Edit
Thunderheart (1992) Poster

(1992)

Full Cast & Crew

Directed by 

Michael Apted

Writing Credits (WGA)  

John Fusco ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
Frank Coutelle
...
...
Jack Milton
...
William Dawes
Sheila Tousey ...
Maggie Eagle Bear
Ted Thin Elk ...
Grandpa Sam Reaches (as Chief Ted Thin Elk)
...
Jimmy Looks Twice
Julius Drum ...
Richard Yellow Hawk
Sarah Brave ...
Maisy Blue Legs
Allan R.J. Joseph ...
Leo Fast Elk
Sylvan Pumpkin Seed ...
Hobart
Patrick Massett ...
Agent Mackey
...
FBI Agent
Brian A. O'Meara ...
FBI Agent
Duane Brewer ...
Ranger
Lewis C. Bradshaw ...
Ranger
Dennis Banks ...
Himself
Candy Hamilton ...
School Teacher
Jerome Mack ...
Maggie's Kid
Tom M. LeBeau ...
Ray's Father
Bridgit P. Schock ...
Ray's Mother
Terry Graber ...
Doctor
...
Bartender
Jerry Allan ...
Drunken Brawler (as Jerry Allan Hietala)
Gordon Patterson ...
Helicopter Pilot
Robin J. Saderup ...
Helicopter Pilot
Buddy Red Bow ...
Man at Powwow
Sam Adams ...
Lakota Singer
Robin Black Bird ...
Lakota Singer
Floyd Charging Crow ...
Lakota Singer
Elroy Cross ...
Lakota Singer
Charles Davis ...
Lakota Singer
Ernest Red Elk ...
Lakota Singer
Kenneth J. Richards ...
Lakota Singer
Severt Young Bear Sr. ...
Lakota Singer
Carlin Orville Morrison ...
Powwow Singer
Verland Theodore Phelps ...
Powwow Singer
Calvin Timothy Red Elk Sr. ...
Powwow Singer
Tim Owen Taggart ...
Powwow Singer
Melvin David Young Bear ...
Powwow Singer
Rest of cast listed alphabetically:
...
Army Private (uncredited)
...
FBI Agent (uncredited)
Jason R. Lone Hill ...
(uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Robert De Niro ... producer
John Fusco ... producer
Michael Nozik ... executive producer
Jane Rosenthal ... producer

Music by 

James Horner

Cinematography by 

Roger Deakins ... director of photography

Film Editing by 

Ian Crafford

Casting By 

Lisa Clarkson

Production Design by 

Dan Bishop

Art Direction by 

Bill Ballou

Set Decoration by 

Dianna Freas

Costume Design by 

Susan Lyall

Makeup Department 

Patricia Androff ... makeup artist
David Atherton ... makeup department head
Joani Yarbrough ... key hair stylist

Production Management 

Jim Behnke ... unit production manager: Washington, D.C.
Christopher Cronyn ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

George Bamber ... second second assistant director
David R. Ellis ... second unit director (as David Richard Ellis)
Dennis Maguire ... first assistant director: second unit
Jeff Okabayashi ... second assistant director
Chris Soldo ... first assistant director

Art Department 

Ivica Bilich ... assistant property master
Jamie Bishop ... on-set dresser
Seth Blackbear ... swing gang (as Seth A. Blackbear)
David Brace ... leadman
Jeff Butcher ... property master
John Davis ... storyboard artist (as John F. Davis)
Kate Ferraro ... assistant on-set dresser
Jessica A. Green ... art department assistant
Wendell A. Bud Hill II ... set dresser (as Wendell A. Hill II)
Janet Kalas ... chargeman scenic artist
Beau Little Sky ... swing gang
Alvin Long Soldier ... swing gang
Nick Miller ... construction coordinator
Daniel J. Smiley ... set dresser
Nelle Stokes ... art department coordinator
Jennifer Twiggs ... assistant property master

Sound Department 

Fred J. Brown ... supervising sound editor (as Fred Brown)
Shelley Brown ... sound assistant
Lucy Coldsnow-Smith ... supervising dialogue editor (as Lucy Coldsnow)
Teri E. Dorman ... dialogue editor
Robert Friedman ... foley artist
Kimberly Gallagher-Carlton ... dialogue assistant (as Kimberly Gallagher)
Jeff Gomillion ... adr mixer
Mark Harris ... machine operator
Rick Kline ... sound re-recording mixer
Dennis Maitland II ... boom operator
Cindy Marty ... dialogue editor
Christopher Newman ... sound mixer (as Chris Newman)
Kevin O'Connell ... sound re-recording mixer
Matt Patterson ... stage recordist
Jim Quinn ... machine operator (as James Quinn)
Daniel Rosenblum ... second boom operator
Joseph T. Sabella ... foley artist (as Joseph Sabella)
Jackson Schwartz ... foley mixer
Michele Sharp ... sound editor
Stan Siegel ... sound editor

Special Effects by 

Roy L. Downey ... special effects assistant (as Roy Downey)
John K. Stirber ... special effects coordinator
Ian O'Connor ... action props (uncredited)

Stunts 

Michael Adams ... stunts
Grant Brittan ... stunts
William H. Burton Jr. ... stunts (as Bill Burton Jr.)
William H. Burton ... stunts (as Bill Burton)
Susan Rangitsch Cronyn ... stunts (as Susan Rangitsch)
Cliff Cudney ... stunts
Loren Cuny ... stunts (as Loren F. Cuny)
Marty Cuny ... stunts (as Marty Paul Cuny)
Tim A. Davison ... stunts (as Tim Davison)
R.B. Dunn ... stunts
Richard M. Ellis ... stunts (as Richard Ellis)
Terrance Eugene Fredericks ... stunts (as Terrance E. Fredericks)
Chris Hall ... stunts
Randy Hall ... stunts
Gene Hartline ... stunts
Billy D. Lucas ... stunts (as Billy Lucas)
Steve McAuliff ... stunts (as Steve McAuliffe)
Mark J. Nelson ... stunts
Hugh Aodh O'Brien ... stunts
Bernie Pock ... stunts
Don Pulford ... stunts (as Donald Pulford)
Jeff Ramsey ... stunts
Webster Whinery ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Greg Addison ... electrician
Ralph Brandofino ... first assistant camera (as Ralph J. Brandofino)
Ted Churchill ... Steadicam operator
Tony Corapi ... electrician (as Anthony Corapi)
James A. Earley ... grip (as James Earley)
Bruce Hamme ... dolly grip
Andy Harris ... second assistant camera (as Andrew Harris)
Jonathan Herron ... camera operator
Rodger Kelderman ... lighting technician: musco light (as Roger Kelderman)
Jeremy Knaster ... electrical best boy
Ron Kunecke ... lighting technician: musco light
Elliott Marks ... still photographer
Michael A. McFadden ... grip
William Moore ... electrician
J. Michael Muro ... Steadicam operator (as James Muro)
Julie Nickol ... assistant camera
Randy Nolen ... Steadicam operator
Bill O'Leary ... chief lighting technician
Daniel Pershing ... best boy grip
Tim Pershing ... key grip (as Timothy Pershing)
Eric Swanek ... first assistant camera: "a" camera
Paul Taylor ... Steadicam operator
Jim Unsinn ... video playback operator
Eric Swanek ... Steadicam assistant (uncredited)

Casting Department 

Ellen Barnett ... casting assistant (as Ellen S. Barnett)
Jim Garrett ... extras casting assistant
Barbara Harris ... casting: loop group
Jody Hummer ... extras casting
Poxy E. Lone Hill ... extras casting assistant (as Estelle Poxie Lone Hill)

Costume and Wardrobe Department 

Lisa Little Chief Bryan ... wardrobe assistant
Elizabeth Feldbauer ... wardrobe supervisor
Carolyn Greco ... assistant costume designer
Alexis Scott ... wardrobe shopper

Editorial Department 

Lee Grubin ... first assistant film editor
Marypat Plottner ... synching editor

Music Department 

Jim Henrikson ... music editor
Shawn Murphy ... scoring mixer

Transportation Department 

Marles Blackbird ... driver
Donnie Boswell Sr. ... driver (as Donnie Lee Boswell Sr.)
Edwin Bowden Jr. ... transportation captain (as Edwin W. Bowden Jr.)
Arthur Claunch ... driver (as Art Claunch)
Gary Duncan ... driver: insert car
Roy A. Grace ... driver
BJ Hallett ... driver (as B.J. Hallett)
Terry Johnson ... driver
John Orlebeck ... transportation coordinator
George W. Pumkin Seed Sr. ... driver
David Severin ... picture car coordinator
Don G. Word ... driver
Grady Word ... driver

Other crew 

Lisa Abbott ... medic
Patrick Allen ... assistant: Ms. Rosenthal
Lance Anderson ... badger puppet
James W. Apted ... production assistant (as James Apted)
Paula Benson-Himes ... production office coordinator
Richard Brodsky ... production assistant
John Crowder ... location manager: Washington D.C. (as John A. Crowder Jr.)
Karen Day ... production accountant
Antoine Douaihy ... location manager (as Antoine L. Douaihy)
Mark Dumas ... animal wrangler (as Mark Wiener) / animal wrangler
Joan Eisenberg ... unit publicist
James Ellis ... script supervisor
Bruce Ellison ... historical consultant
Ron Goodman ... spacecam operator: second unit
Donna D. Hernandez ... craft service (as Donna Hernandez)
Manuel S. Hernandez ... craft service
Craig Hosking ... helicopter pilot: second unit
West Humphries ... caterer
Cleo King ... assistant accountant
Steve McAuliff ... animal trainer
Aimee Morris ... production assistant
Liz Newman ... assistant production coordinator
Ann Pollack ... assistant: Mr. Apted
Sonny Richards ... advisor: Lakota language/ceremony
John D. Sarviss ... helicopter pilot: Washington D.C. (as John Sarviss)
Steve Sass ... SpaceCam assistant: second unit (as Steven Sass)
Barbara Schock ... assistant: Mr. Nozik
S. Fox Sloan ... production assistant
Anna Stackpole ... assistant: Mr. Fusco
Jim Unsinn ... computer/video playback
Ronald Walkshorse ... security officer
William Bowling ... location manager (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page