Edit
Leap of Faith (1992) Poster

(1992)

Full Cast & Crew

Directed by 

Richard Pearce

Writing Credits (WGA)  

Janus Cercone ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
Jane Larson
...
Marva
...
Sheriff Will Braverman
...
Boyd
...
Hoover
...
Matt
...
Tiny
...
Georgette
Delores Hall ...
Ornella
John Toles-Bey ...
Titus
Albertina Walker ...
Lucille
Ricky Dillard ...
Ricky
Vince Davis ...
Roger
...
Officer Lowell Dade
...
Dolores
David L. Emmons ...
Jerry Joe
Mark Walters ...
Calvin
James N. Harrell ...
Ramsey
Vernon Grote ...
Rafe
Mary Jackson ...
Emma Schlarp
Margaret Bowman ...
Woman with Cherries Hat
Jennifer Snyder ...
Glitter Jeans Girl
Deborah Hope ...
Glitter Jeans Mother
Ed Geldart ...
Brown Jacket (as Ed K. Geldart)
Marietta Marich ...
Mrs. Hawkins
Grover Washington ...
Old Black Man
Suzi McLaughlin ...
Weather Worn Woman
Salvador Hernández ...
Young Man (as Salvador Hernandez)
Casey Hammer ...
Nineteen
...
Jake
Jane Milburn ...
Sadie
Norman Colvin ...
Man #1
Maria Arita ...
Female TV Anchor
...
Trucker
Jason McGuire ...
Tough Kid
Melodee Bowman ...
Calvin's Wife
Shirley Ash ...
Angel of Mercy
Angela Blair ...
Angel of Mercy
Cornelius Clark ...
Angel of Mercy
Georgia Ellis ...
Angel of Mercy
Tommy Ray Green ...
Angel of Mercy (as Rev. Tommy Ray Green)
Felicia House ...
Angel of Mercy
Tarsha Jackson ...
Angel of Mercy
La Dale Kemp ...
Angel of Mercy
Lizz Lee ...
Angel of Mercy
Lawrence Matthews ...
Angel of Mercy
Gheri LeGree-McDonald ...
Angel of Mercy
Shun Pace-Rhodes ...
Angel of Mercy
Lynette Hawkins Stephens ...
Angel of Mercy
Stephanie Stephens ...
Angel of Mercy
Cherrie Thompson ...
Angel of Mercy
Leon P. Turner ...
Angel of Mercy
Lulanger Washington III ...
Angel of Mercy
Gabrielle West ...
Angel of Mercy
Leroy Williams ...
Angel of Mercy
Eugene Young IV ...
Angel of Mercy
Rest of cast listed alphabetically:
Irene Cortez ...
Woman in Green (uncredited)
Jedidiah Esparza ...
Revival Boy (uncredited)
Shane Felux ...
Believer (uncredited)
...
Drug Addict (uncredited)
...
Revival Boy (uncredited)
...
Customer (uncredited)
Travis Miller ...
Man in White Shirt with Back Problem (uncredited)
...
Usher II (uncredited)
...
Usher (uncredited)
Nicole R. Roberts ...
Revival Girl (uncredited)
...
The Running Man (uncredited)
...
Writhing Girl (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Burt Bluestein ... associate producer
Janus Cercone ... associate producer
Michael Manheim ... producer
David V. Picker ... producer
Roger Joseph Pugliese ... associate producer
Ralph S. Singleton ... executive producer

Music by 

Cliff Eidelman

Cinematography by 

Matthew F. Leonetti ... director of photography

Film Editing by 

John F. Burnett
Mark Warner
Don Zimmerman

Casting By 

Gretchen Rennell

Production Design by 

Patrizia von Brandenstein

Art Direction by 

Dennis Bradford

Set Decoration by 

Gretchen Rau

Costume Design by 

Theadora Van Runkle

Makeup Department 

Karen Blynder ... key makeup artist
Bridget Cook ... hair stylist (as Bridget M. Cook)
Frank Griffin ... makeup artist: Mr. Martin (as Frank H. Griffin Jr.)
Rhonda Higgins ... makeup artist
K.G. Ramsey ... hair department head
Regina Rutherford ... makeup artist
Toni-Ann Walker ... hair stylist: Mr. Martin (as Toni Walker)
Brad Wilder ... key makeup artist (as Bradley W. Wilder)

Production Management 

Burt Bluestein ... unit production manager
Roger Joseph Pugliese ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Xochi Blymyer ... second second assistant director
Linda Brachman ... second assistant director
Anthony Brand ... first assistant director
Pamela Cederquist ... dga trainee
Garth Craven ... second unit director
John Hockridge ... first assistant director: second unit (as John E. Hockridge)
Doug Metzger ... first assistant director
Brian Steward ... second second assistant director
Xochi Blymyer ... second assistant director: second unit (uncredited)

Art Department 

Richard L. Barlow ... property person
David Brace ... lead person
E.W. Bradford ... construction coordinator (as Bill Bradford)
John Ceniceros ... set dresser
Scott Chambliss ... assistant art director
Larry Clark ... paint foreperson
Mary Kate Edmonstone ... draper
Mark Fabert ... construction foreperson
Ellen Freund ... property master
Frank H. Fryer ... property person (as Frank Fryer)
Gretchen Goetz ... set dresser
Matthew K. Grigsby ... art department production assistant (as Matt Grigsby)
Jerry G. Henery ... construction foreperson
Gary Kosko ... assistant art director
Madlyne Marcom ... property person (as Madelyne Marcom)
Jean-Paul Menard ... set dresser
Maria Nay ... art department coordinator (as Maria A. Nay)
Paul Louis Perry ... set dresser (as Paul Perry)
Scott Ritenour ... assistant art director
Peter A. Tullo ... property person
Amy Wells ... set dresser buyer
John Alvin ... poster artist (uncredited)
Bradly E. Breitbarth ... assistant property master (uncredited) / property master: second unit (uncredited)
Rick Law ... illustrator (uncredited)
Glenn H. Roberts ... assistant leadman (uncredited)

Sound Department 

Bob Baron ... adr mixer
Pamela Bentkowski ... supervising foley editor (as Pam Bentkowski)
Midge Costin ... dialogue editor
Anne Couk ... assistant sound editor
Greg Curda ... foley mixer
Ken Dufva ... foley artist
Juno J. Ellis ... supervising adr editor
David Lee Fein ... foley artist
Carl Fischer ... boom operator
Eric Gotthelf ... foley mixer
Cecelia Hall ... supervising sound editor
Petur Hliddal ... sound mixer
Frank Howard ... sound effects editor
Joseph A. Ippolito ... sound effects editor (as Joseph Ippolito)
Stephen Janisz ... adr editor (as Steven Janisz)
James J. Klinger ... foley editor (as Jim Klinger)
John Leveque ... sound effects editor
Michael Magill ... dialogue editor
Steve Maslow ... sound re-recording mixer
Randy McDonald ... utility sound (as Stewart Randy McDonald Jr.)
Thomas P. McNamara ... assistant sound editor
Andy Nelson ... sound re-recording mixer
Steve Pederson ... sound re-recording mixer (as Steve M. Pederson)
Bruce Richardson ... supervising sound editor
Thomas W. Small ... assistant sound editor
Steve F.B. Smith ... stereo sound consultant: Dolby
Karen Spangenberg ... dialogue editor
Beth Sterner ... sound effects editor
Tom Stevens ... foley editor
Linda Yeaney ... assistant sound editor
Jeff Timbs ... daily sound transferer (uncredited)

Special Effects by 

Burt Dalton ... special effects
Eddie Surkin ... special effects
Bruno Van Zeebroeck ... special effects coordinator (uncredited)

Visual Effects by 

Steve Grumette ... computer effects supervisor (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Lloyd Ahern II ... director of photography: second unit (as Lloyd Ahern)
Pat Blymyer ... chief lighting technician (as Patrick R. Blymyer)
David Brink ... second assistant photographer
Derlin Brynford-Jones ... crane operator: Technocrane
Ted Churchill ... Steadicam operator
Frank Del Boccio ... first assistant photographer
David E. Diano ... camera operator
Michael S. Endler ... Steadicam assistant (as Michael Endler)
Scott Fawley ... electrician
Bob Fillis ... assistant chief lighting technician (as Robert A. Fillis)
Rocky Ford ... grip (as Rocky W. Ford)
Gerrit Garretsen ... dolly grip
Khan Griffith ... electrician
Paris L. Gutierrez ... electrician (as Paris Gutierrez)
Peter Jensen ... Steadicam operator
Mark La Bonge ... first assistant camera: second unit
Bobby Mancuso ... second assistant photographer
Ann Melvin ... camera trainee
Craig Molsberry ... electrician
Rob Morey ... first assistant photographer (as Robert Morey)
Dayton Nietert ... chief rigging gaffer
Rick Pratt ... second company grip (as Rick N. Pratt)
Marcia Reed ... still photographer
Dan Reilly ... first company grip
Joseph Rodmell ... crane operator: Technocrane
Roger L. Smith ... director of photography: second unit (as Roger Lee Smith)
Monte Swann ... supervising video engineer / video playback operator
Darrel D. Tawney ... gaffer: second unit
John Tedesco ... theatrical lighting designer
Patricia Van Over ... first assistant camera (as Pattie Vanover)
R. Michael Yope ... electrician
Michael Garrett ... special lighting designer (uncredited)
Tony Whitman ... key grip: second unit (uncredited)

Casting Department 

Sheryl Anderson ... extras casting
Barbara Farias ... extras casting
Donna Lyn Greenbaum ... casting associate (as Donnalyn Greenbaum)
Barbara Harris ... voice casting
Cheri Jensen ... extras casting
Liz Keigley ... location casting
Sari E. Keigley ... casting associate
Elyn Wright ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Delores Cherree Collis ... seamstress
James M. George ... costumer (as Jimmy George)
Cherlyn Lanning ... costumer
Ruby K. Manis ... costumer
Nancy McArdle ... costume supervisor
Dennis Schoonderwoerd ... costumer: Mr. Martin
Amy Maner ... wardrobe assistant (uncredited)

Editorial Department 

Phil Hetos ... color timer (as Philip Hetos)
Ray Neapolitan ... apprentice editor
Kevin Nolting ... assistant film editor
Steven Ramirez ... assistant film editor
Theresa Repola Mohammed ... negative cutter
Yôko Seto ... assistant film editor (as Yoko Seto)
Don Thompson ... apprentice editor

Music Department 

Bob Bornstein ... music preparation
Daniel Allan Carlin ... production music supervisor
Jeff Carson ... supervising music editor
George Doering ... musician
Dennis Dreith ... orchestrator
George Duke ... music producer: gospel songs and choir
Cliff Eidelman ... conductor
Carl Fortina ... orchestra contractor
Edwin Hawkins ... choirmaster
Charles Martin Inouye ... supervising music editor
Joseph Magee ... production music mixer
Mark McKenzie ... orchestrator
Kathy Nelson ... music supervisor
Sharon Rice ... remote music recordist
Armin Steiner ... music scoring mixer
James Thatcher ... musician: french horn
Fred Vogler ... remote music playback operator
Dennis Dreith ... conductor (uncredited)
Rick Winquest ... music recording engineer (uncredited)

Transportation Department 

Steve Boyd ... transportation captain
Daniel T. Dickerson ... transportation captain: Dallas (as Dan Dickerson)
Maxwell R. Johnson II ... transportation coordinator
David Beard ... driver (uncredited)

Other crew 

Brent W. Bean ... agronomist (as Brent W. Bean Ph.D.)
Kevin Beard ... production assistant
Terri Bigham ... first aid
Brett Born ... production assistant
William Bowling ... location manager
Steven M. Boyd ... production assistant
Jim Brockett ... butterfly handler
Audrey Brooks ... production assistant
Steve D. Campbell ... first aid
Michael R. Casey ... location manager (as Mike Casey)
Cindi Castles ... first aid (as Cindi L. Simmons)
Michael Charske ... assistant location manager (as R. Michael Charske)
Debbie Cottle ... assistant production accountant
Robert Dawson ... title designer
Stephen C. Dawson ... assistant location manager (as Stephen Dawson)
Chris Durden ... butterfly handler
Jerrold Feigenbaum ... craft service
Jon Fitzgerald ... production assistant
Joan Flannery ... post-production accountant
Titus Glover ... production assistant (as Titus Glover Jr.)
Robin A. Griffin ... assistant publicist
Mark A. Hatley ... production assistant
Vic Heutschy ... publicist
Chere Hickock ... animal handler (as Cherie Hickock)
Rachel Hudgins ... production assistant
Ruth Irvine ... assistant production coordinator
Ricky Jay ... consultant: cons and frauds
Elyse Katz ... production office coordinator
Dale Kaufman ... production stage coordinator
Mary Ann Kellogg ... choreographer
Sharon Kinney ... choreographer
Kimberly Krivanek ... assistant: Mr. Pearce
Patrick Lippincott ... production coordinator
Steve LuKanic ... production associate (as Steven Lukanic)
Christi Manders ... production secretary
Kate McCarley ... assistant location manager
Susan P. McCarthy ... assistant production coordinator
Mary Annette Melton ... production assistant (as Annette Melton)
Wendy Murray ... assistant: Mr. Manheim
Irina Naydichev ... assistant production accountant
John Nolan ... production assistant
Tim L. Pearson ... assistant production accountant
Peter H. Saisselin ... assistant: Mr. Singleton
Clay D. Salisbury ... agronomist (as Clay D. Salisbury Ph.D.)
Mike Sandone ... tent constructor
Vicki Stein ... assistant: Mr. Picker
Tom Todoroff ... dialogue coach
Susan Towner ... production auditor
Ilene Waterstone ... assistant: Mr. Martin
Gregory J. Wolf ... dailies projectionist
Tracy Young ... script supervisor
John F. Zambetti ... medical consultant (as Dr. John F. Zambetti)
Thais Zoe ... production office coordinator (as Thais Zoé)
Mike Childress ... stage manager (uncredited)
Jeff Coopwood ... adr voice (uncredited)
Claudio Jacobellis ... production assistant (uncredited)
Tom Lent ... adr voice (uncredited)
Brieann Rich ... set medic (uncredited)
Nicholas Rich ... key set medic (uncredited)

Thanks 

Muff London ... special thanks: Plainview City Hall
Charles Suppon ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page