Edit
Flesh and Bone (1993) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Steve Kloves

Writing Credits (WGA)  

Steve Kloves ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Julia McNeal ...
Sarah Willets (as Julia Mueller)
Ron Kuhlman ...
Clem Willets
Jerry Swindall ...
Young Arlis
Ryan Bohls ...
Scotty Willets
...
Roy Sweeney
...
Arlis Sweeney
Ez Perez ...
Boy in Suit
Craig Erickson ...
Tiny Ted
...
Cindy
...
...
Plump Man
...
Kay Davies
...
Elliot
James N. Harrell ...
Woody
Gerardo Johnson ...
Juan
Héctor García ...
Nestor
Betsy Brantley ...
Peg
...
Groom
...
Pudge Riley
Nik Hagler ...
Earl
Travis Baker ...
Sullen Kid
Christopher Rydell ...
Reese Davies
...
Woman with Crying Baby
...
Kyle
...
Waitress
...
Emma
Rest of cast listed alphabetically:
Jim Bob Howard ...
Groomsman (uncredited)
...
Groom's Best Friend (uncredited)
...
Diner Cook (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

G. Mac Brown ... co-producer
Shari Hamrick ... associate producer
Sydney Pollack ... executive producer
Mark Rosenberg ... producer
Paula Weinstein ... producer

Music by 

Thomas Newman

Cinematography by 

Philippe Rousselot

Film Editing by 

Mia Goldman

Casting By 

Juel Bestrop
Risa Bramon Garcia

Production Design by 

Jon Hutman

Art Direction by 

Charles William Breen ... (as Charles Breen)

Set Decoration by 

Samara Schaffer

Costume Design by 

Elizabeth McBride

Makeup Department 

Colleen Callaghan ... hair stylist: Meg Ryan
Leonard Engelman ... makeup artist: Meg Ryan
Dorothy J. Pearl ... makeup artist
David Whitley ... special makeup effects
J.M. Logan ... special makeup effects artist (uncredited)

Production Management 

G. Mac Brown ... unit production manager
Sara Romilly ... post-production supervisor
Michael Tadross ... executive in charge of production

Second Unit Director or Assistant Director 

Cara Giallanza ... first assistant director
Marge Piane ... second assistant director
Jordan Stone ... second second assistant director
Christine A. Tope ... dga trainee (as Christine Tope)

Art Department 

Steve Allen ... carpenter
Charles Bates ... carpenter
Greg Benge ... property assistant
Beth Bernstein ... art department coordinator
Mark Lambert Bristol ... storyboard artist
Marcus Brown ... set dresser (as Marcus Lee Brown)
Christopher Carlson ... assistant property master
Gary Diamond ... assistant art director
Tom Dreesen ... construction coordinator
Peter J. Durand ... scenic painter
Neil Gahm ... carpenter / propmaker
Trish Gallaher Glenn ... property master (as Trisha B Gallaher)
Donald Gross ... carpenter (as Don Gross)
Kim F. Hawkins ... carpenter (as Kim Hawkins)
John R. Helton ... painter
W.S. Hickey ... carpenter
Jerry King ... set dresser
Mike Alexis Koellner ... scenic painter
John D. Kretschmer ... lead man
Thomas Lemman ... construction foreman (as Tom Lemman)
Karen Luzius ... property buyer
Patricia Malone ... assistant art decorator (as Patty Malone)
David Menefee ... carpenter foreman
Larry Misselhorn ... greensperson
James F. Oñate ... scenic foreperson (as James Onate)
Darren Patnode ... set dresser
Shane Patrick ... set dresser
Ricky Riggs ... scenic painter (as Richard Riggs)
Jeff Schwan ... set dresser (as J.P. Schwan)
Joe Self ... set dresser
Lisa K. Sessions ... set dresser
Brian Stultz ... scenic chargeman
Kelly Stultz ... scenic painter (as Kelly Brett Stultz)
Chris Telschow ... carpenter
Jack Thorpe ... construction foreman (as Jack Thorpe III)
Hap Weaver ... greensperson
Robert K. Weinberger ... lead carpenter

Sound Department 

David A. Arnold ... supervising foley editor
Joan Chamberlain ... sound recordist
Simon Coke ... sound effects editor
Joe Dorn ... adr supervisor
Dean Drabin ... foley mixer
Joe Earle ... sound effects editor
Christopher Flick ... foley editor
Ann Hadsell ... sound recordist
Robin Harlan ... foley artist
Scott Hecker ... supervising sound editor
Mauriece Jacks Jr. ... cable person
Sarah Jacobs ... foley artist
Samuel F. Kaufman ... sound recordist (as Sam Kaufman)
Doug Kent ... first assistant sound editor
Andrea Lakin ... sound recordist
Gary Lewis ... dialogue editor
Melissa Lytle ... assistant adr editor
Pat McCormick ... dialogue editor
Danny Michael ... sound mixer
Andy Nelson ... sound re-recording mixer
Ralph Osborn ... dialogue editor
Steve Pederson ... sound re-recording mixer
Brian Ruberg ... adr mixer
Adam Sawelson ... sound editor
Andrew Schmetterling ... boom operator
Steve F.B. Smith ... stereo sound consultant: Dolby (as Steve Smith)
Bruce Tanis ... sound effects editor
Jeff Timbs ... daily sound transferer (uncredited)

Special Effects by 

Robert A. Goodson ... special effects assistant
Charles Grimes ... special effects assistant
Margaret Johnson ... special effects supervisor
Stephen Johnston ... special effects assistant
Randy E. Moore ... special effects coordinator

Stunts 

Andy Armstrong ... stunt coordinator
Brad Bovee ... stunt double (as Bradley Bovee)

Camera and Electrical Department 

Michael Alexonis ... grip
James Babineaux ... assistant chief lighting technician
Steve Belsky ... grip
Allan Bullard ... grip (as Allan J. Bullard)
George M. Chappell ... electrician
Jack English ... gaffer
Bill Finger ... additional second assistant camera
Scott Graves ... set lighting technician
J. Steven Latham ... second assistant camera
Victoria J. Lowe ... additional first assistant camera (as Victoria Lowe)
Anastas N. Michos ... camera operator: "a" camera
Ted Morris ... first assistant camera
Daniel Murphy ... rigging gaffer
Brian W. Nordheim ... camera loader
Jesse Wayne Parker ... second company grip (as Wayne Parker)
C. Alan Rawlins ... first company grip
Greg Reim ... camera crane operator
John Schissler ... camera car operator
Lorey Sebastian ... still photographer
C. Ashley Sudge ... dolly grip (as Charles Ashley Sudge)
Peter J. Verrando ... 24 frame video operator

Casting Department 

Barbara Harris ... voice casting
Liz Keigley ... casting: Texas (as Elizabth Keigley)
Sari E. Keigley ... extras casting
Mary Vernieu ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Anna Abbey ... wardrobe assistant (as Anne Abbey)
Rosemary E. Bengele ... wardrobe assistant
Mary Ellen Fields ... wardrobe assistant
Susan Kistler ... wardrobe buyer
Taneia Lednicky ... assistant costume designer
Eva Prappas ... set costumer
Kimmie Rhodes ... wardrobe buyer
Renee Shearer ... wardrobe assistant

Editorial Department 

Gary Burritt ... negative cutter
Jim Makiej ... assistant editor
Bryan McMahan ... colorist: mastering
Mike Milliken ... color timer (as Mike Millikan)
Heather Persons ... assistant editor
Anthony Sherin ... second editor

Music Department 

Bill Bernstein ... music editor
Julian Bratolyubov ... music preparation
George Doering ... musician
Norman Ludwin ... musician (bass)
Jill Meyers ... music clearance
Leslie Morris ... orchestra manager
Maria Newman ... musician
Thomas Pasatieri ... orchestrator
Joel Sill ... music consultant
John Vigran ... music scoring mixer

Transportation Department 

Cecil D. Evans ... transportation captain
Jerry McKnight ... transportation coordinator
Phil Schriber ... transportation co-captain
Bobby Sconci ... driver
Joe Self ... driver

Other crew 

Ellie Archer ... set assistant
Alexis Arnold ... assistant production coordinator
Doris Barker ... location manager: Monahans, TX
Charles Bartlett ... adr loop artist
Charles Bazaldua ... adr loop artist
Samuel Bokebza ... first accountant
Sue Bokobza ... head accountant
Caroline Brock ... location assistant
Doug Burch ... adr loop artist
Kevin Richard Buxbaum ... production accountant
Anne Carr ... key set medic
Andrew D. Cooke ... location manager
James Crowley ... location assistant
Patrika Darbo ... adr loop artist
Brady Dial ... production office assistant
Judi M. Durand ... adr loop artist (as Judi Durand)
Patrick Gillis ... set assistant
Craig Glaser ... craft service
Aaron Goldstein ... post-production office assistant
Javier Grajeda ... adr loop artist
Diane Gunderson ... set assistant
Barbara Harris ... adr loop artist (as Barbara Iley)
Patti Hawn ... unit publicist
Beau Holden ... assistant: Dennis Quaid
Leah Holmes ... post-production accountant
Edward A. Ioffreda ... production associate
Derek E. Johansen ... key production assistant (as Derek Johansen)
Kris Kearney ... sewer (as Kristine Kearney)
Linda Labov ... assistant: Mr. Rosenberg
Jamie Megan Mascena ... accounting assistant
Elizabeth Maxwell ... assistant chef
Michael Maxwell ... head chef
Heather McClellan ... production office assistant
Emily Milder ... assistant: Mr. Kloves
Ken Miller ... police security
Bob Neill ... adr loop artist
Valerie E. Norman ... script supervisor
Marina Pincus ... adr loop artist
Karen Prince ... animal wrangler (as Karen Holst Prince)
Noreen Reardon ... adr loop artist
Michelle Romaine ... assistant location manager
Jeanie Barker Scott ... location assistant: Texas
Mark Shelby ... location assistant
Suzanne Sherrill ... assistant: Mr. Caan
John Stobaugh ... location assistant
Loring Sumner ... assistant: Mr. Rosenberg
Robert W. Terrill ... craft service
Greg Webb ... adr loop artist
Eric A. Williams ... assistant location manager
Mari-Jo Winkler ... production coordinator (as Mari Jo Winkler)
Stuart Yates ... set assistant
Anne Carr ... script supervisor intern (uncredited)
Joe Rose ... caterer (uncredited)

Thanks 

Mark Rosenberg ... in memory of

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page