Edit
Amos & Andrew (1993) Poster

(1993)

Full Cast & Crew

Directed by 

E. Max Frye

Writing Credits (WGA)  

E. Max Frye ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Andrew Sterling
...
Phil Gillman
...
Judy Gillman
...
Amos Odell
...
...
Officer Donnie Donaldson
...
Earl
I.M. Hobson ...
Waldo Lake
Jeff Blumenkrantz ...
Ernie
...
Stan
...
Riley
...
Wendy Wong
Michael Burgess ...
Black Reporter
Leonor Anthony ...
Hispanic Reporter
Walter Raymond ...
Anchorman
...
Reverend Fenton Brunch
...
Ula
...
Dr. R.A. 'Roy' Fink
Ron Taylor ...
Sherman
...
Stacy
Ernie Garrett ...
State Police Captain
...
Bloodhound Bob
...
Anchorwoman
Eric Paisley ...
Mainland Gatekeeper
Kim Staunton ...
Mrs. Andrew Sterling
Rambo ...
Rommel
Amigo ...
Rommel
Rest of cast listed alphabetically:
Ronnie Jay Leipold ...
News Reporter (uncredited)
Scott Mactavish ...
Jackson the Videographer (uncredited)
Sebastian O'Malley ...
Neighbor (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Jack Cummins ... co-producer
Gary Goetzman ... producer
Marshall Persinger ... co-producer
Jonathan Demme ... executive producer (uncredited)

Music by 

Richard Gibbs

Cinematography by 

Walt Lloyd ... director of photography

Film Editing by 

Jane Kurson

Casting By 

John S. Lyons ... (as John Lyons)

Production Design by 

Patricia Norris

Set Decoration by 

Leslie Morales

Costume Design by 

Patricia Norris

Makeup Department 

Jean Ann Black ... makeup artist (as Jean A. Black)
Katharina Hirsch-Smith ... assistant makeup artist
Mary Hedges Lampert ... assistant hair stylist
Shawn McKay ... hair stylist

Production Management 

Jack Cummins ... production manager
Marcy G. Kaplan ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Henry Bronchtein ... first assistant director
Nina Kostroff-Noble ... second assistant director
Cynthia E. Williams ... second second assistant director (as Cynthia Elaine Williams)
Timothy J. Lonsdale ... key second assistant director: reshoots (uncredited)

Art Department 

Charles Ashworth ... painter
Robert Beck ... property master
Rondro Boney ... carpenter
Shannon Rayle Bourne ... set dresser
E. Lawrence Brew ... set dresser
Angie Carter ... painter
Hank Cornish ... carpenter
Jack Cornish ... construction foreman (as Jack W. Cornish)
William G. Davis ... assistant art director
Dennis DiAddezzio ... assistant property master (as Denny DiAddezio)
Ron Dick ... carpenter
Max Doly ... set dresser
Matt Fann ... set dresser
Patrick Fulton ... painter
Joe Griffith ... storyboard artist
Michael J. Hall ... carpenter (as Mike Hall)
Charles Ingold ... carpenter
Isom Ison III ... construction foreman
Mark W. Johnson ... carpenter (as Mark Johnson)
Tom Jones Jr. ... construction coordinator
Walter Kalmar ... painter
Randy Kenan ... lead carpenter
Connie L. Kiser ... construction purchaser
Alton McClellan ... paint foreman
Gregory Messer ... second assistant props (as Greg Messer)
Paul Oliver ... lead scenic artist
John Sanders ... painter
Mary Smithdeal ... painter
David Stokes ... carpenter
Matthew Sullivan ... on-set dresser
John Thomas ... painter
Tim Waller ... carpenter
Albert Wetzel ... carpenter
Deborah Winship ... lead person

Sound Department 

Bob Baron ... adr mixer (as Rob Baron)
Michael J. Benavente ... dialogue editor
John Benson ... sound effects editor
Rick Canelli ... adr recordist
Robert Deschaine ... adr mixer (as Bob Deschaine)
Joe Dorn ... adr editor
John Edwards-Younger ... foley editor (as John S. Edwards-Younger)
S.K. Findlay ... apprentice sound editor
Howell Gibbens ... adr editor
John Glaeser ... cable person
Allen Hartz ... supervising adr editor (as Allen Hertz)
Gary A. Hecker ... foley artist (as Gary Hecker)
Doug Hemphill ... sound re-recording mixer
Chris Jenkins ... sound re-recording mixer (as Christopher Jenkins)
Tony Jenkins ... sound re-recordist
David Jobe ... adr recordist
Rudy J. Lara ... sound re-recordist (as Rudy Lara)
David Long ... sound transferer
David McDonald ... adr recordist
Thomas P. McNamara ... assistant sound editor
Jim Moore ... adr recordist (as James Moore)
John Morris ... supervising sound editor
Dan O'Connell ... foley artist
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Mark Pappas ... foley editor
Rodger Pardee ... sound effects editor
John Pritchett ... sound mixer
Chuck Rapp ... adr mixer
Carolyn Sauer ... foley recordist
Joel Shryack ... boom operator (as Joel Schryack)
Randy Singer ... foley mixer
Mark Smith ... sound re-recording mixer
John Joseph Thomas ... sound effects editor
Craig Weintraub ... assistant sound editor
Hugo Weng ... dialogue editor
Christopher Edward Wilding ... sound transferer
Bob Newlan ... sound editor (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)

Special Effects by 

Joe Digaetano ... special effects coordinator (as Joey Digaetano)
Kathleen Tonkin ... special effects
Robert Vazquez ... special effects foreman (as Bob Vazquez)

Stunts 

Eddie Braun ... stunts (as Eddie Brown)
Tony Brubaker ... stunts
Dale Frye ... stunts (as Dale L. Frye)
Larry Holt ... stunts
Myron Irving ... stunts
Melvin Jones ... stunts
Julius LeFlore ... stunts
James C. Lewis ... stunts (as Jimmy Lewis)
Bob Minor ... stunts
Glenn Randall Jr. ... stunt coordinator / stunts
John Robotham ... stunts
Thomas Rosales Jr. ... stunts (as Tom Rosales)
Lincoln Simonds ... stunts
R.L. Tolbert ... stunts
Gene Walker ... stunts
William Washington ... stunts
John Copeman ... utility stunts (uncredited)
Hamilton Perkins ... utility stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Robert Reed Altman ... second assistant camera
Carl Boles ... gaffer
Mike Bonnaud ... rigging gaffer (as Michael Bonnaud)
Jim Bridges ... still photographer
Eddie Collins ... camera operator
Kelly Curry ... lamp operator
Scott R. Davis ... key rigging grip
Michael Dhonau ... grip
Ken Fisher ... Steadicam assistant (as Ken W. Fisher)
Tom Harjo ... key grip
George Hesse ... focus puller: second camera
Frank M. Holgate ... aerial photographer (as Frank Holgate)
Steve Holgate ... aerial assistant camera (as Steven Holgate)
Jeff 'Moose' Howery ... dolly grip (as J. 'Moose' Howery)
Ken Hudson ... camera loader
Patrick McArdle ... focus puller
David Noble ... grip
Thomas Pielemeier ... grip
Tim Spencer ... grip
Mary F. Stankiewicz ... camera trainee (as Mary Fran Stankiewicz)
James Tomaro ... lamp operator
Ken Tosic ... best boy electric (as Kenneth Tosic)
Jack Vollers ... lamp operator
Elizabeth Ziegler ... Steadicam operator
Brian Heller ... aerial cinematographer (uncredited)
Jeffrey L. Loy ... rigging key grip (uncredited)
Grey Moore ... epk videographer (uncredited)
Cristiano Palermi ... lighting technician (uncredited)

Casting Department 

Joanna Colbert ... casting associate: Los Angeles
Christine Sheaks ... casting associate
Mark Fincannon ... location casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Barbara Miller ... seamstress
Amy Stofsky ... costume supervisor
Alonzo Wilson ... costumer (as Alonzo V. Wilson)

Editorial Department 

Gordon Antell ... first assistant film editor (as Gordon J. Antell)
Carolina Beroza ... first assistant film editor
Karen Dimmig ... apprentice film editor
Nina Lucia ... assistant film editor
Heather Persons ... assistant film editor
Bob Putynkowski ... color timer

Music Department 

Richard Gibbs ... conductor
Philip Giffin ... orchestrator
Carlton Kaller ... music editor
Shawn Murphy ... score mixer / score recordist
John Rosenberg ... music contractor
Mark Wolfson ... music coordinator
George Doering ... musician (uncredited)
James Thatcher ... musician: French horn (uncredited)

Transportation Department 

Donnie Boswell Sr. ... driver (as Donnie Boswell)
Edward W. Bozeman ... driver
Neil Castles Sr. ... driver (as Henry Neil Castles)
Jeff Couch ... transportation captain
Paul D. Davis ... driver
Vicky Ferguson ... driver
Robert Gillis ... driver
Neil Hyman ... transportation coordinator (as Neil A. Hyman)
Big John Moore ... driver
Johnnie Peterson ... driver
Linda Pickett ... driver
Doug Richards ... driver
Roy Rogers ... driver
Don Schisler ... driver
Jay Stokley ... driver
Lorri F. Sumner ... driver
Carroll White ... driver
Neil Castles Jr. ... driver (uncredited)

Other crew 

Katie Bailey ... assistant: Mr. Goetzman
Clyde D. Baisey ... set medic
Brian Bettwy ... production assistant
Gray Beverley ... assistant: Mr. Frye
Shaw Burney ... location manager
William Dick ... stone mason
Carrie Durose ... assistant production coordinator
Margo M. Eakin ... production assistant
Leigh French ... adr loop group
Gary Gero ... dog trainer
Gavin Harris ... production assistant
Cress Horne ... helicopter pilot
Deborah Houtsma ... post-production accountant
Joe Keeper ... post-production accountant
Jeff Levine ... assistant: Mr. Cage
Richard Lorenzana ... production accountant
Susan Lorenzana ... assistant production accountant (as Susan M. Lorenzana)
Shula Malkin ... assistant location manager
Stephanie P. O'Brien ... production assistant
Randall Pickett ... craft service
Sioux Richards ... script supervisor
Kirk Saduski ... assistant: Mr. Persinger
Roger Schumacher ... dog trainer
Jon Van Dyke ... trainer: bloodhound
Mindy Weissman ... production assistant
George Whitley ... production assistant
Mary Anna 'M.A.' Woodbury ... accounting clerk

Thanks 

Judge Burnett ... special thanks
Nancy Burnett ... special thanks
Robert Harvey ... special thanks
Robert Hunter Jr. ... special thanks
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page