Edit
The Muppet Christmas Carol (1992) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Brian Henson

Writing Credits (WGA)  

Charles Dickens ... (novel "A Christmas Carol")
 
Jerry Juhl ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
Tiny Tim Cratchit / Jacob Marley / Ghost of Christmas Present / Lew Zealand / Ma Bear / Mouse / Mr. Applegate / Penguin / Pig Gentleman / Pops / Rat (voice)
...
Miss Piggy as Emily Cratchit / Fozzie Bear as Fozziewig / Sam the Eagle as Headmaster of Junior High Graduates / Animal / George the Janitor / Horse and Carriage Driver / Vegetable Salesman (voice)
...
Rat / Peter Cratchit / Old Joe / Swedish Chef (voice)
Don Austen ...
...
Robert Tygner ...
Ghost of Christmas Yet to Come (performer) / Ghost of Christmas Past (performer) / Turkey / Additional Muppets (uncredited) (voice)
...
Meredith Braun ...
Robin Weaver ...
...
Russell Martin ...
Theo Sanders ...
Kristopher Milnes ...
Edward Sanders ...
Anthony Hamblin ...
Boy #1
Fergus Brazier ...
Boy #2
Ian Allen ...
Additional Muppet Performer (voice)
James Barton ...
Additional Muppet Performer (voice)
David Shaw Parker ...
Old Joe (voice)
Simon Buckley ...
Additional Muppet Performer (voice)
Craig Crane ...
Additional Muppet Performer (voice)
John Eccleston ...
Additional Muppet Performer (voice)
Ken Haines ...
Additional Muppet Performer (voice)
Christopher Leith ...
Additional Muppet Performer (voice)
Angie Passmore ...
Additional Muppet Performer (voice)
Judy Preece ...
Additional Muppet Performer (voice)
David Showler ...
Additional Muppet Performer (voice) (as Dave Showler)
Mark Alexander Todd ...
Additional Muppet Performer (voice)
Victoria Willing ...
Additional Muppet Performer (voice)
Joan Barton ...
Additional Muppet Performer (voice)
David Bulbeck ...
Additional Muppet Performer (voice) (as Dave Bulbeck)
Sue Dacre ...
Additional Muppet Performer (voice)
Geoff Felix ...
Additional Muppet Performer (voice)
William Todd-Jones ...
Ghost of Christmas Past / Additional Muppets (voice)
Anthony Lymboura ...
Additional Muppet Performer (voice) (as Anthony Limborgila)
Peter Passmore ...
Additional Muppet Performer (voice)
Sally Preisig ...
Additional Muppet Performer (voice)
Tim Rose ...
Additional Muppet Performer (voice)
John Thirtle ...
Additional Muppet Performer (voice)
Ian Tregonning ...
Additional Muppet Performer (voice)
Robbie Barnett ...
Additional Muppet Performer (voice)
...
Additional Muppet Performer (voice)
Taylor David ...
Additional Muppet Performer (voice)
Kate Frost ...
Additional Muppet Performer (voice)
Ronnie Le Drew ...
Additional Muppet Performer (voice)
Rebecca Nagan ...
Additional Muppet Performer (voice)
Nigel Plaskitt ...
Additional Muppet Performer (voice)
Peter Robbins ...
Additional Muppet Performer (voice)
Kaefan Shaw ...
Additional Muppet Performer (voice)
Ian Thom ...
Additional Muppet Performer (voice)
Simon J. Williamson ...
Additional Muppet Performer (voice) (as Simon Williamson)
Phill Woodfine ...
Additional Muppet Performer (voice)
...
Pig Gentleman / Undertaker (voice)
Karen Prell ...
Daughter Mouse / Ghost of Christmas Past (performer) / Additional Muppet Performer (voice)
David Alan Barclay ...
Additional Muppet Performer (voice) (as David Barclay)
Rest of cast listed alphabetically:
Michael Bayliss ...
Additional Muppet Performer
Gillie Robic ...
Additional Muppet Performer
Louise Gold ...
Mrs. Dilber / Spider / Additional Muppets (voice) (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Martin G. Baker ... producer
David Barron ... line producer
Brian Henson ... producer
Jerry Juhl ... co-producer
Frank Oz ... executive producer

Music by 

Miles Goodman

Cinematography by 

John Fenner ... director of photography

Film Editing by 

Michael Jablow

Casting By 

Suzanne Crowley
Mike Fenton
Gilly Poole

Production Design by 

Val Strazovec

Art Direction by 

Dennis Bosher
Alan Cassie ... supervising art director

Set Decoration by 

Michael Ford

Costume Design by 

Ann Hollowood
Polly Smith

Makeup Department 

Eric Allwright ... makeup artist
Lois Burwell ... makeup department head
Betty Glasow ... key hair stylist
Sian Grigg ... makeup artist
Chris Lyons ... special effects teeth

Production Management 

Pete Coogan ... production manager (as Peter Coogan)

Second Unit Director or Assistant Director 

Bernard Bellew ... assistant director: second unit (as Bernie Bellew)
Callum McDougall ... key second assistant director
Crispin Reece ... first assistant director
Richard Whelan ... second assistant director
Nick Willing ... second unit director

Art Department 

Harry Alley ... painter
Joseph Alley ... carpenter
Philip Babbage ... plasterer
Ronald Bede ... chargehand stagehand
Steven Bede ... stagehand
John Behan ... carpenter
David Bubb ... stand-by carpenter
Harold Burst ... plasterer
Zoe Cain ... storyboard assistant
Adam Campbell ... painter
John Campbell ... painter
Kelvin Carter ... carpenter
William Clayton ... plasterer
Mel Coleman ... plasterer (as Melvyn Coleman)
Joe Dipple ... chargehand stand-by propman (as Joseph Dipple)
Bob Douglas ... prop storeman
Rashna Elavia ... painter
Barry Fowler ... chargehand plasterer
Colin Fox ... drapes master
George Giles ... plasterer laborer
Frederick Gunning ... carpenter
Jack Hammerton ... chargehand carpenter
Brian Hartnoll ... stand-by painter
J.F. Henry ... carpenter
Geoff Hubbard ... carpenter (as Martin Hubbard)
Mark Impey ... stand-by stagehand: second unit
Reginald Keywood ... chargehand carpenter
Roy Martin ... painter
Hugh McKenzie ... carpenter
Terence Meadows ... stagehand
Marina Morris ... art department assistant
Ronald Nicholls ... stand-by stagehand
David Nicoll ... scenic artist
Paul Nott-Macaire ... carpenter
Dennis Pack ... carpenter
Brian Payne ... property master
Ken Perkins ... dressing propman
Harry Portlock ... carpenter
Ken Powell ... hod plasterer
Ron Quelch ... production buyer
Douglas Regan ... painter
Eric Regan ... chargehand painter
Syd Regan ... painter (as Sidney Regan)
James Reynolds ... carpenter
Steven Sallybanks ... scenic artist
Donald Sargent ... carpenter
Michael Sarley ... storyboard artist
Richard Shackleton ... hod carpenter (as Dick Shackleton)
Dennis Simmonds ... chargehand dressing propman
Vic Simpson ... construction coordinator
Dan Sweetman ... storyboard artist
Kenneth Thursby ... carpenter
Bradley Torbett ... stand-by propman
J.C. Townsend ... wood machinist
Sarah 'Toad' Tozer ... draughtsman (as Sarah Tozer)
Anthony Vice ... plasterer
Robert Voysey ... plasterer
Roger Willis ... carpenter
David Wood ... draughtsman
Eddie Young ... stand-by carpenter: second unit
Edwin Young ... carpenter

Sound Department 

Philip Alton ... assistant sound editor
James Ashwill ... foley mixer (as Jim Ashwill)
Bob Baron ... adr mixer
Gerry Bates ... sound playback operator
Catherine Calleson ... assistant sound editor
Ceri Davies ... apprentice sound editor
Joe Dorn ... adr supervisor
Gary Gegan ... sound re-recording mixer
Nerses Gezalyan ... foley recordist
Howell Gibbens ... adr editor
Mark J. Harris ... sound recordist (as Mark Harris)
Michael Harris ... sound mixer: second unit (as Mike Harris)
Gary A. Hecker ... foley artist (as Gary 'Wrecker' Hecker)
Derek Holding ... adr editor
Matthew Iadarola ... supervising re-recording mixer
Doug Kent ... sound effects editor
Nick Lowe ... dialogue editor
Bobby Mackston ... supervising sound editor
James Matheny ... dialogue editor
Chris Munro ... sound mixer
Ian Munro ... sound mixer: second unit
Graham Nieder ... sound maintenance
Dan O'Connell ... foley artist
Charleen Richards ... adr mixer (as Charlene Richards)
John Rotondi ... sound engineer: Y4
John Salter ... boom operator: second unit
Lawrence Sibley ... sound engineer
Steve F.B. Smith ... stereo sound consultant: Dolby
Greg Steele ... adr recordist
Becky Sullivan ... adr editor

Special Effects by 

Chris Barton ... creature shop
Arthur Catten ... model maker
James Chai ... foam/mold lab supervisor
Simon Clutterbuck ... special effects: Jim Henson's Creature Shop
Jamie Courtier ... model maker
Dave Crownshaw ... special effects technician
Malcolm Evans ... model maker
Louis Glickman ... model maker
James Gresham ... model maker
Tamzine Hanks ... model maker
David Harris ... special effects supervisor
Ron Hone ... senior special effects technician
Chris 'Flimsy' Howes ... key model maker / model lead
Darren May ... senior special effects technician
Roger Nichols ... senior special effects technician
John Stephenson ... creative supervisor: Jim Henson's Creature Shop
Tom Sturgess-Lief ... model maker
Neil Swan ... senior special effects technician (as Neil Swann)

Visual Effects by 

Bob Ballan ... motion control engineer: miniature unit
Martin Body ... visual effects
Nicholas Brooks ... visual effects
Carol Brzezinski ... visual effects
Gary Cross ... gaffer: model unit
Steve Cutmore ... visual effects
Andrea D'Amico ... digital visual effects producer: CIS Hollywood
C. Marie Davis ... visual effects producer
James DeValera Mansfield ... effects animator
Paddy Eason ... visual effects
Andrew Eio ... motion control programer
Doug Forrest ... visual effects
Stuart Galloway ... motion control engineer: miniature unit
Paul Gentry ... visual effects supervisor
Pete Hanson ... studio manager: CFC
Simon Harris ... visual effects editor
David Hays ... visual effects
Kent Houston ... visual effects
Joni Jacobson ... compositor
Dave Kervinan ... compositor
Peter Koczera ... compositor
Don Lee ... digital compositor
Roz Lowrie ... visual effects
Ben Morris ... model maker: Jim Hensons Creature Shop
Danny Mudgett ... compositor
Mark Nelmes ... digital compositor
Tim Ollive ... visual effects
Price Pethel ... compositor
Steve Rundell ... visual effects
David B. Sharp ... model supervisor
Antoine Simkine ... visual effects executive producer: Duboi
Janek Sirrs ... visual effects
Val Wardlaw ... visual effects
Janet Yale ... visual effects
Rip Hampton O'Neil ... director of reseach and development: DuboiColor (uncredited)
Kim Libreri ... senior software engineer (uncredited)
David Smith ... optical cameraman: Peerless Camera (uncredited)

Stunts 

Fred Buchholz ... muppet stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Kenneth Atherfold ... dolly grip (as Kenny Atherfold)
Ivan Bartos ... director of photography: second unit
Richard Blanshard ... still photographer
Mike Brewster ... camera operator (as Michael Brewster)
Bob Bridges ... video assist coordinator
Jeremy Brookner ... video technician
Kevin Brookner ... video technician
Gary Cross ... gaffer electric: second unit
Mark Evans ... electrician (as Giffer Evans)
Mike Evans ... focus puller: second unit
Micky Flynn ... electrician
Leigh Gold ... second assistant camera
Ron Green ... gaffer
Robert Gurney ... electrical rigger
Nienke Hendriks ... clapper loader
Sid Hinson ... rigger (as Sidney Hinson)
Paul Kemp ... electrician
Philip Kenyon ... dolly grip: second unit (as Phil Kenyon)
Pat Killeen ... rigger
Terry Mcguinness ... electrician
Alan McPherson ... electrician: second unit
William Richards ... stand-by rigger: second unit (as Bill Richards)
Bill Sansom ... chargehand rigger
Mel Sansom ... rigger (as Melvyn Sansom)
Steve Sansom ... stand-by rigger
John Seale Jr. ... first assistant camera
Gary Spratling ... focus puller
Peter Versey ... camera operator: second unit
Paul Wells ... best boy electric

Costume and Wardrobe Department 

Lisa Boquist ... costumes
Carol Craddock ... costumes
Barbara S. Davis ... muppets' costumes
Carmel Dundon ... costumes
Victoria Ellis ... costumes
Charlotte Finlay ... wardrobe supervisor
Daria Gibson ... assistant costume designer
Ann Hollowood ... costume design consultant
Liz McGarrity ... costumes
Connie Peterson ... muppet costume supervisor
Stephen Rotondaro ... muppets' costumes
Carol Spier ... muppets' costumes
Muriel Stockdale ... costumes

Editorial Department 

Vaune Kirby Frechette ... assistant editor (as Vaune Kirby)
Dale E. Grahn ... color timer
Michael Muhlfriedel ... assistant editor
Tristan Mullane ... apprentice editor
Theresa Repola Mohammed ... negative cutter
Angela Robinson ... assistant editor (as Angela Terry Robinson)
Paul Topping ... assistant editor
Eric Wiler ... assistant editor

Music Department 

Carolyn Bahr ... assistant music editor
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Emile Charlap ... orchestra contractor
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Michael Farrow ... additional music recordist
Nancy Fogarty ... music editor
Robert Hathaway ... music editor (as Bob Hathaway)
Robert Kraft ... executive music producer
Joel Moss ... music mixer / music recordist
James Thatcher ... musician: french horn
John Moses ... musician: clarinetist (uncredited)

Transportation Department 

Brian Weske ... driver: Michael Caine

Other crew 

Paul Andrejco ... muppet designer
Heather Asch ... muppet designer
Brian Bailey ... production accountant
Dan Bateman ... production assistant
Abigail Belknap ... muppet designer
Mary Brehmer ... muppet designer
Edward G. Christie ... muppet designer
Jill Colley ... production coordinator
Craig Crane ... puppeteer
John Criswell ... animatronic effects
Sarah Dean ... assistant accountant
Isabelle Dufour ... muppet designer
Henri Ewaskio ... muppet designer
Matty Eyre ... production assistant
Patty Farr ... muppet designer
Adam Fausset ... production assistant
Craig Stuart Garfinkle ... midi production consultant
Pat Garrett ... choreographer
Jon Gellman ... muppet designer
Jim Glavan ... muppet designer
James Hammer ... muppet designer (as Jim Hammer)
Paul Hartis ... muppet designer
Rollin Krewson ... muppet builder (as Rollie Krewson)
Ronnie Le Drew ... puppeteer
Laurent Linn ... muppet designer
Peter MacKennan ... muppet builder
Sharon Mansfield ... script supervisor: second unit
Tim Miller ... creative supervisor: Muppet workshop, New York
Tom Newby ... muppet builder
Lissa Ruben ... script supervisor
David Rudman ... puppeteer: "Peter Cratchit", "Old Joe" and "Swedish"
Valerie Simon ... muppet workshop coordinator
Carolyn Taylor ... unit publicist
Ann Thrift ... accounting assistant
Ann Timinelli ... muppet designer
Reginald Turner ... double: Mr. Caine
Brian Weske ... personal assistant: Michael Caine
Jean-Guy White ... muppet designer
Michael Wick ... puppet fabricator
Darryl Worbey ... muppet workshop
Mark Zeszotek ... muppet builder
Jane Howell ... puppet builder (uncredited)
David Skelly ... muppet builder (uncredited)

Thanks 

Jim Henson ... in loving memory of
Richard Hunt ... in loving memory of

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page