Edit
Prey of the Chameleon (1992) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Fleming B. Fuller

Writing Credits  

April Campbell Jones ... (written by) and
Fleming B. Fuller ... (written by)
 
Ronald J. Fields ... (uncredited)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Patricia / Elizabeth Burrows
...
J.D
...
Carrie
...
Resnick
...
Pritchard
Michelle McBride ...
Leslie
Patricia Place ...
May
Kelly Gwinn ...
Cecil
...
Barmaid
David Powledge ...
Babcock
Bob Larkin ...
Dr. Crowell
Paul Whitthorne ...
Billy
...
Campbell
Jerry Holland ...
Bank Guard
Helene Scott Fernandez ...
Bank Teller
...
Alice
Patricia Michel ...
Mrs. Howard
...
Armored Car Driver
...
Elvis Lovin' Truck Driver
Kenny Call ...
Cowboy
Susette Carroll ...
Stepmother (as Suzette Carol)
Gary Waddell ...
Newscaster
Espen Storli ...
Police Officer #1
Manny Fernandez ...
Police Officer #2
Greg Heimer ...
Proprietor
Ron Althoff ...
Roger
Robert Cota ...
Roger's Cronie (as Bob Cota)
...
Nurse
Armando Garza ...
Orderly
Create a character page for: ?

Produced by 

April Campbell Jones ... associate producer
Patrick Peach ... producer
Lance H. Robbins ... executive producer
Ron Rothstein ... producer

Music by 

Shuki Levy

Cinematography by 

Randolph Sellars

Film Editing by 

Karen D. Joseph

Casting By 

Judy Belshe-Toernblom ... (as Judy Belshé)
Mark B. Boulbol

Production Design by 

Clare Scarpulla

Art Direction by 

William Lakoff ... (as Bill Lakoff)
Robert Lee Robinson ... (as Bobby Robinson)

Costume Design by 

Mary E. Paxton

Makeup Department 

Diana Brown ... makeup supervisor
Whitney James ... hair stylist / makeup artist
Shashana Kaplan ... hair stylist / makeup department head
Erin Lyons ... hair stylist
Mary Prenatt ... hair stylist / makeup artist

Second Unit Director or Assistant Director 

Michael Grossman ... first assistant director (as Michael N. Grossman) / second unit director (as Michael N. Grossman)
Pamela Kuri ... first assistant director: second unit / second assistant director
J.V. Martin ... second second assistant director: second unit
Tony Schwartz ... second assistant director: second unit / second second assistant director

Art Department 

Jared Becker ... art department coordinator
Rick Butts ... set dresser
Laura Clark ... art department intern: second unit
John Coven ... storyboard artist
Michael T. Daigle ... set painter (as Michael Daigle)
Marie Dana ... property master: second unit
Matthew W. Davis ... set dresser (as Matthew Davis)
Adam Kirby ... set dresser
Kim McDonald ... set constructor
Nicholas H. Parker ... assistant property master (as Nick Parker)
Erich W. Schultz ... set constructor (as Erich Schultz)
Chris Ubick ... property master
David Walker ... set dresser
David Earl Walker ... on-set dresser
Aaron White ... set dresser
Tim Worman ... scenic artist

Sound Department 

Janna Bryan ... sound department coordinator
John A. Bushelman ... dialogue editor (as John Bushelman)
Darryl Coit ... assistant sound recordist
Gary Coppola ... foley editor / foley supervisor
Claudette Cucci ... foley walker
Giovanni Di Simone ... sound mixer
Kevin Kubota ... boom operator
J. Allan Largennt ... foley mixer
Jack Lindauer ... sound mixer: second unit
William L. McCaughey ... sound re-recording mixer (as William McCaughey)
Clive H. Mizumoto ... sound supervisor
T.A. Moore Jr. ... sound re-recording mixer
Christopher Moriana ... foley walker
Bruce Murphy ... stereo sound consultant
Kevin Newson ... sound recordist
Scott Page-Pagter ... sound effects editor
Eric S. Rollman ... sound supervisor (as Eric Rollman)
Ron Salaises ... adr mixer
John Valentino ... sound effects editor
Mark Ettel ... sound re-recording mixer (uncredited)

Special Effects by 

Dale L. Martin ... special effects (as Dale Martin)
Leo Leoncio Solis ... special effects (as Leo Solis)

Stunts 

Ron Althoff ... stunt coordinator
Joe Davis ... stunts
Maria R. Kelly ... stunts (as Maria Kelly)
Dan Koko ... assistant stunt coordinator
Dennis Madalone ... stunts
Mary Peters ... stunts

Camera and Electrical Department 

Jack Anderson ... director of photography: second unit
John Beran ... best boy grip: second unit
Sandy Bloom ... grip
James L. Carter ... director of photography: second unit: title sequence (as James Carter)
Melissa Cohen ... still photographer
Jerry Cox ... best boy grip
William Daimont ... grip
Glen Deitell ... first assistant camera: second unit (as Glen Dietell)
David E. Elkins ... first assistant camera
David Elmore ... second assistant camera: second unit
David M. Ferrara ... rigging gaffer
Stephen M. Foss ... grip: second unit (as Steve Foss)
Don Gilley ... grip
Michael E. Gips ... electrician: second unit (as Michael Gips)
Lisa Goldsmith ... camera intern
Rob J. Greenlea ... key grip: second unit (as Rob Greenlea)
Scott Grinham ... electrician
David Hallinger ... electrician: second unit
Steve Irwin ... video playback operator
Shane D. Kelly ... gaffer: second unit (as Shane Kelly)
Andrew Kimbrough ... electrician
Alan Koshiyama ... camera intern
Larry Lindner ... grip
Greg R. McCullough ... gaffer
Billy Mears ... key grip
Marc Meisenheimer ... electrician
Tigr Mennett ... best boy electric: second unit
Katie Nilson ... electrician
Jonathan Quade ... electrician
Keith Rafelson ... grip
Ron N. Sill ... best boy electric (as Ron Sill)
Cameron Smith ... electrician
Paul M. Sommers ... grip (as Paul Sommers)
Brian Sorenson ... second assistant camera
Robert J. Studenny ... dolly grip
Pat Swovelin ... first assistant camera: second unit
Bob Torrance ... director of photography: second unit (as Robert Torrence)
John Vargo ... electrician
Fred Vicarel ... grip
Cheryl von Winkleman ... electrician (as Cheryl Von Winkleman)

Costume and Wardrobe Department 

Gina Dedomenico ... costumer: second unit (as Gina DeDomenico)
Barbara Gordon ... key wardrobe: second unit
Judy Hannay ... costume assistant
Jill Jones ... assistant costume designer

Editorial Department 

Florrie Laurence ... second assistant editor
Wendi McNeese ... post-production assistant
Bill Mochon ... color timer
Sarah Peddie ... first assistant editor
Eric S. Rollman ... executive in charge of post-production

Music Department 

Barron Abramovitch ... music editor / music engineer / music mixer
Ron Kenan ... music supervisor
Mark Ryan ... music editor (as Mark Ryan-Martin)
Don Sexton ... assistant music engineer
David Hillenbrand ... music coordinator (uncredited)

Transportation Department 

Michael Dewey ... driver
David Elmore ... driver
Héctor G. Gallardo ... driver (as Hector Gallardo)
Russ Hale ... driver
Harry Hall ... driver
Fred Johnston ... driver
Michael Locke ... transportation coordinator
Theo Myers ... driver
David Norman ... driver
David 'Bear' Ortiz ... driver (as David Ortiz)
Anthony Ragonese ... driver
Benjamin Rivera ... transportation captain
Charlie Robison ... driver

Other crew 

Shawne Burke ... assistant to producers (as Shawn Burke)
Marie Dana ... production intern
Russell Dapar ... production assistant
Lisa Davies ... stand-in
Tim Davis ... production assistant
Brian Devlin ... stand-in
Lee Emochwattana ... caterer
Michael Evans ... arc operator
Russ Fega ... adr loop group
Manny Fernandez ... adr loop group
Bob Field ... arc operator (as Robert 'Sod' Field)
Laurence Eric Fisch ... production assistant
Michael Grossman ... visual consultant (as Michael N. Grossman)
Teri Hanson ... stand-in
Kat Jensen ... production secretary (as Kathleen Jensen)
Vicki Karoff ... production coordinator
Linda Kellerman ... adr loop group
Charles Kirkwood ... production controller
Jonathan Lane ... assistant to producers / production coordinator: second unit
Heather Lee ... adr loop group
Todd Lysholm ... caterer
Sophie Marcil ... production intern
Adam Mohoney ... production assistant (as Adam Mohney)
George Nejame ... adr loop group
Mark Noel ... arc operator
Yayoi Phillips ... production intern
John Preston ... arc operator
Lou Ann Quast ... script supervisor
Carlos Ramírez ... security officer (as Carlos Ramirez)
Victoria Lee Roblan ... assistant location manager (as Vicki Roblan)
Ivan E. Schwarz ... location manager (as Ivan Schwarz)
Marcella Shane ... script supervisor: second unit
Marielouise Tanner ... assistant production coordinator
Brian Tilden ... arc operator
Allan Wells ... newscast director: second unit

Thanks 

Haim Saban ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page