Edit
Deceived (1991) Poster

(1991)

Full Cast & Crew

Directed by 

Damian Harris

Writing Credits  

Mary Agnes Donoghue ... (story)
 
Mary Agnes Donoghue ... (screenplay) and
Bruce Joel Rubin ... (screenplay) (as Derek Saunders)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Damon Redfern ...
...
Charles Kassatly ...
Waiter
...
...
...
Adrienne's Mother
...
Adrienne's Father
Maia Filar ...
...
Harvey
...
Tomasz
...
Ellen
Heidi von Palleske ...
Mrs. Peabody
...
Det. Kinsella
Peter Stevens ...
Ron
Eve Crawford ...
Jean
Io Perry ...
Museum Employee
Stephen Hunter ...
Tony
Nancy Cser ...
Harvey's Girlfriend
...
Lillian
Vince Metcalfe ...
Policeman #1
...
Policeman #2
...
Assistant Coroner
Brenda Kamino ...
Mrs. Dagosa
Lawrence Nakamura ...
Mr. Dagosa
...
Social Security Man
Gemma Barry ...
Carol's Nanny
Kim Staunton ...
Board of Education Woman
...
Evelyn
Laura Hawn ...
Evelyn's Mother
...
Rosalie
Jay Bowen ...
Cab Driver
Mary Kane ...
Cathy
Ann McDonough ...
Mrs. Gingold
...
Mr. Gingold
Rest of cast listed alphabetically:
...
Party Guest (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Ellen Collett ... producer
Mary Agnes Donoghue ... co-producer
Wendy Dozoretz ... producer
Michael Finnell ... producer

Music by 

Thomas Newman

Cinematography by 

Jack N. Green ... director of photography

Film Editing by 

Neil Travis

Production Design by 

Andrew McAlpine

Art Direction by 

Gregory P. Keen
James Terry Welden ... (as Terry Welden)

Set Decoration by 

Gordon Sim

Costume Design by 

Linda Matheson

Makeup Department 

David R. Beecroft ... key hair stylist
Kathryn Blondell ... hair stylist: Goldie Hawn (as Kathryn L. Blondell)
Milton Buras ... hair stylist: New York
Joseph A. Campayno ... makeup artist: second unit
Lori Hicks ... makeup artist: New York
Irene Kent ... makeup artist
Hiram Ortiz ... makeup artist: Goldie Hawn
Leslie Ann Sebert ... key makeup artist

Production Management 

David Coatsworth ... production manager
Celia D. Costas ... unit production manager: New York
Daniel J. Heffner ... executive in charge of production

Second Unit Director or Assistant Director 

Tony Adler ... second assistant director: New York
Randy N. Barbee ... second assistant director: second unit (as Randy Barbee)
Ronald Chong ... second assistant director: second unit (as Ronnie Chong)
Ann-Marie Ferney-Tellez ... third assistant director (as Anne Marie Ferney)
Walter Gasparovic ... second assistant director
David S. Hamby ... dga trainee (as David Hamby)
Grant Lucibello ... third assistant director
Tony Lucibello ... first assistant director
Martha L. Mericka ... second second assistant director: New York (as Martha Lee Mericka)
Daniel Strol ... second assistant director: New York

Art Department 

John Alvin ... poster artist
Gordon Barnes ... assistant art director
Richard Ferbrache ... set dresser
John R. Ford ... assistant property master: New York (as John Ford)
Brad Francis ... stand-by painter
Robert Griffon Jr. ... property master: New York
Ron Hewitt ... assistant property master
Henry Ilola ... head carpenter
Joan Krawczyk ... art creator
Matthew Lammerich ... scenic artist
Philip Mayor ... storyboard artist
Tim Murton ... scenic artist
Christopher Nowak ... art director: New York
Gerard H. Pineo ... lead man: New York (as Gerard Pineo)
Marlene Rain ... set dressing buyer
Vic Rigler ... property master
Donald Vandewater ... construction coordinator
Gordon White ... assistant art director

Sound Department 

David Bartlett ... supervising sound editor
Ron Bartlett ... sound editor
Bruce Bell ... adr mixer (as Bruce R. Bell)
Patrick Bietz ... sound editor
David Boulton ... adr mixer
Allan Bromberg ... sound editor
Jane E. Carpenter ... sound editor (as Jane Carpenter-Wilson)
Denise Cochran ... assistant sound editor
Thierry J. Couturier ... dialogue supervisor
Lily Diamond ... sound editor
John Duvall ... foley editor
Michael H. Friedlander ... assistant sound editor
Gregory G. Gest ... sound recordist (as Greg G. Gest)
Walter A. Gest ... sound re-recordist
Baylis Glascock ... assistant sound editor
Amanda Goodpaster ... assistant sound editor
Warren Hamilton Jr. ... sound editor
Matthew Harrison ... supervising foley editor
Ellen Hecker ... foley artist
Gary A. Hecker ... foley mixer
Michael Herbick ... re-recording mixer
Ellen Heuer ... foley artist
Nicholas Vincent Korda ... supervising adr editor (as Nicholas Korda)
David Lee ... sound mixer
Donald O. Mitchell ... re-recording mixer
Oscar Mitt ... assistant sound editor
Frank A. Montaño ... re-recording mixer (as Frank Montano)
Christopher Moriana ... foley artist
Doug Mountain ... sound editor (as Douglas Mountain)
Josephine Nericcio ... assistant sound editor
Stephen Purvis ... adr editor
James Sabat ... sound mixer: New York
Louis Sabat ... boom operator: New York
Mike Schmidt ... utility sound
Ralph Stuart ... assistant sound editor
Steve Switzer ... boom operator
Tony Wakefield ... assistant sound editor
Marvin Walowitz ... sound effects editor

Special Effects by 

Doug Graham ... special effects assistant
Martin Malivoire ... special effects

Stunts 

Kenny Bates ... stunts (as Ken Bates)
Marco Bianco ... stunts
Shane Cardwell ... stunts
Dwayne McLean ... stunts
Branko Racki ... stunt coordinator
Dawn Stofer-Rupp ... stunts
John Stoneham Jr. ... stunt double
Nick Brett ... utility stunts (uncredited)
Steve Lucescu ... stunt rigger (uncredited) / stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Stewart Aziz ... second assistant camera
Lothar Bahr ... camera trainee
Ralph Brandofino ... focus puller: second unit (as Ralph J. Brandofino)
Andy Chmura ... camera operator
Julian Chojnacki ... Steadicam operator
David Crone ... Steadicam operator
Jon Crystal ... second assistant camera: second unit
Vincent Delaney ... best boy electric: New York
James Donahue ... gaffer: second unit
Gordon Eldridge ... electrician
Sam Eldridge ... electrician
Tony Eldridge ... best boy electric
Roy Elliston ... best boy grip
Cary Fisher ... camera operator: New York
Ron Gillham ... key grip
Michael Hall ... focus puller
Brian Harper ... first assistant camera
Chris Holmes ... gaffer
Eric Holmes ... electrician
Richard C. Kerekes ... dolly grip: New York
James Kohne ... grip
Mitchell Andrew Lillian ... key grip: New York (as Mitch Lillian)
Jonathan Lumley ... gaffer: New York
Gary Martone ... key grip: second unit
Rob McEwan ... still photographer
John Medland ... additional still photographer
Gary Muller ... first assistant camera: New York
Peter Norman ... director of photography: second unit
Carl Peterson ... best boy grip: New York
Matthew Pill ... grip
Andrew Priestley ... second assistant camera: New York
Scott Rathner ... first assistant camera: New York
Ron Renzetti ... dolly grip
Dave Sheridan ... grip
Joshua M. Weiner ... grip: New York (as Josh Weiner)
Barry Wetcher ... still photographer: New York
Brian Woodroof ... electrician

Casting Department 

Bernie Styles ... extras casting: New York

Costume and Wardrobe Department 

Kim W. Chow ... wardrobe tailor (as Kim Chow)
Arlene B. Coffey ... wardrobe: women (as Arlene Coffey)
Nadia Jarvis ... assistant costume designer
Karen Renaut ... wardrobe supervisor
James Roberts ... wardrobe: men (as Jim Roberts)
Tracylee Sydney ... costumer: Goldie Hawn (as Tracey Lee Sidney)
Rose Trimarco ... costumer: Goldie Hawn (as Rose Trimarco Cuervo)

Editorial Department 

Lisa M. Citron ... first assistant editor
Gail DuFosse ... apprentice editor
Bob Kaiser ... color timer
Chip Masamitsu ... first assistant editor
Theresa Repola Mohammed ... negative cutter
Susan Shipton ... assistant editor: Toronto
Bambi Sickafoose ... apprentice editor
Gary Simon ... assistant editor

Location Management 

Joe Barzo ... location scout
Maria T. Bierniak ... assistant location manager
Beth Boigon ... location manager
Derek Brady ... location scout
Glenn Carter ... assistant location manager
Joseph E. Iberti ... location manager: second unit
Liam Kiernan ... assistant location manager
Daniel Strol ... location manager: New York

Music Department 

Bill Bernstein ... music editor
William B. Kaplan ... additional music editor
Norman Ludwin ... musician
Thomas Pasatieri ... orchestrator
Martha Rubin ... assistant music editor
James Thatcher ... musician: french horn
John Vigran ... music scoring mixer

Transportation Department 

Joseph Fanning ... transportation captain: New York
Michael Fennell ... transportation co-captain: New York
Michael Forte ... transportation captain: re-shoots
Bill Hagan ... transportation captain
Fred Ionson ... transportation coordinator

Other crew 

Michael Birznieks ... assistant: Ms. Hawn
Whitney Brown ... assistant production coordinator
Kimberly Chipman ... office production assistant
Patricia Cuccia ... assistant: to Mr. Harris
Ilene Renee Hoffman ... assistant: Ms. Collett
Ira Hurvitz ... script supervisor: second unit
Ingrid Johanson ... production coordinator: New York
Larry Kaplan ... unit publicist: New York
Nancy Kriegel ... assistant accountant: New York
Jody Margolis ... production associate
Blanche McDermaid ... script supervisor
Mara McSweeny ... production coordinator
Betty Moos ... assistant: Mr. Finnell
Susan Muir ... production accountant
Monica Nitti ... assistant: to Ms. Sylbert
Regina Robb ... script coordinator
Philip E. Thomas ... assistant: Teri Schwartz
Elaine Thurston ... first assistant accountant
Matthew T. Weiner ... production assistant
Steve Weiner ... production assistant
Braden Wright ... unit publicist (as Darryl Albion Wright)
Julia Alexander ... assistant to writer (uncredited)
Arline Smith ... jewelry maker (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page