Edit
The First Power (1990) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Robert Resnikoff

Writing Credits (WGA)  

Robert Resnikoff ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Russell Logan
...
Tess Seaton
...
Patrick Channing
...
Detective Oliver Franklin (as Mykel T. Williamson)
...
Sister Marguerite
...
Commander Perkins
...
Lieutenant Grimes
Julianna McCarthy ...
Grandmother
Nada Despotovich ...
Bag Lady
...
Carmen
...
Mazza
...
Father Brian
...
Cardinal
...
Monsignor
...
Priest
Lisa Specht ...
Anchorwoman
...
Driver in Alley
...
Detective #2
...
Bum / Detective
Michael McNab ...
Uniform
David J. Partington ...
Detective (as David Partington)
Dan Tullis Jr. ...
Cop at Arrest
...
Cop at Tenement
...
Reporter #1
Paula McClure ...
Reporter #2
...
Reporter #3
...
Uniform Cop #1
Jeff Mooring ...
Uniform Cop #2
...
Cop
...
Reservoir Worker
Gokul ...
Street Vendor
...
Man in Parking Structure
Lynne Marta ...
Nun (as Lynn Marta)
Charles Raymond ...
Gang Member #1
...
Gang Member #2
...
Bartender
Melanie Shatner ...
Shopgirl
R. David Stephens ...
Desk Clerk
Oz Tortora ...
Antonio
Robert Colaizzi ...
Driver
Ron J. Goodman ...
Bum in Hotel
Create a character page for: ?

Produced by 

Robert W. Cort ... executive producer
Ted Field ... executive producer
Melinda Jason ... executive producer
David Madden ... producer
Marilyn Vance ... associate producer (as Marilyn Vance-Straker)

Music by 

Stewart Copeland

Cinematography by 

Theo van de Sande ... director of photography

Film Editing by 

Michael Bloecher

Casting By 

Mindy Marin

Production Design by 

Joseph T. Garrity

Art Direction by 

Pat Tagliaferro

Set Decoration by 

Jerie Kelter

Costume Design by 

Timothy D'Arcy ... (as Tim D'Arcy)

Makeup Department 

R. Christopher Biggs ... special makeup effects artist
Camille Calvet ... makeup artist
N. Kristine Chadwick ... hair stylist
Laura Connolly ... assistant hair stylist
Ed French ... special effects makeup artist (as Edward French)
Sheri Short ... makeup artist (as Sherri Short)
Debbie Zoller ... makeup artist

Production Management 

Kelly Van Horn ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Michael Curtis ... second second assistant director
Julie Cypher ... second assistant director
Bruce Franklin ... second assistant director
Matt Hinkley ... first assistant director
John Moio ... second unit director
Joseph Schultz ... second second assistant director
Jordan Stone ... second assistant director: second unit
Roberto Santana ... second second assistant director: second unit (uncredited)

Art Department 

Jill Bedford ... assistant props
Kai Blomberg ... set dresser
Ken Deubel III ... construction coordinator (as Ken Deubel)
Adam Mead Faletti ... on-set dresser (as Adam Faletti)
Rick Galbraith ... construction foreman
Wendy Guidery ... set designer
Humberto Jimenez ... lead carpenter
Robert Lucas ... lead person
Philip A. Margraff ... construction foreman (as Philip Margraff)
Len Morganti ... storyboard artist
Gabrielle Petrissans ... set dresser
Bill Rea ... set designer
Woodward Romine Jr. ... lead scenic artist (as Woody Romine)
Deborah Schildt ... property master
Doug Sieck ... set dresser
Debi Shirk Tagliaferro ... art department coordinator (as Debi Shirk-Tagliaferro)
Tal Wallace ... lead carpenter
Michael Reed Westra ... set dresser
Renato Casaro ... poster designer (uncredited)
Amanda J. Flick ... scenic artist (uncredited)
Randall Ott ... construction runner (uncredited)
William Stout ... mask designer (uncredited)

Sound Department 

Kevin Bartnof ... foley artist (as Kevin Bartnoff)
Gregg Baxter ... supervising adr editor
Bob Beher ... assistant sound editor (as Robert A. Beher)
Lon Bender ... supervising sound editor (as Lon E. Bender)
Anna Boorstin ... sound editor
George Fredrick ... sound editor
Mark Gordon ... sound editor
Jeffrey J. Haboush ... re-recording mixer
Dan Hegeman ... sound editor
Alan Holly ... foley mixer
Larry Kemp ... supervising sound editor
Rick Kline ... re-recording mixer
Donald J. Malouf ... sound editor (as Don Malouf)
Lisa Miller ... assistant sound editor
John Murray ... foley supervisor
Kevin O'Connell ... re-recording mixer
Hans Roland ... sound mixer
Blair Scheller ... boom operator
Ken Segal ... additional sound
Frank Smathers ... sound editor
Alicia Stevenson ... foley artist
David W. Alstadter ... foley mixer (uncredited)
Steve Mann ... sound editor (uncredited)
Ken Segal ... sound mixer: second unit (uncredited)
Bill Voigtlander ... adr editor (uncredited)

Special Effects by 

Richard Cross ... special effects technician
Bruce D. Hayes ... special effects foreman
Joe Heffernan ... special effects technician
Terry Kempf ... special effects foreman
Aaron Newton ... special effects
Sandra Stewart ... special effects assistant

Stunts 

Daniel W. Barringer ... stunts (as Dan Barringer)
Kenny Bates ... stunts (as Ken Bates)
Jeff Cadiente ... stunts
Keith Campbell ... stunts
Everett Creach ... stunts
Corey Michael Eubanks ... stunts (as Corey Eubanks)
Larry Holt ... stunts
Terry Jackson ... stunts
Steve Kelso ... stunts
Lane Leavitt ... stunts
Julius LeFlore ... stunts
John Moio ... stunt coordinator
Tom Morga ... stunts
Melodee Spevack ... stunt double: Tracy Griffith
Jim Stephan ... stunts
Cris Thomas-Palomino ... stunts
Mike Tillman ... stunts
Jack West ... stunts
Brian J. Williams ... stunt double: Mark Bringelson
Yannick Derrien ... stunts (uncredited)
J. Mark Donaldson ... stunts (uncredited)
Walter Robles ... stunts (uncredited)
Tom Sarmento ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Fred Beese ... electrician
Alan Brownstein ... chief lighting technician
James Campana ... grip
Jon Caradies ... dolly grip
Alan Caso ... Steadicam operator
John Chickanis ... grip
Bruce Crow ... grip
Mark Davison ... first assistant camera
Alec Elizondo ... first assistant camera: second unit
Chuy Elizondo ... camera operator: second unit (as Jesus Elizondo)
Rick Favazzo ... crane technician: Louma crane (as Richard Favazzo)
Paul D. Fischer ... grip best boy (as Paul Fischer)
Alan Frazier ... electrician (as E. Alan Frazier)
M. Todd Henry ... camera operator: second unit (as Michael Todd Henry)
Jan M. Heyneker ... key grip
Nick Infield ... c camera / first assistant camera
John Koester ... additional camera operator
Mark A. Lewis ... grip best boy (as Mark Lewis)
Ned Martin ... underwater camera assistant
Kelly Elder McGowen ... second assistant camera (as Kelly McGowen)
Brian McLaughlin ... still photographer (as Brian D. McLaughlin)
Mark Rappaport ... electrician (as Mark Rappoport)
Steve Reinhardt ... electric best boy
Pete Romano ... underwater camera operator
Michael Sapp-Chun ... electrician
Charles M. Smallwood ... grip: second unit
Claire Sutherland ... camera trainee
Kelly Waldman ... electrician
Charlie Waldron ... grip (as Charles Waldron)
Michael Winterburn ... electrician
John S. Campbell ... grip (uncredited)
Rick Fee ... first assistant camera (uncredited)
Craig Horwitz ... set lighting (uncredited)
Randall Ott ... electrician (uncredited)
Jim Stephan ... rigging (uncredited)

Casting Department 

Jamie Elliott ... extras casting
Louie Soeder ... extras casting coordinator
Dana Zaloom ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Kimberly Guenther Durkin ... key costumer (as Kimberly Guenther)
Emily Fallo ... wardrobe assistant (as Emilee Jo Fallo)
Douglas W. Randall ... costumer: men
Marilyn Vance ... wardrobe consultant (as Marilyn Vance-Straker)

Editorial Department 

Christine Cholvin ... first assistant editor
John Nicolard ... color timer
Frank Soronow ... second assistant editor

Location Management 

Tim Bowen ... assistant location manager
Kevin Halloran ... location manager

Music Department 

Laura Perlman ... music editor (as Laura J. Perlman)

Transportation Department 

Anthony Ardito ... driver
Ronald Brown ... driver
John Bush ... driver: honeywagon
Lewis Cundiff ... driver
Howard Brady Davidson ... driver (as Howard Davidson)
Bill Isaacson ... driver: insert car
Thomas C. Kimmel ... driver (as Tom Kimmel)
Ken Merritt ... driver
Marvin Palenske ... driver
Gary Preece ... driver
Gary Small ... transportation captain (as Gary K. Small)
Howard A. Small ... transportation coordinator (as Howard Small)
Gordon Smith ... driver
Raymond Van Holtan ... driver (as Raymond Van Holten)
Chris Nielsen ... driver (uncredited)

Other crew 

Lane Arndt ... craft service
Lissa Barker ... production coordinator: Nelson
Marcy Bolotin ... unit publicist
John Robert Cheslock ... stand-in
Jennifer Christie ... stand-in
Adam Davis ... production assistant
Eduardo De La Grana ... assistant accountant
Jenna DeAngeles ... research consultant
Leigh French ... adr group coordinator
Cheryl Goetschius ... assistant: Mr. Phillips
Bob Grogan ... technical advisor (as Robert Grogan)
Tom Hoeck ... first aid
Steve Hofman ... production assistant (as Steve Hofmann)
Andrew C. Keeter ... production assistant (as Andrew Keeter)
Jesse Long ... script supervisor: second unit
Brian McMillan ... animal provider
Michael Menzies ... production accountant
Tracy Mills ... production assistant
Chris Nielsen ... production assistant (as John C. Nielsen)
Randall Ott ... production assistant (as C. Randall Ott)
Dan Perri ... title designer: main titles
Caroline Pham ... assistant: Mr. Resnikoff (as Caroline Pham Johnson)
Victoria Riemer ... production assistant
Alison R. Rosenzweig ... promotions coordinator (as Alison Rosenzweig)
Patrick Ryco ... production assistant (as Pat Ryco)
Robin Schreer ... assistant: Mr. Madden
Michael Schultz ... caterer: Sunrise Catering
Suzanne Sherrill ... assistant coordinator
Patricia A. Sonsini ... production coordinator (as Patricia Sonsini)
Rudy Ugland ... horse wrangler
Leon Vaught ... production assistant
Annie Welles ... script supervisor
Donald H. Winslow ... set police coordinator (as Don Winslow)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page