Edit
The Dark Wind (1991) Poster

(1991)

Full Cast & Crew

Directed by 

Errol Morris

Writing Credits (WGA)  

Tony Hillerman ... (novel)
 
Neal Jimenez ... (screenplay) and
Eric Bergren ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

Lance Baker ...
Betty C. Barlow ...
...
Billy Beck ...
Motel Clerk
Arlene Bowman ...
...
Charlie Carpenter ...
...
Julia Collins ...
Kee Collins ...
...
Patrick Jensen ...
...
Neil Kayquoptewa ...
James Koots ...
Jane Loranger ...
Lonnie Mace ...
Man #2
Fidel Moreno ...
Loren Nahsonhoya ...
Alice Y. Nez ...
Ivory Ocean ...
...
Timothy G. Riley ...
Man #1 (as Timothy Glenn Riley)
Eugene Sekaquaptewa ...
...
Bernie Toledo ...
Emmett Tso ...
Faye B. Tso ...
Irvin Tso ...
Wolf Dancer
...
Create a character page for: ?

Produced by 

Allen Alsobrook ... associate producer
Richard Erdman ... co-producer
Steve Foley ... associate producer
Bonni Lee ... executive producer
Patrick Markey ... producer
Robert Redford ... executive producer

Music by 

Michel Colombier

Cinematography by 

Stefan Czapsky ... director of photography

Film Editing by 

Freeman A. Davies ... (as Freeman Davies)

Casting By 

Ellen Chenoweth

Production Design by 

Ted Bafaloukos

Art Direction by 

John Krenz Reinhart Jr.

Set Decoration by 

Corey Kaplan

Costume Design by 

Eugenie Bafaloukos

Makeup Department 

Karen Asano-Myers ... additional hair stylist / additional makeup artist
Margaux L. Lancaster ... additional hair stylist (as Margaux Lancaster) / additional makeup artist (as Margaux Lancaster)
Kelly Mann ... additional hair stylist (as Kelly L. Mann) / additional makeup artist (as Kelly L. Mann)
Anne Morgan ... key hair stylist
Kenny Myers ... key makeup artist

Production Management 

Karen Hughes ... production supervisor (as Karen A. Hughes)
Patrick Markey ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Richard Feld ... second assistant director
Peter Gries ... first assistant director (as Peter S. Gries)
Kaaren F. Ochoa ... second assistant director
Steve Perry ... second unit director

Art Department 

Meg Aeby ... scenic painter
John Beauvais ... scenic painter
Lethaniel Begay ... carpenter: Tuba City
Joe Biakeddy ... carpenter: Tuba City
Richard Bowers ... carpenter
Tom Butler ... carpenter: Tuba City
Lance Clarke ... lead man (as Lance W. Clarke)
Benedict J. Coriz ... carpenter: Tuba City
Lisa De Alva ... property mistress
Philbert Dennis ... carpenter: Tuba City
Don Diers ... assistant art director
Dan Dorfer ... scenic painter
Dave Eland ... construction coordinator
Nancy Erger ... set dressing shopper
Rick Gillis ... on-set dresser
Henry Hardy ... carpenter: Tuba City
Delphene Jewelryman ... paint crew: Tuba City
Patrick Johnson ... construction coordinator
William Lakoff ... swing gang (as William T. Lakoff)
Eric Mahaffey ... carpenter
Michael Mercado ... art department coordinator
Roger Meryett ... construction foreman (as Roger D. Meryett)
Stefanie Moore ... swing gang
Antonio Ortiz ... scenic painter
Rudi V. Patterson ... carpenter: Tuba City
Eric Ramsey ... storyboard artist
Elisa Sansalone ... assistant props
Patrick Tsinnie ... set dressing apprentice
Ted T.E. Tunney ... swing gang (as Ted Tunney)
Jamie Upham ... carpenter
Calvert Whiterock ... paint crew: Tuba City

Sound Department 

George H. Anderson ... adr editor
Bob Beemer ... sound re-recording mixer (as Robert Beemer)
David Brownlow ... sound mixer
Tom Caton ... boom operator (as Huck Caton)
Nerses Gezalyan ... machine operator
David Grannis ... assistant sound editor
Gary A. Hecker ... foley mixer (as Gary Hecker)
Doug Kent ... foley editor (as Douglas Kent)
John A. Larsen ... supervising sound editor
Christian P. Minkler ... machine operator (as Chris Minkler)
Michael Minkler ... sound re-recording mixer
Randy Piotroski ... adr recordist
Amy Redford ... cable puller (as Amy Hart Redford)
Charleen Richards ... adr mixer
Catherine Rowe ... foley artist
Steve F.B. Smith ... stereo sound consultant: Dolby
Randy Thom ... sound designer
Fred Wasser ... dialogue editor
Jeffrey Wilhoit ... foley artist (as Jeff Wilhoyt)

Special Effects by 

Kenny S. Christiansen ... lighting machine operator (as Kenny Christiansen)
Jeff Denes ... special effects technician
Steve Riley ... special effects assistant
Richard Stutsman ... special effects coordinator

Stunts 

Dan Bradley ... stunt coordinator
Jeff Cadiente ... stunts
Hank Calia ... stunts
Ray Lykins ... fight choreographer / stunts

Camera and Electrical Department 

Steve Banister ... first assistant camera: second unit
Robert Bruce ... gaffer
Keith 'Zoot' Byrne ... best boy electric
Philippe Carr-Forster ... camera operator (as Phil Carr-Forster)
Joseph P. Clem ... electrician (as Joe Klem)
P.J. Connelly ... additional electrician (as P.J. Connolly)
Montgomery Crank ... camera apprentice
Bernadette 'B.C.' Echohawk ... camera apprentice (as Bernadette Echohawk)
Paul A. Edwards ... camera operator: "b" camera (as Paul Edwards)
Robert John Honahnie ... apprentice grip
Thomas H. Hoover Jr. ... apprentice electrician
Ivan Howard ... apprentice electrician
Lyle Lee Lomayma Sr. ... apprentice electrician
Dennis J. Lootens ... rigging grip (as 'D.J.' Dennis Lootens)
Roy Masayesva ... camera apprentice
Mike Moad ... dolly grip
Michael Pagan ... additional electrician (as Michael M. Pagan)
Sam Pohana ... apprentice grip
Chris Reiter ... electrician
Timothy Glenn Riley ... key grip
Gilbert Salas ... assistant camera: second unit
David L. Starkey ... additional electrician
Chris Talayumptewa ... apprentice grip
Suzanne Tenner ... still photographer
Leon Skyhorse Thomas ... apprentice grip (as Leon 'Skyhorse' Thomas)
Zoran Veselic ... first assistant camera
Tom Yatsko ... first assistant camera: "b" camera

Casting Department 

Rene Haynes ... extras casting / local casting
Ka-Mook Nichols ... extras casting / local casting

Costume and Wardrobe Department 

Jacqueline Aronson ... wardrobe assistant: Los Angeles
Sherrie Brody ... additional wardrobe
Lotus Coscia ... seamstress
Leonard Dallas ... wardrobe supervisor
Nancy Konrardy ... assistant costume designer (as Nancy L. Konrardy)
Leslie Neuman ... additional wardrobe

Editorial Department 

Donah Bassett ... negative cutter
Susan R. Crutcher ... location editor (as Susan Crutcher)
Jonathan Cupp ... post-production production assistant
Shane Foley ... post-production production assistant
Alfred Nelson ... apprentice editor
Bob Putynkowski ... color timer
Bob Sarles ... first assistant editor: location (uncredited)

Music Department 

Tom Kramer ... music editor

Transportation Department 

Larry Alexander ... transportation coordinator
John Collins ... driver: camera truck
Vincent Denetdeal ... additional driver
Carole Fontana ... transportation captain
Roger Good ... transportation coordinator: second unit
Doug Hiserodt ... additional driver
Lonnie Mace ... transportation co-captain
Matthew Markey ... driver: star trailer
Harold Martin ... driver: electric truck
Llory J. McDonald ... additional driver
Priscilla O'Reilly ... additional driver
Sean O'Reilly ... additional driver
Seth Alan O'Reilly ... additional driver
Michael Palmer ... additional driver
Paul Thomas ... driver: honeywagon

Other crew 

Mimi Archie ... title designer
David Baxter ... assistant to directors
David Baxter ... assistant: Mr. Morris
Don Beach ... security officer
Dennis T. Benatar ... location scout (as Dennis Benatar)
David C. Blackman ... chapman crane operator
Thomas Cajka ... accounting services
Kee Curley ... adr voice
Theresa Curtin ... production executive
Patrick Dallas ... liaison: Hopi indians
Michael Dellheim ... location manager
Judi M. Durand ... adr voice (as Judith M. Durand)
Terry J. Erdmann ... unit publicist (as Terry Erdmann)
Greg Finley ... adr voice
Steve Foley ... staff: second unit
Darren Franks ... production assistant: Los Angeles
Sherri L. Fries ... production office assistant (as Sherri Fries) / script supervisor (as Sherri Fries)
Lisa Giammanco ... set production assistant
Cheryl Goetschius ... assistant: Lou Diamond Phillips
Roger Good ... fuel truck / pilot
Barbara Harris ... adr voice (as Barbara Iley)
David Jellison ... staff: second unit
Geraldine Keams ... adr voice
Nancy Jane King ... production coordinator (as Nancy J. King)
David Koehler ... adr voice (as David R. Koehler)
Marsha Koff ... production controller (as Marsha Mann-Koff)
Ivan N. Long ... stand-in: Mr. Phillips (as Ivan Long)
Rebecca Long ... script supervisor
Sammye Meadows ... liaison: Native Americans
Amanda Moose ... assistant production coordinator
Richard Morelli ... craft service
Fidel Moreno ... set production assistant
Wilbur Myron ... production office assistant / projectionist
Bob Neill ... adr voice
Miller Nez ... advisor: Navajo indians
Walter W. Parry Jr. ... set production assistant
Carlotta Pietsewa ... production office assistant (as Carlotta Piestewa)
Eric Polinyouma ... advisor: Hopi indians
Corey Powell ... production assistant: Los Angeles
Gary Schwartz ... adr voice
Kim Sekakaku ... liaison: Hopi indians
Lynn Toledo ... set production assistant
Irvin Tso ... liaison: Navajo
Jim Tso ... craft service
Cynthia Upstill ... script supervisor (as Cynthia Hyde Upstill)
Linda Van Voorhis ... medic
Ron Van Voorhis ... medic
Cindy Vasquez ... apprentice accounting assistant
Lewis Watchman ... adr voice
Ben Zakheim ... assistant location manager (as Ben Zackheim)
Brian McMillan ... head animal trainer (uncredited)
Scott Robertson Price ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Mary Anderson ... special thanks
Priscilla Cohen ... special thanks
Carmel Davis ... special thanks
Chuck Hoblitzelle ... special thanks
Donna Kail ... special thanks
Clara Martinez ... special thanks
Marianne Simon-Strader ... special thanks (as Marianne Simon)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page