Edit
Toy Soldiers (1991) Poster

(1991)

Full Cast & Crew

Directed by 

Daniel Petrie Jr.

Writing Credits (WGA)  

William P. Kennedy ... (novel)
 
Daniel Petrie Jr. ... (screenplay) and
David Koepp ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
Deputy Director Brown
...
Headmaster
...
...
...
Hank Giles
...
...
Jack Thorpe
...
Jennifer (voice)
Max Manwell ...
HRT Commander
...
Agent Grimes
Jerry Lyden ...
Ben
René Gatica ...
Colombian Judge
Jeremiah McLerran ...
Ted
Jesse Doran ...
Enrique Cali
Stan Kelly ...
Sheriff
...
Press Secretary (as Carol Shoemaker)
Adam Bonifant ...
Nicholas Josephson
Mark Retz ...
Guber
Paul Sincoff ...
Brave Student
Richard Travis ...
Frank the Guard
Janet Lee Orcutt ...
Woman in Park
Knowl Johnson ...
'Phil' Donoghue
Rafael H. Robledo ...
Carlos
Tom Trigo ...
Ruiz (as Thomas R. Trigo)
Jerry Valdez ...
Jorge
...
Guard
...
Deputy Marshal
...
Camouflaged Soldier
...
Brown's Aide
Rick Warner ...
FBI SAC
Sarah Stavrou ...
Agent at Console
David Norris ...
Concerned Student
Todd Bonifant ...
Student
Mike Rogerson ...
Student
Grady Weatherford ...
Student
Darrell Elmore ...
Sniper
Dennis Hunsinger ...
Sniper
Cliff McLaughlin ...
Commando
Brian Williams ...
Commando
...
Border Patrol Officer
...
Border Patrol Officer
Mark Brutsche ...
Angry Parent
Cynthia Hayden ...
Angry Parent
Denise Gordy ...
Angry Parent
...
Angry Parent
Mimi Eisman ...
Angry Parent
...
Angry Parent
Lloyd T. Williams ...
Major (as Lloyd Williams)
Jeremy Caplan ...
Deputy Sheriff
Roy Borden ...
Deputy Sheriff
John Shaw ...
Cali's Lawyer
Rest of cast listed alphabetically:
Mark Burg ...
Mr. Burg, 'Mouthwash' Buyer (uncredited)
Chip Dell ...
Student (uncredited)
David Foster ...
Commando (uncredited)
Ivan Gardner ...
Student (uncredited)
Dalton Gray ...
Teacher (uncredited)
John Johnson ...
Student (uncredited)
...
Albert Trotta (uncredited)
Justin Wolfe ...
Extra (uncredited)
Chris Zarpas ...
Mr. Zarpas, 'Mouthwash' Buyer (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Mark Burg ... executive producer
Jack E. Freedman ... producer
Nicholas Hassitt ... co-producer
Patricia Herskovic ... producer
Donald C. Klune ... co-producer
Doug Metzger ... associate producer
Wayne S. Williams ... producer
Chris Zarpas ... executive producer

Music by 

Robert Folk

Cinematography by 

Thomas Burstyn ... director of photography

Film Editing by 

Michael Kahn

Casting By 

Caro Jones

Production Design by 

Chester Kaczenski

Art Direction by 

Marc Dabe

Set Decoration by 

Judi Sandin

Costume Design by 

Betsy Cox

Makeup Department 

David Atherton ... makeup department head
Tea Jay Glass ... hair stylist: second unit / makeup artist: second unit
Doreen Vantyne ... key hair stylist

Production Management 

Donald C. Klune ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Jerry Ballew ... first assistant director (as Jerry L. Ballew)
Linda Brachman ... second assistant director (as Linda J. Brachman)
Sean Kavanagh ... additional second assistant director
Doug Metzger ... first assistant director
Michael D. Moore ... second unit director (as Micky Moore)
Donald Roberts ... first assistant director: second unit
John G. Scotti ... second assistant director: second unit (as John Scotti)
Brian Steward ... additional second assistant director
Tom Zapata ... second assistant director (as Thomas Zapata)

Art Department 

James Blair ... lead carpenter (as Jim Blair)
Guy Bushman ... property master
Pasco Di Carlo ... on-set dresser / property
Michael Dunn ... property master: second unit (as Michael G. Dunn)
Star Fields ... construction coordinator
Steve George ... set dresser (as Steve H. George)
Max Greene ... set dresser
Peter B. Gulick ... shop foreman (as Pete Gulick)
Ronald O. Jaynes ... carpenter (as Ronnie Jaynes)
Heather Lee ... painter
Lisa Lopez ... set dresser
Masako Masuda ... set designer
Walt Mikolwski ... carpenter (as Walter Mikowlski)
Christy Mozillo ... leadperson (as Christy Mozilo)
Robert Murray ... lead carpenter (as Bob Murray)
David J. Negron Jr. ... storyboard artist (as David Negron Jr.)
Mark Peltier ... carpenter
Tony Valdes ... foreman: Quad
Geoi-Lynn Welch ... key scenic artist (as Lynn Welch)
G. Ron Wright Jr. ... construction foreman (as Ron Wright)
Rick A. Young ... assistant property master
Reimar Montgomery ... painter (uncredited)

Sound Department 

Denis Blackerby ... dubbing recordist
Steve Borne ... assistant sound editor (as Steve Born)
Russell C. Fager ... sound mixer (as Russell Fager)
Mark Gordon ... sound editor
William Hartman ... sound editor (as Bill Hartman)
Gary A. Hecker ... foley mixer (as Gary Hecker)
Larry Hopkins ... layback sound mixer
David J. Hudson ... re-recording mixer
Kate Jesse ... cable person
Roxanne Jones ... sound editor (as Roxanne McCarthy)
Doc Kane ... adr mixer
R.J. Kizer ... adr editor (as Bob Kizer)
Karla Knorr ... assistant sound editor
Gary Krivacek ... sound editor
Victor B. Lackey ... sound editor (as Vic Lackey)
Tom C. McCarthy ... supervising sound editor (as Tom McCarthy)
Mel Metcalfe ... re-recording mixer
James Moriana ... foley artist (as Jim M. Moriana)
Terry Porter ... re-recording mixer
Mark Steinbeck ... boom operator
Don S. Walden ... sound editor (as Don Walden)
Christopher T. Welch ... sound editor (as Chris Welch)
Jeffrey Wilhoit ... foley artist

Special Effects by 

John J. Downey ... special effects foreman (as John Downey)
Cliff Wenger ... special effects supervisor

Stunts 

Joseph Alvarez ... stunts
Fernando Andrews ... stunts
Brad Bovee ... stunts
Eric Bryson ... stunts
Phil H. Fravel ... stunts (as Phil Fravel)
James W. Gavin ... aerial stunt coordinator (as Jim Gavin)
Jeff Habberstad ... aerial stunt performer
Rick Kahana ... stunts
Eric Mansker ... stunts
Jeff O'Haco ... stunts
Jimmy Ortega ... stunts
Gary Tacon ... stunts
Chuck Waters ... stunt coordinator
James Waters ... stunts (as Jim Waters)
Brian J. Williams ... stunt performer
Douglas Yensan ... stunts (as Doug Yensan)

Camera and Electrical Department 

Michael Alexonis ... grip
Lindy Alsobrooks ... grip
Tom Barrett ... grip: second unit
Jeff Becker ... best boy electric
Jim Bridges ... still photographer
John Clifford ... still photographer
Kenny Davis ... best boy grip: second unit (as Kenneth Davis)
Daniel Dayton ... first assistant camera: second unit (as Dan Dayton)
Bobby Earnhardt ... chief lighting technician: second unit (as Robert Earnhardt III)
Peter J. Eaton ... grip (as Peter Eaton)
Helen Elswit ... camera loader (as Helen Ostenberg)
Charles A. Harris ... electric: second unit
Toulouse Holliday ... best boy grip (as S. Toulouse Holliday)
Nathaniel Kendrick Jr. ... electrician (as Nathaniel 'Nate' Kendrick)
Victoria J. Lowe ... first assistant camera (as Victoria Lowe)
Rexford L. Metz ... director of photography: second unit (as Rexford Metz)
Anastas N. Michos ... Steadicam operator: second unit (as Anastas Michos) / second camera operator: second unit (as Anastas Michos)
Vito Mirabella ... grip
Dave Morrow ... electrician
Vinnie Nappo ... electrician (as Vincent Nappo)
Louis Niemeyer ... first assistant camera: second unit
Michael C. Price ... grip (as Michael Price)
David P. Shannon ... best boy electric: second unit (as David Shannon)
M. Phil Shearer ... electrician
Keith Sherer ... chief lighting technician
Roger Sherer ... dolly grip
Michael L. Smith ... key grip: second unit (as Michael Smith)
Michael C. Stailey ... assistant camera (as Mike Stailey)
Keith Talley ... key grip
Christopher Tufty ... camera operator (as Chris Tufty)
Shaun Wheeler ... second assistant camera

Casting Department 

Brian Chavanne ... casting: New York
Jack Jones ... casting associate
Julie Mossberg ... casting: New York
Barbara Spitz ... casting associate
Ivy Weiss ... location casting
John Leamer ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Fumie H. Carrera ... seamstress
Kevin P. Faherty ... costume supervisor (as Kevin Faherty)
Roseann Milano ... costume supervisor
Susan Rubin ... wardrobe assistant

Editorial Department 

Alan Cody ... assistant editor
Patrick Crane ... assistant editor
William Goldenberg ... assistant editor
Robert Raring ... color timer (as Bob Raring)

Location Management 

Lauren Ross ... location manager

Music Department 

Robert Folk ... conductor / orchestrator
The Irish Film Orchestra ... music performers (as Irish Film Orchestras)
Brian Masterson ... music recordist
Randy Miller ... additional orchestrator
Peter Tomashek ... additional orchestrator
Kenneth Wannberg ... supervising music editor

Transportation Department 

Fernando Andrews ... transportation department
Jody Kreinbrink ... transportation captain: second unit / transportation department
Douglas Yensan ... transportation department

Other crew 

Noah Albert ... production assistant
Spence Bovee ... assistant: Mr. Petrie
Christopher G. Chalko ... chief technical advisor (as Major Christopher G. Chalko) / project officer: DA/DOD (as Major Christopher G. Chalko)
Stephanie Clayton ... assistant production coordinator
Darrell Elmore ... technical advisor: SO/LIC (as Lt. Col. Darrell G. Elmore)
Fred Gabrielli ... caterer
Otis B. Harper ... assistant: Mr. Gossett (as Otis Harper)
Tonya S. Holly ... set production assistant
Dennis Hunsinger ... technical advisor: SO/LIC (as Major Dennis A. Hunsinger USAF)
Scott Inge ... additional grip
Thomas Johnston ... script supervisor: second unit
Shauna L. Kroen ... production accountant (as Shauna Kroen)
Robert Rhine ... unit publicist
Dewain K. Rice ... pilot: roun' to-it
James M. Rice ... crew chief: roun' to-it
Judi Rosner ... production coordinator
Ricki L. Stein ... production accountant (as Ricki Stein)
Tonya Suzanne ... set production assistant
Craig Walker ... teacher
Sheila A. Warner ... production coordinator (as Sheila Warner)
Angela Wharton ... script supervisor (as Angela Noakes)

Thanks 

Martin P. Albert ... special thanks (as Dr. Martin P. Albert)
Bruce B. Barclay ... special thanks
Pamela Carter ... acknowledgement: the filmmakers wish to acknowledge and give special thanks, U.S. Army Office of the Chief of Public Affairs
James Livie ... special thanks (as Jim Livie)
Larry Marks ... special thanks
Raymond M. Muncy ... special thanks: The Virginia State Penintentiary (as Warden Muncy)
Charlie Price ... acknowledgement: the filmmakers wish to acknowledge and give special thanks, National Guard Bureau Public Affairs Office
Richard Schoen ... special thanks
Philip M. Strub ... acknowledgement: the filmmakers wish to acknowledge and give special thanks, Office of the Secretary of Defense Public Affairs (as Philip Strub)
Robert J. Wunsch ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page