Edit
The Neverending Story II: The Next Chapter (1990) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

George Miller

Writing Credits  

Karin Howard ... (screenplay)
 
Michael Ende ... (based on the novel "The Neverending Story" by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Kenny Morrison ...
Clarissa Burt ...
...
...
...
Thomas Hill ...
Helena Michell ...
Christopher Burton ...
Tri Face (as Chris Burton)
Patricia Fugger ...
Birge Schade ...
Claudio Maniscalco ...
Andreas Borcherding ...
Ralf Weikinger ...
Colin Gilder ...
Rob Morton ...
...
Holger Dudla ...
Giant
Adolf Kraus ...
Giant
Karl Krebs ...
Giant
Andrea Kobusch ...
Giant
Radu Mendrea ...
Giant
Jan Berghout ...
Giant (as Jan Meyer-Berghout)
Axel Münderlein ...
Giant
Robert Naegele ...
Giant
Christian Reuter ...
Giant
Jochen Reuter ...
Giant
Oliver Ritzinger ...
Giant
Peter Rossmeisel ...
Giant
...
Giant
Peter Sassmann ...
Giant
Stefan Schwankner ...
Giant
Heinz Siegel ...
Giant
Rest of cast listed alphabetically:
Angelique Ophelia Adell ...
(uncredited)
...
Falkor (voice) (uncredited)
...
City Dweller (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Dieter Geissler ... producer
Tim Hampton ... executive producer
Klaus Kähler ... associate producer
Bodo Scriba ... co-producer
Harold Tichenor ... consulting producer: Vancouver

Music by 

Robert Folk

Cinematography by 

David Connell ... director of photography (as Dave Connell)

Film Editing by 

Chris Blunden
Peter Hollywood

Casting By 

Hank McCann

Production Design by 

Robert W. Laing ... (as Bob Laing)
Götz Weidner

Art Direction by 

O. Jochen Schmidt ... supervising art director

Costume Design by 

Heidi Wujek

Makeup Department 

Hannelore Faber ... makeup artist
Laurie Finstad ... makeup artist: Vancouver
Dagmar Friedrich-Vacan ... chief makeup artist (as Dagmar Friedrich)
Sallie Hampton ... creature makeup artist
Sabine Hehnen-Wild ... makeup assistant: creature special effects unit (as Sabine Wild)
Gertrud Kercher ... makeup assistant: creature special effects unit (as Trude Kercher)
Rainer Kraubs ... creature makeup artist (as Rainer Kraub)
Gerhard Meir ... hair design: Mrs. Clarissa Burt, LE COUP
Ursula Mock ... makeup assistant: creature special effects unit
Le Phuoc ... makeup assistant: creature special effects unit
Gabriela Pingel ... makeup artist
Alfred Rasche ... makeup artist
Frederike Reimer ... creature makeup artist (as Friederike Reimer)
Hans Jürgen Schmelzle ... creature makeup artist (as Hans-Jürgen Schmelzle)
Annette Schneider ... makeup assistant: creature special effects unit
Pauline L. Tremblay ... hairdresser: Vancouver (as Pauline Tremblay)
Erna Valentini ... creature makeup artist
Gregor Eckstein ... assistant makeup artist (uncredited)

Production Management 

Gisela Hahn ... executive in charge of production
Kurt Werner 'Mingo' Krusche ... unit manager (as Kurt Werner Krusche)
Gordon Mark ... production manager: Vancouver
Harry Nap ... production supervisor
Norbert Preuss ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Bert Batt ... first assistant director
Helmut Fodschuk ... second assistant director
Jackie Jordan ... third assistant director: Vancouver
Petra Lüdecke ... third assistant director (as Petra Lüdeke)
James Marshall ... second assistant director: Vancouver
T.W. Peacocke ... first assistant director: Vancouver (as T. W. Peacocke)

Art Department 

Peter Ackermann ... art director assistant
Ludwig Angerer ... conceptual artist
Sandy Arthur ... set decorator: Vancouver
Cynthia Barnard ... lead hand painter: Vancouver
Brian Bishop ... scenic artist
Doug Bishop ... scenic artist (as Douglas Bishop)
Marion Dietze ... draftswoman
Roger Dole ... assistant set decorator: Vancouver
Peter Dürst ... property master
Stuart Ennis ... construction coordinator: Vancouver
Josef Farnbauer ... sculptor supervisor
Robert Foley ... head painter: Vancouver
Mark Francis ... prop master: Vancouver
Florin Gabrea ... art director assistant
Helmut Glassmann ... prop buyer
Babette Kühner ... dressing propwoman
Max Matsuoka ... assistant props: Vancouver
Ted Michell ... scenic artist
Gerhard Portz ... stand-by propman
John Rose ... storyboard artist
Steven Sallybanks ... scenic artist (as Steve Sallybanks)
Sascha Sokal ... props buyer assistant
Georg Svatek ... sculptor
David Tait ... lead hand: Vancouver (as David Tart)
Ian D. Thomas ... art director: Vancouver (as Ian Thomas)
Reinhard Weiss ... draftsman
Patrick Woodroffe ... conceptual creature designer
Raphael Senft ... art department assistant (uncredited)

Sound Department 

Peter R. Adam ... foley editor (as Peter Adam)
Hubert Bartholomae ... sound editor
Pat Brennan ... assistant sound editor (as Patrick Brennan)
Michael A. Carter ... dubbing mixer
B.J. Clayden ... boom operator: Vancouver (as B. J. Clayden)
Graham V. Hartstone ... chief dubbing mixer (as Graham Hartstone)
John Hayward ... sound effects pre-mixer
Rick Hiscott ... sound editor
Peter Horrocks ... supervising sound editor
Nicolas Le Messurier ... dubbing mixer
Matthias Lempert ... foley editor
Christine Newell ... assistant sound editor
Jörn Poetzl ... foley artist (as Joern Poetzl)
Annette Prey ... assistant sound editor
Chris Price ... sound recordist
Bob Risk ... dialogue editor
Andreas Schneider ... foley artist (as Andy Schneider)
Roman Schwartz ... sound maintenance
Marek Vizner ... boom operator
Jesta Wehmeier ... assistant sound editor
Rob Young ... sound mixer: Vancouver
Dennis Berry ... sound supervisor (uncredited)
Mel Kutbay ... foley artist (uncredited)
Abi Schneider ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Colin Arthur ... creature special effects makeup
Steven Begg ... special effects technician: visual effects unit
Karl-Heinz Bochnig ... special effects technician (as Karl Heinz Bochnig)
Sebastian Bulst ... creature assembler: creature special effects unit
Alfonso Santillana Carrasco ... creature assembler: creature special effects unit
Steve Crawley ... wire effects technician
Steve Cullane ... animatronics: creature special effects unit / mechanics: creature special effects unit
Dorothy Dealtry ... moulder: creature special effects unit (as Dorothy Arthur-Dealtry) / sculptor: creature special effects unit (as Dorothy Arthur-Dealtry)
Carlos Rojo Del Rey ... moulder: creature special effects unit / sculptor: creature special effects unit
Thomas Drotleff ... animatronics: creature special effects unit / mechanics: creature special effects unit
Tony Dunsterville ... animatronics: creature special effects unit / mechanics: creature special effects unit
Robert Erben ... animatronics: creature special effects unit / mechanics: creature special effects unit
Ulrich Fickel ... animatronics: creature special effects unit (as Uli Fickel) / mechanics: creature special effects unit (as Uli Fickel)
Vito Fontana ... creature assistant: creature special effects unit
Otto Franke ... special effects technician
Kurt Fritsche ... tool storekeeper: creature special effects unit
Sergio Hernandez Garcia ... creature assembler: creature special effects unit
Frank Gorgas ... animatronics: creature special effects unit / mechanics: creature special effects unit
Joachim Grüninger ... animatronics: creature special effects unit / mechanics: creature special effects unit
Ernst Gschwind ... animatronics: creature special effects unit / mechanics: creature special effects unit
Gwendolin Hallhuber ... creature assembler: creature special effects unit
Jez Harris ... animatronics: creature special effects unit / mechanics: creature special effects unit
Robert Hofmann ... creature assistant: creature special effects unit
Karl Hänni ... creature assistant: creature special effects unit
Waggi Klee ... special effects supervisor
Paul Knowles ... animatronics: creature special effects unit / mechanics: creature special effects unit
Hans Peter Kordick ... animatronics: creature special effects unit / mechanics: creature special effects unit
Christian Krompass ... animatronics: creature special effects unit / mechanics: creature special effects unit
Heinz Ludwig ... special effects technician
Helmut Neudorfer ... creature assembler: creature special effects unit
Hans Neurohr ... special effects technician
John Pakenham ... special effects technician: visual effects unit
Gary Paller ... special effects coordinator: Vancouver
María Luisa Pino ... creature assembler: creature special effects unit (as Maria Luisa Pino)
Josef Schmid ... animatronics: creature special effects unit (as Josef Schmidt) / mechanics: creature special effects unit (as Josef Schmidt)
Rolf Schneider ... unit manager: creature special effects unit
Cosima Schnell ... creature assistant: creature special effects unit
Ulrich Schünke ... moulder: creature special effects unit / sculptor: creature special effects unit
Jonathan Searles ... moulder: creature special effects unit / sculptor: creature special effects unit
Fritz Segl ... moulder: creature special effects unit / sculptor: creature special effects unit
Roy Spencer ... senior special effects: visual effects unit
Giuseppe Tortora ... creature special effects animatronic
Karl-Heinz Unseld ... tool storekeeper: creature special effects unit
Jan Valach ... moulder: creature special effects unit / sculptor: creature special effects unit
Vladimir Valach ... moulder: creature special effects unit / sculptor: creature special effects unit
Richard Watkinson ... creature painter: creature special effects unit

Visual Effects by 

Dennis Bartlett ... blue screen consultant: visual effects unit (as Denis Bartlett)
Angus Bickerton ... motion control camerman: optical effects unit
Janice Body ... rotoscope artist: optical effects unit
Chritiane Brehme ... model maker (as Christiane Brehme)
Zoe Cain ... optical assembler: optical effects unit
Peter Chiang ... visual effects art director
Alan Church ... optical cameraman: optical effects unit
Brenda Coxon ... production accountant: visual effects unit
Jim Danforth ... additional matte paintings: from The NeverEnding Story
Syd Dutton ... matte painter: Illusion Arts
Christopher Evans ... additional matte paintings: from The NeverEnding Story (as Chris Evans)
Elisabeth Falk ... model maker
Evelyn Frank ... model maker
Matthias Fuchs ... clapper loader: visual effects unit
José Granell ... model workshop supervisor
Thomas Hanker ... photographer: visual effects unit
Wolfgang Hart ... model maker
Antony Hunt ... optical cameraman: optical effects unit
Christine Jahn ... visual effects editor (as Chris Jahn)
Martin Laing ... draftsman: visual effects unit
Stefan Lange ... optical cameraman: optical effects unit
Roger Lofting ... financial controller: visual effects unit
Derek Meddings ... special visual effects
Don Mitchell ... model maker
John Morgan ... camera operator: visual effects unit
Milos Penz ... model maker
Gerd Pirkl ... model maker
Ziad Ragheb ... model maker
Andreas Rosenberger ... model maker
Stanley W. Sayer ... blue screen consultant: visual effects unit (as Stan Sayer)
Robbie Scott ... model designer (as Robert Scott)
Cornelius Siegel ... model maker
Wolfgang Siegel ... model maker
Nigel Stone ... rostrum cameraman: optical effects unit
Peter Talbot ... additional matte paintings
Bill Taylor ... matte painter: Illusion Arts
Jonathan Taylor ... focus puller: visual effects unit
Leigh Took ... additional matte paintings
Albrecht von Bethmann ... assistant director: visual effects unit (as Albrecht V. Bethmann)
Simon Weisse ... model maker
Albert Whitlock ... matte painting consultant
Suzie F. Wiesmann ... production manager: visual effects unit (as Susan Ford)
Paul Wilson ... director of photography: visual effects unit
Angela Winklhofer ... model maker
Rolf Giesen ... visual effects consultant (uncredited)
Andy Stevens ... optical camera assistant: Magic Camera Co (uncredited)

Stunts 

Sebastian Fischer ... stunt double
Martin Grace ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Ray Andrew ... aerial cameraman
Robert Assinger ... electrician
Josef Barth ... grip
Waldemar Borek ... video operator
Markus Dürr ... focus puller: second camera
Hans Elze ... gaffer
William L. Flanagan ... best boy: Vancouver (as William Flanagan)
Garrett Fulton ... grip
Andy Gerbl ... clapper loader
Hannes Hubach ... clapper loader: second camera
Josef Huiber ... electrician
Franz Hujber ... gaffer (as Franz Huiber)
Dave Humphreys ... key grip: Vancouver
Gaetan Jalbert ... best boy: Vancouver
Tom Jeffers ... video coordinator
Franz Walter Kantor ... grip
Rudi Kosch ... grip
Oliver Köpf ... video operator
Karl Walter Lindenlaub ... camera: second unit
Michael Neuenhagen ... grip
Gerhard Neumeier ... grip
Alexander Nolte ... best boy
Ziad Ragheb ... grip
Barry Reid ... gaffer: Vancouver
Stefan Richter ... grip
Gregory Ryan ... focus puller
Holger Seidel ... electrician: second unit
James Tichenor ... lamp operator
Karl-Heinz Vogelmann ... still photographer (as Karl Heinz Vogelmann)
Al White ... dolly grip: Vancouver (as Allen G. White)
David Worley ... camera operator

Animation Department 

Count Ul De Rico ... character designer

Casting Department 

Sid Kozak ... casting: Vancouver
Irene Lamb ... casting: UK
Kasandra Marthells ... casting associate: Vancouver
Marie-Paule Ragheb ... casting: re-voicing
Sabine Schroth ... casting: Germany

Costume and Wardrobe Department 

Crystine Booth ... wardrobe supervisor: Vancouver
Rolf Dauner ... wardrobe assistant: creature special effects unit
Marianne Drescher ... wardrobe assistant: creature special effects unit
Carsten Kelm ... wardrobe assistant: creature special effects unit
Christian Krusche ... wardrobe assistant: creature special effects unit
Regina Leutenstorfer ... wardrobe assistant (as Regina Leutensdorfer)
Elke-Meta Müller ... wardrobe assistant: creature special effects unit
Katalin Nagy ... wardrobe assistant: creature special effects unit
Katja Pothmann ... wardrobe assistant
Ngozi Stekovics ... wardrobe assistant: creature special effects unit
Gisela Struwe ... wardrobe assistant: creature special effects unit

Editorial Department 

Angelika Gruber ... assistant editor
Nigel Hollick ... assistant editor: Vancouver
Michaela Schoedel ... second assistant editor (as Michaela Schödel)
Sarah Thomas ... assistant editor
Nina Viereck ... second assistant editor

Music Department 

Robert Folk ... orchestration
Douglas M. Lackey ... music editor (as Doug Lackey)
Brian Masterson ... music mixer
Randy Miller ... additional orchestrations
Alan Snelling ... music mixer
Peter Fuchs ... score recordist (uncredited)

Transportation Department 

Sylvia Nablo ... transportation coordinator: Vancouver (as Silvia Nablo)

Other crew 

Petra Amarell ... puppeteer
Jutta Barth ... puppeteer
Brian Bowes ... assistant: horse master
Helen Bricker ... studio teacher
Connie Collins ... script supervisor
Robert Easton ... dialogue coach
Jutta Estermaier ... puppeteer
Ortwin Freyermuth ... production executive
Karl Fritsch ... puppeteer
Birgit Gehring ... production secretary
Peter Geierhans ... puppeteer (as Peter Geierhaas)
Gerhard Glade ... groom
Birgit Gottschalk ... puppeteer
Maja Grassinger ... puppeteer coordinator (as Maia Grassinger)
Ute Grigo-Hofmann ... secretary to producer
Sabine Grimminger ... puppeteer
Gabriele Gugetzer ... unit publicist
Rainer Hipp ... puppeteer
Daniela Hirschauer ... puppeteer
George Horie ... location manager: Vancouver
Tina Hubbard-Gockel ... choreographer
Georgina Kay ... craft service: Vancouver
Raoul Leindecker ... location manager
Ursula Leinfelder ... puppeteer
Graham Ludlow ... assistant to producer
Les Maryon ... assistant: horse master
Torsten Matthes ... puppeteer
Carmen M. Miller ... location manager (as Carmen Eckes-Bär)
Gerlinde Neumann ... production secretary
Connie Oettl ... puppeteer (as Cornelia Oettl)
Bettina Pfändner ... crowd marshall
Freida Rabinovitch ... accounting: Vancouver
Christine Scheibner ... production secretary
Ralf Schirrmann ... puppeteer
Katharina Schmidt ... puppeteer
Rick Scott ... assistant location manager: Vancouver (as Rock Scott)
Linda Seger ... script consultant
Tony Smart ... horse master
Sigi Steiner ... supervising accountant
Jurgen Weisser ... puppeteer
Judy Wix ... studio teacher (as Judith Johnson Wix)
Simon Barron ... chaperone: children (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page