Edit

Full Cast & Crew

Directed by 

Sylvio Tabet

Writing Credits  

Andre Norton ... (novel "The Beastmaster")
 
Paul Pepperman ... (characters) and
Don Coscarelli ... (characters)
 
Jim Wynorski ... (story) and
R.J. Robertson ... (story)
 
R.J. Robertson ... (screenplay) and
Jim Wynorski ... (screenplay) &
Sylvio Tabet ... (screenplay) &
Ken Hauser ... (screenplay) &
Doug Miles ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Lt. Coberly
...
Pilgrim #1
...
Punker #1
...
Policeman #2
Lawrence Dobkin ...
Admiral Binns (as Larry Dobkin)
Steve Donmyer ...
Police Officer (as Steve Donmeyer)
...
Lyranna
Richard L. Duran ...
Guard #1 (as Richard Duran)
...
Soldier (as Jim Eagle)
...
Bendowski
John Fifer ...
Creature
Doug Franklin ...
Melwyn
Kyle Fredericks ...
Maid
...
Gate Sentry
Paul Goodman ...
Troy Saunders
...
Arklon
Charles Hyman ...
Inquisitor
...
Wendel
...
Army Guard
Alva Megowan ...
Receptionist
Daniel O'Haco ...
Gage
...
Punker #2
Jeanne Pfleiger ...
Saleslady
Rex Pierson ...
Salesman
Mark Roberts ...
Herbert Trent
David Sederholm ...
Sentry
...
Dar
Vic Trevino ...
Driver
Dick Warlock ...
Scientist #1
...
Exeter
Dan Woren ...
Policeman #1
...
Jackie Trent
Charles Young ...
Leader
...
Zavic
Frank Welker ...
Sharak / Kodo / Podo / Ruh (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Richard N. McGuire ...
General's Hands Deactivating Bomb (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Mark Damon ... executive producer
Jerrold W. Lambert ... line producer
Sylvio Tabet ... producer

Music by 

Robert Folk

Cinematography by 

Rohn Schmidt ... (as Ronn Schmidt)

Film Editing by 

Adam Bernardi

Casting By 

Cathy Henderson

Production Design by 

Allan H. Jones

Costume Design by 

Betty Pecha Madden

Makeup Department 

Allan A. Apone ... makeup effects supervisor
Kerry Mendenhall ... key hair stylist

Production Management 

Tina Brawner ... unit production manager: reshoots
Jerrold W. Lambert ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Richard N. McGuire ... second unit director (uncredited)

Art Department 

Michael Biggie ... painter
Kelly Deco ... scenic paint foreman
Bill Holmquist ... construction coordinator
Terry Kempf ... construction foreman
Aaron Newton ... propmaker
Grant Sawyer ... leadman

Sound Department 

Mark Ettel ... sound re-recording mixer
Troy Porter ... adr mixer
Randy Smith ... sound recordist

Special Effects by 

Dave Barkovitz ... special effects

Stunts 

Ed Adams ... stunts
Richard L. Blackwell ... stunts
Clay Boss ... stunts
Bob Bralver ... stunts
John Branagan ... stunts
Jeff Cadiente ... stunts
Tim Carroll ... stunts
Richard Clark ... animal stunts
John Compolongo ... animal stunts
Mike De Luna ... stunts
Richard L. Duran ... stunts
Richard Epper ... stunts
Debbie Evans ... stunts
Dane Farwell ... stunts
Glory Fioramonti ... stunts
Lance Gilbert ... stunts
Andy Gill ... stunts
Rick Glassey ... animal stunts
Ed Hamilton ... stunts
Johnny Hock ... stunts
Al Jones ... stunt coordinator
Brett A. Jones ... stunts
Kate MacColm ... stunts
Eric Mardur ... stunts
Matt McColm ... stunts
Dwayne McGee ... stunts
Brian McMillan ... animal stunt coordinator
Alexandra Newman ... animal stunts (as Alexandra E. Newman)
Eric Norris ... stunts
Daniel O'Haco ... stunts
Janet Lee Orcutt ... stunts
Bob Orrison ... stunts
Mark Orrison ... stunts
Mary Peters ... stunts
Robert Pfeiffer ... stunts
Rex Pierson ... stunts
Branscombe Richmond ... stunts
Vernon Rieta ... stunts
Pat Romano ... stunts
Mike Ryan ... stunts
George A. Sack Jr. ... stunts (as George Sack)
Michael J. Sarna ... stunts
Vicki Sims ... stunts
Brian Smrz ... stunts
Erik Stabenau ... stunts
Lee Waddell ... stunts
Rock A. Walker ... stunts
Mark Waters ... animal stunts
Charles Young ... stunts

Camera and Electrical Department 

Steven Kline ... first assistant camera
Derrick Kolus ... gaffer

Music Department 

Richard Bronskill ... orchestrator
David Feinman ... composer: additional music
Robert Folk ... conductor / orchestrator
Douglas M. Lackey ... music editor
Brian Masterson ... music engineer / music mixer
Peter Tomashek ... composer: additional music / orchestrator

Transportation Department 

Terry Mack ... transportation coordinator

Other crew 

Robert Wade Baker ... site advisor
Ronald D. Brown ... locations prep
Laura Cartwright ... key production accountant
Mary Coleman ... hand double: Sarah Douglas
John Compolongo ... trainer
James Patten Eagle ... stand-in
Rick Glassey ... trainer
Jeffrey A. Grant ... locations prep
Brian McMillan ... head trainer
Alexandra Newman ... trainer (as Alexandra E. Newman)
Robert Roule ... production assistant
Jeffrey D. Stevens ... set medic
Linda Van Voorhis ... second unit medic
Ron Van Voorhis ... set medic
Mark Waters ... trainer
Kim Wielinski ... production secretary
Ivan Red Wolverton ... horse wrangler

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page