Edit
Lambada (1990) Poster

(I) (1990)

Full Cast & Crew

Directed by 

Joel Silberg

Writing Credits (WGA)  

Joel Silberg ... (story)
 
Sheldon Renan ... (screenplay) &
Joel Silberg ... (screenplay)

Cast (in credits order)  

...
Kevin 'Blade' Laird
...
Sandy Thomas
...
Ramone (as Shabba Doo)
Leticia Vasquez ...
Pink Toes
...
Uncle Big
Rita Bland ...
Lesley
Jimmy Locust ...
Ricochet
...
Funk Queen (as Gina Ravarra)
Matt Feemster ...
Rudy Laird
Kristina Starman ...
Linda Laird
...
Supt. Leland
...
Bookworm (as Elsie Sniffen)
...
Dean
...
Muriel (as Debra Spagnoli)
Rick Mali ...
Gang member
...
Collins (as Michael Gates)
...
Lead dancer
...
Wesley Wilson
...
Dancer
...
Principal Singleton
Tom Reda ...
Freeman
Olivia Villa Real ...
Maria
Eric Taslitz ...
Egghead
Eddie Garcia ...
Chili
Javier Garcia ...
Dancer
Richard Giorla ...
Double J
Smith Wordes ...
Twinkie
...
Eric
Rest of cast listed alphabetically:
Andreas Michera ...
Dancer
...
Nightclub Patron (uncredited)
...
Dancer in classroom scene (uncredited)
Monique Yates Jr. ...
Dancer (uncredited)

Produced by 

Peter Shepherd ... producer
Yoram Globus ... producer (uncredited)

Music by 

Greg De Belles ... (as Greg DeBelles)

Cinematography by 

Roberto D'Ettorre Piazzoli ... director of photography

Film Editing by 

Andy Horvitch

Casting By 

Ed Mitchell
Bonita Money ... (uncredited)

Production Design by 

Bill Cornford

Art Direction by 

Jack Cloud

Makeup Department 

Cynthia Floyd Adams ... additional hair stylist (as Cindy Adams)
Dalia Dokter ... makeup artist: second unit (as Dalia Saydah)
Dayne Johnson ... makeup artist
Louis Lazzara ... makeup artist: second unit
Tania McComas ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Kerry Mendenhall ... dept head hair stylist
Malanie J. Romero ... additional hair stylist (as Malanie Romero)

Production Management 

Ken Bornstein ... post-production supervisor
Stephen Lillis ... unit production manager
Lesly Michals ... post-production supervisor
Michael Schroeder ... unit production manager (as R.M. Schroeder)

Second Unit Director or Assistant Director 

Bob Bralver ... second unit director (as Robert Bralver)
Sanford Hampton ... first assistant director
Mark Hansson ... dga trainee
Michael Schroeder ... second unit director (as R.M. Schroeder)
Jack Ziga ... first assistant director: second unit
Eddie Ziv ... second assistant director (as Eddie H. Ziv)

Art Department 

Iain Fraser Blodwell ... set dresser (as Iain Blodwell)
Robert Dollinger ... lead man
César Díez Álava ... property master (as Cesar Alava)
Batia Grafka ... property master
Barry Schroeder ... construction coordinator
Lisa Thompson ... set dresser
Frank Vivacqua ... swing man
Earl Vodry ... carpenter

Sound Department 

Joel Berkovitz ... sound editor
Richard Burton ... sound editor
Irwin Cadden ... sound editor
Mark S. Cafolla ... assistant sound editor
Tina Canny ... sound recordist
John Conte ... assistant sound editor
Midge Costin ... sound editor
Thierry J. Couturier ... sound editor
David Cunningham ... sound recordist
Patrick Cyccone Jr. ... re-recording mixer
Joe Earle ... sound editor (as Joseph Earle Jr.)
Peter S. Elliot ... foley editor
Noreen Evans ... sound editor
Craig Felburg ... sound mixer: second unit (as Craig Felberg)
Tony Garber ... supervising sound editor
Albert Gasser ... sound editor
Cameron Hamza ... sound mixer: second unit
Craig S. Jaeger ... foley artist (as Craig Jaeger)
Kini Kay ... sound effects editor
Neal Lampert ... adr recordist / foley recordist
Jules A. Levy ... apprentice sound editor
Godfrey Marks ... adr editor
Nash Michael ... assistant sound editor (as Debbie Rosenblum)
John Oettinger ... sound editor
Robert Perry ... boom operator
Paige Pollack ... foley artist (as Paige Nan Pollack)
Bill V. Robbins ... sound mixer (as Bill Robbins)
Jeffrey L. Sandler ... sound editor
Greg Schorer ... sound editor (as T. Gregory Schorer)
Lev L. Spiro ... boom operator: second unit (as Lev Spiro)
Christopher M. Taylor ... boom operator (as Christopher Taylor)
Debra L. Tennant ... first assistant sound editor
Robert Thirlwell ... re-recording mixer (as Bob Thirlwell)
Brian Vessa ... adr mixer / foley mixer
Bernard Weiser ... sound editor
Frank Fleming ... loader (uncredited)
Tommy Goodwin ... adr mixer (uncredited) / foley mixer (uncredited)
Dean St. John ... adr recordist (uncredited) / foley recordist (uncredited)

Special Effects by 

Mike Sullivan ... special effects
Bob Tiller ... special effects

Stunts 

Lee Benton ... stunts
George B. Colucci Jr. ... stunts (as George B. Colucci)
Gilbert B. Combs ... stunts (as Gil Combs)
Charles Croughwell ... stunt coordinator
Andy Gill ... stunts
Norman Howell ... stunts
Maria R. Kelly ... stunts (as Maria Kelly)
Dan Koko ... stunts
Dennis Madalone ... stunts
Cole S. McKay ... stunts (as Cole McKay)
Noon Orsatti ... stunts
Michael J. Sarna ... stunts (as Michael Sarna)
Sharon Schaffer ... stunts
Scott Sproule ... stunts
Warren A. Stevens ... stunt coordinator (as Warren Stevens)
Tim Trella ... stunts
Merritt Yohnka ... stunts

Camera and Electrical Department 

Fabio Abate ... assistant camera
Daniel Adams ... grip (as Daniel Adams IV)
John B. Aronson ... grip: second unit (as John Aronson)
Adolfo Bartoli ... director of photography: second unit
Fred Beese ... electrician: second unit
John Cheshire ... electrician
Robert Clancey ... grip: second unit (as Bob Clancey)
Dan Colwell ... best boy grip (as Daniel Colwell)
Michael L. Colwell ... key grip (as Michael Colwell)
Kevin Edwards ... grip: second unit
Marcus 'Roo' Flower ... grip (as Marcus Flower)
Rory Flynn ... still photographer
Dave 'Foots' Footman ... second best boy electric (as David 'Foots' Footman)
Mark W. Gray ... electrician: second unit (as Mark Gray)
William Holdsworth ... grip: second unit (as Bill Holdsworth)
Jim Hooker ... grip
Maurizio La Monica ... camera operator
Crystal Leff ... second assistant camera
Mathew Marden ... electrician: second unit (as Matthew Marden)
Scott Middleton ... second assistant camera: second unit
David Paananen ... electrician: second unit
Andrew Parke ... first assistant camera: second unit (as Andy Parke)
Luigi Pasqualini ... gaffer
Marco Pieroni ... Steadicam operator
Gianni Romeo ... best boy electric
Jim Roudebush ... second assistant camera
Mark Scott ... electrician: second unit
Michael Snyder ... dolly grip
John A. Strubbe ... grip: second unit (as John Strubbe)
William F. Swift ... electrician (as William Swift)
Fabrizio Vicari ... first assistant camera
Jürgen Vollmer ... still photographer (as Jurgen Vollmer)
Michael Winterburn ... electrician: second unit
Vance A. Zanin ... grip: second unit (as Vance Zanin)
Mark Lemon ... second unit camera assistant (uncredited)

Casting Department 

Jeanne Johann ... extras casting
Ellen Lang ... casting associate
Burton Sharp ... voice casting

Costume and Wardrobe Department 

Paul Girard ... costumer
Dana Litwack ... wardrobe: second unit
Gilda Marx ... lambada dancewear
Janet Sobel ... costumer
Mary Zitano ... costumer

Editorial Department 

Darren T. Holmes ... assistant editor (as Darren Holmes)
Ewa Holmes ... assistant editor
Marcus Manton ... supervising film editor
Elaine Moritz ... assistant editor
Fima Noveck ... executive in charge of post-production
Bill Scott ... color timer
Karen Thorndike ... negative cutter (as Karen Thorndyke)
Corinne Villa ... assistant editor
Vicky Witt ... negative cutter
Omneya 'Nini' Mazen ... post-production coordinator (uncredited)

Location Management 

Jeffrey Canavan ... assistant location manager
Ashley R. Friedman ... location manager (as Ashley Friedman)
James Lennox ... location assistant
Leslie A. Morrow ... location manager (as Leslie Morrow)

Music Department 

Hank Caldwell ... music executive: Epic Records
Dick Griffey ... executive soundtrack producer
Joachim H. Hansch ... executive in charge of music
John Hiler ... assistant music editor (as John David Hiler)
Seth Kaplan ... music supervisor
Robert Randles ... music editor
Larold Rebhun ... original score mixer
Johanan Vigoda ... special music consultant
Walt Vincent ... associate music editor (as R. Walt Vincent)
Matthew Morse ... composer: additional music (uncredited)

Transportation Department 

Chris Hampton ... transportation coordinator
'Buffalo' Bob Lang ... transportation captain
John F. Teeple ... driver: honeywagon (uncredited)

Other crew 

Wenden K. Baldwin ... title designer
Carla Barris ... craft service
Kelly Cabral ... production assistant
L.J. Carusone ... production assistant
Glen Davis ... executive assistant: Mr. Griffin
Chris Dotterweich ... assistant accountant (as Christopher Dotterwich)
Dawn C. Dreiling ... script supervisor: second unit (as Dawn Dreiling)
Dani Eslin ... production accountant (as Danette Eslin)
Frencesco Guizzetti ... production assistant (as Francesco Guizetti)
Eric Lasher ... craft service
Blake Lewin ... computer consultant
Katie Light ... production coordinator
Jimmy Locust ... assistant choreographer (as James Locust)
Kathleen Mulligan ... script supervisor
Perlichka Navratilova ... marketing special promotion consultant
Anna Sannito ... production assistant
Kyle Seidenbaum ... title designer
Duke Stevens ... production assistant
Michael Treas ... production secretary
Smith Wordes ... additional choreographer
Michele 'Shelley' Ziegler ... production assistant (as Michele D'Angelo)
Bundy Chanock ... set medic (uncredited)
Tom Fahn ... adr voice casting (uncredited)
Adolfo Quinones ... choreographer (uncredited)

Thanks 

Bill Kelman ... Thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page