Edit
Ghost (1990) Poster

(1990)

Full Cast & Crew

Directed by 

Jerry Zucker

Writing Credits (WGA)  

Bruce Joel Rubin ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
Stanley Lawrence ...
Elevator Man
Christopher J. Keene ...
Elevator Man
Susan Breslau ...
Susan
Martina Deignan ...
Rose (as Martina Degnan)
Rick Kleber ...
Mover (as Richard Kleber)
Macka Foley ...
Mover
...
...
Emergency Room Ghost
John Hugh ...
Surgeon
Sam Tsoutsouvas ...
Minister
Sharon Breslau ...
Cemetery Ghost (as Sharon Breslau Cornell)
...
Angelina Estrada ...
Rosa Santiago
Armelia McQueen ...
Oda Mae's Sister
...
Oda Mae's Sister
Thom Curley ...
...
Police Sgt.
Laura Drake ...
Policewoman
Augie Blunt ...
Orlando
...
Woman Ghost
Vivian Bonnell ...
Derek Thompson ...
Ortisha's Friend
J. Christopher Sullivan ...
Man Ghost
Charlotte Zucker ...
Bank Officer
...
Bank Guard
...
Sondra Rubin ...
Nun
Faye Brenner ...
Nun
William Cort ...
Bank Co-Worker
Minnie Summers Lindsey ...
Apartment Woman (as Minnie Lindsey)
Mabel Lockridge ...
Apartment Woman
...
Cab Driver
William L. Arance ...
Dark ghost (as W. L. Arance)
Mike Jittlov ...
Dark Spirits
Rest of cast listed alphabetically:
Steven-Charles Jaffe ...
Man at the Party After Sam's Funeral (uncredited)
Burton Zucker ...
Subway Passenger (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Steven-Charles Jaffe ... executive producer
Bruce Joel Rubin ... associate producer
Lisa Weinstein ... producer
Howard W. Koch ... producer (uncredited)

Music by 

Maurice Jarre
Alex North

Cinematography by 

Adam Greenberg ... director of photography

Film Editing by 

Walter Murch

Casting By 

Janet Hirshenson
Jane Jenkins

Production Design by 

Jane Musky

Art Direction by 

Mark W. Mansbridge ... (as Mark Mansbridge)

Set Decoration by 

Joe D. Mitchell

Costume Design by 

Ruth Morley

Makeup Department 

Marietta Carter-Narcisse ... makeup artist: Ms. Goldberg (as Marietta A. Carter)
Ben Nye Jr. ... supervising makeup artist
Kyle Sweet ... makeup artist
Dione Taylor ... supervising hair stylist
Julia L. Walker ... hair stylist: Ms. Goldberg

Production Management 

Dirk Petersmann ... unit production manager
Michael Tadross ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

John Hockridge ... first assistant director
Steven-Charles Jaffe ... second unit director
George Parra ... second assistant director
Mark Radcliffe ... first assistant director
Joseph Ray ... second assistant director: second unit
Charlie Picerni ... second unit director (uncredited)

Art Department 

Richard T. Allen ... construction foreperson: second unit
Leslie Bloom ... set decorator: second unit
Dennis Bradford ... art director: second unit
Oscar Flores ... assistant propmaster
Horst Grandt ... property master
Bill 'Kauhane' Hoyt ... production painter (as William Hoyt)
Gary Kudroff ... lead person
Michael Lessa ... illustrator (as Mike Lessa)
Robert Lindsey ... constrution foreperson (as Bob Lindsey)
David J. Negron ... storyboard artist
Larry Phillips ... assistant propmaster
Thomas Saccio ... property master: second unit (as Tom Saccio)
Stan Tropp ... set designer
Butch West ... construction coordinator
Steven Braund ... property maker (uncredited)
Randy L. Childs ... propmaker (uncredited)
Paul Ecker ... painter (uncredited)
Doreen Lehrhoff ... carpenter (uncredited)
Kelly Lepkowsky ... special creative props (uncredited)
Brick Mason ... storyboard artist (uncredited)
Robert Misetich ... paint forman (uncredited)
Michael Saccio ... assistant property master (uncredited)
D.A. Zingelewicz ... painter (uncredited)

Sound Department 

Bob Baron ... adr mixer
Christopher E. Bennett ... apprentice sound editor
Clayton Collins ... sound editor
Don Coufal ... boom operator
Greg Curda ... foley mixer (as Gregory Curda)
Ken Dufva ... foley artist
David Lee Fein ... foley artist
Laura Graham ... foley editor
Douglas Greenfield ... stereo sound consultant: Dolby
Lee Haxall ... dialogue editor
Gary Holland ... cable person
Michael Magill ... dialogue editor
Steve Maslow ... sound re-recording mixer
Kathy McCart ... sound recordist
Chuck Michael ... supervising foley editor
Walter Murch ... sound re-recording mixer
E. Jeane Putnam ... assistant sound editor
Gary Ritchie ... sound recordist
Jeanine Schaack ... assistant sound editor
Leslie Shatz ... sound re-recording mixer / supervising sound editor
Mary Ann Skweres ... assistant sound editor (as Maryann Skweres)
Renee Tondelli ... assistant sound editor
Jennifer L. Ware ... assistant sound editor (as Jennifer Ware)
Jeff Wexler ... sound mixer
Charlotte Haupt ... sound editor (uncredited)
Larry Hopkins ... layback sound mixer (uncredited)

Special Effects by 

Eugene Crum ... special effects
Donald Frazee ... special effects
Logan Frazee ... special effects
Terry D. Frazee ... special effects supervisor (as Terry Frazee)
Michael Meinardus ... special effects (as Mike Meinardus)
Donald Myers ... special effects (as Donald Myers Jr.)
Robert DeVine ... special effects (uncredited)
Michael Meier ... pyrotechnician (uncredited)
Mike Smithson ... body effects: Patrick Swayze (uncredited)

Visual Effects by 

Jon Alexander ... optical camera operator: ILM
William L. Arance ... digital artist: dark ghosts (as W.L. Arance)
Gordon Baker ... visual effects animator: ILM
Randall Balsmeyer ... motion control supervisor
Kathleen Beeler ... rotoscope artist: ILM
Jennifer C. Bell ... visual effects coordinator
Jil-Sheree Bergin ... visual effects coordinator: ILM
Beverly Bernacki ... opticals
Tom Bertino ... rotoscope supervisor: ILM
Beth Block ... opticals
Barbara Brennan ... rotoscope artist: ILM
Marty Brenneis ... engineering service: ILM
Laura Buff ... visual effects production supervisor
Charlie Canfield ... special effects camera operator: ILM
Don Canfield ... motion control assistant: New York (as Donald Canfield)
Marsha Gray Carrington ... digital artist: ink artist (as Marsha Carrington) / digital artist: paint artist (as Marsha Carrington) / rotoscope artist (as Marsha Carrington)
Lanny Cermak ... engineering service: ILM
Doug Chiang ... visual effects art director: ILM
Donald Clark ... optical camera operator: ILM
Charlie Clavadetscher ... animator supervisor: ILM
Michael Cooper ... optical lineup: ILM
Tom Cranham ... visual effects illustrator
Peter Crosman ... visual effects animator: ILM
Ron Diggory ... stage technician: ILM
Mark A.Z. Dippé ... computer graphics: ILM (as Mark E.R. Dippé)
Jeff Doran ... optical camera operator: ILM
Loring Doyle ... visual effects animator: ILM
Richard Edlund ... visual effects supervisor: Boss Film Studios
Harrison Ellenshaw ... visual effects technical consultant
Susan Fritz-Monahan ... visual effects co-producer: ILM
George Gambetta ... optical lineup: ILM
John Gazdik ... visual effects camera assistant: ILM
Brian Gernand ... model maker: ILM
Michael Gleason ... visual effects editor: ILM
Ned Gorman ... visual effects producer: ILM
Joanne Hafner ... rotoscope artist: ILM
Rebecca Heskes ... rotoscope artist: ILM (as Rebecca Petrulli)
Robert Hill ... visual effects camera assistant: ILM
Sandy Houston ... rotoscope artist: ILM
Lincoln Hu ... computer graphics: ILM
Peg Hunter ... optical lineup: ILM
Nancy Jencks ... assistant editor: ILM
Mike Jittlov ... digital artist: dark ghosts
Keith Johnson ... optical camera operator: ILM
Ed Jones ... executive in charge of post-production: ILM (as Ed. L. Jones)
David Karpman ... optical lineup: ILM
Katherine Kean ... visual effects supervisor: Good Spirits and Dark Spirits (as Kathy Kean)
Steven Kosakura ... motion control operator
Jennifer Lee ... optical line-up: ILM
Liz Lord ... digital artist: ink artist / digital artist: paint artist / rotoscope artist
Rob Maine ... motion control operator: ILM (as Robert Maine)
Greg Maloney ... optical lineup: ILM
Roberto McGrath ... assistant editor: ILM
Virgil Mirano ... special elements photographer
Craig Mohagen ... stage technician: ILM
Terry Molatore ... rotoscope artist: ILM
Jack Mongovan ... rotoscope artist: ILM
Jim Morris ... executive in charge of production: ILM
Ed Moyer ... motion control assistant: Los Angeles (as Edward Moyer)
Ellen Mueller ... rotoscope artist: ILM
Bill Neil ... visual effects consultant
Lori J. Nelson ... optical lineup: ILM
Bruce Nicholson ... visual effects supervisor: ILM
January Nordman ... scene coordinator
Sarah Pasanen ... opticals
Alan Peterson ... model maker: ILM
Lorne Peterson ... modelshop supervisor: ILM
Steve Price ... video effects artist
Carolyn Ensle Rendu ... rotoscope artist: ILM (as Carolyn Rendu)
Pat Repola ... optical camera operator: ILM
Stuart Robertson ... optical photography supervisor: ILM
Martin Rosenberg ... visual effects camera: ILM
Scott Ross ... general manager: ILM
Susan Ross ... model maker: ILM
Thomas Rosseter ... optical lineup: ILM (as Tom Rosseter)
Jim Rygiel ... digital effects supervisor
Nina Salerno ... digital artist: ink artist / digital artist: paint artist / rotoscope artist
Christine Sellin ... visual effects production coordinator
Kenneth Smith ... optical camera operator: ILM
Thomas J. Smith ... optical camera operator: ILM (as Tom Smith)
Ellen Somers ... visual effects production supervisor
Anthony Stacchi ... visual effects animator: ILM
Howard Stein ... visual effects editor
Eric Swenson ... special effects camera operator: ILM
Joseph Thomas ... motion control operator
Sean Turner ... visual effects animator: ILM
John T. Van Vliet ... visual effects supervisor: Good Spirits and Dark Spirits (as John Van Vliet)
Robert Wait ... visual effects editor
Garry Waller ... special elements photographer
Judith Weaver ... animation coordinator: ILM
Byron Werner ... digital artist: ink artist / digital artist: paint artist / rotoscope artist
David S. Williams Jr. ... additional composites: Illusion Arts (as David S. Williams)
Susan Adele Colletta ... post production coordinator: ILM (uncredited)
Philip Crescenzo ... visual effects: technical supervisor (uncredited)
Mimi Everett ... motion control camera: Post Group (uncredited)
Jenny Fulle ... visual effects coordinator (uncredited)
Jack Gallagher ... plate photography coordinator: ILM (uncredited)
Don Lee ... digital compositor (uncredited)
Jeff Nicholson ... optical effects (uncredited)
Larry Weiss ... CG animator: VIFX (uncredited)
David Wiezer ... model maker (uncredited)

Stunts 

Sandy Berumen ... stunts
Bob K. Cummings ... stunts
Gary Davis ... stunt coordinator (as Gary Charles Davis)
Shane Dixon ... stunts
Andy Duppin ... stunts
Ramiro González ... stunts (as Ramiro Gonzalez)
Peter Hock ... stunts
William James ... stunts
Harry Madsen ... stunts
Gary McLarty ... stunts
Gene McLaughlin ... stunts
Charlie Picerni ... stunt coordinator (as Charles Picerni)
James Thompson ... stunts
Jeff Ward ... stunts
Kym Washington ... stunts

Camera and Electrical Department 

Gavin Alcott ... second assistant camera
Mike Benson ... camera operator (as Michael A. Benson)
Charles John Bukey ... first company grip (as Chuck Bukey)
Deven Chierighino ... gaffer
Billy Clevenger ... first assistant camera
John W. DeBlau ... chief lighting technician: second unit (as John De Blau)
Cary Fisher ... director of photography: second unit
Dennis Gamiello ... first company grip: second unit
Donald L. Hartley ... dolly grip (as Don Hartley)
Harold Hathaway ... assistant chief lighting technician (as Harold Hathaway Jr.)
Jono Kouzouyan ... chief lighting technician
Peter Sorel ... still photographer
Lorna Wiley ... second assistant camera
Elizabeth Ziegler ... Steadicam operator (as Liz Ziegler)
Ken Fisher ... assistant camera (uncredited)
Raymond Fortune ... electrician (uncredited)
Robert Gray ... key grip (uncredited)
Randy Jonsson ... assistant camera (uncredited)
Eric Leigh ... electrician (uncredited)
Sal Martorano ... electrician (uncredited)
Michael Orefice ... pre-rigging gaffer (uncredited)
Lance Shepherd ... electrician (uncredited)

Animation Department 

Jeff Howard ... animator
Candace Lewis ... animator
Martine Tomczyk ... animator

Casting Department 

Sylvia Fay ... extras casting: second unit
Jan McGill ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Kendall Errair ... costumer
Eric Harrison ... costumer
Dawn J. Jackson ... costume supervisor (as Dawn Jackson)
Mark Peterson ... key costumer (uncredited)

Editorial Department 

Elisa Cohen ... apprentice editor
Meredith Gold ... assistant film editor
Agnes Grandits ... assistant editor: second unit (as Agnes Challe-Grandits)
Tom Shaffer ... color timer
John Watson ... first assistant editor

Music Department 

Robert Fernandez ... music scoring mixer
Maurice Jarre ... orchestrator
Shawn Murphy ... music scoring mixer
Hy Zaret ... lyrics
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
Maurice Jarre ... conductor (uncredited)
Patrick Russ ... orchestrator (uncredited)
James Thatcher ... musician: french horn (uncredited)

Transportation Department 

William Hogue ... transportation captain (as Bill Hogue)
Gene R. Johnson ... transportation coordinator (as Gene Johnson)
Richard Curry ... driver: Ms. Moore (uncredited)

Other crew 

Laurie Abdo ... assistant: Howard W. Koch
Sheila Barnes ... production coordinator
Faye Brenner ... script supervisor
Beth Brown ... production assistant
Blaine Converse ... assistant: Jerry Zucker
Diane Edquist ... assistant: Sheila Barnes
Marie Elder ... assistant production auditor
Marty Elfalan ... production assistant (as Martin Elfalan)
Wayne Fitzgerald ... title designer
Pam Halstead ... assistant to producer
Patti Hawn ... unit publicist
Dianna Incorvaia ... coordinator: Post Group
Eric Klosterman ... location manager
Terry Ladin ... production coordinator: second unit
Brigid Lundt ... production assistant: second unit
Alvin Mears ... animal trainer
Ron Mitchell ... production assistant
Susan Montgomery ... production auditor
Justin Moritt ... production assistant: second unit
John Moy ... craft service (as John S. Moy)
Allison Procacci ... production assistant: second unit
Winston Quitasol ... production assistant
Michael Risoli ... production assistant
Lee Simchon ... assistant to executive producer
Carlos H. Sánchez ... production assistant (as Carlos H. Sanchez)
Laura Tateishi ... production secretary
Judy Whelchel ... assistant: Bruce Joel Rubin
Charles Zalben ... location manager: second unit (as Charlie Zalben)
Lauri Pitkus ... assistant location manager (uncredited)
Grant Harper Reid ... location scout (uncredited)
Aaron Sadovsky ... craft service (uncredited)
Scott Schaffer ... craft service (uncredited)
Nicholas Wolfert ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Lindsay Doran ... special thanks
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page