Edit
Shadow of the Wolf (1992) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Jacques Dorfmann
Pierre Magny

Writing Credits (in alphabetical order)  

Jacques Dorfmann
Evan Jones
David Milhaud
Yves Thériault ... (novel "Agaguk")
Rudy Wurlitzer

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Agaguk
...
Kroomak
...
Igiyook
Bernard-Pierre Donnadieu ...
Brown
...
Henderson
...
Scott
...
Big Tooth
Qalingo Tookalak ...
Tulugak
Jobie Arnaituk ...
Nayalik
Tamussie Sivuarapik ...
Korok
Harry Hill ...
McTavish
David Okpik ...
Pualuna
Patricia Eshkibok ...
Parted Hair
Earl Danyluk ...
Hatchet Jack
Glenn Verdon ...
Stebbins
Lucie Kadjulik ...
First Old Woman
Lydia Phillips ...
Second Old Woman
Jean-Michel Dorthan ...
First Sailor
...
Second Sailor
...
Policeman
Alacie Tukalak ...
Arnattiaq
Sheena Larkin ...
Mrs. McTavish
Frederic Duplessis ...
Tayarak New Born
Sam Simpson ...
Tayarak 1 Month
Estafania Chew ...
Tayarak 6 Months
Alunngirk Airo ...
Tayarak 3 Years
Lizzie Sivuarapik ...
Woman in Igloo
Bart Hanna Kappianak ...
Drum Player
Mary Iqaluk ...
Throat Singer
Nellie Iqaluk ...
Throat Singer
Rest of cast listed alphabetically:
Charles D. Miller ...
Old Man (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Claude Léger ... producer
Myriam Raynaud ... assistant producer
Charles L. Smiley ... executive producer

Music by 

Maurice Jarre

Cinematography by 

Billy Williams

Film Editing by 

Catherine Trouillet

Casting By 

Ginette D'Amico

Production Design by 

Wolf Kroeger

Art Direction by 

Richard Holland ... supervising art director
Neil Lamont
Claude Paré

Set Decoration by 

Gilles Aird ... decorator
Jim Erickson
Jean Kazemirchuk ... decorator

Costume Design by 

Olga Dimitrov
Joseph A. Porro

Makeup Department 

Ann Brodie ... makeup artist: Mr. Sutherland
Lucille Demers ... makeup artist
André Duval ... assistant hair stylist
Roseline Hoffman ... makeup artist (as Roseline Hoffmann)
Manon Joly ... hair stylist
Denise Langelier ... makeup artist / makeup artist: second unit
Penny Lee ... key makeup artist
Marie-Josée Lopez ... makeup artist
Marcelo Padovani ... assistant hair stylist (as Marcello Padovani)
Sabin Paradis ... hair stylist: second unit
Bob Pritchett ... hair stylist
Pina Rizzi ... assistant hair stylist
Nathalie Trépanier ... makeup artist: extras

Production Management 

Karl Archambault ... unit manager: action unit
Daniel Auclair ... assistant unit manager: second unit
Marc Beaulieu ... unit manager
Sylvie Boily ... assistant production manager
Mychèle Boudrias ... production supervisor
Christian Chabot ... unit manager
Michel Chauvin ... unit manager: NWT
Laurence Deray ... assistant production manager
Boris Galkin ... production manager: second unit
George Jardon ... post-production supervisor
Serguei Kislovski ... assistant production manager: second unit
Tatyana Krasinstkaya ... production manager: second unit
Benoît Lefebvre ... assistant unit manager
Frédéric Lefevre ... assistant unit manager: action unit
Marlene Marly ... post-production supervisor
Gérard Martin ... production manager
Peter Measroch ... post-production supervisor
Mario Nadeau ... unit manager
Lise Quesnel ... assistant production manager
Bernard Rodrigue ... production manager / unit manager: second unit
Danièle Rohrbach ... production manager
Pierre Roy ... assistant unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Bruno Bazin ... second assistant director
Jacques W. Benoit ... first assistant director
France Boudreau ... first assistant director
Carole Doucet ... third assistant director
Carole Dubuc ... second assistant director
Christian Duguay ... assistant director: action unit
Ricky Friedman ... second assistant director: action unit (as Richard Friedman)
Leslie Grierson ... additional second assistant director
Jennifer Jonas ... first assistant director: second unit
Pierre Magny ... second unit director
Pierre Plante ... first assistant director: second unit
Michael A. Williams ... first assistant director: action unit (as Michael Williams)

Art Department 

Jean-Yves Ahern ... draughtsman
Denis Ampleman ... plasterer
Alec Anderson ... chief props maker
Serge Archambault ... scenic painter
Bruno Babin ... carpenter
Eric J. Bates ... property master
Lev Bereznycky ... draughtsman
Guy Blouin ... set dresser
Anthony Bourgouin ... set dresser (as Anthony Bourgoin)
Andre Brochu ... construction supervisor (as André Brochu)
Michel Brochu ... construction coordinator
Rejean Brochu ... construction supervisor
Luc Bureau ... construction foreman
Anne Bursey ... graphic artist
Harold Burst ... supervising plasterer
François Béland ... stand-by painter
Tom Cranham ... storyboard artist (as Thomas R. Cranham)
Sylvain D'Amour ... carpenter
Alain Dallaire ... plasterer
Jackie Danylchuk ... props builder
Monique Desnoyers ... assistant property builder
Christine Doyle ... patina painter
Diane Filiatrault ... patina painter
Lucie Fournier ... painter
John Fredericks ... set dresser
Serge Gagne ... construction foreman
Luc Gagnier ... set dresser
Bernard Gagnon ... carpenter
Normand Gagnon ... carpenter
Patrice Gagné ... set dresser
Gaetan Galant ... construction foreman
Alain Giguère ... scenic painter
Nathalie Gingras ... patina painter
Gilles Goupil ... carpenter
Denis Guimond ... construction foreman
Sonia Haberstich ... patina painter
Louis Hebert ... construction foreman
Andrew Holder ... sculptor
Paul Hotte ... props buyer
Nick Kerridge ... props builder
Caroline La Haye ... assistant props: second unit
Aubin Lapointe ... carpenter
Edgar Lapointe ... carpenter
Raymond Larose ... draughtsman
Ian Lavoie ... property master
Christian Lescop ... carpenter
Gilles Léonard ... set dresser
Donald McEwan ... painter
Darcy McLeod ... props builder
Paul Menier ... carpenter
Serge Nadon ... set dresser
Jacques Paquin ... welder
Anne-Marie Parent ... assistant property builder
Jacques Prud'Homme ... painter
André Ratelle ... propman: second unit
Denis Rich ... storyboard artist
Germain Rioux ... construction clerk
Eric Robertson ... assistant property builder
Claire Savoie ... painter
Doris Simard ... construction secretary
Suzanne Simard ... construction secretary
Vic Simpson ... construction consultant
Guy St-Amour ... construction coordinator
François Sénécal ... assistant property master (as François Senecal)
Lorainne Tanguay ... props builder
Helene Tessier ... assistant property builder
François Vaillancourt ... painter
Benoît Valiquette ... construction foreman
Jean-Marie Vallerand ... construction foreman
Camille Villeneuve ... plasterer
François Vlasbom ... construction foreman
Peter Voysey ... head sculptor
Thom Wells ... construction coordinator (as Thomas Wells)
James T. Woods ... chief scenic painter (as Jim Woods)

Sound Department 

Sylvain Arseneault ... boom operator
Danny Bark ... adr recording engineer
Anne Baronnet ... sound editor
Pascale Bouché ... adr editor
Luc Boudrias ... sound re-recording engineer
Michèle Boëhm ... sound editor (as Michele Boehm)
Michel Charron ... sound mixer
Catherine D'Hoir ... sound editor
Marcello Delambre ... playback operator
Michel Descombes ... sound re-recording engineer
Mounahra Dhar ... assistant sound editor
Katherine Fitzgerald ... assistant sound editor
Serge Fortin ... playback operator
Paul Gagnon ... adr recording engineer
Raphaël Girardot ... assistant sound editor
Jack Jullian ... foley recording engineer
Slava Klynchorikov ... sound mixer: second unit
Claude La Haye ... sound mixer
Pascale Langiert ... adr editor
Eric LeGarçon ... assistant adr editor
Jean-Pierre Lelong ... foley artist
Marion Lorthioir ... adr assistant
Olivia Lumbroso ... assistant sound editor
Jacques Lévy ... adr supervisor
Christine Marier ... assistant adr editor
Louis Marion ... boom operator
Mario Melchiorri ... assistant foley artist
Thierry Morlaas-Lurbe ... sound mixer: second unit
Michael P. Redbourn ... dialogue editor (as Michael Redbourn)
Philippe Scultety ... sound mixer: action unit
Catherine Shorr ... sound editor
Richard Shorr ... sound designer / supervising sound editor
André Turcot ... adr recording engineer
Anne Wasels ... assistant sound editor

Special Effects by 

Denis Cadieux ... special effects technician
Yvon Charbonneau ... special effects assistant coordinator
Mathieu Charest ... special effects crew
Richard Chartrand ... special effects administrator
Denis Chiasson ... special effects technician
Yves De Bono ... special effects coordinator
Jacques Godbout ... special effects supervisor
Eddy Melo ... special effects technician
Jean Rasmussen ... special effects technician
Martin St-Antoine ... special effects crew
Kit West ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Claude Albassier ... optical effects assistant
Christian Ange ... optical effects
Jacqueline Fouchet ... optical supervisor
Frédéric Grosjean ... optical supervisor
Djibrill Kane ... optical effects assistant
Pierre-Jean Lievaux ... CG effects
Ray McMillan ... visual effects
Michel Richard ... optical effects assistant

Stunts 

Jonathan Ashton ... stunts
Jim Dunn ... stunt coordinator / stunt double: Lou Diamond Phillips / stunts
Jean Frenette ... stunts
Johnny Goar ... stunts
Yves Langlois ... stunts
David McKeown ... stunts (as Dave McKeown)
Minor Mustain ... stunt coordinator
John Walsh ... stunts

Camera and Electrical Department 

Alex Amyot ... gaffer: action unit
Jean-Paul Auclair ... generator operator
Robert B. Baylis ... best boy: action unit (as Robert Bruce Baylis)
Steve Beasse ... assistant camera: second unit
Charles Beetz ... best boy: action unit
Michel Bernier ... focus puller: second camera
Mikey Bertrand ... grip (as Michel Bertrand)
Yvon Boudrias ... key grip
Michel Canuel ... generator operator: second unit
Michel R. Carron ... best boy: second unit
Jean-Marc Casavant ... camera operator: second camera
Christian Chabot ... grip
Yves Charbonneau ... gaffer: second unit
Marc Charlebois ... best boy: second unit
Julian Chojnacki ... Steadicam operator
Michel Comte ... assistant camera: action unit
Jean Courteau ... chief lighting technician
Robert Courtemanche ... electrician
René Daigle ... focus puller: Steadicam
Patrice Davis ... grip
Stéphane de Ernsted ... best boy grip
Jean-Yves Denis ... grip: second unit
Martin Dubois ... assistant camera: action unit
Christian Duguay ... Steadicam operator: action unit
François Dupéré ... key grip: second unit (as Francois Dupere)
Claude Fortin ... grip
Normand Fortin ... electrician: second unit
Jacques Gauthier ... rigger
Michel Girard ... focus puller: action unit
Paul Gravel ... focus puller
Robert Guertin ... focus puller: second unit
René Guillard ... electrician
Hugues de Haeck ... director of photography: action unit
Yves Hilaréguy ... grip: action unit
Jean-Paul Houle ... rigger
Corinne Joudiou ... assistant camera
Sylvain Labrecque ... grip: action unit
Christian Lafortune ... rigger
Denis Lamothe ... electrician: second unit
Robert Lapierre Jr. ... key grip: action unit (as Robert Lapierre)
Stéphane Leblanc ... electrician: second unit
Rick Leger ... crane operator: Mercury
John Lewin ... best boy electric
Luc Lussier ... camera operator: second camera
Jean Lépine ... camera operator
Pascal Maeder ... electrician: action unit
Alain Masse ... grip
Peter Mathys ... electrician: action unit
Robert Mathys ... best boy: action unit
Robert Mattigetz ... gaffer: action unit
Bill Muloin ... electrician
Yves Paquette ... generator operator
Yanne Poirier ... grip
Serge Raymond ... electrician: action unit
Daniel Schwartzberg ... electrician
Jeff Scott ... electrician
Takashi Seida ... still photographer
Petya Semenov ... electrician: second unit
David Setter ... electrician: action unit
Andrei Shepelev ... assistant camera: second unit
Allen Smith ... director of photography: second unit
Guy St. Denis ... trainee assistant camera
André Tisseur ... grip
Paul Viau ... electrician
Jonathan Wenk ... still photographer

Costume and Wardrobe Department 

Marie-Thérèse Brouillard ... dresser: extras
Lise Brousseau ... seamstress
Céline Caron ... dresser: extras
Catherina Chamberland ... wardrobe mistress (as Caterina Chamberland)
Francesca Chamberland ... wardrobe coordinator
Luce Champoux ... seamstress
Sylvie Clément ... wardrobe mistress: second unit (as Sylvie Clement)
Emery Comeau ... seamstress
Mario Davignon ... wardrobe supervisor
Luc Deguise ... dresser: extras
Therese Denis ... wardrobe mistress: second unit
Claire Forcier ... seamstress
Suzanne Gaudreault ... seamstress (as Suzan Gaudreault)
Ghislaine Grenon ... seamstress
Anne-Marie Langevin ... assistant wardrobe / wardrobe mistress: second unit
Marie McLaughlin ... wardrobe mistress
Martine Picard ... dresser / dresser: extras
Lyse Pomerleau ... dresser: extras
Jacqueline Rousseau ... dresser: extras
Ginette Régis ... dresser / dresser: extras
Anne-Marie Veevaete ... seamstress
Agnés Vincent ... wardrobe mistress: second unit

Editorial Department 

Claudette Champagne ... negative cutter
Manuel De Sousa ... assistant editor
Claudette Duff ... first assistant film editor
Jocelyne Genest ... assistant editor
Geranium Gory ... assistant editor
Isabelle Leandri ... post-production assistant
Diane Leroux ... negative cutter
Peter Measroch ... post-production coordinator: Canada
Michael Solinger ... first assistant film editor (as Mike Solinger)
Vladimir Zabransky ... color timer

Music Department 

Dan Carlin Sr. ... music editor
Maurice Jarre ... conductor
Christian Lefort ... executive music producer
Shawn Murphy ... scoring mixer

Other crew 

Yves Amyot ... production assistant: second unit
Marjolaine Arsenault ... production assistant
Bruno Barde ... publicist: France
Catja Berthiaume ... stand-in: Miss Tilly
Pierre Blondin ... location scout
Sylvie Boily ... production coordinator
France Boudreau ... script supervisor
Ronald Brunet ... production assistant: action unit
Roland Chaput ... craft service
Gilles Chartier ... wrangler
Joselyne Chartier ... wrangler
Julia Chew ... assistant: Mr. Léger / production secretary
Francis Choquette ... arctic consultant
Marc David ... craft service
Jean-Yves Dolbec ... production assistant
Salvatore Donato ... stand-in: Mr. Mifune
Raymond Ducasse ... head wrangler
Paul Dupont ... nurse / paramedic
Maurice Ferron ... stand-in: Mr. Mifune
Christian Fluet ... assistant accountant
Laurent Gerolie ... craft service
Cheryl Goetschius ... assistant to Lou Diamond Phillips
Gary Groszman ... accounting clerk
Linda Hebert ... assistant: Mr. Léger
Howard Hum ... stand-in: Mr. Mifune
Daniel Juneau ... production assistant
Josée Juteau ... wrangler
Marie La Haye ... continuity
France Lachapelle ... continuity: second unit
Christine Lalande ... continuity: action unit
Bernard Lamy ... production accountant
Élisabeth Lamy ... production accountant
André Laperrière ... location scout
Marc Larose ... production assistant
Eric Lecocq ... production auditor (as Eric Lecoq)
Benoît Lefebvre ... production assistant: second unit
Geneviève Legault ... assistant: Mr. Léger
Oscar Lopez ... production assistant
Raymond Mackintosh ... special prosthetic effects
Monique Mallette ... publicist
Nanouk Martel ... continuity
Benoît Martin ... production assistant: action unit
Renaud Mathieu ... location scout
Guy Meagher ... production assistant
John O'Riordan ... stand-in: Mr. Sutherland
Robert Packwood ... production assistant
Andrew E. Pecs ... accounting clerk (as Andrew Pecs)
Gayle Phelps ... animal trainer
Michel Pradier ... location scout
Céline Proulx ... accounting clerk
Sylvain Proulx ... general administrator
Audrey-Lynn Quesnel ... receptionist
Bruno Rakyta ... stand-in: Donnadieu
Bernard Rodrigue ... location manager
Normand Roy ... armorer
Hélène Russel ... assistant: Mr. Léger
Hélène Russell ... assistant: Mr. Léger
Gerry Therrien ... animal trainer
Lise Thiffault ... assistant: Mr. Smiley

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page