit, North Carolina
Robert Heine ... first assistant camera
Steven Hiller ... first assistant camera (as Steve Hiller)
Frank M. Holgate ... aerial cameraman
Gary Holt ... director of photography: second unit, Chicago (as Gary H. Holt) / director of photography: second unit, North Carolina (as Gary H. Holt)
Michael Kohnhorst ... camera operator: second unit, North Carolina
George Kohut ... director of photography: second unit, Chicago
Bob E. Krattiger ... rigging gaffer (as Robert E. Krattiger)
Morgan Michael Lewis ... key grip
Mark E. Matthys ... best boy
Tim Metivier ... second assistant camera
Frank Miller ... "a" camera operator
Bob Rose ... key grip: second unit, North Carolina (as Bobby Rose)
Erich O. Rose ... best boy: second unit, North Carolina
Stephen St. John ... "b" camera operator / steadicam operator
Joe Tomko Jr. ... dolly grip
Robert Ulland ... "b" camera operator / steadicam operator
Stephen Vaughan ... still photographer (as Stephen S. Vaughan)
Zoran Veselic ... first assistant camera
William Allen Jr. ... grip (uncredited)
Joe Carroll ... first assistant camera: second unit (uncredited)
Larry Cottrill ... electrician (uncredited)
Andrew Hoehn Jr. ... assistant camera (uncredited)
David Moenkhaus ... first assistant camera: aerial unit (uncredited) / second assistant camera (uncredited)
David Morenz ... first assistant camera: second unit (uncredited)
Hope A. Nielsen ... film loader (uncredited)
David Norris ... camera technician: Wescam camera (uncredited)
Tod Olivieri ... electrician (uncredited)
John S. Robertson ... rigging key grip (uncredited)
Mark N. Woods ... gaffer: second unit, Chicago (uncredited)

Casting Department 

Nan Charbonneau ... casting: Chicago
Gloria Hancock ... casting: North Carolina
Richard S. Kordos ... casting: Chicago
Karen Miller ... casting associate
Kirsten Nelson ... casting assistant: Chicago
Sandy Holt ... adr voice casting (uncredited)
Theresa Phillips ... casting assistant: North Carolina (uncredited)
Joan Philo ... extras casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Jane Blank ... costumer
Stella Cottini ... costumer (as Stella C. Cottini)
Sybil Gray ... costumer
Linda Henrikson ... costume supervisor
Jennifer Jobst ... key costumer
Eileen McCahill ... costumer
Gina Panno ... costumer
Maryann Scinto ... wardrobe (uncredited)

Editorial Department 

Joe Binford Jr. ... assistant film editor
Chris Boscardin ... assistant film editor
Richard Byard ... assistant film editor
James Durante ... assistant film editor
Roger Fenton ... assistant film editor
Rolf Fleischmann ... assistant film editor
Grant Gatzke ... assistant film editor
Joseph Gutowski ... assistant film editor (as Joe Gutowski)
John Morrisey ... assistant film editor
Patrick Paul Mullane ... assistant film editor
Mike Murphy ... assistant film editor (as Michael Murphy)
Bob Putynkowski ... color timer
Mark Rathaus ... assistant film editor
Mark Stevens ... assistant film editor
Fred C. Vitale ... assistant film editor
David Young ... assistant film editor

Music Department 

Chris Boardman ... orchestrator
Brad Dechter ... orchestrator
James Newton Howard ... orchestrator
Michael Mason ... score co-producer
David Olson ... assistant music editor
Marty Paich ... orchestra conductor
Wayne Shorter ... musician: saxophone solos, courtesy of Electra Entertainment
Dan Wallin ... scoring mixer
Jim Weidman ... music editor
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
M.V. Gerhard ... soundtrack producer (uncredited)
Dan Goldwasser ... soundtrack producer (uncredited)
Steve Schaeffer ... musician: percussion (uncredited)
Robert Schaper ... scoring mixer (uncredited)
James Thatcher ... musician: French horn (uncredited)

Transportation Department 

Michael P. Deal ... transportation captain
Thaddeus E. Larkowski ... transportation coordinator
Craig Pinkard ... transportation coordinator: second unit, North Carolina (as Craig A. Pinkard)
Roy A. Grace ... production driver (uncredited)
John Rice Sr. ... transportation captain (uncredited)

Other crew 

Leslie Adler ... assistant: to Mr. Ford
Robin E. Agron ... location assistant (as Robin Agron)
Dana Armonda ... staff assistant
Kathleen 'Bo' Bobak ... staff assistant
Tony Calabrese ... technical advisor
Dru Anne Carlson ... script supervisor (as Drucilla A. Carlson)
Mark Child ... staff assistant
Michelle Clancy ... staff assistant
Wileen Dragovan ... location assistant
Cory Franklin ... technical advisor (as Cory Franklin M.D.)
Christy Gerhart ... assistant: to Mr. Kopelson
Bruce L. Gewertz ... technical advisor (as Bruce L. Gerwertz M.D.)
Norbert Gleicher ... technical advisor (as Dr. Norbert Gleicher)
Laurie Hansen ... assistant: to Mr. Davis
Lance Holland ... location assistant: second unit, North Carolina
Peter Hollocker ... staff assistant (as Peter A. Hollocker)
Cress Horne ... helicopter pilot: North Carolina
Martin L. Hudson ... staff assistant
Pamela Jaeckle ... assistant: to Mr. MacGregor-Scott
Michael Kase ... staff assistant
Sarah Knight ... staff assistant
Kevin LaRosa ... helicopter pilot: Chicago
Marvin Lutes ... technical advisor
Michael J. Malone ... location manager
Bill McLaren ... staff assistant
James E. McLaughlin ... technical advisor
Frederic Mialaud ... executive assistant
John Monsour ... computer engineering & graphics
Rich Moskal ... location manager: second unit, North Carolina (as Richard Moskal)
Maria Norman ... assistant: to Mr. Kopelson
Ed O'Donnell ... technical advisor
Rosemary Orlando ... assistant production secretary
Diana Pappajohn ... production secretary
D. Matt Patton ... staff assistant
Susan Phillips ... technical advisor
Liz Radley ... video & computer supervisor
John Rottger ... technical advisor
Robb Smith ... technical advisor (as Robb Smith M.D.)
Ricki L. Stein ... production accountant
Susan Steinlauf-Pascal ... unit publicist (as Susan Steinlauf)
James M. Tantillo ... technical advisor
Judge Toomin ... technical advisor
Teresa Tucker-Davies ... assistant: to Mr. Davis
Jack Uellendahl ... technical advisor
Bekki Vallin ... assistant production secretary
Bruce Webb ... helicopter pilot: Chicago
Stephanie Wertlake ... production secretary: second unit, North Carolina
Sheldon Zenner ... technical advisor
Michael Anthony ... location scout (uncredited)
Thomas Bianco ... assistant accountant (uncredited)
Paul Conti ... computer screen graphics (uncredited)
Jeff Coopwood ... adr voice (uncredited)
Bill Daly ... post-production accountant (uncredited)
Peter Juneau ... location projectionist (uncredited)
Jack Messitt ... production assistant (uncredited)
Nina Saxon ... title designer (uncredited)
Patience Thoreson ... script supervisor: second unit (uncredited)
Laura Tiz ... assistant accountant (uncredited)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page