Edit
Where Sleeping Dogs Lie (1991) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Charles Finch

Writing Credits  

Yolande Turner ... (written by) &
Charles Finch ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Bruce Simmons
...
...
Serena Black
...
Stan Reeb
Charles Finch ...
Evan Best
...
Woman Tourist
David Q. Combs ...
Man Tourist
...
Serena's Secretary
Elizabeth Whitcraft ...
Serena's Secretary (as Liza Whitcraft)
Phoebe Stone ...
Little Girl
Shawne Rowe ...
Telegram Clown
...
Detective Clifton
...
Dol Whitney
...
John Whitney
Rest of cast listed alphabetically:
...
Mother and children 1rst victims (uncredited)
William Edward Lewis ...
Short Man (uncredited)
...
Donald (uncredited)
...
Homicide Detective (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Nadia Alsharif ... associate producer
Charles Finch ... co-producer
Kimba Hills ... associate producer
Paul Mason ... executive producer
Edward T. Parmalee ... associate producer (as Edward T. Parmelee)
Michael Rothschild ... associate producer
Mario Sotela ... producer

Music by 

Mark Mancina
Hans Zimmer

Cinematography by 

Miles Cook ... director of photography

Film Editing by 

Gene M. Gamache
B.J. Sears

Casting By 

Kimba Hills

Production Design by 

Eve Cauley

Art Direction by 

Lisa Snyder

Set Decoration by 

Anthony Stabley

Costume Design by 

Lynn Pickwell

Makeup Department 

R. Christopher Biggs ... special makeup effects artist
Valentina Knox ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Janine Rath ... makeup assistant (as Janine Rae Rath)
Gwyne Redner ... hair stylist
Tricia Sawyer ... key hair stylist / key makeup artist

Production Management 

Avi Kleinberger ... production manager (as Avraham Klienberger)
Pamela Reis ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Bruce Franklin ... first assistant director
Alexandra Guzman ... second second assistant director
Andrew C. Keeter ... second assistant director

Art Department 

Sharon Barnebey ... paint foreman
James R. Barrows ... plaster sculptor
Gabi Blitz ... paint intern
Joe Boswell ... art department intern
Annie Buckley ... art department assistant
Matthew Burger ... greensman
Dominique Cady ... set dresser
Michael A. Capps ... construction foreman
Brandi Cracraft ... art department assistant
Rebecca C. Crespi ... art department assistant (as Rebecca Crespi)
George Ferganchick ... carpenter foreman
Christopher P. Garr ... construction coordinator
John Garr ... propmaker
Peter Gum ... set dresser
Brian Hamilton ... decorating assistant
Mike Henderson ... carpenter
Jonathan R. Hodges ... property master (as Jonathan Hodges)
Chris Hopkins ... foam sculptor (as Chris C. Hopkins)
Graham Jones ... set dresser intern
Lisa Keller ... set designer
Leon A. Leigh ... metal sculptor
David Zen Mansley ... painter (as David Mansley)
Rex Martin ... propmaker
Ondi McMaster ... set dresser
Robert Newman ... specialist painter
Sherry O'Connor ... assistant property master (as Sherry Dreizen)
Dennis Orton ... assistant art director
Mona Personius ... assistant set decorator / leadperson
John J. Rasmussen ... on-set dresser
William Stevens ... construction production assistant
Kathy Stewart ... prop assistant
Simon Thaler ... art department production assistant

Sound Department 

Mark Allen ... dialogue editor
Paul Aronoff ... foley recordist
Brad Blake ... foley recordist
Ricardo Broadus ... assistant sound editor
Virgil Cleminitine ... sound mixer
Jonathan Fuh ... boom operator
Patrick M. Griffith ... supervising sound editor
Glenn E. James ... boom operator
J. Stanley Johnston ... sound recording engineer (as Stanley Johnston)
William B. Johnston ... sound technical coordinator
Gerry Lentz ... sound recording engineer
Dean Minnerly ... foley artist
Robert Muchnicki ... foley artist (as Rob Muchnicki)
Derrick Perkins ... digital sound designer (as Derrick C. Perkins) / sound recording engineer (as Derrick C. Perkins)
Christopher B. Reeves ... adr editor (as Chris Reeves) / dialogue editor (as Chris Reeves)
John Reiner ... adr recordist
Scott Sanders ... assistant sound editor
Tony Smyles ... production sound mixer (uncredited)

Special Effects by 

Roscoe Fowler ... special effects coordinator

Stunts 

Clay Boss ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Anthony L. Bracy ... electrician
Robert Joe Brown ... additional grip (as Robert Joe 'Moe' Brown)
Michael A. Broz ... first assistant camera
Eric Cortez ... electrician
Cicero De Moraes ... best boy electric
Robert E. Eras ... electrician (as Robert Eras)
Buck Evans ... electrician (as 'Buck' Evans)
Rory Flynn ... still photographer
Bob Hall ... first assistant camera: "a" camera
D.J. Harder ... second assistant camera
Steven Kline ... additional focus puller
Danny Kuchuck ... electrician
Don Mann ... best boy grip
Andy 'Eagle' Padilla ... rigging grip (as Andy Padilla)
Jack Palinkas ... key grip
Jason Palinkas ... extra grip
Monty Rowan ... camera operator
Joe A. Salamdino ... crane grip / dolly grip
Michael Seaman ... electrician (as Mike Seaman)
Brian Soden ... additional grip (as Brian 'Boomer' Soden)
Glenn 'Bubba' Steward ... extra grip
Suzanne Tenner ... still photographer
Vance Trussell ... consultant: lighting
Stewart White ... crane grip / dolly grip
Dan Kneece ... Steadicam operator (uncredited)

Casting Department 

Shawn Lewis ... extras casting
Gus Long ... extra casting: minors, Kid Casting
Shawne Rowe ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Hector Duran ... wardrobe assistant
Eduardo Lucero ... wardrobe assistant
Mickey McDermott ... wardrobe assistant
Tina Nail ... assistant costumer
Nail Rockett ... head cutter
Catherine Weaver ... wardrobe supervisor
Bill Whitten ... hat designer

Editorial Department 

Jaime Oria ... editing intern
Glenn Suffern ... negative cutter
John Watson ... associate editor

Location Management 

Edward T. Parmalee ... location manager (as Edward T. Parmelee)
Donald E. Robinson ... assistant location manager: New York

Music Department 

Jay Rifkin ... music producer
Michael Wetherwax ... music editor

Transportation Department 

Joseph Aroesti ... driver (as Joe Aroesti)
Jerry Cormier ... driver
Ronald Wm. Cowan ... driver
Michael Doggett ... transportation coordinator
Tom Gilhooley ... driver (as Thomas Gilhooley)
D.J. Harder ... driver: camera truck
Charles D. Hindman ... driver (as Charles Hindman)
Mark A. Melillo ... transportation captain (as Mark A. Mellilo)
Robert G. Raitt ... driver
Michael David Speedie ... driver: honeywagon

Other crew 

Thomas D. Adelman ... production coordinator
David A. Bennett ... office production assistant
Jim Brockett ... animal trainer
Mark A. Correll ... stand-in
Ned Eisenberg ... set production assistant
Halima Fielding ... script supervisor
Matthew Finn ... office production assistant
Steve Gates ... craft service
Tracy Gilbert ... assistant to director
Marvin Graham ... shotmaker operator
Dennis Grisco ... animal wrangler
John Loveless ... chapman crane operator
David Lust ... unit publicist
Lucy Mardonovich ... assistant accountant (as Lucy Mardonovich-Fernandez)
Bobbie Plotkin ... production travel
Gregory Plotkin ... office production assistant: New York
Baron Ray ... stand-in
Vince Rotonda ... office production assistant
Scott Rudolph ... medic
Robert Sandler ... set production assistant
Teresa A. Trout ... production secretary
Jennifer Willoughby ... office production assistant: Phoenix
Kenneth Mancebo ... production accountant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page