Edit
City Slickers (1991) Poster

(1991)

Full Cast & Crew

Directed by 

Ron Underwood

Writing Credits (WGA)  

Lowell Ganz ... (written by) &
Babaloo Mandel ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Bill Henderson ...
...
Lou
...
Steve Jessup (as Phill Lewis)
...
Dean Hallo ...
Karla Tamburrelli ...
...
...
Sal
...
Kim
Molly McClure ...
Jane Alden ...
...
...
...
Classroom Student
Eddie Palmer ...
Classroom Student
Howard Honig ...
Fred Maio ...
...
...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Ranch Hand / Passenger (uncredited)
Robert Mickelson ...
Boy (uncredited)
...
Student in Classroom (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Billy Crystal ... executive producer
Gregory Dark ... line producer: Pamplona, Spain (as Greg Dark) / line producer: Pamplona, Spain
Irby Smith ... producer

Music by 

Marc Shaiman
Thomas Richard Sharp ... (uncredited)

Cinematography by 

Dean Semler ... director of photography

Film Editing by 

O. Nicholas Brown ... (edited by)

Casting By 

Pam Dixon

Production Design by 

Lawrence G. Paull

Art Direction by 

Mark W. Mansbridge ... (as Mark Mansbridge)

Set Decoration by 

Rick Simpson

Costume Design by 

Judy L. Ruskin ... (as Judy Ruskin)

Makeup Department 

Ken Chase ... key makeup artist (as Kenneth Chase)
Candida Conery ... hair stylist
William A. Farley ... key hair stylist
Todd McIntosh ... makeup artist (as Todd A. McIntosh)
Peter Montagna ... makeup artist: additional crew

Production Management 

Mairin Blake ... unit manager: Pamplona, Spain
Edward D. Markley ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Jerry Ballew ... first assistant director: additional crew
Anthony Brand ... first assistant director: Pamplona, Spain
Jim Chory ... first assistant director
Mickey Gilbert ... second unit director
Fraser C. Heston ... second unit director: Pamplona, Spain (as Fraser Heston)
Nina Kostroff-Noble ... second assistant director: additional crew (as Nina Kostroff)
Doug Metzger ... first assistant director: additional crew (as Douglas C. Metzger)
Irby Jay Smith Jr. ... second second assistant director
Jeffrey Wetzel ... second assistant director

Art Department 

Donald R. Abblett ... production painter (as Don Abblett)
Dennis Butterworth ... greens foreman
Robert J. Carlyle ... construction foreman (as Robert Carlyle)
Clete Cetrone ... propmaker (as Clete F. Cetrone)
Renee Faia ... art department coordinator
Michael R. Gannon ... assistant property master
Bobby Joe Garren ... standby greens
Mike Higelmire ... leadman (as Michael Higelmire)
Geoff Hubbard ... set designer
Mark Konkel ... paint foreman
Gary Kudroff ... set dresser
Dick Lasley ... storyboard artist
Louis Marquis ... plaster foreman (as Louis F. Marquis)
W. Scott Mason ... construction foreman (as Scott Mason)
Sean McCall ... labor foreman (as Sean MacCall)
William A. Petrotta ... property master (as Bill Petrotta)
Clarence Lynn Price ... construction coordinator
Ray Rarick ... construction foreman (as Raymond Rarick)
John A. Scott III ... set dresser
Wayne Smith ... paint foreman
Tom Southwell ... storyboard artist
Stan Tropp ... set designer
William Kemper Wright ... set dresser (as William K. Wright)
Steven DeSantis ... propmaker (uncredited)
Luigi Mugavero ... set dresser (uncredited)
Alan Swain ... carpenter (uncredited)
Timothy Vierra ... propmaker (uncredited)
Christopher Windisch ... carpenter (uncredited)

Sound Department 

James Ashwill ... foley mixer
George Baetz ... boom operator
Kevin Bartnof ... foley artist
Bob Beemer ... re-recording mixer (as Robert Beemer)
Charles L. Campbell ... supervising sound editor
Patty Dobie ... assistant sound editor
Robert Eber ... sound mixer
Louis L. Edemann ... supervising sound editor
Ellen Decker Franklin ... assistant sound editor
Leonard T. Geschke ... sound editor
Mark Harris ... machine operator
Hilda Hodges ... foley artist
Nils C. Jensen ... sound editor
Suhail Kafity ... sound editor (as Suhail F. Kafity)
Rick Kline ... re-recording mixer
Stephanie D. Krivacek ... adr assistant
Mary Jo Lang ... foley recordist
Colin C. Mouat ... sound editor (as Colin Mouat)
Chuck Neely ... sound editor
Mel Neiman ... processed effects
Alan L. Nineberg ... adr co-supervisor (as Alan Nineberg)
Bob O'Brien ... sound editor
Kevin O'Connell ... re-recording mixer
Matt Patterson ... recordist
Jim Quinn ... machine operator (as James Quinn)
Charleen Richards ... adr mixer
Larry Singer ... adr supervisor
Roger V. Stevenson ... cableman (as Roger Stevenson)
Thomas Whiting ... adr editor
Tim Song Jones ... sound transferer (uncredited)
John Roesch ... foley artist (uncredited)

Special Effects by 

Larz Anderson ... special effects
Albert Delgado ... special effects
Ken Pepiot ... special effects coordinator (as Kenneth D. Pepiot)
Wayne Rose ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Paul Curley ... matte cameraman
Rocco Gioffre ... matte artist

Stunts 

Brian Burrows ... stuntman
Chema ... stunt double: Pamplona, Spain
Jerry Gatlin ... co-stunt coordinator
Lance Gilbert ... stuntman
Mickey Gilbert ... stunt coordinator
Tim Gilbert ... stuntman
Troy Gilbert ... stuntman
Michael Adams ... stunt player (uncredited)
Bobby Aldridge ... stunt performer (uncredited)
Tony Lee Boggs ... utility stunts (uncredited)
R.J. Chambers ... stunts (uncredited)
Mack MacReady ... stunt driver (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Dave Anderberg ... grip (as David Anderberg)
Rick A. Benedetto ... electrician (as Richard Benedetto)
Lee Blasingame ... first camera assistant
Jim Carne ... electrician (as James W. Carne)
Alfonso Casado ... camera loader: Pamplona, Spain
Doug Cowden ... grip
Mark Davison ... first camera assistant (as Mark T. Davison)
Robert Eber ... additional photography: Pamplona, Spain
Chris Espeset ... dolly grip: additional crew
Fernando Espiga ... additional photography: Pamplona, Spain
Leigh Feitelberg ... second camera assistant
Martin Fuhrer ... director of photography: Pamplona, Spain
Eric Gigandet ... key grip: Pamplona, Spain
Nathaniel Goodman ... first assistant camera: Pamplona, Spain
Ron Goodman ... aerial cameraman: additional crew
Kim Heath ... grip
Paul Iski ... grip
Gary B. Kibbe ... camera operator (as Gary Kibbe)
Bill Knapp ... assistant to still photographer
George Loomis ... camera operator: additional crew (as George A. Loomis)
Melton Maxwell ... gaffer (as Melton C. Maxwell)
Bruce McBroom ... still photographer
Tom Meyer ... grip: Pamplona, Spain (as Thomas Meyer)
John Murphy ... grip (as John W. Murphy)
Antonio Navarro ... camera loader: Pamplona, Spain
Mark O'Kane ... panaglide operator
William 'Bear' Paul ... key grip
William Eddie Paul ... grip (as William 'Ed' Paul)
Ángel Rodríguez ... grip: Pamplona, Spain
Andreas Schneuwly ... first assistant camera: Pamplona, Spain
Chuck Sharp ... best boy electric (as Charles W. Sharp)
Gil Valle ... second company grip
Dudley J. Voll ... second camera assistant
Randy Woods ... electrician
Jonathan Woolf ... dolly grip
Ángel Yebra ... first assistant camera: Pamplona, Spain
Steve Banister ... second assistant camera (uncredited)
Charles A. Carlsen ... grip (uncredited)
Edward A. Gutentag ... assistant camera (uncredited)
Don Hayashi ... additional first assistant camera (uncredited)
Richard Kelley ... assistant camera (uncredited)
Scott Kidner ... lighting technician (uncredited)
Kyle T. MacDowell ... grip (uncredited)
Stephen Mullen ... electrician (uncredited)
Ray Ortega ... electrician (uncredited)

Animation Department 

Bob Kurtz ... animation director: title sequence (uncredited)
Gary Mooney ... animator: title sequence (uncredited)

Casting Department 

Sylvia Fay ... extras casting: Central Casting
Sally Jackson ... casting: New Mexico
Kenneth Post ... extras casting: Cenex Casting (as Ken Post)
Marla Shertz Wilson ... casting associate
Paul Cruz ... background casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Barbara Ayers ... costume supervisor
Deborah Lancaster ... costume supervisor
Christopher Lawrence ... costume supervisor
Mary Zophres ... assistant costume designer (as Areti Mary Zophres)
Timothy Alberts ... wardrobe supervisor: New York (uncredited)

Editorial Department 

Gary Burritt ... negative cutter
Bryan H. Carroll ... assistant editor
Edward Malone ... assistant editor
Insley Pearre ... post-production assistant
Arthur Tostado ... color timer
Andrew Cerino ... editing intern (uncredited)
Mark Perzely ... assistant editor (uncredited)

Location Management 

Iddo Lampton Enochs Jr. ... location manager
Barbara Heller ... location manager: additional crew
Bill Hill ... location projectionist
James A. Maguire ... location manager: Pamplona, Spain
Ginger Sledge ... location scout: additional crew
Jose Luis Trivino ... assistant location manager: Pamplona, Spain
Phillips Wylly Jr. ... location manager (as Phillips 'Flip' Wylly Jr.)

Music Department 

Frank Bennett ... additional orchestrator
Brad Dechter ... additional orchestrator
Sandy DeCrescent ... music contractor
Hummie Mann ... composer: additional music / conductor
Mark McKenzie ... conductor / orchestrator
Lisa Morlas ... assistant music editor
Joel Moss ... music mixer / music recordist
Thomas Richard Sharp ... additional orchestrator (as Thom Sharp)
Scott Stambler ... music editor
Frank Welker ... special vocal effects
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
George Doering ... musician (uncredited)
Tommy Morgan ... musician: harmonica soloist (uncredited)
Marc Shaiman ... conductor (uncredited) / orchestrator (uncredited) / score producer (uncredited)
Steven L. Smith ... music preparation (uncredited)
James Thatcher ... musician: french horn (uncredited)
Nick Vidar ... music programmer (uncredited)
Sherry Whitfield ... music editor (uncredited)

Transportation Department 

Bo Falck ... transportation coordinator
Rick Mercier ... transportation captain (as Richard G. Mercier)
Tony Mercier ... transportation co-captain
Troy Flynn ... driver (uncredited)
Robert Gaskill ... driver (uncredited)
Robert Bruce Robertson ... driver (uncredited)
Russ Tolliver ... production driver (uncredited)

Other crew 

Howard Berger ... mechanical animal effects: KNB EFX Group
Michael E. Boyle ... wrangler (as Michael Boyle)
Alison Cannon ... accounting clerk (as Alison Belanger)
Mitzie Corbin ... production assistant (as Mitzie E. Corbin)
Leslie Cornyn ... post-production accountant
Christy Dimmig ... production coordinator: Pamplona, Spain
Dick Elder ... representative: American Humane Association
Antonia Ellis ... assistant to the producers (as Toni Ellis)
Wayne Fitzgerald ... title designer
Cliff Fleming ... helicopter pilot: additional crew
Barbara A. Hall ... production associate
Steve Hanna ... wrangler
Alison Harstedt ... assistant production accountant
George Harvell ... caterer: Tomkats Catering
Craig Hosking ... helicopter pilot: additional crew
K. Lenna Katich ... production accountant (as K. Lenna Kunkel)
David Keane ... production assistant
Jamie Kehoe ... craft service (as James Kehoe)
Robert Kurtzman ... mechanical animal effects: KNB EFX Group
Clay M. Lilley ... wrangler (as Clay Lilley)
Jack Lilley ... livestock coordinator: Movin On Livestock
Richard Lilley ... wrangler
David Linck ... unit publicist
Ed Lish ... representative: American Humane Association
Ross Loney ... wrangler
Marc Makey ... production assistant: additional crew
Mickie McGowan ... adr voices
Larry McKinney ... wrangler
Kerry Lyn McKissick ... script supervisor
Hwei-Chu Meng ... production coordinator
Leigh A. Miller ... assistant production coordinator
Darwin Mitchell ... wrangler (as Darwin 'Slick' Mitchell)
Tom Morales ... caterer: Tomkats Catering
Leslie A. Morrow ... production assistant: additional crew (as Ledlie Morrow)
Greg Nicotero ... mechanical animal effects: KNB EFX Group
Charlie O'Dowd ... assistant production coordinator (as Charlie Johnson-O'Dowd)
Bettina Tendler O'Mara ... product promotions coordinator (as Bettina Tendler)
Sonya Ooten ... production assistant
Reid Overstreet ... wrangler
Ken Palmer ... production assistant: additional crew
Ernie Paul ... production assistant: additional crew
Stanley Pierce ... wrangler
Lara Porzak ... production assistant: additional crew (as Lara C. Porzak)
Carlos Pérez ... translator: Pamplona, Spain (as Carlos Perez)
Sol Rivera ... production assistant: additional crew
Darin Rivetti ... production assistant
Richard Robbins ... wrangler
Bob Roddy ... set medic
David Rodgers ... wrangler (as Dave Rodgers)
Eduardo Gamez Rogers ... translator: Pamplona, Spain
David Rudder ... production assistant
Charlie Russell ... wrangler
Frank Russell ... wrangler
Teofilo Sanchez ... medic: additional crew (as Teifilo 'Chito' Sanchez)
Steve Sass ... aerial assistant: additional crew (as Steven Sass)
L. David Silva ... production assistant
Carol Sonheim ... animal trainer
Dan Spaethe ... wrangler
Jilann Spitzmiller ... production assistant: additional crew
Shawn Stevens ... crafts services/catering
Katherine Stuart ... assistant: Mr. Underwood (as Katherine W. Stuart)
Chris Summerell ... shotmaker operator
Charles Taylor ... wrangler (as Charlie Taylor)
Rose Topping ... assistant to the writers
Barbara W. Turman ... accounting clerk
Susan Vanderbeek ... production associate
Jerry Young ... wrangler gang boss
Laurie Arnow-Epstein ... construction accountant (uncredited)
Catherine Lynn Butler ... production assistant (uncredited)
Tim Carroll ... wrangler (uncredited)
Geoffrey Casquias ... security officer (uncredited)
David Hummel ... production assistant (uncredited)
Joanna Kennedy ... script supervisor: second unit, USA (uncredited)
Hector H. Kron ... production assistant (uncredited)
Kent Kubena ... production assistant (uncredited)
Connor Quinn ... voice-over: Curly ADR (uncredited)
Beverly Winston ... script supervisor: second unit (uncredited)

Thanks 

Nancy Roberts ... special thanks
Jim Shibley ... producers wish to thank
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page