Edit
For the Boys (1991) Poster

(1991)

Full Cast & Crew

Directed by 

Mark Rydell

Writing Credits (WGA)  

Neal Jimenez ... (story) &
Lindy Laub ... (story)
 
Marshall Brickman ... (screenplay) and
Neal Jimenez ... (screenplay) &
Lindy Laub ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
Shephard
Christopher Rydell ...
Danny Leonard
...
Jeff Brooks
...
Sam Schiff
...
Luanna Trott
Bud Yorkin ...
Phil
Dori Brenner ...
Loretta
Jack Sheldon ...
Wally Fields
Karen Martin ...
Victoria Lee
...
Margaret Sparks
Michael Greene ...
Maj. Gen. Scott
...
Corrine
Steven Kampmann ...
Stan Newman
...
Milt, Recording Studio
Pattie Darcy ...
Myra, Recording Studio
Beau Dremann ...
Army Messenger, Recording Studio
Jameson Rodgers ...
Danny Leonard (at 4), Recording Studio
Gary Gershaw ...
Stage Manager, England
Jim Raposa ...
Dancing Airman, England
Patrick White ...
Audience Airman, England
Christopher Kaufman ...
Band Person, England
James Patrick ...
Captain, England
...
Niles LaGuardia, New York (as Chris Wilkinson)
...
Nervous Production Assistant, New York
...
Danny Leonard (at 12), New York
...
Ann Sparks, New York
Kimberly Ann Evans ...
Kate Sparks, New York
...
Merry Sparks, New York
...
T.V. Censor, New York
...
T.V. Stage Manager, New York
Deborah Stern ...
Showgirl, New York
Heidi Sorenson ...
Showgirl, New York (as Heidi Sorensen)
...
Sponsor #1, New York
Richardson Morse ...
Sponsor #2, New York
Matthew Faison ...
Sponsor #3, New York
Carey Eidel ...
Green Room Page, New York
Richard Hochberg ...
Merrill, New York
...
Dressing Room Page, New York
Thom Adcox-Hernandez ...
Wounded Marine, Korea (as Thom Adcox)
...
Corpsman on Battlefield, Korea
...
Marine Sergeant, Korea
...
Capt. Donelson, Korea
...
Marine Driver, Korea
...
Marine Who Stops Trucks, Korea
Marc Poppel ...
Corpsman at MASH, Korea
...
Marine at MASH, Korea (as Gabe Bologna)
Tamaki Kawakubo ...
Violinist, Japan
Mark Roberts ...
Vice Admiral, Japan
...
Navy Commander, Japan
Tony Pierce ...
Major at Firebase, Vietnam
...
Roberts, Vietnam
Maia Winters ...
Janie, Vietnam
...
Cameraman, Vietnam
...
T.V. Director, Awards T.V. Show
...
Assistant Director, Awards T.V. Show
Alan Haufrect ...
Technical Director, Awards T.V. Show
Annie Prager ...
Associate Producer, Awards T.V. Show
Barry Michlin ...
Executive Producer, Awards T.V. Show
Sherlynn Hicks ...
Teleprompter Operator, Awards T.V. Show
...
Stan's Assistant, Awards T.V. Show
Leonard Gaines ...
Lou Presti, Awards T.V. Show
David Bowe ...
Photographer, Awards T.V. Show
Morgan Ames ...
Awards Conductor, Awards T.V. Show
William Marquez ...
Caretaker
Fred Parnes ...
Jeep Driver
Esther Jacobs ...
Ida Silver
Garrison Singer ...
Commander at Citadel
Connie Chambers ...
1950's T.V. Show Dancer
Janice Cronkhite ...
1950's T.V. Show Dancer
Kirk Hansen ...
1950's T.V. Show Dancer
...
1950's T.V. Show Dancer
Lynnmarie Inge ...
1950's T.V. Show Dancer
Theresa King ...
1950's T.V. Show Dancer
Steven Majewicz ...
1950's T.V. Show Dancer
Paula Nichols ...
1950's T.V. Show Dancer
Jodi Peterson ...
1950's T.V. Show Dancer
Amy Rydell ...
1950's T.V. Show Dancer
Susanne Sullivan ...
1950's T.V. Show Dancer
Michael Telmont ...
1950's T.V. Show Dancer
Paul Michael Thorpe ...
1950's T.V. Show Dancer
Kristy Zlock ...
1950's T.V. Show Dancer
Lada Boder ...
Awards Dinner Dancer
Ken Molina ...
Awards Dinner Dancer
Sheri Norwood ...
Awards Dinner Dancer
Tita Omeze ...
Awards Dinner Dancer
Raymond Rodriguez ...
Awards Dinner Dancer
Rick Gavin Tjia ...
Awards Dinner Dancer (as Rick Gavin Tjia)
...
Awards Dinner Dancer
Jerald Vincent ...
Awards Dinner Dancer
Beverly Ward ...
Awards Dinner Dancer
Kirby Ward ...
Awards Dinner Dancer
Rest of cast listed alphabetically:
George Atamian ...
Webb (uncredited)
...
Various Soldiers (uncredited)
...
Wounded Marine #2 (uncredited)
...
Cpl. England (uncredited)
Eric Clarke ...
Vietnam Soldier (uncredited)
...
(uncredited)
Todd Felderstein ...
(uncredited)
Robby George ...
WWII Soldier (uncredited)
...
Sgt. Michael Leonard (uncredited)
...
Captain (uncredited)
...
50's T.V. Dancer (uncredited)
Tim Neeley ...
Soldier (uncredited)
...
Vietnam Soldier (uncredited)
Peter Riga ...
Army Technician - Algeria Sequence (uncredited)
...
N. African Soldier (uncredited)
Brian Rooney ...
Vietnam Soldier (uncredited)
Frank Slaten ...
Sid (uncredited)
...
Cheering Soldier in Crowd (uncredited)
John Wareham ...
WWII Soldier (uncredited)
...
N. Africa Stage Manager (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Bonnie Bruckheimer ... producer
Raymond Hartwick ... co-producer (as Ray Hartwick)
Kate Long ... associate producer
Bette Midler ... producer
Mark Rydell ... executive producer
Margaret South ... producer
Christopher Wilkinson ... associate producer (as Chris Wilkinson)

Music by 

Dave Grusin

Cinematography by 

Stephen Goldblatt

Film Editing by 

Gerald B. Greenberg ... (as Jerry Greenberg)
Jere Huggins

Casting By 

Lynn Stalmaster

Production Design by 

Assheton Gorton

Art Direction by 

Dianne Wager
Donald B. Woodruff ... (as Don Woodruff)

Set Decoration by 

Marvin March

Costume Design by 

Wayne A. Finkelman ... (as Wayne Finkelman)

Makeup Department 

Ron Berkeley ... makeup artist
Fred C. Blau Jr. ... makeup artist (as Fred Blau)
Michèle Burke ... key makeup artist: aging (as Michelle Burke)
John Caglione Jr. ... character aging makeup designer
Hazel Catmull ... hair stylist
Shirley Crawford ... hair stylist
Donna Drexler ... makeup lab crew
George Edds ... makeup artist (as George H. Edds)
Anthony Fredrickson ... makeup lab crew
Frank Griffin ... makeup artist
Dennis Liddiard ... makeup artist
Barbara Lorenz ... hair stylist: Bette Midler
Carol Meikle ... hair stylist: Bette Midler
Bob Mills ... makeup artist: Bette Midler
Ellen Powell ... hair stylist
Jill Rockow ... key makeup artist: aging
Kaori N. Turner ... body makeup (as Kaori Turner)
Audrey L. Anzures ... hair stylist (uncredited)
Doug Drexler ... makeup artist (uncredited)
Dale Miller ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Raymond Hartwick ... unit production manager (as Ray Hartwick)
Edward D. Markley ... unit production manager (as Eduard D. Markley)

Second Unit Director or Assistant Director 

Alan B. Curtiss ... first assistant director
Robert Huberman ... second second assistant director
John Rusk ... second assistant director
Liz Ryan ... first assistant director: second unit / second assistant director
Christopher Wilkinson ... second unit director (as Chris Wilkinson)

Art Department 

Paul J. Campanella ... stand-by painter (as Paul Campanella)
Robert L. Clark ... paint foreman (as Robert Clark)
Kevin Constant ... art department coordinator
Gary Daspit ... set dresser
Dennis DeWaay ... construction coordinator (as Dennis Dewaay)
Jack Eberhart ... leadman
Steve Fegley ... general foreman (as Steven Fegley)
Glen R. Feldman ... assistant props (as Glen Feldman)
Louis S. Fleming ... property master (as Louis Fleming)
Frank Flores ... set dresser
Gershon Ginsburg ... assistant art director
Joe A. Hawthorne ... signwriter (as Joe Hawthorne)
Richard Lawrence ... set designer
Scott W. Leslie ... assistant props (as Scott Leslie)
Julia K. Levine ... set designer (as Julia Levine)
Willard Livingston ... prop shop foreman
Ray Lopez ... plaster foreman
David J. Negron ... production illustrator (as David Negron)
Hope M. Parrish ... assistant props (as Hope Parrish)
William A. Petrotta ... assistant props (as Bill Petrotta)
Isidoro Raponi ... prop shop foreman
Gregori Renta ... set dresser
Peter R. Romero ... set designer
Tommy Samona ... set dresser
Mike Sasgen ... carpenter
Randy Severino ... set dresser
Robert Stephens ... stand-by painter
Jim Stubblefield ... assistant props
Dean Wilson ... assistant props
Thomas J. Healy IV ... property assistant (uncredited)
Guy Hietala ... prop painter (uncredited)
Fred Seibly ... signwriter (uncredited)

Sound Department 

James Ashwill ... foley mixer
Ed Bannon ... foley: Taj Soundworks
Kevin Bartnof ... foley artist
Milton C. Burrow ... sound editor
Blake R. Cornett ... first assistant sound editor (as Blake Cornett)
Gordon Davidson ... sound editor
Valerie Davidson ... foley editor
Anna R. Delanzo ... utility sound (as Anna Delonzo)
Teri E. Dorman ... sound editor
Jack Dronsky ... assistant sound editor
Linda Folk ... adr editor
Gregory G. Gest ... sound re-recordist (as Greg Gest)
Walter A. Gest ... sound re-recordist (as Walter Gest)
Marilyn Graf ... foley recordist
Hilda Hodges ... foley artist
Harrison D. Marsh ... playback operator (as Harrison 'Duke' Marsh)
David Miranda ... adr mixer
Donald O. Mitchell ... sound re-recording mixer
Frank A. Montaño ... sound re-recording mixer (as Frank Montano)
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Richard Oswald ... sound editor (as Richard L. Oswald)
Jerry Pirozzi ... assistant sound editor
Gary Raymond ... sound reinforcement
Kay Rose ... supervising sound editor
Victoria Rose Sampson ... supervising adr editor (as Victoria Sampson)
Robert Schaper ... sound re-recording mixer
Solange S. Schwalbe ... supervising foley editor (as Solange Schwalbe-Boisseau)
Chester Slomka ... sound editor (as Chester L. Slomka)
David Spence ... sound editor
Scott A. Tinsley ... foley editor (as Scot Tinsley)
Douglas Vaughan ... boom operator (as Doug Vaughn)
James E. Webb ... sound mixer (as Jim Webb)
Robb Wilson ... assistant sound editor
Clayton Collins ... sound mixer (uncredited)
Geoffrey Patterson ... boom operator (uncredited)
John Roesch ... foley artist (uncredited)
Donald C. Rogers ... technical director of sound (uncredited)

Special Effects by 

Jay Bartus ... special effects crew
Pat Domenico ... special effects crew
Dale Ettema ... special effects crew
Allen Hall ... special effects coordinator
Gary L. Karas ... special effects crew (as Gary Karas)
Mike Menzel ... special effects crew (as Michael Menzel)
Joe Montenegro ... special effects crew
Joe Pancake ... special effects crew
João Rocha ... special effects crew
Michael Roundy ... special effects crew
Michael Schorr ... special effects crew
Dawn M. Severdia ... special effects makeup coordinator
Michael A. Tice ... special effects crew (as Michael Tice)
Jamie Vesay ... special effects crew (uncredited)

Visual Effects by 

Syd Dutton ... special visual effects: Illusion Arts
Bill Taylor ... special visual effects: Illusion Arts

Stunts 

Gregory J. Barnett ... stunts (as Greg Barnett)
David Burton ... stunts
Eric Chambers ... stunts
Doc D. Charbonneau ... stunts
Steve M. Davison ... stunts (as Steve Davison)
Doc Duhame ... stunts
Annie Ellis ... stunts
Marcia Holley ... stunts
Buddy Joe Hooker ... stunts
Norman Howell ... stunts
Matt Johnston ... stunts
Gene LeBell ... stunts
Eric Mansker ... stunts
John Meier ... stunts
Bennie Moore ... stunts
Carol Neilson ... stunts
Manny Perry ... stunts
Robby Robinson ... stunts
Mic Rodgers ... stunt coordinator / stunts
Danny Rogers ... stunts
Keith Tellez ... stunts
Tim Trella ... stunts
Christopher J. Tuck ... stunts (as Chris Tuck)
Tierre Turner ... stunts
William Washington ... stunts
Scott Wilder ... stunts
Danny Wynands ... stunts (as Dan Wynands)

Camera and Electrical Department 

Paul Ary ... rigging gaffer
John Connell ... first assistant camera: second unit
R. Michael De Chellis ... electrician (as Mike Dechellis)
François Duhamel ... still photographer (as Francois Duhamel)
Curtis Foster ... assistant chief lighting technician
Craig Garfield ... second company grip
David Golia ... camera operator: "b" camera
Johnny Gutierrez ... electrician (as John Gutierrez)
Emil Hampton ... second assistant camera
David Henderson ... rigging grip
Beth Horton ... second assistant camera (as Susan Beth Horton)
Simon Jayes ... crane operator: Technocrane
Michael M. Krevitt ... key grip: second unit (as Mike Krevitt)
Johnny London Jr. ... rigging key grip
Geary McLeod ... first assistant camera (as Gearey McLeod)
Andrew M. Nelson ... assistant chief lighting technician (as Andrew Nelson)
Hal Nelson ... second company grip
James Plannette ... gaffer
Charles Saldana ... key grip
Steven H. Smith ... camera operator: second unit (as Steve Smith)
Stephen St. John ... Steadicam operator (as Steve St. John) / camera operator: "a" camera (as Steve St. John)
Baird Steptoe ... first assistant camera
David Wagreich ... director of photography: second unit
Firooz Zahedi ... photographer: photo murals
Jacqueline Brennan Berardi ... additional second assistant camera (uncredited)
Thomas Enright ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Jim Green ... extras casting: Central Casting
Barbara Harris ... voice casting
Sam Lynn ... extras casting: Cenex Casting
Michael Orloff ... casting associate
Paul Cruz ... background casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Amy Andrews ... costumer (as Amelia Craig Andrews)
Sandy Berke Jordan ... costume supervisor (as Sandra B. Jordan)
Stephen M. Chudej ... costumer (as Stephen Chudej)
Gilbert S. Hernandez ... set costumer
Michelle Kurpaska ... key costumer: women
Antonio Martínez ... assistant to costume designer (as Antonio Martinez)
Diane McCloskey ... costumer
Joe McCloskey ... key costumer: men
Bernadette O'Brien ... costumer
Valerie T. O'Brien ... costumer (as Valerie O'Brien)
David Page ... set costumer
Dan Richardson ... costumer
Alfonso Roman ... tailor
Nava R. Sadan ... costumer (as Nava Sadan)
Deanne Sellner ... costumer
Elizabeth Sorter ... costumer
James W. Tyson ... costume supervisor (as James Tyson)
Tony Velasco ... costumer
Mark J. Weitzman ... costumer (as Mark Weitzman)
Diana Wilson ... set costumer
Pamela Wise ... costumer: Bette Midler (as Pam Wise)
Wingate Jones ... costumer (uncredited)

Editorial Department 

Kathryn Camp ... first assistant editor
Jeffrey Cranford ... apprentice editor
Suzy Elmiger ... assistant editor
Jeff Hodge ... assistant editor
Cynthia Kimoto ... apprentice editor
Mark Sadusky ... assistant editor
Mike Stanwick ... color timer

Location Management 

Richard Davis Jr. ... location manager (as Richard Davis)

Music Department 

Morgan Ames ... music advisor: Mark Rydell
Tim Claman ... digital music systems
Joe Layton ... musical sequences deviser
Arif Mardin ... music consultant / soundtrack album producer
Donald Murray ... scoring mixer (as Don Murray)
John E. Oliver ... sideline musicians supervisor
Robert Schaper ... supervising music engineer
Ellen Segal ... music editor
Marc Shaiman ... song and music consultant
Joel Sill ... executive music producer
Curt Sobel ... supervising music editor
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
Billy May ... music adaptor (uncredited)
Jack Sheldon ... musician: trumpet (uncredited)
James Thatcher ... musician: french horn (uncredited)

Transportation Department 

Dan Anglin ... transportation coordinator
Clay Bartholomew ... transportation co-captain (as Clayton Bartholomew)
Stanley R. Webber ... transportation captain (as Stanley Webber)

Other crew 

Carmen Avila ... construction accountant
Susan J. Brubaker ... production assistant (as Susie Brubaker)
Naomi Buck ... assistant: Joe Layton
Dan Carey ... stand-in
Crystal Carter ... assistant: Bonnie Bruckheimer
Pam Cornfeld-Walker ... production coordinator (as Pam Cornfeld)
R. Blaine Currier ... assistant accountant
Wendy Davison ... production assistant
Douglas A. Degrazzio ... technical supervisor: Video Image (as Doug Degrazzio)
Walter D. Dishell ... medical consultant
Karen Douglass ... assistant: Bette Midler
Joseph T. Doyle ... assistant locations (as Joe Doyle)
Marylou Eales ... assistant: Joel Sill
Janet L. Earl ... video image coordinator: Video Image (as Janet Earle)
Nancy Fisher ... stand-in
Robert Gordon ... production accountant (as Bob Gordon)
Marci Graber ... assistant accountant
Rhonda C. Gunner ... 24 frame video display operator: Video Image (as Rhonda Gunner)
Marc A. Hammer ... production assistant (as Marc Hammer)
Kristie Hart ... production assistant
Susan J. Hellmann ... production assistant (as Susan Hellman)
Suzanne Hilyard ... production assistant
Richard E. Hollander ... 24 frame video display operator: Video Image
Chuck Hood ... aerial coordinator
Stephen G. Howard ... technical advisor: "Awards" video playback, Video Image (as Steve Howard)
Jody Hummer ... assistant locations
David Keane ... assistant: James Caan
Jamie Kehoe ... craft service
Jack Klein ... craft service
Lisa Knudson ... assistant accountant
Debbie Leonard ... assistant: Mr. Rydell
Todd Leslie ... production assistant
Steven D. Levine ... assistant locations (as Steve Levine)
Gary McCarthy ... assistant accountant
Kerry Lyn McKissick ... script supervisor
Gregory L. McMurry ... 24 frame video display operator: Video Image
Helen R. Mendoza ... production assistant (as Helen Mendoza)
John Mulligan ... assistant: Margaret South
Ellen Pasternack ... unit publicist
Will Plyler ... production assistant: Mark Rydell
Elizabeth Pryor ... production assistant
Seth Riggs ... voice coach: Mr. Caan
Sol Rivera ... production assistant
Scott Robertson ... production assistant
Stan Rodarte ... stand-in
Deering Rose ... production assistant
Amy Rydell ... production assistant
Sharyn Shimada-Huggins ... assistant production coordinator (as Sharyn Shimada)
Phillip Silver ... video tape: Video Image (as Phil Silver)
Garrison Singer ... executive production accountant
Dina Sobalvarro ... assistant accountant
Nelsie Spencer ... production assistant
Steve Sturla ... stand-in
Elizabeth Tanza ... set medic
Lee Tucker ... projectionist
Kirby Ward ... assistant: Joe Layton
John C. Wash ... 24 frame video display operator: Video Image
Maia Winters ... assistant: Joe Layton
Bill McCamey ... construction nurse (uncredited)
Monte Swann ... technical supervisor: Video Image (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page