Edit
Boomerang (1992) Poster

(1992)

Full Cast & Crew

Directed by 

Reginald Hudlin

Writing Credits (WGA)  

Eddie Murphy ... (story)
 
Barry W. Blaustein ... (screenplay) &
David Sheffield ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
Gerard
...
Tyler
...
Strangé
...
Nelson
...
...
...
Yvonne (as Tisha Campbell)
...
Christie
...
Mr. Jackson
Bebe Drake ...
Mrs. Jackson (as Bebe Drake-Massey)
John Canada Terrell ...
Todd
Leonard Jackson ...
Chemist
Jonathan P. Hicks ...
Lady Eloise's Butler
...
Salesman
Irv Dotten ...
Box Office Clerk
...
Editor
...
Waitress
Alyce Webb ...
Noreen
Louise Vyent ...
Woman from Holland
Frank Rivers ...
Husband
Angela Logan ...
Wife
Chuck Pfeiffer ...
French Businessman (as Chuck Pfeifer)
Raye Dowell ...
Pretty Receptionist
...
Street Hustler
...
Street Hustler
...
Waiter (as André Blake)
Kenn Michael ...
Kenny (as Kenny Blank)
...
Khanya
Chris Rowland ...
Kid
Erica Catherine Smith ...
Kid
De'Von Young ...
Kid
...
Street Photographer (as Daryl 'Chill' Mitchell)
Gene 'Groove' Allen ...
Street Photographer
Naydia Sanford ...
Kissable Girl
Michelle Griffin ...
Kissable Girl
Jewel Allison Gittens ...
Kissable Girl
Frank Tarsia ...
Strangé's Escort
Ronald Edward Ziegler ...
Strangé's Escort
Scott Baird ...
Strangé's Escort
Jeff McBride ...
Strangé's Escort
Herb Kerr ...
Strangé's Photographer
...
Helicopter Pilot
Gary Frith ...
Usher
Sandy Moore ...
Usher
...
Guard
Tracy Douglas ...
Attractive Woman
Rest of cast listed alphabetically:
...
Waiter (uncredited)
Charles Gemmill ...
Frenchman (uncredited)
...
Secretary (uncredited)
...
(uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Barry W. Blaustein ... co-producer
Brian Grazer ... producer
Warrington Hudlin ... producer
Mark Lipsky ... executive producer
Ray Murphy Jr. ... associate producer
David Sheffield ... co-producer

Music by 

Marcus Miller

Cinematography by 

Woody Omens ... director of photography

Film Editing by 

John Carter
Michael Jablow
Earl Watson

Casting By 

Aleta Chappelle

Production Design by 

Jane Musky

Art Direction by 

William Barclay

Set Decoration by 

Alan Hicks

Costume Design by 

Francine Jamison-Tanchuck

Makeup Department 

Bernadine M. Anderson ... makeup artist: Eddie Murphy
Annie M. DeMille ... hair stylist
Scott Julion ... hair stylist: Eddie Murphy
Tony Lloyd ... makeup artist: Eddie Murphy
Roosevelt Madison Jr. ... additional makeup artist
Toy Van Lierop ... makeup department head (as Toy Russell-Van Lierop)
Paul K. Warden ... hair stylist
Ellie Winslow ... additional makeup artist

Production Management 

Grace Blake ... production supervisor
Jonathan Filley ... unit production manager
Steve Rose ... unit production manager (as Steven Rose)

Second Unit Director or Assistant Director 

Richard Baratta ... additional second assistant director
Randy N. Barbee ... second assistant director
Marc Garland ... dga trainee
William Jennings ... second second assistant director
Gaetano Lisi ... assistant director: second unit (as Tom Lisi)
Joseph Ray ... first assistant director
William G. Wheeler Jr. ... dga trainee
Roni Wheeler ... second second assistant director (as Roni Wheeler-Poole)

Art Department 

James J. Archer ... property person (as James Archer)
Michael L. Benson ... property person (as Michael Benson)
Kevin Egan ... construction grip
Paul Gaily ... property person
Sandy Hamilton ... assistant property master
Clifford Klatt ... property person
Robert H. Klatt ... property person (as Robert Klatt)
Marion Kolsby ... set designer (as Marion S. Kolsby)
Renita Lorden ... property person
Caty Maxey ... assistant art director
Robin McAllister ... assistant food stylist
Fred Merusi ... construction coordinator (as Fred Marusi)
Octavio Molina ... property master
Arne Olsen ... construction grip
John Ralbovsky ... scenic artist
Miriam Schapiro ... art department coordinator
Bob Shaw ... assistant art director (as Robert Shaw Jr.)
William Sohmer ... scenic artist
Hans Swanson ... property person
Dick Tice ... property person (as Richard J. Tice)
Richard A. Ventre ... chargeperson scenic artist (as Richard Ventre)
Patricia Walker ... scenic artist
Elise Bennett ... assistant art director (uncredited)
Rosalie Russino ... scenic artist (uncredited)

Sound Department 

Randle Akerson ... supervising sound editor
Bob Baron ... adr mixer
Richard Burton ... sound editor
Sean Callery ... dialogue editor
Craig Clark ... sound editor
Thierry J. Couturier ... sound editor
Greg Curda ... foley mixer
Ken Dufva ... foley artist
David Lee Fein ... foley artist
Douglas Greenfield ... stereo sound consultant: Dolby
Rosa Howell-Thornhill ... sound mixer trainee
Scott D. Jackson ... supervising foley editor
Trevor Jolly ... sound editor
Doug Kent ... sound assistant
Robert J. Litt ... sound re-recording mixer (as Bob Litt)
Bobby Mackston ... adr editor / supervising dialogue editor
James Matheny ... dialogue editor
Chuck Michael ... sound effects editor
Greg P. Russell ... sound re-recording mixer
Steve Scanlon ... boom operator
David Spence ... sound editor
Gary A. Theard ... boom operator (as Gary Thread)
Elliot Tyson ... sound re-recording mixer
Russell Williams II ... production sound mixer
Les Wolf ... supervising foley editor
David Wolowic ... sound assistant
Linda Yeaney ... first assistant sound editor
Jack Keller ... sound recordist (uncredited)

Special Effects by 

Steven Kirshoff ... special effects supervisor (as Steve Kirshoff)
Ron Cole ... Grace Jones' corpse crew (uncredited)
John Dods ... Grace Jones' corpse creator (uncredited)

Visual Effects by 

Suponwich Juck Somsaman ... titles supervisor

Stunts 

Jery Hewitt ... stunt coordinator
Chuck Jeffreys ... stunt double (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Stuart Allen ... crane technician: Louma crane
James R. Belletier ... second assistant photographer
Joseph Carroll ... rigging grip
Bill Cassidy ... key rigging grip (as William Cassidy)
Ted Churchill ... Steadicam operator
Jack Coffen ... lighting technician (as John Coffen)
Robert Connors ... lighting technician (as Robert G. Connors)
Adger W. Cowans ... still photographer (as Adger Cowans)
Vincent Delaney ... lighting technician
Peter Deming ... additional photographer
Craig DiBona ... camera operator (as Craig Di Bona)
Dede Dolan ... rigging electrician
James A. Dolan ... gaffer
James P. Dolan ... chief lighting technician (as James 'Peaches' Dolan)
John Dolan ... grip
Richard Dolan ... rigging electrician
Robert Dolan ... key rigging electrician (as Robert P. Dolan)
James W. Finnerty ... first company grip (as James Finnerty Jr.)
Joseph Finnerty ... grip (as Joe Finnerty)
Norman Glasser ... chief lighting technician
Brad Goss ... grip
Alec Hirschfeld ... additional camera operator
Ernie Jew ... camera remote technician
Michael J. Kammerer ... grip (as Mike Kammerer)
Richard C. Kratina ... camera operator (as Richard Kratina)
Thomas Landi ... lighting technician (as Tom Landi)
Dave Lowry ... dolly grip (as David Lowry Jr.)
Thomas E. Lowry ... grip
Larry McConkey ... Steadicam operator
Kevin McKenna ... 24 frame playback
Ronald Plant ... second company grip
Chris Primavera ... rigging grip
Collin Quinlan ... rigging electrician (as Colin Quinlan)
Greg Quinlan ... assistant chief lighting technician (as Gregory Quinlan)
James Quinlan ... lighting technician
Richard Quinlan ... additional photographer
Scott Rathner ... first assistant photographer
Gary Ryan ... best boy: second unit
Leslie Saltus ... camera trainee
Donald Sweeney ... aerial photographer (as Don Sweeney)
Bruce W. Talamon ... still photographer (as Bruce Talmon)
Joseph Trammell ... video playback operator (as Joe Trammell)
Dusty Wallace ... lighting technician
Joe Collins ... second assistant camera (uncredited)
Douglas Pellegrino ... first assistant camera (uncredited)
Frank Rinato ... second assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Aleta Chappelle ... extras casting
Patrick Cunningham ... casting assistant
Elloise Dover ... principal casting assistant
Barbara Harris ... voice casting
Renton Kirk ... extras casting assistant
Hajna O. Moss ... extras casting assistant (as Hajna Moss)
Ingrid Rockefeller ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Jennifer L. Bryan ... wardrobe supervisor
Fetteroff Colen ... wardrobe: Eddie Murphy (as Fetteroff F. Colen)
Mary Gierczak ... wardrobe supervisor (as Mary Coleman-Gierczak)
Pene Hailes-Chambers ... assistant costume designer (as Pené Hailes-Chambers)
Walter Rivera ... wardrobe supervisor
Loring I. Spicer ... wardrobe: Eddie Murphy (as Loring Spicer)
Patrick Chevillot ... costume design sketch artist (uncredited)

Editorial Department 

Tony Campbell ... assistant editor
J. Kathleen Gibson ... first assistant editor
Kristen M. Johnson ... apprentice editor: New York
Kevin Lindstrom ... assistant editor
Karen McMullen ... apprentice editor: New York
Mike Milliken ... color timer
Craig A. Nelson ... apprentice editor
Karen Peterkin ... editorial production assistant
Theresa Repola Mohammed ... negative cutter
Angela Robinson ... assistant editor (as Angela Terry Robinson)
Greg Speed ... assistant editor: New York (as Gregory Speed)
Donald Freeman ... final colorist (uncredited)

Music Department 

Karen Glover ... music coordinator
Katherine Quittner ... music editor
Bill Stephney ... music supervisor

Transportation Department 

Michael F. Connelly ... transportation co-captain
Mike Easter ... star driver
Edward O'Donnell ... transportation captain

Other crew 

Michele Ali ... production assistant
Lucius Barre ... unit publicist
Orville Bennett ... craft development
Andre B. Blake ... production assistant (as André B. Blake)
Ann Marie J. Bryan ... craft development
Betty Chin ... production office coordinator
Bridget M. Clark ... location assistant
Debbie Cottle ... production assistant
Margaret Craven ... production assistant
Colin Cumberbatch ... production assistant
Desiree DaCosta ... assistant: Mr. Murphy (as Désirée Da Costa)
Norma Jean Darden ... chantress food stylist
DeAnthony Darnell ... craft development
Robert Dawson ... title designer
Paul Deo ... production assistant
Liz Dykhouse ... assistant auditor (as Elizabeth Dykhouse)
Marie Elder ... assistant auditor
Joan Flannery ... post-production accountant
Anita Gibson ... craft development
Joie Gregory ... location assistant
Tauhid Hakein ... production assistant (as Taudin Hakein)
Holly Halloran ... production assistant
Darryl Henley ... technical advisor
West Humphries ... caterer
William James Jr. ... production assistant
Rebecca James ... assistant: Mr. Grazer
Veronica Johnson ... production assistant
Willis Baxter Johnson ... location assistant
Tracey Kemble ... craft development
Toussaint Kotright ... production assistant
Michael Kriaris ... location assistant
Lynn Lewis Lovett ... script supervisor (as Lynn Lewis)
Diallo McLinn ... craft development
Kenn Michael ... craft development (as Kenny Blank)
Shirelene Neale ... craft development
George Norfleet ... craft development (as George Norfleet Jr.)
Lisa Jean Ortiz ... craft development
Lisa Payne ... production assistant
Eric Ramsey ... technical advisor
Sarah Redd ... production assistant
Schavaria Reeves ... production assistant
Renée Roqué ... assistant: Mr. Lipsky
Susan Rossi ... location assistant (as Susan T. Rossi)
Shelley Shepard ... craft development
Fern Renata Smith ... craft development
Stephanie Smith ... production assistant (as Stephanie Denise Smith)
Sandra Maria Stevenson ... craft development
Daphne Tsantilis ... craft development (as Daphne Tsantillis)
Sasha Tsyrlin ... assistant location manager
Katreniah L. Washington ... craft development (as Katreniah Washington)
Brian Wensel ... production auditor
Carolyn White ... assistant: Mr. Kesten
Karen Williams ... assistant to Reginald Hudlin and Warrington Hudlin
Linda Wilson ... production assistant
Jeff Woodton ... production assistant (as Jeffrey Woodton)
Jeff Coopwood ... adr voice (uncredited)
James Lumb ... assistant: producers (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page