Edit
The X Files Poster

(1993–2002)

Awards

Golden Globes, USA 1999

Nominated
Golden Globe
Best TV-Series - Drama
Best Performance by an Actress in a TV-Series - Drama
Gillian Anderson
Best Performance by an Actor in a TV-Series - Drama
David Duchovny

Golden Globes, USA 1998

Won
Golden Globe
Best TV-Series - Drama
Nominated
Golden Globe
Best Performance by an Actress in a TV-Series - Drama
Gillian Anderson
Best Performance by an Actor in a TV-Series - Drama
David Duchovny

Golden Globes, USA 1997

Won
Golden Globe
Best TV-Series - Drama
Best Performance by an Actress in a TV-Series - Drama
Gillian Anderson
Best Performance by an Actor in a TV-Series - Drama
David Duchovny

Golden Globes, USA 1996

Nominated
Golden Globe
Best Performance by an Actress in a TV-Series - Drama
Gillian Anderson
Best Performance by an Actor in a TV-Series - Drama
David Duchovny

Golden Globes, USA 1995

Won
Golden Globe
Best TV-Series - Drama

Primetime Emmy Awards 2002

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Music Composition for a Series (Dramatic Underscore)
Mark Snow (music by)
For episode "The Truth".

Primetime Emmy Awards 2001

Won
Primetime Emmy
Outstanding Makeup for a Series
Cheri Montesanto-Medcalf (department head make-up artist)
Matthew W. Mungle (special makeup artist)
Laverne Munroe (makeup artist)
Clinton Wayne (makeup artist)
Robin L. Neal (makeup artist)
For episode "Deadalive".Tied with The Sopranos (1999), episode "Employee Of The Month".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Cinematography for a Single Camera Series
Bill Roe (director of photography)
For episode "This Is Not Happening".

Primetime Emmy Awards 2000

Won
Primetime Emmy
Outstanding Makeup for a Series
Cheri Montesanto-Medcalf (head makeup artist)
Kevin Westmore
Laverne Munroe
Greg Funk
Cindy J. Williams
For episode "Thief".
Outstanding Sound Mixing for a Drama Series
Steve Cantamessa (production mixer)
David John West (re-recording mixer)
Harry Andronis (re-recording mixer)
Ray O'Reilly (re-recording mixer)
For episode "First Person Shooter".
Outstanding Special Visual Effects for a Series
Bill Millar (visual effects producer)
Deena Burkett (visual effects supervisor)
Monique Klauer (visual effects coordinator)
Don Greenberg (visual effects compositor)
Jeff Zaman (visual effects compositor)
Steven J. Scott (visual effects compositor)
Steve Strassburger (visual effects compositor)
Cory Strassburger (visual effects animator)
For episode "First Person Shooter".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Music Composition for a Series (Dramatic Underscore)
Mark Snow
For episode "Theef".
Outstanding Sound Editing for a Series
Thierry J. Couturier (sound supervisor)
Cecilia Perna (sound effects editor)
Debby Ruby-Winsberg (sound editor)
Donna Beltz (sound editor)
H. Jay Levine (sound editor)
Ken Gladden (sound editor)
Michael Kimball (sound editor)
Stuart Calderon (sound editor)
Susan Welsh (sound editor)
Jeff Charbonneau (music editor)
Michael Salvetta (foley artist)
Sharon Michaels (foley artist)
For episode "First Person Shooter".
Outstanding Special Visual Effects for a Series
Bill Millar (visual effects producer)
Deena Burkett (visual effects supervisor)
Monique Klauer (visual effects coordinator)
Don Greenberg (visual effects compositor)
For episode "Rush".

Primetime Emmy Awards 1999

Won
Primetime Emmy
Outstanding Makeup for a Series
Cheri Montesanto-Medcalf (head makeup artist)
Laverne Munroe (makeup artist for Duchovny & Anderson)
John Vulich (makeup effects artist)
Kevin Westmore
Greg Funk
John Wheaton
Mark Shostrom
Rick Stratton
Jake Garber
Craig Reardon
Fionagh Cush
Steve LaPorte
Kevin Haney
Jane Aull
Perri Sorel
Jeanne Van Phue
Julie Socash
For episode "Two Fathers/One Son", parts I and II.
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Art Direction for a Series
Corey Kaplan (production designer)
Lauren E. Polizzi (art director)
Sandy Getzler (art director)
Timothy Stepeck (set decorator)
For episode "One Son".
Outstanding Cinematography for a Series
Bill Roe
For episode "The Unnatural".
Outstanding Single Camera Picture Editing for a Series
Heather MacDougall
For episode "S.R. 819".
Outstanding Music Composition for a Series (Dramatic Underscore)
Mark Snow
For episode "S.R. 819".
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Gillian Anderson
For playing: "Dana Scully".
Outstanding Guest Actress in a Drama Series
Veronica Cartwright
For playing "Cassandra Spender". For episodes "Two Fathers" and "One Son".
Outstanding Sound Editing for a Series
Thierry J. Couturier (supervising sound editor)
Stuart Calderon (sound editor)
Mike Goodman (sound editor)
H. Jay Levine (sound editor)
Maciek Malish (sound editor)
George Nemzer (sound editor)
Cecilia Perna (sound editor)
Christopher B. Reeves (sound editor)
Gabrielle Gilbert Reeves (sound editor)
Jeff Charbonneau (music editor)
Gary Marullo (foley artist)
Michael Salvetta (foley artist)
For episode "Triangle".

Primetime Emmy Awards 1998

Won
Primetime Emmy
Outstanding Art Direction for a Series
Graeme Murray (production designer)
Greg Loewen (art director)
Shirley Inget (set decorator)
For episode "The Post-Modern Prometheus".
Outstanding Single Camera Picture Editing for a Series
Heather MacDougall
For episode "Kill Switch".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Cinematography for a Series
Joel Ransom
For episode "The Post-Modern Prometheus".
Outstanding Directing for a Drama Series
Chris Carter
For episode "The Post-Modern Prometheus".
Outstanding Single Camera Picture Editing for a Series
Casey O. Rohrs
For episode "Mind's Eye".
Outstanding Single Camera Picture Editing for a Series
Lynne Willingham
For episode "The Post-Modern Prometheus".
Outstanding Makeup for a Series
Laverne Munroe (makeup artist)
Pearl Louie (makeup artist)
Toby Lindala (prosthetic makeup artist)
Dave Coughtry (prosthetic makeup artist)
Rachel Griffin (prosthetic makeup artist)
Robin Lindala (prosthetic makeup artist)
Leanne Rae Podavin (prosthetic makeup artist)
Brad Proctor (prosthetic makeup artist)
Geoff Redknap (prosthetic makeup artist)
Tony Wohlgemuth (prosthetic makeup artist)
Wayne Dang (prosthetic makeup artist)
Vince Yoshida (prosthetic makeup artist)
For episode "The Post-Modern Prometheus".
Outstanding Music Composition for a Series (Dramatic Underscore)
Mark Snow
For episode "The Post-Modern Prometheus".
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
David Duchovny
For playing: "Fox Mulder".
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Gillian Anderson
For playing: "Dana Scully".
Outstanding Guest Actress in a Drama Series
Veronica Cartwright
For playing "Cassandra Spender". For episodes "Patient X" and "The Red & The Black".
Outstanding Guest Actress in a Drama Series
Lili Taylor
For playing "Marty Glenn". For episode "Mind's Eye".
Outstanding Drama Series
Chris Carter (executive producer)
R.W. Goodwin (executive producer)
Frank Spotnitz (co-executive producer)
Vince Gilligan (supervising producer)
Ken Horton (consulting producer)
Joseph Patrick Finn
Rob Bowman
Kim Manners
Paul Rabwin
Lori Jo Nemhauser (co-producer)
John Shiban (co-producer)
Outstanding Sound Editing for a Series
Thierry J. Couturier (supervising sound editor)
Maciek Malish (sound editor)
H. Jay Levine (sound editor)
Gabrielle Gilbert Reeves (sound editor)
Mike Goodman (sound editor)
Ira Leslie (sound editor)
Chris Fradkin (sound editor)
Rick Hinson (sound editor)
Michael Kimball (sound editor)
Jeff Charbonneau (music editor)
Gary Marullo (foley artist)
Michael Salvetta (foley artist)
For episode "The Red And The Black".
Outstanding Sound Mixing for a Drama Series
Michael T. Williamson (production mixer)
David John West (re-recording mixer)
Harry Andronis (re-recording mixer)
Kurt Kassulke (re-recording mixer)
For episode "The Red And The Black".
Outstanding Writing for a Drama Series
Chris Carter
For episode "The Post-Modern Prometheus".

Primetime Emmy Awards 1997

Won
Primetime Emmy
Outstanding Art Direction for a Series
Graeme Murray (production designer)
Gary Pembroke Allen (art director)
Shirley Inget (set decorator)
For episode "Memento Mori".
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Gillian Anderson
For playing: "Dana Scully".
Outstanding Sound Editing for a Series
Thierry J. Couturier (supervising sound editor)
Stuart Calderon (sound editor)
Ira Leslie (sound editor)
Maciek Malish (sound editor)
Debby Ruby-Winsberg (sound editor)
Chris Fradkin (sound editor)
H. Jay Levine (sound editor)
Christopher B. Reeves (sound editor)
Susan Welsh (sound editor)
Jeff Charbonneau (music editor)
Gary Marullo (foley artist)
Michael Salvetta (foley artist)
For episode "Tempus Fugit".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Directing for a Drama Series
James Wong (director)
For episode "Musings of a Cigarette Smoking Man".
Outstanding Editing for a Series - Single Camera Production
Jim Gross (editor)
For episode "Terma".
Outstanding Editing for a Series - Single Camera Production
Heather MacDougall (editor)
For episode "Tempus Fugit".
Outstanding Makeup for a Series
Laverne Munroe (makeup artist)
Toby Lindala (effects makeup artist)
For episode "Leonard Betts".
Outstanding Music Composition for a Series (Dramatic Underscore)
Mark Snow (composer)
For episode "Paper Hearts".
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
David Duchovny
For playing: "Fox Mulder".
Outstanding Drama Series
Chris Carter (executive producer)
R.W. Goodwin (executive producer)
Howard Gordon (executive producer)
James Wong (consulting producer)
Glen Morgan (consulting producer)
Ken Horton (consulting producer)
Joseph Patrick Finn (producer)
Rob Bowman (producer)
Kim Manners (producer)
Paul Rabwin (co-producer)
Frank Spotnitz (co-producer)
Vince Gilligan (co-producer)
Lori Jo Nemhauser (associate producer)
Outstanding Sound Mixing for a Drama Series
David John West (re-recording mixer)
Nello Torri (re-recording mixer)
Harry Andronis (re-recording mixer)
Michael T. Williamson (production mixer)
For episode "Tempus Fugit".
Outstanding Writing for a Drama Series
John Shiban (writer)
Frank Spotnitz (writer)
Chris Carter (writer)
Vince Gilligan (writer)
For episode "Memento Mori".

Primetime Emmy Awards 1996

Won
Primetime Emmy
Outstanding Cinematography for a Series
John S. Bartley
For episode "Grotesque".
Outstanding Guest Actor in a Drama Series
Peter Boyle
For episode "Clyde Bruckman's Final Repose". For playing "Clyde Bruckman".
Outstanding Sound Mixing for a Drama Series
Michael T. Williamson (production mixer)
David John West (re-recording mixer)
Nello Torri (re-recording mixer)
Doug E. Turner (re-recording mixer)
For episode "Nisei".
Outstanding Writing for a Drama Series
Darin Morgan
For episode "Clyde Bruckman's Final Repose".
Outstanding Sound Editing for a Series
Thierry J. Couturier (sound supervisor)
Maciek Malish (dialogue editor)
Christopher B. Reeves (dialogue editor)
Mike Goodman (dialogue editor)
Debby Ruby-Winsberg (adr editor)
Susan Welsh (sound editor)
Michael Kimball (sound editor)
Rick Hinson (sound effects editor)
Ira Leslie (sound editor)
Marty Stein (dialogue editor)
Jeff Charbonneau (music editor)
Kitty Malone (foley artist)
Joseph T. Sabella (foley artist)
Jerry Jacobson (sound effects editor)
Greg Pusateri (sound effects editor)
20th Century Fox Television
For episode "Nisei".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Art Direction for a Series
Graeme Murray (art director)
Shirley Inget (set decorator)
For episode "Jose Chung's 'From Outer Space'".
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Gillian Anderson
Outstanding Drama Series
Chris Carter (executive producer)
R.W. Goodwin (co-executive producer)
Howard Gordon (co-executive producer)
Joseph Patrick Finn
Rob Bowman
Kim Manners
Paul Rabwin (co-producer)

Primetime Emmy Awards 1995

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Individual Achievement in Cinematography for a Series
John S. Bartley (cinematographer)
For episode "One Breath".
Outstanding Individual Achievement in Editing for a Series - Single Camera Production
James Coblentz
For episode "Duane Barry".
Outstanding Individual Achievement in Editing for a Series - Single Camera Production
Stephen Mark
For episode "Sleepless".
Outstanding Guest Actress in a Drama Series
CCH Pounder
For episode "Duane Barry". For playing "Agent Kazdin".
Outstanding Drama Series
Chris Carter (executive producer)
R.W. Goodwin (co-executive producer)
James Wong (co-executive producer)
Glen Morgan (co-executive producer)
Howard Gordon (supervising producer)
Rob Bowman (producer)
David Nutter (producer)
Joseph Patrick Finn (producer)
Kim Manners (producer)
Paul Rabwin (co-producer)
Outstanding Writing for a Drama Series
Chris Carter
For episode "Duane Barry".
Outstanding Sound Editing for a Series
Thierry J. Couturier (supervising sound editor)
Maciek Malish (dialogue editor)
Christopher B. Reeves (dialogue editor)
Marty Stein (dialogue editor)
H. Jay Levine (dialogue editor)
Stuart Calderon (sound effects editor)
Michael Kimball (sound effects editor)
David F. Van Slyke (sound effects editor)
Susan Welsh (sound effects editor)
Chris Fradkin (sound effects editor)
Matthew West (sound effects editor)
Ira Leslie (sound effects editor)
Jeff Charbonneau (music editor)
Debby Ruby-Winsberg (adr editor)
Kitty Malone (foley artist)
Yvonne Preble (foley artist)
20th Century Fox Television
For episode "Duane Barry".

Primetime Emmy Awards 1994

Won
Primetime Emmy
Outstanding Individual Achievement in Graphic Design and Title Sequences
James Castle (title designer)
Bruce Bryant (title designer)
Carol Johnsen (title designer)
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Individual Achievement in Main Title Theme Music
Mark Snow (composer)
For episode "Pilot (#1.0)".

BAFTA Awards 1999

Nominated
BAFTA TV Award
Best International (Programme or Series)
Chris Carter

BAFTA Awards 1996

Won
Audience Award (TV)

Screen Actors Guild Awards 2001

Nominated
Actor
Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series
Gillian Anderson

Screen Actors Guild Awards 2000

Nominated
Actor
Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series
David Duchovny
Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series
Gillian Anderson

Screen Actors Guild Awards 1999

Nominated
Actor
Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series
David Duchovny
Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series
Gillian Anderson
Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series
Gillian Anderson
William B. Davis
David Duchovny
Chris Owens
James Pickens Jr.
Mitch Pileggi

Screen Actors Guild Awards 1998

Nominated
Actor
Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series
David Duchovny
Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series
Gillian Anderson
Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series
Gillian Anderson
William B. Davis
David Duchovny
Mitch Pileggi

Screen Actors Guild Awards 1997

Won
Actor
Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series
Gillian Anderson
Nominated
Actor
Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series
David Duchovny
Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series
Gillian Anderson
William B. Davis
David Duchovny
Mitch Pileggi
Steven Williams

Screen Actors Guild Awards 1996

Won
Actor
Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series
Gillian Anderson
Nominated
Actor
Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series
David Duchovny

ASCAP Film and Television Music Awards 1999

Won
ASCAP Award
Top TV Series
Mark Snow

ASCAP Film and Television Music Awards 1998

Won
ASCAP Award
Top TV Series
Mark Snow

ASCAP Film and Television Music Awards 1997

Won
ASCAP Award
Top TV Series
Mark Snow

ASCAP Film and Television Music Awards 1996

Won
ASCAP Award
Top TV Series
Mark Snow

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 2003

Nominated
Saturn Award
Best DVD TV Programming Release
For seasons 5-6.

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 2002

Nominated
Saturn Award
Best Network Television Series
Best Actor in a Television Series
Robert Patrick
Best Actress in a Television Series
Gillian Anderson
Best Supporting Actress in a Television Series
Annabeth Gish

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 2001

Won
Saturn Award
Best Actor on Television
Robert Patrick
Nominated
Saturn Award
Best Network Television Series
Best Actress on Television
Gillian Anderson

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 2000

Nominated
Saturn Award
Best Network Television Series
Best Genre TV Actress
Gillian Anderson

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 1999

Won
Saturn Award
Best Genre Network Series
Nominated
Saturn Award
Best Genre TV Actor
David Duchovny
Best Genre TV Actress
Gillian Anderson

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 1998

Nominated
Saturn Award
Best Genre Network Series
Best Genre TV Actor
David Duchovny
Best Genre TV Actress
Gillian Anderson

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 1997

Won
Saturn Award
Best Genre Network TV Series
Best Genre TV Actress
Gillian Anderson
Nominated
Saturn Award
Best Genre TV Actor
David Duchovny

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 1995

Won
Saturn Award
Best Genre Television Series

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 1994

Nominated
Saturn Award
Best Genre Television Series

Aftonbladet TV Prize, Sweden 1998

Won
TV Prize
Best Foreign TV Program (Bästa utländska program)

Aftonbladet TV Prize, Sweden 1997

Won
TV Prize
Best Foreign TV Program (Bästa utländska program)

Aftonbladet TV Prize, Sweden 1996

Won
TV Prize
Best Foreign TV Program (Bästa utländska program)

American Cinema Editors, USA 1998

Nominated
Eddie
Best Edited One-Hour Series for Television
Lynne Willingham
For episode "Post Modern Prometheus".

American Cinema Editors, USA 1997

Nominated
Eddie
Best Edited One-Hour Series for Television
Heather MacDougall
For episode "Unrhue".

American Society of Cinematographers, USA 2003

Nominated
ASC Award
Outstanding Achievement in Cinematography in Regular Series
Bill Roe
For episode "Release".

American Society of Cinematographers, USA 2002

Nominated
ASC Award
Outstanding Achievement in Cinematography in Regular Series
Bill Roe
For episode "This Is Not Happening".

American Society of Cinematographers, USA 2001

Nominated
ASC Award
Outstanding Achievement in Cinematography in Regular Series
Bill Roe
For episode "Patience".

American Society of Cinematographers, USA 2000

Won
ASC Award
Outstanding Achievement in Cinematography in Regular Series
Bill Roe
For episode "Agua Mala".

American Society of Cinematographers, USA 1999

Won
ASC Award
Outstanding Achievement in Cinematography in Regular Series
Bill Roe
For episode "Drive".
Nominated
ASC Award
Outstanding Achievement in Cinematography in Regular Series
Joel Ransom
For episode "Traveler".

American Society of Cinematographers, USA 1997

Nominated
ASC Award
Outstanding Achievement in Cinematography in Regular Series
John S. Bartley
For episode "Grotesque".

American Society of Cinematographers, USA 1996

Nominated
ASC Award
Outstanding Achievement in Cinematography in Regular Series
John S. Bartley
For episode "731".

American Society of Cinematographers, USA 1995

Nominated
ASC Award
Outstanding Achievement in Cinematography in Regular Series
John S. Bartley
For episode "Duane Barry".

American Society of Cinematographers, USA 1994

Nominated
ASC Award
Outstanding Achievement in Cinematography in Movies of the Week/Pilots
Thomas Del Ruth

Art Directors Guild 2001

Won
Excellence in Production Design Award
Single-Camera Television Series
Corey Kaplan (production designer)
Phil Dagort (art director)
Sandy Getzler (art director)
Steven R. Miller (assistant art director)
For episode "Without".

Art Directors Guild 2000

Nominated
Excellence in Production Design Award
Television Series
Corey Kaplan (production designer)
Phil Dagort (art director)
Sandy Getzler (art director)
Steven R. Miller (assistant art director)
For episode "Amor Fati".

Art Directors Guild 1999

Won
Excellence in Production Design Award
Television Series
Corey Kaplan (production designer)
Sandy Getzler (art director)
Lauren E. Polizzi (art director)
Kevin Kavanaugh (assistant art director)

California on Location Awards 1999

Won
COLA
Location Professional of the Year - Television
Ilt Jones
Production Company of the Year - Television
Won
Signature Award
For returning production business back to California.

Casting Society of America, USA 1994

Nominated
Artios
Best Casting for TV, Dramatic Episodic
Rick Millikan
Lynne Carrow

Cinema Audio Society, USA 2003

Nominated
C.A.S. Award
Outstanding Sound Mixing for Television - Series
David John West (re-recording mixer)
Harry Andronis (re-recording mixer)
Brian Harman (re-recording mixer)
Steve Cantamessa (production mixer)
For episode "The Truth? 9x20 Finale".

Cinema Audio Society, USA 2000

Nominated
C.A.S. Award
Outstanding Achievement in Sound Mixing for a Television Series
David John West (re-recording mixer)
Harry Andronis (re-recording mixer)
Kurt Kassulke (re-recording mixer)
Steve Cantamessa (production mixer)
For episode "The Unnatural".

Cinema Audio Society, USA 1998

Nominated
C.A.S. Award
Outstanding Achievement in Sound Mixing for a Television Series
David John West (re-recording mixer)
Harry Andronis (re-recording mixer)
Kurt Kassulke (re-recording mixer)
Michael T. Williamson (production mixer)
For episode "The Post-Modern Prometheus", part I.

Cinema Audio Society, USA 1997

Nominated
C.A.S. Award
Outstanding Achievement in Sound Mixing for a Television Series
David John West (re-recording mixer)
Nello Torri (re-recording mixer)
Doug E. Turner (re-recording mixer)
Michael T. Williamson (production mixer)
For episode "Tunguska".

Cinema Audio Society, USA 1996

Nominated
C.A.S. Award
Outstanding Achievement in Sound Mixing for a Series
Marti D. Humphrey (re-recording mixer)
Gary D. Rogers (re-recording mixer)
Michael T. Williamson (production mixer)
For episode "Humbug".

DVD Exclusive Awards 2003

Nominated
DVDX Award
Best Overall DVD, TV Program (Including All Extra Features)
David Naylor
(Season Seven).

Directors Guild of America, USA 1999

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Dramatic Series' - Night
Chris Carter
For episode "Triangle".

Directors Guild of America, USA 1998

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Dramatic Series' - Night
Chris Carter
For episode "The Post-Modern Prometheus".

Directors Guild of America, USA 1996

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Dramatic Series' - Night
Chris Carter
For episode "The List".

Edgar Allan Poe Awards 1996

Nominated
Edgar
Best Television Episode
Darin Morgan
For episode "Humbug".

Edgar Allan Poe Awards 1995

Nominated
Edgar
Best Television Episode
Chris Carter
For episode "The Erlenmeyer Flask".

Environmental Media Awards, USA 1995

Won
EMA Award
TV Drama
For episode "Fearful Symmetry".

Environmental Media Awards, USA 1994

Won
EMA Award
TV Drama
For episode "Darkness Falls".

Gérardmer Film Festival 1998

Won
Grand Prize
Video
For episode "Redux".

Hollywood Makeup Artist and Hair Stylist Guild Awards 2000

Won
Hollywood Makeup Artist and Hair Stylist Guild Award
Best Period Makeup - Television (for a Single Episode of a Regular Series - Sitcom, Drama or Daytime)
Cheri Montesanto-Medcalf
Kevin Westmore
Laverne Munroe
For episode "Triangle".
Nominated
Hollywood Makeup Artist and Hair Stylist Guild Award
Best Character Makeup - Television (for a Single Episode of a Regular Series - Sitcom, Drama or Daytime)
Cheri Montesanto-Medcalf
Kevin Westmore
For episode "Two Fathers/One Son".

International Horror Guild 2000

Nominated
IHG Award
Best Television

International Horror Guild 1999

Nominated
IHG Award
Best Television

International Monitor Awards 1996

Won
Monitor
Film Originated Television Series - Director
Chris Carter
For episode "The List".
Film Originated Television Series - Audio Post Production
Thierry J. Couturier (supervising sound editor)
David John West (re-recording mixer)
For episode "Nisei".
Nominated
Monitor
Film Originated Television Series - Editor
Heather MacDougall
For episode "The List".
Film Originated Television Series - Electronic Visual Effects
Mat Beck
For episode "Paper Clip".
Film Originated Television Series - Color Correction
Philip Azenzer
For episode "The List".

International Monitor Awards 1995

Nominated
Monitor
Film Originated Television Series - Editor
James Coblentz
For episode "Duane Barry".

International Monitor Awards 1994

Won
Monitor
Film Originated Television Series - Editor
James Coblentz
For episode "Beyond the Sea".

Kids' Choice Awards, USA 2000

Nominated
Blimp Award
Favorite Television Friends
Gillian Anderson
David Duchovny

Motion Picture Sound Editors, USA 2003

Nominated
Golden Reel Award
Best Sound Editing in Television Episodic - Sound Effects & Foley
David John West (supervising sound editor)
Harry Andronis (supervising sound editor)
Susan Welsh (sound effects editor)
Anthony Torretto (sound effects editor)
Jackson Schwartz (foley editor)
Debby Ruby-Winsberg (foley editor)
For episode "The Truth", part 2.

Motion Picture Sound Editors, USA 2002

Nominated
Golden Reel Award
Best Sound Editing in Television - Effects & Foley, Episodic
Harry Andronis (supervising sound editor/foley editor)
David John West (supervising sound editor)
Susan Welsh (sound effects editor)
Anthony Torretto (sound effects editor)
Jackson Schwartz (foley editor)
Debby Ruby-Winsberg (foley editor)
For episode "Daemonicus".

Motion Picture Sound Editors, USA 2000

Nominated
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Television Episodic - Dialogue & ADR
Thierry J. Couturier (supervising dialogue/adr editor)
H. Jay Levine (dialogue editor)
Maciek Malish (dialogue editor)
James L. Pearson (dialogue editor)
Gabrielle Gilbert Reeves (dialogue editor)
Donna Beltz (dialogue/adr editor)
Mike Goodman (adr editor)
For episode "The Unnatural".
Best Sound Editing - Television Episodic - Effects & Foley
Thierry J. Couturier (supervising sound editor)
Cecilia Perna (supervising foley editor)
George Nemzer (sound editor)
Stuart Calderon (sound editor)
Peggy McAffee (sound editor)
Michael Kimball (sound editor)
Susan Welsh (sound editor)
Ira Leslie (sound editor)
For episode "Agua Mala".

Motion Picture Sound Editors, USA 1999

Nominated
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Television Episodic - Dialogue & ADR
Best Sound Editing - Television Episodic - Music

Motion Picture Sound Editors, USA 1998

Won
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Television Episodic - Effects & Foley
Thierry J. Couturier (supervising sound and foley editor)
Stuart Calderon (sound effects editor)
Ira Leslie (sound effects editor)
Chris Fradkin (sound effects editor)
Susan Welsh (sound effects editor)
For episode "Tempus Fugit".

National Television Awards, UK 1997

Nominated
National Television Award
Most Popular Actress
Gillian Anderson

National Television Awards, UK 1996

Won
National Television Award
Most Popular Actor
David Duchovny
Nominated
National Television Award
Most Popular Drama
Most Popular Actress
Gillian Anderson

Online Film & Television Association 1998

Won
OFTA Television Award
Best Actress in a Drama Series
Gillian Anderson
Best Series
Best Actress in a Series
Gillian Anderson
Nominated
OFTA Television Award
Best Actor in a Series
David Duchovny

Online Film & Television Association 1997

Won
OFTA Television Award
Best Music in a Series
Best Cinematography in a Series
Nominated
OFTA Television Award
Best Series
Best Actor in a Series
David Duchovny
Best Actress in a Series
Gillian Anderson
Best Ensemble in a Series
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series
David Duchovny
Best Actress in a Drama Series
Gillian Anderson
Best Supporting Actor in a Drama Series
Mitch Pileggi
Best Guest Actor in a Drama Series
Rodney Rowland
Best Ensemble in a Drama Series
Best Editing in a Series
Best Production Design in a Series
Best Costume Design in a Series
Best Makeup/Hairstyling in a Series
Best Sound in a Series
Thierry J. Couturier
Best Visual Effects in a Series

PGA Awards 1999

Won
Nova Award
Most Promising Producer in Television
Chris Carter

Peabody Awards 1997

Won
Peabody Award

SFX Awards, UK 1997

Won
SFX Award
Best SF/Fantasy Actress in 1996
Gillian Anderson

Satellite Awards 2001

Nominated
Golden Satellite Award
Best Performance by an Actress in a Series, Drama
Gillian Anderson

Satellite Awards 1999

Nominated
Golden Satellite Award
Best Television Series - Drama
Best Performance by an Actress in a Television Series - Drama
Gillian Anderson

Satellite Awards 1998

Nominated
Golden Satellite Award
Best Television Series - Drama
Best Performance by an Actress in a Television Series - Drama
Gillian Anderson
Best Performance by an Actor in a Television Series - Drama
David Duchovny

Satellite Awards 1997

Won
Golden Satellite Award
Best Television Series - Drama
Best Performance by an Actor in a Television Series - Drama
David Duchovny
Nominated
Golden Satellite Award
Best Performance by an Actress in a Television Series - Drama
Gillian Anderson

Sci-Fi Universe Magazine, USA 1996

Won
Universe Reader's Choice Award
Best Guest Actor in a Genre TV Series
Peter Boyle
Best Guest Actress in a Genre TV Series
Bobbie Phillips
For episode "War of the Coprophages".

Sci-Fi Universe Magazine, USA 1995

Won
Universe Reader's Choice Award
Best Genre TV Series
Best Direction for a Genre TV Series
Chris Carter
For episode "Duane Barry".
Best Writing for a Genre TV Series
Glen Morgan
James Wong
For episode "Die Hand, die verletzt".
Best Actor in a Genre TV Series
David Duchovny
Tied with Bruce Boxleitner for Babylon 5 (1994).
Best Actress in a Genre TV Series
Gillian Anderson

TP de Oro, Spain 1997

Won
TP de Oro
Best Foreign Series (Mejor Serie Extranjera)

TP de Oro, Spain 1996

Won
TP de Oro
Best Foreign Series (Mejor Serie Extranjera)

TV Guide Awards 2000

Nominated
TV Guide Award
Favorite Actor in a Drama
David Duchovny
Favorite Actress in a Drama
Gillian Anderson
Favorite Sci-Fi / Fantasy Show

TV Guide Awards 1999

Won
TV Guide Award
Favorite Actor in a Drama
David Duchovny
Nominated
TV Guide Award
Favorite Actress in a Drama
Gillian Anderson
Favorite Drama Series

TV Land Awards 2007

Nominated
TV Land Award
The "Hey! It's...!" Award (Favorite Cameo or Guest Star)
Jodie Foster

Teen Choice Awards 1999

Nominated
Teen Choice Award
TV - Choice Drama

Telegatto, Italy 1996

Won
Telegatto
Best Foreign TV series (Miglior Telefilm Straniero)
Gillian Anderson (actor)

Television Critics Association Awards 1998

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in Drama

Television Critics Association Awards 1997

Nominated
TCA Award
Program of the Year
Outstanding Achievement in Drama
Individual Achievement in Drama
Gillian Anderson
Individual Achievement in Drama
David Duchovny

Television Critics Association Awards 1996

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in Drama

Television Critics Association Awards 1995

Nominated
TCA Award
Program of the Year
Outstanding Achievement in Drama

Television Critics Association Awards 1994

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in Drama

Viewers for Quality Television Awards 1999

Won
Q Award
Best Actress in a Quality Drama Series
Gillian Anderson

Viewers for Quality Television Awards 1998

Won
Q Award
Best Actress in a Quality Drama Series
Gillian Anderson
Nominated
Q Award
Best Quality Drama Series

Viewers for Quality Television Awards 1997

Nominated
Q Award
Best Actor in a Quality Drama Series
David Duchovny
Best Actress in a Quality Drama Series
Gillian Anderson
Best Quality Drama Series
Best Recurring Player
Mitch Pileggi

Viewers for Quality Television Awards 1996

Nominated
Q Award
Best Actress in a Quality Drama Series
Gillian Anderson

Viewers for Quality Television Awards 1995

Nominated
Q Award
Best Quality Drama Series
Best Actor in a Quality Drama Series
David Duchovny
Best Actress in a Quality Drama Series
Gillian Anderson

Viewers for Quality Television Awards 1994

Nominated
Q Award
Best Actress in a Quality Drama Series
Gillian Anderson

Writers Guild of America, USA 1997

Nominated
WGA Award (TV)
Episodic Drama
Darin Morgan

Writers Guild of America, USA 1996

Nominated
WGA Award (TV)
Episodic Drama
Chris Carter

Young Artist Awards 2003

Won
Young Artist Award
Best Performance in a TV Comedy or Drama Series - Guest Starring Young Actor Age Ten or Under
Gavin Fink

Young Artist Awards 2000

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a TV Drama Series - Young Actor Age Ten and Under
Jeffrey Schoeny

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews | Message Board

Contribute to This Page