Rugrats Poster

(1990–2006)

Awards

Primetime Emmy Awards 2002

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Children's Program
Arlene Klasky (executive producer)
Gabor Csupo (executive producer)
Eryk Casemiro (co-executive producer)
Jim Duffy (supervising producer)
Cella Nichols Duffy (supervising producer)
Kate Boutilier (producer)
Susan Ward (produced by)
Pernelle Hayes (produced by)
For episode "All Growed Up".

Primetime Emmy Awards 2001

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Children's Program
Gabor Csupo (executive producer)
Arlene Klasky (executive producer)
Eryk Casemiro (co-executive producer)
Cella Nichols Duffy (supervising producer)
Jim Duffy (producer)
Susan Ward (producer)
Pernelle Hayes (producer)

Primetime Emmy Awards 2000

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Children's Program
Arlene Klasky (executive producer)
Gabor Csupo (executive producer)
Eryk Casemiro (supervising producer)
Cella Nichols Duffy
Susan Ward
Jim Duffy

Primetime Emmy Awards 1999

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Children's Program
Arlene Klasky (executive producer)
Gabor Csupo (executive producer)
Eryk Casemiro (coordinating producer)
Margot Pipkin (coordinating producer)
Cella Nichols Duffy
Paul Demeyer (creative producer)

Primetime Emmy Awards 1997

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
Paul Demeyer (creative producer)
Gabor Csupo (executive producer)
Arlene Klasky (executive producer)
Mary Harrington (executive producer: Nickelodeon)
Kathrin Seitz (supervising producer: Nickelodeon)
Margot Pipkin (co-ordinating producer)
Eryk Casemiro (co-ordinating producer)
Norton Virgien (director)
Toni Vian (director)
Jon Cooksey (writer)
Ali Marie Matheson (writer)
J. David Stem (writer)
David N. Weiss (writer)
For episode "Mother's Day".

Primetime Emmy Awards 1995

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
Gabor Csupo (executive producer)
Arlene Klasky (executive producer)
Vanessa Coffey (executive producer)
Mary Harrington (supervising producer)
Charles Swenson (creative producer)
Paul Germain (creative producer/written by)
Geraldine Clarke (producer)
Jeff McGrath (director)
Jim Duffy (director)
Steve Socki (director)
Peter Gaffney (written by)
Jonathan Greenberg (written by)
Rachel Lipman (written by)
Nickelodeon Network
For episode "Passover".

Annie Awards 1996

Nominated
Annie
Best Animated Television Program
Klasky-Csupo
Nickelodeon Network

Annie Awards 1995

Nominated
Annie
Best Individual Achievement for Writing in the Field of Animation
Peter Gaffney
Paul Germain
Jon Greenberg
Rachel Lipman
For episode "A Rugrats Passover".

BMI Film & TV Awards 2003

Won
BMI Cable Award
Robert Mothersbaugh
Won
BMI TV Music Award
Mark Mothersbaugh (composer)

BMI Film & TV Awards 2002

Won
BMI Cable Award
Robert Mothersbaugh
Mark Mothersbaugh

CableACE Awards 1995

Nominated
CableACE
Animated Programming Special or Series
Mary Harrington (supervising producer)
Gabor Csupo (executive producer)
Arlene Klasky (executive producer)
Geraldine Clarke (producer)
Paul Germain (creative producer)
Charles Swenson (creative producer)
Tami Sloan Tsark (associate producer)
Barbara Wright (associate producer)
Nickelodeon Network

CableACE Awards 1994

Won
CableACE
Animated Programming Special or Series
Vanessa Coffey (executive producer)
Gabor Csupo (executive producer)
Arlene Klasky (executive producer)
Mary Harrington (supervising producer)
Charles Swenson (supervising producer)
Paul Germain (supervising producer/writer)
Geraldine Clarke (producer)

Casting Society of America, USA 2003

Nominated
Artios
Best Casting for Animated Voice Over, Television
Barbara Wright
For eepisode "Babies in Toyland".

Casting Society of America, USA 2002

Nominated
Artios
Best Casting for Animated Voice Over, Television
Barbara Wright
For episode "Cynthia Comes Alive".

Casting Society of America, USA 2001

Nominated
Artios
Best Casting for Animated Voiceover - Television
Barbara Wright

Casting Society of America, USA 2000

Nominated
Artios
Best Casting for Animated Voiceover - Television
Barbara Wright

Daytime Emmy Awards 2004

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Children's Animated Program
Gabor Csupo (executive producer)
Arlene Klasky (executive producer)
Eryk Casemiro (co-executive producer)
Cella Nichols Duffy (supervising producer)
Jim Duffy (supervising producer)
John Holmquist (producer/supervising director)
Susan Ward (producer)
Pernelle Hayes (producer)
Lora Lee (producer)
Lorraine Gallacher (producer)
Monica Piper (producer/writer)
Richard Gitelson (producer/writer)
Scott Gray (writer)
Broni Likomanov (director)
Michael Mullen (director)
Carol Millican (director)
Jeff Scott (director)

Daytime Emmy Awards 2003

Won
Daytime Emmy
Outstanding Children's Animated Program
Arlene Klasky (executive producer)
Gabor Csupo (executive producer)
Eryk Casemiro (co-executive producer)
Cella Nichols Duffy (supervising producer)
Jim Duffy (supervising producer)
Maureen Iser (producer)
Susan Ward (producer)
Pernelle Hayes (producer)
John Holmquist (producer)
Monica Piper (producer/writer)
Richard Gitelson (producer/writer)
Scott Gray (writer)
Barbara Schwartz (writer)
Mark Risley (supervising director)
Anthony Bell (director)
Ron Noble (director)
Dave Fontana (director)
Chris Hermans (director)
Michael Mullen (director)
Carol Millican (director)
Jeff Scott (director)
Charles Adler (voice director)
Nickelodeon Network

Daytime Emmy Awards 1995

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Animation
Peter Gaffney (writer)
Rachel Lipman (writer)
Jonathan Greenberg (writer)
Paul Germain (writer)
Steve Socki (director)
Jim Duffy (director)
Howard E. Baker (director)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Animated Children's Program
Arlene Klasky (executive producer)
Geraldine Clarke (producer)
Paul Germain (producer)
Charles Swenson (producer)
Mary Harrington (supervising producer)
Gabor Csupo (executive producer)
Vanessa Coffey (executive producer)

Daytime Emmy Awards 1994

Won
Daytime Emmy
Outstanding Animated Children's Program
Arlene Klasky (executive producer)
Geraldine Clarke (producer)
Howard E. Baker (director)
Norton Virgien (director)
Mary Harrington (supervising producer)
Charles Swenson (supervising producer)
Paul Germain (supervising producer)
Gabor Csupo (executive producer)
Vanessa Coffey (executive producer)
Jim Duffy (director)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Writing in an Animated Program
Steve Viksten
Jonathan Greenberg
Joe Ansolabehere
Peter Gaffney
Paul Germain
Rachel Lipman

Daytime Emmy Awards 1993

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Animated Program
Vanessa Coffey (executive producer)
Gabor Csupo (executive producer)
Arlene Klasky (executive producer)
Paul Germain (supervising producer)
Charles Swenson (supervising producer)
Mary Harrington (supervising producer)
Geraldine Clarke (producer)
Jim Duffy (director)
Steven Dean Moore (director)
Dan Thompson (director)
Norton Virgien (director)
Howard E. Baker (director)
Outstanding Writing in an Animated Program
Peter Gaffney (story editor/writer)
Michael Ferris (story editor/writer)
Steve Viksten (story editor)
Paul Germain (writer)
Holly Huckins (story editor)
Joe Ansolabehere (story editor/writer)
Jonathan Greenberg (story editor/writer)
Nickelodeon Network

Daytime Emmy Awards 1992

Won
Daytime Emmy
Outstanding Animated Program
Vanessa Coffey (executive producer)
Gabor Csupo (executive producer)
Arlene Klasky (executive producer)
Paul Germain (creative producer)
Mary Harrington (supervising producer)
Sherry Gunther (supervising producer)
David Blum (producer)
Bee Beckman (co-producer)
Norton Virgien (director)
Howard E. Baker (director)
Dan Thompson (director)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Writing in an Animated Program
Steve Viksten
Joe Ansolabehere
Paul Germain
Craig Bartlett
Mitchell Kriegman

Genesis Awards 1999

Won
Genesis Award
Television - Children's Programming
For episode "The Turkey Who Came to Dinner".

Humanitas Prize 1999

Won
Humanitas Prize
Children's Animation Category
Richard Gitelson
Nominated
Humanitas Prize
Children's Animation Category
Richard Gitelson
For episode "Autumn Leaves".

Humanitas Prize 1998

Nominated
Humanitas Prize
Children's Animation Category
Jon Cooksey (teleplay by)
Ali Marie Matheson (teleplay by)
J. David Stem (teleplay by/story by)
David N. Weiss (teleplay by/story by)
For episode "Mother's Day Special".

Humanitas Prize 1995

Nominated
Humanitas Prize
Children's Animation Category
Barbara Slade
For episode "I Remember Melville ".

Kids' Choice Awards, USA 2003

Nominated
Blimp Award
Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA 2002

Nominated
Blimp Award
Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA 2001

Won
Blimp Award
Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA 2000

Won
Blimp Award
Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA 1999

Won
Blimp Award
Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA 1998

Won
Blimp Award
Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA 1997

Won
Blimp Award
Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA 1996

Won
Blimp Award
Favorite Cartoon

Online Film & Television Association 2002

Nominated
OFTA Television Award
Best Children's Series

Online Film & Television Association 2001

Nominated
OFTA Television Award
Best Children's Series

Television Critics Association Awards 2001

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in Children's Programming

Television Critics Association Awards 1997

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in Children's Programming

Television Critics Association Awards 1995

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in Children's Programming

TV Guide Awards 2000

Won
TV Guide Award
Favorite Children's Show

TV Guide Awards 1999

Nominated
TV Guide Award
Favorite Children's Show

Walk of Fame 2001

Won
Star on the Walk of Fame
Television
On 28 June 2001 at 6600 Hollywood Blvd.

World Animation Celebration 1997

Won
WAC Winner
Best Director of Animation for a Daytime Series
Norton Virgien
For episode "Naked Tommy".

Young Artist Awards 1997

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a Voiceover - Young Artist
Charity Sanoy

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews | Message Board

Contribute to This Page

Please see our guide to updating awards