Edit
Sleepwalkers (1992) Poster

(1992)

Full Cast & Crew

Directed by 

Mick Garris

Writing Credits (WGA)  

Stephen King ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
Cynthia Garris ...
...
...
Lab Technician
...
Lab Assistant
...
Cemetery Caretaker
...
Forensic Tech
...
Forensic Tech
...
Deputy Sheriff
...
Housewife
O. Nicholas Brown ...
Officer Wilbur (as Nicholas Brown)
...
State Policeman
...
Animal Control Officer
...
Crawford
...
Jeanette
Judette Warren ...
Carrie
Stuart Charno ...
Police Photographer
Karl Bakke ...
Police
...
Police
Roger Nolan ...
Stenta
...
Victor
Donald Petersen ...
Boy with Ear Ache
Hayden Victor ...
Little Girl at School Bus
...
'Charles' Sleepwalker
Charles Croughwell ...
'Mary' Sleepwalker
Karyn Sercelj ...
'Mary' Sleepwalker
Sparks ...
Clovis
Rest of cast listed alphabetically:
Norman Fessler ...
Theater Manager (uncredited)
...
Lt. Jennings (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Michael Grais ... producer
Dimitri Logothetis ... executive producer
Joseph Medawar ... executive producer
Richard Stenta ... co-producer
Mark Victor ... producer
Nabeel Zahid ... producer

Music by 

Nicholas Pike

Cinematography by 

Rodney Charters ... director of photography

Film Editing by 

O. Nicholas Brown

Casting By 

Wendy Kurtzman
Lisa Mionie

Production Design by 

John DeCuir Jr.

Art Direction by 

Sig Tingloff

Set Decoration by 

Bruce A. Gibeson

Makeup Department 

David P. Barton ... special makeup and animatronic effects
John Blake ... makeup artist
Tony Gardner ... creature effects supervisor / special makeup designer
Vance Hartwell ... special makeup effects artist
Stephen Robinette ... key hair stylist (as Stephen F. Robinette)
Mike Smithson ... prosthetic designer / prosthetic sculptor
Rick Stratton ... makeup artist
Jim Eustermann ... makeup effects crew (uncredited)

Production Management 

Greg Lazzaro ... production supervisor
Richard Stenta ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Randall Badger ... first assistant director
Don Buchsbaum ... first assistant director: second unit
Hilbert Hakim ... second second assistant director
Timothy J. Lonsdale ... second assistant director
Rexford L. Metz ... second unit director (as Rexford Metz)
Robert D. Nellans ... second assistant director
Christopher Salamunovich ... second assistant director: second unit
David Silver ... first assistant director: second unit
Richard Stenta ... second unit director

Art Department 

John Alvin ... poster artist
Richard Baum ... assistant property master / property master: second unit
Bill 'Kauhane' Hoyt ... stand-by painter
Peter J. Kelly ... set designer
Ray Mercer Jr. ... property master
Sam Moore ... property master: second unit
Danny Wynands ... construction supervisor
Michael Wynands ... construction supervisor

Sound Department 

Harry Cheney ... sound editor
Joel Fein ... sound re-recording mixer
Gary Krivacek ... supervising sound editor
Richard Marx ... adr editor
Don H. Matthews ... sound mixer
Tom C. McCarthy ... supervising sound editor (as Tom McCarthy)
Bob O'Brien ... sound editor (as Richard O'Brien)
Dennis C. Salcedo ... boom operator
Jackson Schwartz ... foley artist
B. Tennyson Sebastian II ... sound re-recording mixer
John J. Stephens ... sound re-recording mixer
Kevin Wahrman ... assistant sound editor
Don S. Walden ... sound editor
John O. Wilde ... sound editor
David Williams ... dialog editor
William Jacobs ... sound editor (uncredited)

Special Effects by 

Dennis Dion ... special effects
Eric Fiedler ... foreman: Alterian Studios / mechanical designer: Alterian Studios
Tom Hester ... creature design sculptor: Alterian Studios
Richard L. Hill ... special effects assistant (as Richard Hill)
Tom Martinek ... motion control assistant: Apogee
Carolyn Oros ... special effects makeup
Brian Penikas ... paint designer: Alterian Studios / sculptor: Alterian Studios
Brian Sipe ... creature and makeup effects technician
Carolyn Oros ... special effects technician (uncredited)
Tim Turner ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Daniel Chuba ... visual effects producer
Heather Davis Baker ... fx animation
David Drzewiecki ... visual effects camera operator
Rebecca Marie ... visual effects art director
Harry Moreau ... visual effects lead animator
Jeffrey A. Okun ... visual effects supervisor
Jerry Pooler ... visual effects camera operator
William Powloski ... motion control camera
Amie Slate ... visual effects animator
John Swallow ... visual effects executive producer

Stunts 

Phil Adams ... stunt coordinator / stunts
Jane Austin ... stunt performer
Perry Barndt ... stunts
Gavin Buhr ... stunt double
Doc D. Charbonneau ... stunts
Tony Conforti ... stunts
Bud Davis ... stunts
Cindy Folkerson ... stunts
Andy Gill ... stunts (as Andrew Gill)
Michael Haynes ... stunts
Denver Mattson ... stunts
Dwayne McGee ... stunts
Jane McKernan ... stunts
Peter McKernan ... stunts (as Peter McKernan Jr.)
Noon Orsatti ... stunts (as Noon E. Orsatti)
Patricia M. Peters ... stunts
Jeff Ramsey ... stunts
Jim Wilkey ... stunts
Spice Williams-Crosby ... stunts (as Spice Williams)

Camera and Electrical Department 

Richmond L. Aguilar ... chief lighting technician (as Rich Aguilar)
Regge Bulman ... second assistant camera (as Regge A. Bullman)
Paul Caven ... best boy electric (as Paul J. Caven)
Michael Condro ... first assistant camera
Daniel Dayton ... camera operator: second unit (as Dan Dayton)
Albert J. Dunk ... additional photographer: second unit (as Bert Dunk)
Sam Emerson ... still photographer (as Sam Young Emerson)
Dennis Harper ... key grip: second unit (as Dennis L. Harper)
Casey Hotchkiss ... camera operator: second unit
David Jarrell ... chief lighting technician: second unit
Jack Johnson ... key grip: second unit
Dan Kneece ... Steadicam operator: additional photography
Philip Lee ... camera operator
Steven Mann ... first assistant camera
John Powers ... second grip
Michael A. Price ... first assistant camera (as Michael Price)
Tom Ramsey ... key grip
Ken Spencer ... chief lighting technician: second unit (as Kenneth L. Spencer)
Kurt Young ... dolly grip

Costume and Wardrobe Department 

Michael W. Hoffman ... costume supervisor (as Michael Hoffman)
Leslie Joyce ... costumer
Aida Swinson ... costumer

Editorial Department 

Bryan H. Carroll ... assistant editor
Robert W. Hedland ... first assistant editor
Marty La Marr ... apprentice film editor

Music Department 

Stuart Balcomb ... orchestrator
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Stan Jones ... music editor
Shawn Murphy ... scoring mixer
Nicky Ryan ... music producer
Marty Wereski ... music editor

Transportation Department 

Donald Arnold Jr. ... transportation co-captain (as Donald Arnold)
Martin T. Hill ... transportation captain

Other crew 

Styliana Andrianou ... assistant to producers
Allan A. Apone ... co-animal effects designer
Joseph Aspromonti ... production assistant
David P. Barton ... puppeteer
Michelle Bochner ... assistant to producers
Richard Browne ... assistant to producers
Cathy Churchman ... animal trainer
Sam Coulter ... head animal trainer
Carolyn Hennesy ... assistant to producers
Jenny Hicks ... assistant: Mr. Garris
Cindy James ... animal supplier
Pam Kasper ... assistant production coordinator (as Pam Brickman)
Arlene Kehela ... location manager
Terry Knapp ... head animal trainer
Christopher Landry ... production assistant
Lloyd Nelson ... script supervisor: second unit
Linda Papineau ... assistant animal trainer
Donald Petersen ... production assistant
Julie Pitkanen ... script supervisor
John Plesnicar ... production assistant
Mike Revell ... production accountant
Carol Riggins ... animal trainer
Jordan Rudelson ... production assistant (as Jordan J. Rudelson)
Jan Rudolph ... script supervisor: second unit
Stanley Saffold ... craft service (as Stan Saffold)
Susan Trembly ... unit publicist
Lois Walker ... production coordinator

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page