Edit
Problem Child 2 (1991) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Brian Levant

Writing Credits (WGA)  

Scott Alexander ... (characters) &
Larry Karaszewski ... (characters)
 
Scott Alexander ... (written by) &
Larry Karaszewski ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
Aron Burger
...
Debbie Claukinski
...
Mr. Thorn
Martha Quinn ...
Emily
...
Voytek
...
Murph
...
Dolly (as Krystal Mataras)
...
Madison
...
Animal Control Guy
Bill Warren ...
Animal Control Guy
Kristina Simonds ...
Rhoda
Aaron Vaughn ...
Scuzzy Boyfriend
Denise Lecce ...
Bridal Shower Lady
...
Bridal Shower Lady
...
Health Official
...
Health Official
Bill Cordell ...
Lab Technician
Hillary Matthews ...
Upset Wife
...
Pathetic Defiant Man (as Bob Small)
...
Carla Kneeland ...
Peabody's Date
Tabetha Thomas ...
Polly
...
Richard
Buddy Stoccardo ...
...
'Hubba Hubba' Lady
Adam Brock ...
Neighbor Boy
Christopher Oyen ...
Goofy Waiter
Danny Hanemann ...
Scummy Ride Operator (as Danny Haneman)
...
Maitre D'
Shaun Padgett ...
Mother
...
Precious Young Girl
Tammy Boalo ...
6th Grade Mother
Danielle Meierhenry ...
6th Grade Student
...
Hot Tub Girl
...
Hot Tub Girl
...
Puppet (voice)
Carol French ...
Horse Rider
...
Parent
Angie McKnight ...
Parent (as Angie Harper)
Katie Prestwood ...
Parent
Laura O'Connell ...
Girl with Bikini Top
...
Guy with Toupee
Barclay ...
Nippy
...
Father Flanagan (as 'Buffalo' Bob Smith)
Rest of cast listed alphabetically:
...
(uncredited)
Kenneth Londoner ...
Alan White (uncredited)
...
Waiter (uncredited)
L.A. Rothman ...
Junior's Classmate (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Kim Kurumada ... associate producer
Robert Simonds ... producer

Music by 

David Kitay

Cinematography by 

Peter Smokler ... director of photography

Film Editing by 

Lois Freeman-Fox
Robert P. Seppey

Casting By 

Valerie McCaffrey

Production Design by 

Maria Caso

Art Direction by 

John Marshall
Allen Terry

Set Decoration by 

Damon Medlen

Costume Design by 

Robert M. Moore ... (as Robert Moore)

Makeup Department 

Selena Evans-Miller ... makeup department head / supervising makeup artist (as Selena Miller)
Mary Ann Valdes ... supervising hair stylist
Lynda Kyle Walker ... hair stylist
Mark Wittenberg ... makeup artist

Production Management 

Francine Fleishman ... post-production supervisor
Kim Kurumada ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Mitchell Bock ... first assistant director
Christian P. Della Penna ... second second assistant director (as Chris Dellapena)
Polly Ann Mattson ... second assistant director

Art Department 

Steve Alexander ... construction coordinator
Rance Barela ... builder: "Love Rock" (as Rance Barella)
Mark Bradley ... model builder (as Mark R. Bradley)
Bruce Bullock ... property master
Cindy Coburn ... buyer
Stitch Crisp ... lead man
Forrest Gillespie Jr. ... stand-by painter
Johnny Graham ... swing gang (as John H. Graham)
Wendell J. Joyce ... labor foreman (as Wendell Joyce)
Michelle Milosh ... assistant set decorator
Amy Parsons ... lead painter
Roger Ragland ... construction foreman
Paul Roberts ... draftsman
Jeffrey Scott Taylor ... on-set dresser (as Jeffrey Taylor)
Montgomery Triz ... artist / sculptor

Sound Department 

Thomas E. Allen ... production sound mixer
Bruce Bell ... sound editor
Patrick Bietz ... sound editor (as Pat Bietz)
Allan Bromberg ... sound editor (as Alan Bromberg)
C.T.W. ... sound editor
Michael C. Casper ... supervising sound re-recording mixer
Tom Gerard ... re-recording mixer (as Thomas Gerard)
Dick Le Grand ... foley artist (as Richard LeGrand)
Daniel J. Leahy ... re-recording mixer (as Daniel Leahy)
William L. Manger ... sound editor (as Bill Manger)
Diane Marshall ... foley artist (as S. Diane Marshall)
Al McGuire ... utility sound
Lettie Odney ... adr editor
Richard Oswald ... sound editor (as Dick Oswald)
John Stacy ... supervising sound editor (as John M. Stacy)
Dan Thomas ... sound editor
Jim Van Winkle ... utility sound
Ricardo Álvarez ... boom operator (as Ricky Alvarez)

Special Effects by 

Richard Lee Jones ... special effects coordinator
Bruce E. Merlin ... special effects
Jeffrey Ritz ... special effects
Richard Scioli ... special effects
Christine Onesky ... pyrotechnician (uncredited)

Stunts 

Mickey Cassidy ... stunts
Zane Cassidy ... stunts
Caron Colvett ... stunts
Randy Fife ... stunt coordinator (as Randy 'Fife') / stunts (as Randy 'Fife')
Janelle Gattis ... stunts
Gene LeBell ... stunts
Artie Malesci ... stunts
Cindy Malesci ... stunts (as Syn Malesci)
Kathy Marshall ... stunts
Phil Ortiz ... utility stunts
Swede Rundqvist ... stunts
Gar Stephen ... stunts
Marsha Tsamis ... stunts
Michael Sinclair Walter ... stunts (as Michael Walter)
Pam West ... stunts
Amy Stephen Wilder ... stunts (as Amy Wilder)
Bobby Woodward ... stunts
Ray Workman ... stunts
John Zimmerman ... stunts
Jeffrey Dal Robinson ... stunts (uncredited) / utility stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Lee Barbour ... rigging grip best boy
Ben Bardin ... grip
Sean Conklin ... electrician
Herbert Davis ... camera operator: "b" camera (as Herb Davis)
Robert Destolfe ... still photographer (as Robert de Stolfe)
Russell Engels ... chief lighting technician
Richard Falk Jr. ... rigging gaffer
Chris Fisher ... film loader (as Christopher Fisher)
Matthew Fleck ... rigging grip
George Fuller ... video playback operator
Luke Halpin ... grip
Ed Knott Jr. ... key grip
Kevin Knott ... best boy grip (as Kevin T. Knott)
David M. Lang ... first assistant camera
Joe Mast ... dolly grip (as Joseph Mast Jr.)
Patrick K. Meng ... rigging best boy gaffer (as Patrick Meng)
Frank Miller ... camera operator
Casey Osborne ... rigging key grip
Peter Perez ... grip (as Peter E. Perez)
Robert Reedy Jr. ... lamp operator (as Robert S. Reedy Jr.)
Bob Scott ... second assistant camera (as Bob M. Scott)
Craig Tonkin ... rigging grip
Tim Tonkin ... rigging grip
Gary Ware ... best boy electric

Casting Department 

Laurie Bass ... casting assistant: Florida
Tina M. Boergesson ... extras casting
Janis Creswell ... casting assistant: Florida
Melvin Johnson ... casting: Florida
Mary K. Krausmann ... extras casting assistant (as Mary Krausmann)

Costume and Wardrobe Department 

Lola Bullion Chambers ... costume supervisor (as Lola Bullion-Chambers)
Carolyn Dessert ... set costumer

Editorial Department 

Arthur Borman ... post-production assistant
Sandy Brundage ... negative cutter
Gael Chandler ... additional editor
Mallory Gottlieb ... additional editor
Sharon Smith Holley ... assistant editor: film
Patricia Kudish ... assistant editor (as Patty Kudish)
Patricia Lee ... assistant editor (as Patricia E. Lee)
Stephen R. Sheridan ... color timer (as Steve Sheridan)
Frederick Wardell ... first assistant editor (as Fred M. Wardell)
Elliot Wood ... assistant editor (as Eliot Wood)

Location Management 

Alan Levi ... location assistant
Marshall Peck ... location manager

Music Department 

Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Tim Boyle ... music mixer
Julian Bratolyubov ... music preparation
Daniel Allan Carlin ... music supervisor
Sandy DeCrescent ... music contractor
Laurie Higgins Tobias ... music editor
Andrew R. Powell ... orchestrator (as Andrew Powell)
Reg Powell ... orchestrator
Curtis Roush ... music supervisor
Steven Scott Smalley ... orchestrator
Mark Waters ... orchestrator

Transportation Department 

Willie C. Battles Jr. ... transportation captain: Florida
Kevin Craig ... driver
Larry Craig ... driver
D.J. Gardiner ... driver (as D.J. Gardner)
Lee Garibaldi ... transportation captain
Kent L. Spainhour ... driver (as Kent T. L. Spainhour)
Tommy Tancharoen ... transportation coordinator
Doug Wilson ... driver (as Robert D. Wilson) / transportation co-captain

Other crew 

Karolyn Austen ... script supervisor
Steev Beeson ... production accountant (as Steve Beeson)
Paula Benson-Himes ... production coordinator (as Paula Benson Himes)
Terry Dunn ... assistant accountant
Mark Forbes ... animal trainer
Susan Fronsoe ... set production assistant
Robert Ghost ... production assistant
Peter Haas ... unit publicist
Janet Lonsdale ... assistant accountant
Angie Lussier ... assistant: Robert Simonds (as Angela Lussier)
Cathy Morrison-Partridge ... animal trainer (as Cathy Morrison)
Liz Newman ... assistant production coordinator (as Elizabeth Newman)
Chad O'Connor ... assistant: John Ritter
Marten W. Piccinini ... set production assistant (as Marten Piccinini)
Tom Prince ... senior production executive
Dennis Redfield ... dialogue coach
Lloyd Thomas ... chef (as Lloyd E. Thomas)
Marilyn J. Tillman ... craft service (as Marilyn Tillman)
Vivian Welch ... first aid
Daniel Wheatcroft ... studio executive
Michael Baumgarten ... set production assistant (uncredited)
Alex Daniels ... voice actor (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page